Satelit 12/2005 – 1.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení první prosincové satelitní rubriky

 

Vítám vás při čtení předposlední letošní satelitní rubriky. I letos nachystali naši kabeloví a satelitní provideři několik novinek pod náš mediální stromeček, jedná se o nové tematické i sportovní a filmové kanály. Má to jen jeden háček – jedná se vždy o placené programy. Také digitální paket slovenských rádií a televizí na satelitu už byl zakódován…

 

Slovak link opět zakódován

 

 

Programy STV1, STV2, TV Markiza, Radio Hey! a SM 1-3 ve Slovak linku byly v pátek 2.12.2005 krátce po 14. hod opět zakódovány do systému CryptoWorks. K zakódování došlo současně se začátkem finálového střetnutí Davis cupu mezi Slovenskem a Chorvatskem, což rozladilo mnoho sportovních fanoušků v celé Evropě - od 15. listopadu totiž všechny slovenské stanice vysílaly pro poruchu kodéru v odbavovacím středisku Radiokomunikací na Kamzíku přes satelit volně.

 Slovak link vysílá na družici Astra 3A na pozici 23,5 stupňů východně, frq. 12,565 H, SR 27500, FEC 2/3

 

Zřejmě ještě v půli prosince dojde i k zakódování televize JOJ, která je dočasně volná z důvodu výměny problémových přístupových modulů profi receiverů Tanberg (byly původně určené pro systém Conax, používaný na Thoru). Paket Slovak link vysílá na družici Astra 3A - 23,5 st. východně, tp. 15, frq. 12,565 H, SR 27500, FEC 2/3.

 

SPORT1 – pod starým názvem úplně nový sportovní kanál pro české a slovenské abonenty

 

 

SPORT1, který odstartuje již tento měsíc, se zaměří zejména na milovníky fotbalu a boxu, ale na obrazovce se brzy objeví i nové sportovní disciplíny. Tento sportovní kanál bude vysílat převážně programy se slovenským a českým komentářem, z počátku 15 hodin denně, později pak 18 h a nakonec 24 hodin denně. Šířen bude přes satelit Astra na pozici 19,2 stupňů východně a bude dostupný pro abonenty kabelových sítí v České republice a na Slovensku, samozřejmě pokud bude zájem ze strany kabelových providerů. Uvažuje i možnost abonence pro individuální satelitní diváky, pokud by však byl kanál SPORT1 zařazen do platformy UPC Direct, zřejmě by se jednalo o prémiový sportovní kanál za příplatek k základní nabídce Rodina. Přestože stanice nese název SPORT1, nejedná se o nástupce sportovního kanálu Sport1, připravovaného v Praze ve studiích UPC na Žižkově - tento český kanál skončil již po roce vysílání v roce 2001. Kanál, který se nyní presentuje, je připravován v Budapešti. A protože je v Maďarsku nejpopulárnější fotbal a box, budou tyto sporty dominantní i na kanálu SPORT1, aspoň v prvních měsících.

 

TV Program nejen pro kutily

 

 

Do vysílání digitální satelitní televize UPC Direct byl ve čtvrtek 1.12.2005 zařazen nový televizní kanál TV Deko. TV Deko přichází s nabídkou kutilských pořadů nejrůznějších žánrů pro celou rodinu. Vysílá sedm dní v týdnu, 14 hodin denně od 8 do 22 hodin. Vysílá zakódovaně v systemu CryptoWorks v základní nabídce Rodina v platformě UPC Direct na Astře 1E (19,2 st. vých.), tr.63, frq. 10,921 H, SR 22000, FEC 5/6, V-PID 651, A-PID 660 - maďarsky, A-PID 661 česky.  Jedná se o plnou českou zvukovou verzi.

