Satelit 12/2004 – 1.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení první prosincové rubriky

 

Vítám vás při čtení předposlední satelitní rubriky v tomto roce, ani dnes nebudou chybět „žhavé“ novinky: Druhý program panevropského kanálu Eurosport, který odstartuje na začátku příštího roku, obohatí sportovní nabídku o řadu atraktivních přenosů. Je proto potěšitelné, že jej budou moci sledovat i naši diváci v kabelových sítích a v satelitní platformě UPC Direct. Další novinka je domácí - slovenská RVR bratislavské společnosti i - COMMERCE na multiregionální televizní vysílání prostřednictvím satelitu. Název nové stanice bude Moooby TV a obsahem jejího 24 hodinového vysílání mají být hudební a zábavné programy. Šíření signálu bude zabezpečovat Telenor Slovakia přes družici Thor III.

 

Eurosport 2 odstartuje i pro naše kabelové a satelitní diváky

 

 

Když se řekne Eurosport – každému divákovi satelitní a kabelové televize u nás i v zahraničí je hned jasné, o jakou stanici se jedná. Je to velmi populární televizní kanál, orientovaný na sportovní dění v Evropě i ve světě. Nabízí přenosy z atletiky, cyklistiky, golfu, lyžování, tenisu, fotbalu a řady dalších sportů. Sleduje ho na 250 miliónů diváků v 54 zemích, dostupný je v 95 miliónech domácností. Vysílání Eurosportu je dnes simultánně tlumočeno do 18 jazyků: můžeme jej slyšet v němčině, angličtině, holandštině, francouzštině, španělštině, švédštině, finštině, dánštině, ruštině, maďarštině, polštině, italštině, portugalštině, rumunštině, norštině, turečtině, řečtině – a také v češtině.

Již od začátku svého analogového šíření v roce 1989 ze čtvrtého transponderu Astry 1A (19,2 st. vých., nyní nahrazené Astrou 1C) na frekvenci 11,259 V, (audio 7,02 MHz - anglicky a 7,20 MHz - německy) si získala tato televize řadu sportovních fanoušků, a proto po příchodu digitalizace přešel Eurosport do řady digitálních paketů i na jiných satelitních pozicích, jak jen na Astře. Připomeňme aspoň některé platformy: pro severské státy, Francii, Španělsko, Itálii, Polsko, Německo, UK, Portugalsko, Řecko a také pro „domácí“ paket UPC Direct.

Eurosport je panevropskou společností, kde do programu přispívá společně 25 členských států Evropské unie vysílatelů (broadcasterů) – EBU. V našich zemích jsou to Česká televize a Slovenská televízia. Dalšími spolumajiteli jsou francouzské společnosti Canal+ a TF1.

  Eurosport sídlí v Paříži, simultánní dabing v češtině se pak připravuje ve studiu v pražských Nuslích. Měl jsem exkluzivní možnost navštívit toto studio a podívat se trochu pod pokličku přípravy vysílání. V současné době se zde dabuje cca 70-80% přenosů, zbytek se pro kabelové sítě a satelitní platformu ponechává v původním anglickém zvuku. Nadabovaná audio stopa se v případě live přenosu ihned odesílá do centrály Eurosportu do Paříže, a to po digitální optické trase, protože se ale zároveň se nahrává na hard diskové pole počítačového serveru ve studiu, je k dispozici i pro pozdější odvysílání sportovní události ze záznamu. Výběr z disku a zařazení do vysílání si organizuje prostřednictvím počítačové sítě centrála sama, bez nutnosti zásahu pražské obsluhy studia. Pro kabelové sítě je obraz z českým dabingem distribuován v paketu SkyGate na tr. 92 satelitu Hot Bird 6 (13,0 st. vých.), frekvence 12,558 V, český zvuk má identifikátor A-PID 2582. Signál je pro neautorizovaný příjem kódován v systémech Irdeto 2, Seca Mediaguard 2, Viaccess 2.3, Viaccess 2.4 a Viaccess 2.5.

Novou variantou tohoto kanálu je Eurosport Mobile, verze speciálně určená pro mobilní telefony, komunikátory a přenosné počítače, kdy výsledky jsou připravované v datové formě pro SMS, WAP, i-mode a PDA.

