Satelit 12/2003 – 1.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení první části prosincové rubriky

 

Vítám vás při čtení předposlední satelitní rubriky v roce 2003. V roce, který byl pro satelitní příjem spíše rokem nesplněných přání, jako například neuskutečněný projekt EBD, anebo také rokem zklamání, protože mnoho programů letos skončilo vysílání v dostupném kódování a přešlo na lepší způsoby zabezpečení. A náš satelitní fanoušek, který nemá možnost abonence originálních karet tak přišel o řadu stanic.

 

Televize „přímo“ ze satelitu – v Evropě již 15 let

 

 

Rok 2003 je v Evropě a obzvláště v Německu slaven jako 25. výročí letu do vesmíru.  Ale i v nepilotní oblasti, speciálně u komunikačních satelitů je to téměř zapomenuté jubileum, které v našem všedním životě mělo působnost napříč celou Evropou a přes všechny hranice.

 

Dne 11. 12. 1988, tedy před 15-ti lety, byla, z území pro starty evropských raket, Kourou ve francouzské Guyaně, vypuštěna první evropská družice pro televizní vysílání Astra-1A, provozovatele, společnosti SES (Societe Europeene des Satellites) se sídlem v Lucemburku – dnes SES Astra –s nosnou raketou Ariane-44. Tento den je dnes všeobecně považován za dobu zrození televizního vysílání „přímo“ ze satelitu s celoevropským, přeshraničním dosahem. A také to, když Astra-1A poprvé, dne 1. 2. 1989, s dvanácti kanály zahájila své vysílání televizních programů.

 

Jaký převratný vývoj byl s tímto veskrze nesporným projektem v Evropě zahájen, tenkrát ovšem nemohli přesně předvídat ani sami odborníci. Projekt Astra byl přitom nejen ve svém úvodu, nýbrž i ve své provozní pozici doprovázen řadou problémů.

 

V Lucemburku soupeřily dva koncepty. Jednak projekt Luxsat, favorizovaný společností CLT (Compagnie Luxemburgeoise de Telediffusion) a za druhé projekt Coronet, který podporoval tehdejší premiér Werner jako politický poradce. Projekt Luxsat měl vzniknout po vzoru německé TV-Sat.

 

Projekt Coronet inicioval někdejší americký manažer firmy Hudges a iniciátor úspěšného amerického komunikačního satelitního systému Galaxy. Avšak ztroskotalo se na neserióznosti jeho zakladatelů a finančních zdrojů. O něco později se ustanovil zdánlivý vítěz tohoto klání, projekt Luxsat, jako technicky překonaný.

 

Zejména v Německu se za pomocí všelijakých spolehlivých (čistých) a nekalých prostředků (především ze strany Německé spolkové pošty) zkoušelo, jak překazit úspěšné tažení systému Astra. To se stalo např.  při povinnosti přihlášení se a při zpoplatnění přijímacího zařízení pro družici Astra. A také (nikoliv naposledy) při pokusu, kdy systém Astra čelil jejich vlastnímu satelitu TV-Sat 2 a satelitu (u kterého se  nepočítalo s přímým příjmem a využitelným jen podmíněně) DFS-Kopernikus. To ovšem úspěšný postup satelitu Astra nemohlo zastavit.

 

Avšak hlavní myšlenka projektu Coronet zůstala zachována a byla integrována do projektu Astra a v březnu 1985 společníky a finančními sponzory ze všech oblastí evropských států (na podnět lucemburské vlády) do založené soukromé společnosti SES.

 

V roce 1988 vypustila společnost SES svůj první satelit Astra-1A, za necelé tři roky později následoval jejich satelit – již Astra-1B a po dalších dvou letech třetí satelit v soustavě Astra. Od té doby se v asi ročním rytmu uskutečnily další starty, rozmach společnosti SES a jejich satelitního systému nebyl zastaven.