 

„TV DEKO by měla přinést spoustu rad, tipů a návodů, aby se divák doma cítil opravdu jako doma. Měla by mu také ukázat, jak podle vlastních představ přetvořit byt třeba každý měsíc, aniž by bylo nutné sahat hluboko do peněženky. Svůj pořad si zde najde skutečně každý –od seniorů až po děti”,  vítá nový televizní kanál ředitel společnosti Václav Bartoň.

 

TV Deko vysílá v paketu UPC Direct na družici Astra 1E na pozici 19,2 stupňů východně, frq. 10,921 H, SR 22000, FEC 5/6

 

Slova Václava Bartoně potvrzuje zástupce TV DEKO v České republice Pétér Koczics: „TV DEKO má charakter vysloveně rodinné televize, jejíž cílovou diváckou skupinu tvoří obyvatelé měst ve věku mezi 18 a 59 lety. Vysílá ovšem program i pro malé děti, které si chtějí s maminkou vyrábět po domácku hračky, program pro tatínka, který je vášnivým kutilem, pro maminku, co chce doma udržet při životě vadnoucí květiny, stejně jako pro dědečka plánujícího obnovu svého starého nábytku. TV DEKO se obrací k divákům orientovaným na kvalitu, kteří jsou nároční a mají smysl pro inovační přístupy. Cílový okruh diváků naší stanice se zajímá o vzhled bytových interiérů a o zahradničení, navíc je ochoten i vlastnoručně přispět ke zkrášlení prostředí, ve kterém žije. Avšak praktické návody a originální nápady poskytované v našem vysílání, inspirují a vedou k tvorbě i takové diváky, kteří v životě neměli v ruce žádné nářadí.“

 

„Český“ Eurosport změnil adresu pražské redakce i transponder na Astře

 

 

Od 1.listopadu 2005 vysílá česká verze Eurosportu z nových prostor ze Sazka Arény. Na obchodním prstenci Sazka Arény u severního vstupu nalezla česká verze větší komfort oproti prostorám v Nuslích a zabudována byla také nová technika. I diváci se mohou přijít podívat až téměř do „kuchyně“, neboť z volně přístupného obchodního prstence je do redakce české verze Eurosportu skrz skleněné stěny vidět. Přelom let 2005-2006 bude pro český Eurosport také zásadní; diváci v Česku i na Slovensku se od 1.ledna 2006 mohou těšit na 100 procent vysílání v českém jazyce.

 

Eurosport vysílá česky pro abonenty UPC Direct na družici Astra 1G na pozici 19,2 stupňů východně, frq. 12,344 H, SR 27500, FEC 3/4

 

Panevropského sportovního kanálu Eurosport skončil vysílání pro abonenty platformy UPC Direct na tr.99 na Astře 1G (19,2 st. vých.). Na frq. 12,382 H, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 101/110 je nyní přenášen maďarský kanál M1.. Eurosport v české mutaci mohou naladit abonenti již tři týdny v platformě Canaal Digitaal Satelliet na stejné družici na tr. 97, fr. 12,344 H, SR 27500, FEC 3/4, V-PID 512, A-PID 112 holandsky, 113 anglicky, 114 česky, 115 maďarsky. Signál je zakódován v systému CryptoWorks.

 

SPORT KLUB – další sportovní kanál pro české a slovenské diváky

 

 

Nabídka sportovních kanálů v českém (případně slovenském) jazyce pro abonenty kabelových sítí a možná i satelitní platformy se rozšíří na jaře 2006 o další program. Na český a slovenský trh vstoupí SPORT KLUB, nová akvizice společnosti IKO Cable s.r.o.

 

Odstartovala nová česká kabelová a satelitní televize FUN1

 


„TELEVIZE, KTERÁ TĚ POBAVÍ“ – to je hlavní motto nové interaktivní televizní stanice FUN1, která spustila po ročních důkladných přípravách své zkušební vysílání již v červenci tohoto roku. Naostro startuje již za několik málo dnů. Hlavním zaměřením televizní stanice FUN1 je zábava, konkrétně tedy pořady vlastní tvorby, talkshow, lifestyle, hudba, tanec, seznamka, chat a stěžejním bodem jsou reportáže, záznamy a přenosy z klubů, parties, festivalů a hudebních akcí z domova i ze světa.