Další, mladší sestrou Eurosportu je zpravodajská televizní stanice EurosportNEWS. Ta má informační okno dělené ve stylu „bloombergovské“ grafiky, zmenšené hlavní okno s přenášenými zkrácenými přenosy doplňuje široký pravý sloupec s aktuálními výsledky zápasů a dalšími sportovní informacemi a komentáři, na spodní části obrazovky pak běží „headlines“ text s nejčerstvějšími, max 15 minut starými výsledky. EurosportNEWS vysílá 24 hodin denně, v angličtině, stanice je dostupná abonentům kabelových sítí i pro předplatitele satelitního paketu UPC Direct.

 

 A  poslední, zcela novou aktivitou společnosti Eurosport bude spuštění dalšího kanálu pod názvem Eurosport 2. Jeho start je předběžně naplánován na pondělí 10.ledna 2005. Podle neoficiálních informací bude tento kanál dostupný i v našich domácích kabelových sítích a v platformě UPC Direct na satelitu Astra 1H. Měl by zde vystřídat kanál EurosportNEWS, který ale bude samozřejmě vyráběn mateřskou společností i nadále. Na obrazovce Eurosportu 2 by měly dostat příležitost i sporty, na které se dosud z důvodu kapacitního vytížení často nedostávalo, jako jsou např. triatlon, horská kola, thajský box aj.

 

Obrazovka Eurosportu 2 bude trochu odlišná od základního programu, protože bude hlavní okno doplňovat - podobně jako u kanálu EurosportNEWS, na spodním okraji běžící text. Ten by měl doplňovat přenosy o aktuální informace, vztahujícího se k sledovanému přenosu případně rozšiřující info o současně probíhajících utkání stejného turnaje apod. Také u tohoto programu se počítá s postupným náběhem českého simultánního dabingu. Myslím si, že rozšíření sportovní nabídky náš divák ocení a přeji tedy nové stanici úspěšný start!

 

Moooby TV – další slovenská stanice míří na Thor

 

Slovenská Rada pre vysielanie a retransmisiu udělila bratislavské společnosti i - COMMERCE, s.r.o. licenci na multiregionální televizní vysílání prostřednictvím satelitu. Název nové stanice bude Moooby TV a obsahem jejího 24 hodinového vysílání mají být hudební a zábavné programy. Šíření signálu bude zabezpečovat Telenor Slovakia přes družici Thor III na pozici 0,8 stupňů západně, na tr. 6, frekvence 11,823 H, SR 28000, FEC 7/8. Jedná se o paket, kde dnes zachytíme TV JOJ, TA3, MusicBox Slovakia a rádia Slovensko 1 a Devín. Jak uvedla před RVR společnost i-COMMERCE, vysílat se bude kromě jazyka slovenského a českého též v němčině, angličtině, ruštině, italštině, švédštině, španělštině, turečtině a francouzštině.

 Protože ale tato společnost není na slovenském internetu neznámá, podívejme se na její současné aktivity podrobněji. Z nich pak můžeme usoudit, jak bude zřejmě vysílání koncipované. Společnost, sídlící na Teslově ulici 6 v Bratislavě totiž provozuje mezinárodní webový portál www.moooby.com. Na něm přináší originální multimediální obsah pro mobilní telefony do několika evropských zemí. Nabídka portálu zahrnuje loga, zvonění (vč. polyfonních), obrázkové SMS (i animované), pozadí, témata a Java hry. Databáze se dá srovnat největšími evropskými firmami s podobným zaměřením (například Handy.de anebo Jamba). Možná jste viděli reklamní kampaň na tento projekt, která probíhá od 7.července až do konce roku (cca 1350 spotů) na hudební stanici MTV Europe. Slovenská firma I-Commerce s.r.o. se dále specializuje na vývoj mobilních aplikací a stala se i exkluzivním partnerem slovenského EuroTelu. Po zabezpečení pozice na Slovensku rozšířila svou působnost do dalších zemí, právě přes projekt Moooby.com. V současnosti je určený zákazníkům Slovenska, Česka, Polska, Maďarska, Portugalska, Řecka, Turecka a Chorvatska, mimo Evropu se zapojil Izrael.

Dá se tedy předpokládat, že až začátkem příštího roku spustí své satelitní vysílání, bude se jednat o mix klipového hudebního vysílání typu MusicBox prokládaný teleshoppingovými bloky s nabídkou pro mobilní telefony diváků a doplňkovými službami, jako je SMS chat, seznamka, burza apod. To je ale zatím předběžná úvaha, je možné, že vysílání bude nakonec vypadat úplně jinak. Uvidíme, každopádně se bude jednat o další slovenskou televizi, která doplní novou tematickou stanici Nautik TV v paketu Telenor na pozici 0,8 st. západně. A protože bude volně přenášená (stejně jako TA3 a MusicBox), může být její program zajímavý pro naše satelitní diváky, kteří tak budou mít důvod přetočit své paraboly na západní orbit.

