Satelit 12a/2001 – 2.část

 

 

Ještě jednou Vás, tentokráte o vánočních svátcích, zdravím u druhé části prosincové rubriky. Jak už jsem slíbil minulý měsíc, pokud to bude možné, budeme se nadále setkávat v dvoutýdenním cyklu, to znamená, že aktuální rubriku najdete na tomto webu dvakrát do měsíce! A v budoucnu možná ještě častěji – ale to nepředbíhejme! Dnešní, druhá část bude ve znamení přerušení a opětovného obnovení vysílání stanice TV3 a nabídce Pay TV u našich západních sousedů – programového paketu Premiere World.

 

TV3 přerušila vysílání, ale na Vánoce už opět vysílá!

 

Krizová situace v této malé soukromé televizi nabrala v závěru měsíce listopad na obrátkách - více než šedesát ze stovky zaměstnanců TV 3 obdrželo hromadnou výpověď a televize vyráběla již pouze zprávy a politickou talkshow zpěváka skupiny Žlutý pes Ondřeje Hejmy nazvanou Bez kravaty. Generální ředitel Jan Martinek podal přihlášku do výběrového řízení na funkci ředitele zpravodajství České televize a mluvčí televize Barbora Bělíková ukončila pracovní poměr k 30.11.2001. O prvním prosincovém víkendu pak došlo k vyvrcholení. Sice celý sobotní program a část nedělního proběhly na TV 3 podle plánu (např. včetně totalitního filmu s majorem Zemanem Rukojmí z Bella Vista), večer se však na obrazovce objevil text, který signalizuje konec vysílání této televize:

 

Na základě rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání č.j. Rup/38/01/2733 ze dne 20.11.2001 je společnost TV3, a.s. nucena ukončit vysílání ke dni 6.12.2001. Věříme, že nejde o definitivní řešení.

 

O povolení k přerušení vysílání požádal Radu majitel licence Martin Kindernay, který se již na začátku listopadu (tedy ještě před jejím zasedáním) rozhodl, že dne 7.11. vypne všechny pozemní vysílače TV 3 a z hradeckého studia odvezl klíčovou záznamovou a vysílací techniku. Pražská redakce však i po tomto termínu vytvářela normální program, který byl majitelem licence označován za neautorizovaný - pirátský. To už však už byl jen závěr dlouho trvajících rozporů. TV 3 se dostala do problémů, když Kindernay převedl bez vědomí dosavadního investora EMV (European Media Ventures) licenci na svou společnost RTV Galaxie a pak následně vyzval EMV ke vstupu do firmy. EMV nabídku odmítlo s tím, že nebude investovat do TV 3 bez jistoty, že televizi bude kontrolovat prostřednictvím licence. Za porušení dohod o budoucím převodu licence teď požaduje na Kindernayi 105 miliónů korun. Ten však zřejmě na vyrovnání nepřistoupí, protože chce sám zahájit vysílání "své" TV Galaxie a tak nás asi opět čeká mezinárodní arbitráž, podobná kauze TV Nova. K poslednímu prosinci má také TV 3, podle dřívějšího plánu, ukončit členství v Asociaci televizních organizací a její sledovanost již nebude měřena peoplemetry.

 

Jaké však nastalo překvapení, když se signál TV3 o vánočních svátcích znovu objevil na obrazovkách našich televizí! Nemám sice kabelovku, ale sleduji TV3 z Eurobirdu i z paketu UPC – v Czechlinku se TV3 vysílá od 23.12. v 20.00 hod, v paketu UPC Direct pak od 24.12. v 9.00 hod.

 

TV3 ze satelitu vysílá volně v digitálu z paketu Czechlink (Eurobird 1, 28,5 východně, frq.12,607 H, SR 27500, FEC 3/4) a kódovaně v paketu UPC Direct (Astra 1, 19,2 východně, frq.11,875 H, SR 27500, FEC 3/4).

 

Pozemně pak z vysílače Praha-technické muzeum na Letné (11.k H), Praha-město II na Strahově (28.k H), Jablonec nad Nisou-radnice (45.k H) a Hradec Králové, vysílač Chlum (46.k H). Stanice TV 3 byla šířena také v kabelových sítích v ČR i na Slovensku.