FUN1 nebude jen dalším televizním kanálem v nabídkách kabelových a satelitních televizí, ale dá se mluvit o naprosto unikátní české televizní stanici. FUN1 je kromě televize také unikátní rádio, které hraje nejlepší světovou taneční hudbu, ale také začínající talenty. Toto rádio je dostupné i na internetu a to v nejvyšší kvalitě v České republice. Interaktivní televizní stanice FUN1, umožňuje díky nejmodernějším telekomunikačním technologiím okamžitý přenos SMS zpráv z mobilního telefonu na televizní obrazovku do tzv. chatovacích místností. Ve vysílání bude možno objednat si také zaslání nabízených melodií, vyzvánění, tapet a her.

Interaktivita: Diváci této televize mohou významně ovlivnit svou zprávou vysílání, například výběrem hudby, kterou budou chtít slyšet, výběrem pořadů a dalších prvků ve vysílání FUN1. Chystají se speciálně zaměřené pořady s aktivní účastí diváků sedících u televizních obrazovek. Televizní stanice FUN1 bude zanedlouho k dispozici v domácnostech využívajících služeb kabelových televizí v České republice. Vysílání FUN1 bude v roce 2006 k dispozici na satelitu (v platformě UPC Direct) a v neposlední řadě i na internetových stránkách www.fun1.cz. V jednání je i stream na webové stránky mnoha významných poskytovatelů internetových služeb. Předpokládaná cílová skupina aktivních diváků je 12 – 35let, střední a vyšší sociální vrstvy, vyznavače aktivního a moderního stylu života.

Provozovatelem a vlastníkem licence televize FUN1 je společnost SAT Plus s.r.o. , která na českém mediálním trhu podniká již třetím rokem. SAT Plus je také vlastníkem licence televizního kanálu UPC Express a broadcasterem parlamentní televize 24CZ. Licence televiznímu kanálu FUN1 byla Radou pro rozhlasové a televizní vysílání udělena dne 29.6.2004 na vysílání v kabelových rozvodech a prostřednictvím satelitu na 12let.                   (Zdroj: Roman BUŤA,  SAT Plus, s. r. o., TELEVIZE FUN1)

 

Na návštěvě v CS Filmu

 

 

Placený kanál českých a slovenských filmů - CS Film má za sebou právě půl roku vysílání. Za tuto dobu si získal zájem diváků v kabelových sítí i individuálních satelitních abonentů. Zajímalo mě jak a kde vzniká, a proto jsem požádal spolumajitele tohoto programu, dr.Leoše Pohla o možnost podívat se do zákulisí přípravy této televize. CS Film je připravovaný a odbavovaný na pracovišti společnosti Czech Digital Group, a.s., společném i pro odbavování paketu CDG digitální terestrické televize (DVB-T). Toto pracoviště sídlí v pronajatých prostorách České televize v devátém patře, posledním pod laminátovým krytem „půdy“ výškové budovy na Kavčích Horách v Praze, kde jsou umístěné antény a mikrovlnná pojítka. Průvodcem na odbavovacím pracovišti mi byl ing. Jiří Rajdus, project manager společnosti Czech Digital Group, a.s.

CS Film zahájil své pravidelné vysílání dne 3.5.2005. Licence k vysílání byla Radou pro rozhlasové a televizní vysílání udělena Československé filmové společnosti s.r.o.. CS Film je placeným (basic TV) filmovým kanálem českých a slovenských filmů, které jsou vysílány každý den od 12.00 do 24.00 hodin. Program je určen pro sítě kabelové televize v České republice a Slovenské republice a individuálním satelitním abonentům.