Za poskytnutí informací děkuji Borisovi Bieliku z CSDXC a společnosti i-COMMERCE

 

Astra 1B ukončila pravidelný provoz

 

 

Satelitní provozovatel SES Astra zcela vyřadil z pravidelného provozu svůj nejstarší satelit na pozici 19,2 st. východně. Programy, které se na tomto satelitu dosud ještě vysílaly (Sonnenklar TV, DSF, Tele 5, NDR Fernsehen, MTV Germany, CNN Int, N-TV a RBB Brandenburg) převzal sesterský satelit Astra 1E. Program KIKA  a Südwest Fernsehen od této doby vysílá satelit Astra 2C. Divák ovšem tímto přechodem nic nezíská, protože kmitočty zůstaly stejné a využila se jen rezervní kapacita tohoto satelitu. V pátek 19.11.2004 pak byl odpojený poslední analogový test na tr. 22, na frq. 11,538 V, PALu. Tímto dnem tedy tento satelit úplně ukončil svou aktivní službu na pozici 19,2 st. vých., a bude přesunutý na „skandinávskou“ pozici 5,0 st. vých., kde posílí vysílání Astry 1A pro severní a východní Evropu (pobaltské státy a bývalé svazové republiky). Vysílání ze satelitu Astra 1B bylo zahájeno v březnu 1991 a  ve vesmíru tak funguje téměř 14 let. Oficiální „doba života“ dvanácti let byla tedy už dávno překročena, takže toto přepojení bylo nutné. Ovšem oficiální náhradou bude teprve v příštím roce - zahájení vysílání satelitu Astra 1KR. 

 

Rozhovory mezi ITV a Sky o kódování selhaly

 

 

Dne 19.11.2004  společnost ITV souhlasila s dvouměsíčním prodloužením smlouvy se společností BSkyB na kódování svých programů. Stalo se to potom, co debata o prodloužení úplné smlouvy uvázla na mrtvém bodě. ITV ve své smlouvě na kódování ITV1 a ITV2 požadovala významná omezení. Program ITV3 nedávno zahájil již „volné“ vysílání, jako nekódovaný program. ITV by asi chtěla, aby ITV1 a ITV2 tento postup následovaly. Nejdříve by však s tím musela souhlasit filmová studia a poskytovatelé sportovních programů, protože jejich programy by bylo možné sledovat např. i v Irsku a Nizozemsku.

 Podle novin The Observer, rozhovory vedl šéf ITV pan Charles Allen a šéf Sky, pan James Murdoch. Jednání byl přikládán velký význam. Noviny The Business mezitím sdělily, že  společnost ITV by mohla uvažovat o tom, že podá k mediálnímu regulačnímu úřadu Ofcom stížnost na cenu ve své smlouvě o kódování. Předchozí stížnost k předešlému regulačnímu úřadu Oftel byla v roce 2001 zamítnuta.   (Zdroj: Lovelacemedia, www.dtg.org.uk )

Nakonec britská komerční televize ITV 2 začala v pondělí 22.11.2004 vysílat na tr. 54 platformy Sky Digital, ovšem v soft kódu pro receivery Sky Digital s dekodérem (čtečkou ) Videoguard a nepřiřadila se tak k už více jak tři týdny volně vysílané ITV 3, tr. 10,906 V, SR 22000, FEC 5/6. Bohužel vyzařovací diagram Astry 2D směřovaný na Británii i tak znemožňuje příjem u nás na paraboly běžných velikostí.

 

Domradio zahajuje digitální satelitní vysílání na Astře

 

 

Společnost DPC (Digital Playout Center s. s r. o.) dne 11.11.2004 zahájila digitální satelitní vysílání rozhlasové stanice vzdělávací společnosti arcidiecéze Kolín s názvem „domradio“.

Tato stanice vysílá od letnic roku 2000 jako celodenní „žurnalistický“ rozhlasový program, skládající se z „klidné“ populární hudby, zpráv, oznámení a informací z církve a společnosti a také liturgie. „domradio“ vysílá se 24 hodin denně ze satelitu Astra 1H (19,2 st. vých.), transpondér 103, frq. 12,460 H, SR 27500, FEC 3/4, A-PID 368, digitálně a nekódovaně ve standardu DVB.

