Satelit 12/2002 – 2.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení druhé části prosincové rubriky

 

V době tvorby této rubriky zbývá již jen několik málo hodin do silvestrovské půlnoci. Konec roku 2002 se blíží. Jaký byl na obrazovkách satelitní a kabelové televize? Hodnocení roku 2002 v satelitní oblasti si nechám na příště, do první části lednové rubriky. Přesto mohu již dnes konstatovat, že jsem byl letos spokojený s přírůstkem stanic, vysílajících v našich mateřštinách a také s některými aktivitami tuzemského monopolního poskytovatele placené satelitní služby. 

 

 Seznamte se – 2 x Philips…

 

 

Je Silvestra a tak bude – aspoň první část této rubriky vedena v nevážném stylu. Seznámím vás v ní se zajímavými satelitními přijímači. Oba jsou variací na známý set-top-box Philips DSX 6010, ten první s trojitým tunerem samozřejmě neexistuje, na ten druhý lze však upravit i obyčejný bazarový receiver. Více neprozradím, přečtěte si sami…

 

 1. Philips DSX 6033 Triple sat

 

 

V poslední den v roce bych vám chtěl popsat nový set-top-box Philips, který je vhodný pro příjem placené satelitní televize ve větší domácnosti nebo v malých kabelových rozvodech. Tento zajímavý receiver totiž obsahuje 3 nezávislé tunery a 3 dekodéry – čtečky přístupových karet.

Na první dojem po vybalení z krabice se testovaný přijímač Philips DSX 6033 nijak neliší od běžného receiveru Philips 6010, který zapůjčuje společnost UPC pro abonenty služby UPC Direct. Jen je na krabici několikráte zvýrazněno slovo TRIPLE, což znamená trojitý. Až po umístění receiveru vedle původního přijímače pro UPC a po pozapojování
audio a video propojovacích kabelů si všímám prvních rozdílů. Na čelní stěně nacházíme tři štěrbiny pro umístění přístupových karet placeného vysílání (smart cards), na zadní straně jsou pro připojení k dispozici 3 zásuvky SCARTS a čtyři konektory CINCH – tři pro video a audio L a R kanál a jeden ovládacího výstupního napětí 12 V.

Ve stručném návodu se dočítám, že Philips DSX 6033 je osazen třemi čtečkami - dekodéry CryptoWorks a třemi nezávislými satelitními tunery. Sháním tedy další karty UPC Direct pro ověření činnosti, na úplný závěr testu pak prověřuji receiver i s kartami pro Czechlink a Slovaklink. Dále mě na tomto přijímači příjemně překvapilo to, že je už standardně vybavený vestavěným přepínačem DiSEqC v. 1.1., v menu lze pohodlně navolit přepínání vstupu na čtyři konvertory. V testu jsem prověřil příjem z družic Astra na pozici 19,2 st. vých., Eurobird/Astra na pozici 28,5/28,2 st. vých. a Hot Bird na 13.stupních východně. Čtvrtý satelit jsme zatím nepoužil.

Dalším velmi zajímavým přínosem byla možnost nastavení tří předvoleb k současnému zobrazení – buď na třech kanálech v pásmu UHF (21.-69.k. PAL B/G/D/K), anebo na konektorech SCART 1-3. Jistým zklamáním ale bylo to, že bezproblémový současný příjem byl možný, pokud byl použit signál odlišných družic. Pokud byly všechny tři tunery „krmeny“ stanicemi stejného satelitu, pak jsme museli samozřejmě dbát, abychom přijímali programy stejné polarizace a případně i stejného HI nebo LO pásma konvertoru, protože samozřejmě „vyšší“, tedy napětí 18V i aktivovaný signál 22 kHz pro LNB „bere“. Ale to už samozřejmě jako ostřílení satelitní uživatelé víme. Naštěstí jsou všechny tři transpondery pro UPC Direct na Astře ve stejné (horizontální polarizaci) a nic nebrání jejich současnému příjmu. Stejně je na tom i český a slovenský paket na transponderech na Eurobirdu.