 

 

PREMIERE WORLD, placená televize u našich západních sousedů

 

Krátce po 1.říjnu 1999, tedy data vzniku německého digitálního paketu placených TV - PREMIERE WORLD, který nahradil úspěšné pakety DF1 a PREMIERE, položil známý satelitní odborník Stefan Hagedorn na své internetovské stránce otázku: Co říkáte této nabídce? A  jaké obdržel odpovědi: - Je to velmi dobrý program a servis je skvělý (10%), - Je to dobrý program, ale dřívější býval lepší (13%), - Jsem s programem spokojený, ale servis je špatný (19%), - V zásadě je dobrý, ale chybí mi hudební pořady MTV, VH-1 či MCE (až 42% !), - Chci tento paket odhlásit (16%)…

 

Jaký je vlastně tento paket, oblíbený i pomlouvaný, podobně jako u nás UPC Direct? Dnes díky dostupnosti receiverů i přístupových modulů s dekodérem Irdeto již máme možnost celou bohatou nabídku pro zhýčkaného německého diváka sami sledovat. A tak v diskusích na specializovaných satelitních webech občas zazní právě přirovnávání s naším paketem digitálních placených programů s dovětkem – taková nabídka a za takové dostupné ceny by měla být i pro nás. A je tomu tak skutečně?

 

Odmysleme si nyní nemožnost přímého přepočítání abonentních poplatků, vzhledem k rozdílné příjmové úrovni našich a německých občanů a také velikosti trhu (počtu obyvatel). Spíše se zaměřme na to, co za své peníze naši západní sousedé obdrží „za muziku“. Během své dovolené jsem se byl podívat v Německu a samozřejmě jsem sledoval, co je u našich sousedů nového na satelitní scéně. Zaujala mne tam masivní kampaň, vedená se snahou získat další abonenty paketu PREMIERE WORLD, označovaná jako PREMIERE WORLD - Your Personal TV. Jedná se o nabídku programů, sestavovaných na základě přání diváka, který chce mít možnost sledovat živé sportovní přenosy, nové filmy, erotiku i starší filmy a seriály. Příjem PREMIERE WORLD je placený a je možné si jej objednat v SRN i Rakousku. Pro ty, co dosud nevlastní digitální receiver, lze jej také pronajmout, v obchodních domech, supermarketech i specializovaných obchodech jsou však též k dostání „akční“ sestavy digitálních receiverů s vestavěným dekodérem Irdeto/Betacrypt a parabolou a konvertorem v cenách již od € 150 - € 200 (což je ve „starých“ markách cena v rozpětí zhruba 300 až 400 marek). Německý divák je však dosti šetrný a často se ptá, proč by měl vyměnit svůj dosavadní analog za digitální, když v něm má ještě dosti širokou nabídku televizí v jeho mateřštině. A také nezapomeňme na velký rozsah kabelizace, kdy televizní přípojka některé sítě končí takřka v každém bytě i v malých městech či městečkách. A tak i na něj se nezapomíná speciálními promo akcemi „Wechseln zu Digital“. Ale začněme po pořádku.

 

Základní nabídka se jmenuje „Basic Paket“ a stojí € 15 (DM 29,34) měsíčně při abonenci na 12 či 24 měsíců a zahrnuje programy takřka pro celou rodinu – tedy dokumenty, události, starší filmy, večer erotiku, 3 kanály pro děti, 21 specializovaných audio kanálů Music Choice a v neděli zápasy 1.Bundesligy v kopané. Pokud se orientujete v názvech stanic, jsou to konkrétně kanály Premiere One, Studio Universal, 13th Street, Sunset (nahrazující dřívější Herz & Co), Krimi & Co, Junior, K-TOON, Fox Kids, Discovery Channel, Planet, Heimat Kanal, Filmpalast, Classica, Goldstar TV, Liberty.TV, N24, Sky News, Fox News, Fox rk a Music Choice.