 

 Již delší dobu vysílá ale též v analogu a v systému ADR rádií, a to opět na satelitech Astra: v analogu vysílá na satelitu Astra 1D (19,2 st. vých.), tr. 61, podnosná analogové televize  SW/RP (Südwestfunks/Rheinland-Pfalz RP), frq. 10,891 H, audio 7,56 MHz, mono. Uživatelé receiverů pro příjem ADR rádií (Astra Digital Radios - digitální rádia v MPEG-1 na podnosných analogových televizí na Astře) mohou „domradio“poslouchat na Astře 1C (19,2 st. vých.), tr. 36, podnosná analogové televize Phoenix, frq. 11,009 V, audio ADR 7,92 MHz, stereo. Rozhlasový program, který neobsahuje reklamy, lze v Severním Porýní-Vestfálsku přijímat i v kabelové síti a digitálním rozhlase DAB.  Navíc lze „domradio“ poslouchat „live“ na internetu (www.domradio.de), kde je připraveno množství programových příspěvků k pozdějšímu poslechu.

 

DPC, dceřinný podnik předplatitelské stanice Premiere, provozuje nejmodernější evropské vysílací středisko v Unterföhringu u Mnichova. Odsud firma v současnosti přenáší více než 100 analogových a digitálních televizních a rozhlasových programů a datových služeb na uplink pro satelit. DPC také poskytuje rozsáhlé spektrum služeb v oblasti  vysílacích záležitostí. K tomu patří mezi jiným zpracování signálu podle standardu MPEG-2 a doplňování (aktualizace) aplikací a kopírování („stahování“) software. Vedle Premiere využívají vysílací centrum DPC i televizní stanice  ProSiebenSat.1 Media AG, Home Shopping Europe HSE 24, německý sportovní kanál DSF, Tele 5, 9Live a mnoho jiných programů. S ip-sat Network společnost DPC provozuje navíc datový přenosový systém na satelitním základě pro obchodní data a s širokopásmovým multimediálním obsahem.

A na závěr ještě doplním adresu této rozhlasové stanice: Domkloster 3, 50667 Köln, SRN, telefon: 0221 - 25 88 6-0, fax: 0221 - 25 88 6-33, e-mail: info@domradio.de a web: www.domradio.de.      (S využitím zdroje: www.infosat.lu  a www.domradio.de )

V Německu vítězí systém Conax

 

 

Conax se prosazuje i v Německu. Někdejším rozhodnutím společnosti Premiere byl sice prosazen systém Nagravision jako fakticky kódovací systém pro Německo, ale dnes už je situace jiná a o slovo se hlásí konkurence. Bohužel je skutečností, že Nagravision se za ty roky stal velmi ignorantní, arogantní, navíc komplikovaný a bez odpovídající reakce, popř. bez zcela žádné zpětné odezvy supportujícího dodavatele. „Nagra“, jako jediný standard kódování v Německu, si „zabetonoval“ monopol. To ale není dobré ani pro nové poskytovatele placené televize, ani pro výrobce set-top-boxů. Stále více tržních subjektů (účastníků na trhu) si v posledních měsících stěžovalo na nepřístojné chování švýcarské firmy Nagravision. To je také jedním z důvodů, proč se nyní několik německých broadcasterů rozhoduje pro norský kódovací systém Conax.

 FRK, specializované sdružení pro rozhlasové a televizní vysílání a zařízení kabelových sítí, dne 9. 11. 2004 na svém  kongresu v Lipsku oznámilo, že začalo nakupovat boxy s vestavěným dekodérem Conax a jednotliví členové FRK ve svých sítích začnou používat i kódovací systém Conax. Jedná se o platformy placené kabelové televize Eutelsat, Visavision a Kabelvision, které se v posledních dnech jednoznačně rozhodly pro tento kódovací systém. K nim se nyní přidala i  lipsko-mohučská kabelová společnost Primacom. Sdružení FRK má mnoho členů s úrovní sítě 3 a ještě více s úrovní sítě 4. Odhaduje se, že prostřednictvím členů sdružení FRK – kterých je 106 – se pokryje více než 6 miliónů domácností „poslední míle“. Jen společnost Primacom má v Německu okolo 1,1 miliónů kabelových přípojek. 