A výsledek? Na jedné televizi běží film na HBO, na druhé sledujeme fotbal na Galaxii sport a na video se nahrává zajímavý dokument kanálu Discovery. V domácnostech či malých rozvodech tedy může nastat pohoda, kdy manželka sleduje film či seriál, otec fandí při sportovním přenosu a adolescent se dívá na mládežnický či hudební kanál. Jednoduché menu (bohužel zatím jen v osmi cizích řečech, kde čeština či slovenština zatím chybí) umožní snadné přiřazení kanálu, vstupní družice a výstupního A/V konektoru pochopitelným „zakřížkováním“ použité varianty.

Neodolal jsem, a přijímač po povelení tří šroubků otevřel. Oproti známému Philipsu pro UPC je zde další plošný spoj DiSEqC a ovládací napětí 0/12 V (které jsme v testu nevyužili) a mohutný spoj společný pro všechny tři čtečky karet. Hlavní deska i napěťová deska mi nepřipadaly až tolik odlišné, jak u typu DSX 6010.

Na závěr jsem využil štěrbiny i pro karty na Czechlink a Slovaklink.

A jaké jsou celkové dojmy z letmého seznámení s tímto novým přijímačem? Převažuje dobré hodnocení – jedná se o zajímavý nápad, jak využít jeden receiver pro požadavky rodiny. Bohužel je tu uvedené omezení při příjmu z jedné družice. A také si málokterá rodina asi bude pořizovat hned tři abonence na UPC Direct. Přeci jen by to sledování programů poněkud prodražilo. Nebo, že by v budoucnu UPC poskytovala výraznější „množstevní“ slevy při předplatném na více karet v rodině? Ale nakonec i to využití na jednu kartu UPC, jednu kartu Czechlink a jednu Slovlink dává jistý smysl. Ovládání je jednoduché a pochopí to hned určitě každý člen domácnosti, od vnoučete po dědečka.

Tolik test tohoto zajímavého satelitního přijímače, o tom, jaká bude jeho cena a kdy se k nám začne dovážet, však není zatím nic známo.

 

 2. Philips DSX 6010 pro více karet

 

 

Na této České satelitní stránce VHR, stejně jako i na zpravodajském webu satCentrum vás čas od času informuji o trendech ve vývoji dekódovacích systémů a seznamuji s novými přístupovými moduly, smart kartami a obslužným softwarem. Svým zaměřením jsou ale oba weby zpravodajské, nikoliv stránka hackerů. Proto zde nepublikuji amatérské úpravy dekodérů receiverů a návody na neautorizovaný příjem placených paketů. Pokud se však jedná o nápaditou a funkční úpravu, která rozšiřuje možnosti stávajícího zařízení, a mám možnost takový výrobek osobně vyzkoušet, nenechám si samozřejmě takovou úpravu pro sebe a seznámím s ní i vás - čtenáře. Tak jsem už např. psal na začátku léta v článku Více karet v receiverech Humax o zajímavém řešení přepínání dekódovacích karet v receiverech Humax řady 5XXX.

Dnes pro vás mám seznámení s úpravou receiverů Philips, které asi budete znát především jako set-top-boxy pro abonenty služby UPC Direct. Tyto přijímače jsou však podle uzavřené smlouvy majetkem společnosti UPC a je zakázáno do nich provádět jakékoliv zásahy a úpravy. V současné době se však do některých našich bazarů, zvláště při hranicích s Polskem dostávají přijímače, které se u našich severních sousedů vyprodávají po sloučení bývalé Wizji TV s Cyfra + do platformy Nowa Cyfra + . Tato placená televize po přechodu na satelitní pozici Hot Bird hodlá v letošním roce opustit i systém kódování CryptoWorks a vyměněné přijímače abonentů se tak stále více začínají objevovat na pultech specializovaných obchodů a bazarů. Z podobného zdroje byl i testovaný receiver.

Ještě však, než se pustíte, po inspiraci tímto příspěvkem, do podobných úprav, musím vás upozornit na některá úskalí, které vám mohou radost z přestavby přijímače notně zkalit. Předně je to záruka. Jakékoliv úpravy a zásahy do přijímače, a to i softwarové vedou ke ztrátě záruky. I na zakoupený receiver z bazaru máte poskytnutou určitou minimální záruku, po kterou byste neměli zasahovat do zařízení. Rozhodně se ale vyplatí trpělivost, protože zvláště opravy mainboardů (základních desek) jsou velmi drahé, či se dokonce nevyplatí u uvedeného typu vůbec realizovat. Druhým úskalím jsou odborné znalosti a zkušenosti. Zásahy pájkou do plošných spojů při úpravě mohou skončit tragicky, ale i softwarové konfigurace firmware někdy končí zle. Přijímač už nenabootuje, tedy nenastartuje se, protože se nezavede ovládací systém. Proto si vše raději dvakrát rozmyslete a případně si dobře prověřte i člověka, či firmu, která vám váš přístroj bude upravovat.