 

Z někdejšího regionálního provozovatele je tato společnost dnes, v podobě SES-Global, největším světovým provozovatelem satelitů. Díky zastoupení SES-Astra v Evropě a SES-Americom v Americe má SES-Global dvě rozhodující společnosti-provozovatele.  Mimo to má podíl u nejvýznamnějších poskytovatelů mezinárodních satelitních služeb – tak např. Asiasat  a Americom Asia  Pacific v Asii, Nahuelsat v Argetině a Star One v Brazílii/Latinské Americe a rovněž i v NSAB ve Skandinávii. 

 

Společnost SES-Astra má nyní v Evropě k dispozici 13 satelitů na třech pozicích, 19,2°, 28,2° a 23,5° východně, vysílají se, analogově a digitálně, televizní a rozhlasové programy a také multimediální a internetové služby. Pro 92 miliónů evropských domácností je tedy přiděleno asi 1100 televizních a rozhlasových programů.

 

Družice Astra 1-A, která se stala synonymem zrození veškerého vývoje SES, popř. aktivit, se mezitím odsunula na pozici 5,2° východně. Zde je ještě dále k dispozici, i když její plánovaná doba využitelnosti již vypršela, pro dodatečné služby mimo segment „přímého“ televizního příjmu ze satelitu.

 

 

Údaje o prvním evropském satelitu pro televizní vysílání Astra-1A

 

start (družice) ……………………………………………                  11. 12. 1988

místo startu ………………………………………………                  Kourou, francouzská Guyana

raketa (startovní) …………………………...……………                  Ariane 44 LP

číslo letu …………………………………………..………                V-27

mezinárodní satelitní index (označení) ……………..…                 1988-104B     

registratura …………………………………………..…..                 19688

uvedení do pozice ……………………………………..…                 1. 2. 1989

výrobce ………………………………………………..….                 GE Astro Space

systém …………………………………………………...                 GE 4000

základní těleso ………………………………………….                   ve tvaru schránky

rozměry ………………………………………………….                  3,18 x 2,03 x 1,52 m

solární rameno (výložník) ………………………………                  rozpětí 19,3 m

startovní hmotnost ……………………………………..                  1768 kg

hmotnost při oběhu (planety) ………………………….                   1045 kg

životnost  (očekávaná) ………………………………….                 12 let

životnost  (dosažená) ……………………………………                 více jak 15 let

kapacita provozních kanálů …………………………….                 16

kapacita rezervních (záložních) kanálů ……………….                  6                                                                                                

vysílací frekvence ……………………………………….                  11,2 až 11,45 GHz

šířka pásma transpondéru …………………………….                   v současnosti 26 MHz

vyzářený výkon ………………………………………….                  51 dBW 

 

počáteční oběžná dráha:

perigeum (bod dráhy tělesa , kdy je zemi nejblíže)….                 35 167 km

apogeum (bod dráhy tělesa, kdy je od země nejdále).                 35 766 km

parametr dráhy …………………………………………                    0,07 Grad

doba oběhu …………………………………………….                    1419,58 min

 

SES-Astra: Německo – Rakousko – Švýcarsko,  www.ses-astra.com/market/deutschland/

 

Zdroj: Dipl. Ing. Hans-Dieter Naumann Funkamateur (Německo), č. 12/03, s. 1218, přeložil Petr Miklík, volně upraveno a zkráceno

 

Volné vysílání ORF 2 – ano i ne…

 

 

Rakouská veřejnoprávní televize (Österreichischer Rundfunk - ORF) zveřejnila svůj plán ukončit kódování svého kanálu ORF 2 v roce 2004 již letos v únoru. Zvýšené náklady při dosaženém celoevropském pokrytí jí měly kompenzovat vyšší licenční poplatky. Nyní se ale objevují v tisku poněkud pesimističtější zprávy. Podle informací z ORF a z úřadu spolkového kancléřství se satelitní varianta ORF 2 bude muset - pro nedostatek programů ošetřených autorskými právy - prostě omezit. Programy v dopoledním čase nedostaly finanční podporu, tzn. vysílání ORF 2 má být nekódované a přístupné v celé Evropě jen od 16 do 22 hodin. V mezidobí zůstane obrazovka v satelitní variantě temná, neboť pro další programy chybí autorská práva. ORF jiné vysílání spustit nesmí, poněvadž satelitní kanál mimo toto vysílání je pokládán za nový program a s tím se v zákoně nepočítalo. A také to úřad spolkového kancléřství nechce změnit. Takto redukovaná verze ORF 2 by měla být vysílána pro celou Evropu již na jaře příštího roku. Ještě letos v prosinci se však o ni bude jednat na nadační radě.