„Tento jedinečný TV program vychází z vysoké obliby českých a slovenských filmů. Jeho cílem je rovněž zvýšit zájem o programovou nabídku kabelové televize. CS Film chystá pro diváky řadu novinek a tematicky zaměřených filmových bloků. Diváci se mohou například těšit na pondělky se slovenskou filmovou tvorbou, páteční program je laděn v komediálním duchu a soboty jsou vyhrazeny pro česko-slovenské krimi filmy,“ řekl Leoš Pohl, spolumajitel Československé filmové společnosti, která je provozovatelem programu CS Film. Kromě kvalitní televizní zábavy je podle něho cílem programu CS Film také postupně napomáhat zrodu nových filmových a televizních projektů a to nejen v profesionální a školní, ale i amatérské tvorbě.

Ze satelitu vysílá CS Film na dvou orbitálních pozicích. Od 29.4.2005 vysílá v digitálním paketu českých televizních a rozhlasových stanic – Czechlink z transponderu F3S, frq. 12,607 H, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 160/80 na družici Eurobird 1, která je umístěna na pozici 28,5 stupňů východně. Tato pozice ale bude na konci ledna příštího roku uvolněna pro satelitní platformu Sky Digital (BskyB), a Czechlink zde skončí. Dne 26.9.2005 byl pro paket Czechlink aktivován nový transponder č.14, frq. 12,525 V, SR 27500, FEC 3/4 na družici Astra 3A, která je umístěna na orbitální pozici 23,5 stupňů východně. A zde opět s identifikátory PIDy 160/80 vysílá i CS Film.

Signál na obou družicích je zakódován v systému CryptoWorks. Přístupové oprávnění k sledování CS Filmu lze získat za roční poplatek za individuální příjem ve výši 999,- Kč (nebo 1.299,- Sk). Formulář smlouvy pro CS Film a instrukce pro zaplacení aktivačního poplatku zaslala v létě společnost Trade and Technology všem registrovaným majitelům karet Czechlink a je přiložen ke všem novým kartám. Lze si jej také stáhnout ve formátu PDF na stránce T&T.

CS Film vysílá v paketu Czechlink na družici Astra 3A na pozici 23,5 stupňů východně, frq. 12,565 V, SR 27500, FEC 3/4 a do konce ledna 2006 také na družici Eurobird 1 na pozici 28,5 stupňů východně, frq. 12,607 H, SR 27500, FEC 3/4

 

V této době dochází k výměně technologie Czechlinku, technologie dodaná na počátku satelitní distribuce Philipsem neumožňuje statistický multiplex a tedy lepší využití celého pásma. Po nasazení (od února 2006) by tak mělo dojít k lepšímu přidělování datových toků a tedy i zlepšení kvality obrazu a zvuku přenášených pořadů. Navíc je zájem o přidání dalších stanic do paketu – od 9.února bude vysílat ČT4 Sport a uvažuje se o startu Noe TV, křesťanské televize, obdoby rádia Proglas (duben 2006). Na transponder č.14 na Astře 3A je možné umístit až 12 programů. Na statistický multiplex čeká netrpělivě kromě CS Filmu také Galaxie sport., u obou těchto stanic by mělo dojít k podstatnému zvýšení obrazové i zvukové kvality.

CS Film se kompletně odbavuje z disku, všechny filmy jsou zdigitalizovány a uloženy na disková pole na serveru v místnosti sousedící s odbavovacím pracovištěm. Určitě jste si všimli, že kvalita snímků není vyrovnaná, je to dáno jednak grabováním, ale samozřejmě i stářím a kvalitou zdrojového filmu. Pro kontrolu vysílaného signálu byl na pracovišti zapojen satelitní receiver Mascom, a program CS Filmu se zobrazil na jednom monitorů, které monitorují i signál z DVB-T z paketu CDG.