Tolik na úvod, nyní už k popisu vlastní úpravy:

Přijímače Philips řady 6010 jsou jednoduché, uživatelsky snadno ovladatelné set-top-oxy, tedy zařízení, sloužící jednoúčelově k příjmu nabídky společností UPC (a Nowa Cyfra +) a jako doplněk několika desítek dalších, volně vysílaných (FTA) televizních a rozhlasových stanic z jednoho satelitu. Instalace kanálů i případný upgrade SW se děje automaticky a řada na jiných receiverech běžných uživatelských úkonů (např. editace všech předvoleb či příjem z více družic) je použitým firmwarem zablokována. Navíc je i rozdíl v jazykových mutacích receiverů, takže přístroje z Polska či Maďarska nebudou načítat české či slovenské stanice, a to ani základní nabídky. Přitom jednoduchá obsluha s možností českého menu a kvalitního programového průvodce a vestavěný dekodér CryptoWorks, který se používá i při vysílání českého (Czechlink) a slovenského (SlovakLink) paketu na jiné družici – Eurobird, přímo vybízí k otázce: Nedala by se udělat úprava tohoto typu přijímače pro příjem dalších našich paketů?

Jak vidíte na doprovodných fotografiích – odpověď je kladná – dala! Úpravy však nejsou jednoduché, protože je třeba upravit hardware a obejít firmware receiveru. Pokud jste pečlivě četli výše uveřejněné řádky, ponecháte zřejmě asi úpravu na specializovaném servisu (adresu toho pro vás nejpřijatelnějšího zjistíte asi nejrychleji dotazem v některém satelitním fóru).

Abyste mohli plně využívat komfortu
jednoduché obsluhy a příjmu dalších minimálně sedmi žádaných českých a slovenských stanic, budete k tomu potřebovat: satelitní receiver Philips 6010 v úpravě s českým firmwarem (lze upravit i flash paměť – obraťte se však na odborníky se zkušenostmi a praxí), sadu k úpravě (jedná se o rozšiřující kartu – interface, dvě anebo tři čtečky, modul DiSEqC a modul k odpojení napájení LNB při stand by), aktivní funkční přístupové karty na službu UPC Direct, Czechlink a případně i SlovakLink, parabolu na Astru (pozice 19,2 st. vých.) s universálním konvertorem (LNB), další parabolu či multifeed na družici Eurobird 1 (28,5 st. vých.), případně i další na družici Hot Bird (13,0 st. vých.) a externí přepínač DiSEqC k přepínání konvertorů pro dané družice.

Testovaný přijímač byl použit se třemi kartami (UPC, Czechlink a SlovakLink) a ofsetovou parabolou 85 cm s multifeedem na uvedené tři satelitní pozice a třemi LNB universal MTI 0,6 dB. Ke správě předvoleb se využívá jednoduchý program DSXEdit, který je volně dostupný, včetně souboru aktuálních dat na satelitních webech (uploadech), zabývajících se touto tematikou. Jak je vidět na obrázku, první předvolby jsou využity pro české a slovenské stanice z Eurobirdu, dále následují placené programy UPC a nakonec jsou FTA stanice na družicích Astra, Hot Bird a Eurobird.

Závěr: jedná se o zajímavé řešení úpravy receiveru, původně určeného pro abonenty jedné placené služby. Rozšíření možností příjmu na více družic a více karet se stejným kódovacím systémem využijí hlavně zájemci o příjem českých a slovenských stanic ve všech třech uvedených digitálních paketech. Samozřejmě i po těchto úpravách z Philipsa nedostaneme špičkový receiver pro DXery, případně hig endový komponent pro vaše domácí kino. Řadě lidí však bude takovýto přístroj plně vyhovovat. Během krátkého testu jsem ocenil jednoduché ovládání a uživatelský komfort, takže jsem se s přijímačem po několika dnech jen nerad loučil.

Tak to je vše, na shledanou v lednu 2003!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 31 DEC 2002