Tuto novou informaci z webu http://derstandard.at/etat, kterou zaslal a přeložil Petr Miklík (děkuji) ještě doplním tím, že televize ORF se už
loni dostala z důvodu insolventnosti německé společnosti KirchMedia do potíží a tehdy začala uvažovat o změně licence a kódovacího systému. Nakonec překvapivě došlo k uzavření nové, lukrativnější smlouvy mezi KirchMedií a ORF ve Vídni, jejímž výsledkem je pronájem transponderu Astry 1G na další 2 roky. Původní kódování v Betycryptu se ale postupně změní. Připomeňme ještě, že signál ORF2 je přenášen ve společném digitálním paketu ORF Digital na Astře 1H (19,2 stupňů východně), na transponderu 117 - frq. 12,693 H, SR 22000, FEC 5/6, a je v důvodu autorských práv pořadů nakoupených pouze pro Rakousko nepřetržitě zakódován v systému Betacrypt, CryptoWorks a Nagravision. Přístupové karty (smart cards) jsou poskytované pouze domácím občanům, platícím měsíční licenční (koncesionářské) poplatky.

V paketu vysílají televizní stanice ORF 1, ORF 2, ORF 2 Wien, ORF 2 Niederösterreich, ORF 2 Burgenland, ORF 2 Oberösterreich, ORF 2 Salzburg, ORF 2 Tirol, ORF 2 Voralberg, ORF 2 Steiemark, ORF 2 Karnten, TW1 a soukromá stanice ATV plus. Pouze vysílání vídeňské TW1 je přenášené volně. Dále v tomto digitálním paketu vysílá volně 14 rádií: Österreich 1, Hitradio Ö3, Blue Danube Radio / FM 4, Radio Österreich International, ROI-SAC, Ö 2 Radio Wien, Ö 2 Radio Niederösterreich, Ö 2 Radio Burgenland, Ö 2 Radio Oberösterreich, Ö 2 Radio Salzburg, Ö 2 Radio Tirol, Ö 2 Radio Vorarlberg, Ö 2 Radio Steiermark a Ö 2 Radio Karnten.

 

Amos 2 na startovní rampě

 

 

V těchto dnech vrcholí poslední přípravy na start nové družice pro přenos digitálních programů a širokopásmových služeb pro Evropu, Blízký východ a USA. Odložený start nosné rakety oznámilo středisko Spacecom v izraelském Tel Avivu na předvečer před Štědrým dnem. Tento satelit bude určený pro přenos digitálního televizního signálu, včetně plánované HDTV, a také širokopásmových služeb (datové přenosy a internet). Umístěný bude na pozici 4,0 stupňů západně k stávajícímu satelitu Amos 1. Ten je na oběžné dráze od května 1996 a v současné době k nám distribuuje např. program stanic HBO, HBO2 či AXN pro kabelové sítě.

 

Amos 2 bude mít 11 aktivních transponderů v Ku pásmu a 3 záložní, každý o šířce pásma 72 MHz. Bude se jednat o high-powered transpondery pro direct-to-home (individuální) příjem digitální TV a také pro distrubuci TV a audio signálu pro kabelové terminály a retransmisní centra pro milióny domácností v Evropě a na Blízkém Východě, napojených do kabelových sítí. Vyzářený výkon ve středu zóny ozáření bude mít hodnotu EIRP 57 dBW a G/T 15 dB/k s lineární polarizační rovinou (vertikální či horizontální) antén. Pro příjem televizního signálu v obou našich republikách pak budou postačovat s rezervou antény o průměru 80 cm. Životnost této družice, která se vydá na svou cestu do kosmu 23.12.2003 (tedy opožděně oproti dříve zveřejněnému údaji 12.12.2003) je plánována na 12 let. Frekvence uplinku pro evropský svazek bude 13,00-13,25 GHz a 13,75-14,00 GHz, příjem (downlink) na našich tunerech zachytíme v pásmu 10,70-10,95 GHz a 11,45-11,70 GHz.