Disková pole mají kapacitu několika Terrabyte, v „playlistu“ v počítači jsme viděli cca 350 filmů nachystaných k odvysílání, podle dr. Pohla je k dispozici víc jak desetinásobné množství snímků - až 4500 filmových titulů. A to se v tom množství nepočítají tituly filmových škol apod. CS Film má přes 2000 nasazení ročně a v letošním roce do konce října odehrál okolo 450 premiér. Jen výjimečně se hrají filmy nad rok 1990, ty blokují „velké“ televize – ČT, Prima či Nova. Periodicita opakování je nastavena podle Leoše Pohla na 1:4, zatímco např. u HBO to prý dělá až 1:5.

Ke každému odbavovanému pořadu (filmu) jsou již dnes připravena data elektronického průvodce – EPG. Se zprovozněním nové technologie satelitní distribuce pak dojde k přidávání EPG i do Czechlinku. Stávající zařízení Philips (bez dokoupení dalších obvodů) totiž vysílání EPG neumožňovalo, při nákupu se to zdálo být pro čtyři programy zbytečně drahé. Nyní je už situace jiná, přibývají digitální kanály a používání EPG je už dokonce i v licenčních podmínkách Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

 

RTL kupuje od CNN zpravodajskou televizi N-TV

 

 

Na německém mediálním trhu dochází ke změně vlastníků zpravodajského kanálu N-TV (Der Nachrichtensender). Ten patřil z poloviny americké CNN. V těchto dnech proběhla německým tiskem zpráva, že ji přebere do úplného vlastnictví společnost RTL – největší evropský televizní a rozhlasový koncern. RTL kupuje od CNN celý její podíl v N-TV a stává se tak jejím 100%ním vlastníkem. Společnost RTL vstoupila do N-TV již před 3 lety a za 50-% podíl v ní zaplatila 170 miliónů EUR, v přepočtu asi 5 miliard Kč. Druhá polovina podílu v této televizní stanici patřila zmiňované CNN, prostřednictvím dceřinné firmy Time Warner. Informace o ceně, kterou zaplatila RTL za podíl CNN v N-TV nebyla zveřejněna. Zpravodajský kanál N-TV vznikl v roce 1992, má sídlo v Kolíně nad Rýnem, na internetu se presentuje na adrese: http://www.n-tv.de.

N-TV vysílá v analogu na Astře 1E (19,2 st. vých.), frq. 11,641 H, v digitálu na Astře 1H (19,2 st. vých.), frq. 12,188 H, SR 27500, FEC 3/4


N-TV vysílá volně v analogu na Astře 1E (19,2 st. vých.), tr. 29, frq. 11,641 H, v PALu, zvuk 7,02-7,20 MHz. V digitálu N-TV naladíme v paketu RTL Group na tr. 1H (19,2 st. vých.). tr. 89, frq. 12,188 H, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 169/173. Ani v tomto případě není signál kódován.

Program zpravodajského kanálu N-TV sleduje denně v kabelových sítích a přes satelit přibližně 5 miliónů diváků. Jeho podíl na německém televizním trhu činí 0,6 %. Těsně zaostává za zpravodajskou televizí společnosti ProSiebenSat.1, kterou je N24. Ta má podíl na německém trhu okolo 0,8 %. Podle posledních informací neplánuje zatím společnost RTL žádné změny ve vysílací struktuře N-TV. Po odchodu z N-TV se CNN rozhodla vystupovat na německém mediálním trhu s informacemi pod svou vlastní značkou (CNN International anebo CNN Deutschland).                  (Podle zdroje: TASR, 28.11.2005

 

 

Tak to je pro dnešek úplně všechno. Přeji pěkné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku 2006.

 

   Aktuální změny na satelitních transponderech najdete na internetu na http://www.satcentrum.com/ (.cz, .sk), další novinky z oblasti rozhlasu a televize, a to jak kabelové tak i digitální (DAB, DVB-T, DRM, MMDS) najdete na webu http://www.tvcentrum.com/ (.sk). Přeji vám hodně zábavy a poučení při lovu na satelitním orbitu! 

 

  

Tak to je pro dnes vše, těším se na shledanou příště!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 06 DEC 2005