 

Pro náročnějšího filmového fanouška je tu nabídka balíku „Movie Paket“, přinášející kromě Basic paketu také TOP filmy, které zde běží zhruba 14 měsíců před uvedením na volných komerčních televizích za € 25 (DM 48,90) při abonenci na 24 měsíců. Každý měsíc je na 30 premiér high lightts filmů všech žánrů - akční, sci-fi, komedie, erotika, romantika a také dětský kanál. Konkrétně se jedná o stanice Premiere Movie 1, Premiere Movie 2, Premiere Movie 3, Premiere Star, Disney Channel, Premiere Comedy, Premiere Sci-Fi, Premiere Action, Premiere X Action a Beate-Ushe TV.

 

Pro sportovní fanoušky lze doporučit „Sport Paket“ (dodávaný opět společně s Basic paketem) za € 30 (DM 58,67) při dvouroční abonenci. Zde jsou specializované kanály PREMIERE Sport 1, 2 a 3 (v budoucnu i PREMIERE Sport 4 a 5). Na živé sportovní přenosy může být vyčleněno až 13 kanálů, například 6 kanálů pro závod Formule 1 (na výběr je pohled 6ti různých kamer), 4 kanály např. pro Wimbledon a 2 pro fotbal. Nasmlouvané jsou přenosy utkání 1. a 2. Bundesligy a některé zahraniční ligy v kopané. Souhrnně lze říci, že ze sportů je preferována zejména Formule 1, box, golf, lední hokej, tenis a americké sporty.

 

Další možností je předplatit si „Super Paket“, zahrnující balíky Basic, Movie, Sport a dále všechny přenosy šampionátu v kopané, ligy mistrů a specializovaného kanálu Konfrenz. Cena je pro dvouletou abonenci € 35 (DM 68,45) měsíčně.

 

Pro nejnáročnějšího diváka je připravena nabídka „All In Paket“ za € 55 (DM 107,57) na měsíc při 24 měsíčním závazku, zahrnující všechny 3 předchozí pakety, tedy Basic, Movie i Sport a navíc speciální „Select Paket“. To je nabídka Pay-per-view kanálů, tedy „filmů na vyžádání“ - jedná se o filmové kanály Cinedom, Cinedom de Luxe, Superdom a erotický Blue Movie.

 

Pro všechny uvedené pakety - kromě Basic paketu, si musí divák, pokud se rozhodne pro zkrácenou roční abonenci, dále připlatit € 5 (DM 9,78) měsíčně.

 

Pro váhavé či nerozhodné diváky PREMIERE WORLD nabízí během roku různé „akční“ promo nabídky, nyní například lze získat předplatné na 1 rok paketu Basic za € 170 (DM 332,49) anebo „Vánoční“ paket za € 299 (DM 584,79), zahrnující roční abonenci paketů Movie a Basic, plus paket Sport do 24.3.2002.

 

Bohužel v nabídce chybí programy MTV, VH-1, NBC/GIGA TV, CNBC či BBC PRIME, které šlo sledovat u „dřívějšího" balíku DF 1. Dále možná některým „neautorizovaným“, tedy slušně řečeno neplatícím divákům v neněmeckých oblastech bude vadit, že všechny filmy, tedy i ty vysílané na Pay-per-view kanálech, jsou dabované do němčiny a není možné zvolit originální původní zvuk, jak to lze u některých španělských, italských či francouzských filmových kanálů.

 

Přesto se dá říci, že je nabídka PREMIERE WORLD rozmanitá a zajímavá a může oslovit řadu německých a rakouských diváků. Pokud máte i vy možnost příjmu a trochu ovládáte němčinu, můžete se přesvědčit sami a porovnat neporovnatelné – nabídku u našich západních sousedů s našimi možnostmi abonence digitální placené televize.

 

                                                                                             

Další aktuální změny ve vysílání satelitních televizních a rozhlasových stanic najdete spolu s pravidelně aktualizovaným přehledem rozhlasových a televizních stanic v novém společném česko-slovenském projektu na internetu – SatCentrum (http://www.satcentrum.cz/). Na další setkání se satelity se těší

 

 ing.Václav Hrubec, VHR, Kvasice, (http://www.vhr.cz/ , http://www.vhr.sk/, a http://www.sat.cz/, e-mail: vhr@vhr.cz). 

 

                                     

Back to VHR

 

 Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu  (VHR).

 Information published on these pages may not be reproduced unless the source  (VHR) is mentioned.

Mailto

 

 

---

 

 

 

 

                              © VHR, last change: 24 DEC 2001