 

Zmiňoval jsem data – AMOS 2 bude zprostředkovávat také datové služby VSAT a pro nás možná zajímavý One-Way Internet Direct - tedy jednosměrný internet pro domácí (i firemní) využití. Včetně rychlé Web multicast Off-Peak Multimedia Business TV přes IP Push e-mail servis. Pro zákazníky v severní Americe bude dostupná též služba Internet Backbone Connectivity. A na závěr ještě připojíme informaci o izraelském provideru Spacecom. Jedná se o joint venture společností Israel Aircraft Industries Ltd. (IAI – výrobce satelitu), Eurocom Group, General Satellite Services Co. (GSSC) a Mer Services Group. Adresa společnosti Spacecom je: Twin tower1, Suite 1017, 33 Jabotinsky St., Ramat Gan 52511, Israel, web: www.spacecom.co.il.

Změny na orbitu

 

 

Jako úplně poslední satelitní informace v této rubrice jsem zařadil některé změny na orbitální dráze, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Začnu nejprve příspěvkem Petra Kvasze o vysílání z Albánie, cituji: „V pakete AlSat čiastočné zmeny od 21.11.: Hudobná TV BBF (folklór a domáca pop mx) miesto News 24 Promo – voľne, ostatné TV už kódujú (16° vých., 11450 H, SR 1400 a SR 3/4).“ Děkuji za postřehy a pokračuji změnami i na jiných družicích:

 

TV kanál Gospel Channel Europe, se sídlem na Islandu, vysílá na družici Intelsat 707 (1 st. záp.) paralelně na další frekvenci. Parametry: fr. 11,172 GHz/H (SR 3250, FEC 7/8), SID 1, PIDy 512/640.

 

V době uzávěrky této rubriky se na družici Amos 1 (4 st. záp.) objevily testy ukrajinského kanálu 1Plus1. Parametry: fr. 11,386 GHz/H (SR 15750, FEC 3/4). Z uvedeného transponderu vysílají též TV stanice Telekanal STB, M1 a Tonis.

 

Na družici Thor 3 (0,8 st. záp.) se vrátilo vysílání bulharské TV stanice Den TV. Parametry: fr. 12,169 GHz/H (SR 28000, FEC 7/8), SID 1905, PIDy 516/656. Vysílání je nekódované.

 

Ruský kanál ORT International (Perviy kanal Vsemirnaja set) se objevil na družici Telecom 2D (8 st. záp.). Parametry: fr. 11,514 GHz/H (SR 27500, FEC 3/4), SID 2850, PIDy 2851/2852. Stanice vysílá nekódovaně a naladit ji můžeme také na Hot Birdu 2 (13 st. vých.), fr. 11,938 GHz/H (SR 27500, FEC 3/4), PIDy 48/47.

 

Bosenský TV kanál NTV Hayat začal vysílat z další pozice, z družice Eutelsat W2 (16 st. vých.). Parametry: fr. 12,692 GHz/V (SR 4340, FEC 1/2), SID 1, PIDy 32/33. Vysílání je částečně kódované ve Viaccess 2. Stanice je také dostupná z Hot Birdu 3 (13 st. vých.), fr. 12,303 GHz/V, kde je vysílání bohužel permanentně kódované v kódu Viaccess 2.

 

Z družice Astra 1H (19,2 st. vých.) začal vysílat nový holandský regionální TV kanál Limburg L1VE. Parametry: fr. 12,226 GHz/H (SR 27500, FEC 3/4), SID 31240, PIDy 515/663.

 

Chorvátský provozovatel HRT přestal v rozmezí dní 9.-12.12.2003 definitivně používat kódovací systém Viaccess 1 a nadále bude kódovat své stanice z pozice Hot Birdu 1 (13 st. vých.) výlučně v CAS systému Viaccess 2. Parametry: fr. 12,520 GHz/V (SR 27500, FEC 3/4). V pakete je kódovaná jen část stanic, konkrétně se jedná o vysílání HRT 2 a HRT 3.