Je nepochopitelné, proč v posledních měsících Nagravision jednal na německém trhu tak nafoukaně. Pravděpodobně proto, poněvadž již vycházel z toho, že si „zabetonoval“ monopol. Avšak konkurence je hnací silou trhu a někteří broadcasteři si nedají všechno líbit. Čas „nemoci“, zvané monopol, už dávno minul. Conax vítězí a začíná se prosazovat a to je pro trh dobré.  Někteří odborníci ale upozorňují na to, že když se na trhu zavedou dva kódovací systémy, bude to pro zákazníky komplikované. Pro samotnou technickou aplikaci to však nepředstavuje žádný problém. Jeden systém bude přímo nahrán do boxů jako software a druhý se případně doplní pomocí přístupového modulu (CAM). To se může udělat tak či onak. Budeme tedy všichni zvědaví, jak teď  budou zastánci „Nagra“ argumentovat a co si dovolí. Bohužel je také skutečností, že dříve po nějakou dobu přívrženci systému „Nagra“ nedovolili mít v set-top-boxu žádné přístupové rozhraní (CI). To už se ale naštěstí také mění.

 

Uvidíme tedy, jak se systému Conax bude na důležitém německém trhu dále dařit. Jen na okraj připomeňme, že pro norský Conax se rozhodla i slovenská TV JOJ, která by měla opět obnovit své distribuční vysílání přes satelit Thor právě v tomto kódovacím systému.

Za překlad článku „Conax gewinnt“, uveřejněném na www.infosat.lu, děkuji Petrovi Miklíkovi

 

„The Nibelungen“ – HDTV/SDTV simulcast – „TV událost roku“ na Sat 1.TV

 

 

Jen necelých šest týdnů po prvním simultánním vysílání propagačního volné německé televize s velkým rozlišením (HDTV - High  Definition  Television) s paralelním vysíláním ve standardním rozlišením pro porovnání rozdílů přišly společnosti ProSiebenSat.1 Produktion a SES ASTRA s dalším HDTV/SDTV simulcastem.   V pondělí 29. a úterý 30.11. vysílaly pořad „Die  Nibelungen  – Der Fluch des Drachen“ [v originále The Nibelungen – The
Curse  of  the  Dragon – Niebelungen – Kletba draka],  což bylo „TV událost roku“ na stanici Sat.1, v high-resolution HDTV standardu na družici ASTRA 19,2 stupňů východně.

 

 Diváci televize Sat.1 s vhodným přijímacím zařízením tak mohly sledovat  impozantní dvoudílný výpravný film s pohádkovými hrdiny Siegfriedem,  Brunhildou  a  princeznou Kriemhildou v krystalicky čisté obrazové kvalitě. Vizuální vjem pak podepřel kompletní zvuk v Dolby  Digital 5.1, který přinesl do obývacího pokoje pravou filmovou kvalitu. Pokud by vás zajímala technická stránka – k vysílanému standardu SD se přidal signál přehrávaný z HDCAM SR (1080i/50Hz), převedený přes MPEG-2 HD encodery s datovým tokem okolo 1,4 gigabits/s. Re-multiplexing, modulaci a uplink HD signalu zabezpečoval DPC  (Digital  Playout  Center) v německém Unterföhring. Tato společnost také zajistila kompatibilitu s DVB standardem. Přenosová rychlost byla 22 Ms/s . HD  vysílání pořadu „Die Nibelungen – Der Fluch des Drachen“ jsme přijímaly z transponderu č.31 družice ASTRA, frekvence 11,671 GHz, polarizace: horizontální, Symbol Rate: 22 MS/s, FEC: 5/6, Service Name: Sat 1 HD, Service Provider: ProSiebenSat.1.      (S využitím tiskové zprávy SES Astra)

 

Tak, a to už je ze satelitní rubriky vše. Přeji všem čtenářům klidné prožití vánočních i novoročních svátků a úspěšné vykročení do nového roku s číslovkou 2005! 

 

Tak to je pro dnes vše, těším se na shledanou příště!

 

 

Aktuální změny na satelitních transponderech najdete na internetu na http://www.satcentrum.com/ (.cz, .sk), další novinky z oblasti rozhlasu a televize, a to jak kabelové tak i digitální (DAB, DVB-T, DRM, MMDS) najdete na webu http://www.tvcentrum.com/ (.sk). Přeji vám hodně zábavy a poučení při lovu na satelitním orbitu! 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 07 DEC 2004