 

Nový francouzský hudební kanál MCM Top zachytíme ze dvou orbitálních pozic: na družici Hot Bird 3 (13 st. vých.), fr. 12,245 GHz/H (SR 27500, FEC 3/4), SID 102, PIDy 122/132, CAS Seca 2/Viaccess a z družice Astra 1G (19,2 st. vých.), fr. 12,581 GHz/V (SR 22000, FEC 5/6), SID 9306, PIDy 165/100, CAS Seca 2.

 

Družice Astra 1D byla  přesunuta z pozice 24,2 st. vých. na pozici 23,0 st. vých, kde se též nachází družice Astra 3A (23,5 st. vých.). Na jednom z transpondérů Astry 1D začaly běhat testy EURO 1080 v HDTV formátu. Parametry: fr. 12,032 GHz/H (SR 27500, FEC 3/4), SID 1000, PIDy 305/306.

 

Na družici Eutelsat W2 (16 st. vých.) zachytíme nový bulharský TV kanál Sofia Land. Parametry: fr. 11,554 GHz/V (SR 28800, FEC 7/8), SID 4, PIDy 514/670.

 

Polská televizní stanice TV Centrum přerušila své vysílání přes satelit a nadále pro technické problémy vysílá jen prostřednictvím internetu. Stanice byla na družici Eutelsat Sesat (36 st. vých.), fr. 12,531 GHz/V a na Hot Birdu 1 (13 st. vých.), fr. 11,513 GzH/H. Vysílání z Hot Birdu by mělo být od roku 2004 kódované (Seca 2).

 

Bulharský TV kanál Kanal 1 Bulgaria přerušil vysílání z Eutelsatu W2 (16 st. vých.). Parametry: fr. 11,554 GHz/V. Stanice je dostupná nyní jen z družice Hellas Sat 2 (39 st. vých.) kde je ale kódovaná v Irdetu 2.

 

Kanál pro dospělé Free-X TV mění v poslední době vysílací frekvenci na pozici Astra 1 (19,2 st. vých.). Nejdříve byl dostupný na fr. 12,633 GHz/H, později přešel na frq. 12,226 GHz/H kde 16.11. přerušil vysílání a dnes je dostupný na fr. 10,832 GHz/H.

 

Albánský TV kanál Top channel je přenášen z nové frekvence na družici Eutelsat W2 (16 st. vých.). Parametry: fr. 11,051 GHz/H (SR 4700, FEC 3/4), PIDy 33/34. Vysílání je volné,

nekódované.

 

Britský TV kanál Landscape Channel obnovil vysílání z družice EuroBird 1 (28,5 st. vých.). Paramerty: fr. 11,623 GHz/H (SR 27500, FEC 2/3), SID 50848, PIDy 2324/2325.

 

Vietnamský kanál VTV vysílá z družice Hot Bird 3 (13 st. vých.) na nové frekvenci. Parametry: fr. 12,207 GHz/H (SR 27500, FEC 3/4), SID 7306, PIDy 2817/1818.

 

Z družice Hot Bird 2 (13 st. vých.) vysílá nekódovaně indický kanál Raj TV. Parametry: fr. 11938 GHz/H (SR 27500, FEC 3/4), SID 7306, PIDy 35/36.

 

Aktuální změny na satelitních transponderech najdete na internetu na www.satCentrum.com (.cz, .sk), další novinky z oblasti rozhlasu a televize, a to jak kabelové tak i digitální (DAB, DVB-T, DRM, MMDS) najdete na webu www.tvCentrum.com (.sk).

 

Chtěl bych na závěr všem přispěvovatelům a čtenářům popřát spokojené prožití vánočních svátků, bohatou nadílku a úspěšné vykročení do Nového roku 2004.

A hodně zábavy a poučení při lovu na satelitním orbitu! 

  

Tak to je pro dnes vše, těším se na shledanou příště!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 06 DEC 2003