Satelit 12/2001

 

 

V posledním měsíci v prvním roce nového milénia vás vítám při čtení rubriky, věnované družicové televizi a rozhlasu. V prosincové rubrice najdete test satelitní karty do počítače a nebudou také chybět ani změny, které se staly na satelitních transponderech minulý měsíc.

 

 Seznamte se – DVB PCI karta Technisat s předplatným EOL

 

Zatímco nabídka digitálních receiverů je na našem trhu již poměrně pestrá, nabídka satelitních tunerů jako karet k zasunutí do počítače, není zase až tak bohatá. Přitom se jedná o určitě zajímavou možnost rozšíření multimediálních funkcí vašeho PCčka.

 

Můžete sledovat televizní či rozhlasové pořady ze satelitu a to i ve zmenšeném okénku na pozadí jiné vaší aplikace či činnosti (například zrovna nyní píšu tento článek a v pravém horním rohu sleduji záznam z automobilové Network Q Rally ve Velké Británii na stanici AB Moteurs). K řadě stanic lze používat teletext s interaktivními odkazy a službami, na které se dostanu rychle a pohodlně kliknutím tlačítka myši. (žádné pomalé načítání stránek, jako na domácí televizi). Navíc si mohu stránky uložit na disk k budoucímu použití či vytisknout na tiskárně. No a v neposlední řadě mohu pomocí některých digitálních satelitních karet stahovat data přes internet ze satelitních družic, a to rychlostí, jakou bych nedosáhl ani běžnou pevnou linkou, o modemu ani nemluvě (až 2 Mbps = 2Mbitů za sekundu). A další výhoda, která mne ještě napadá je i nižší cena této DVB karty, jak u klasického receiveru (protože výrobce ušetří za skříň, zdroj, část elektroniky a za dálkové ovládání). Samozřejmě neopomenu ani uvést základní nevýhodu, kterou je nutnost mít pro sledování programů modernější počítač, splňující základní požadavky na plynulost dekódování a zobrazení obrazu (procesor o frekvenci minimálně 266 MHz, slot PCI, CD ROM mechanika, minimálně 50 MB volného místa na disku , 2D grafická karta, zvuková karta a operační systém Windows 98 či Windows ME). Pro připojení na internet je pak potřeba mít telefonní modem a aktivované připojení přes některého místního providera, nesmíme zapomenout samozřejmě ani na vnější satelitní jednotku – tedy parabolu a universální konvertor.

 

Také já jsem střídal roky různé klasické stolní satelitní receivery - až teprve nedávno jsem začal i v atraktivním večerním „televizním“ čase opouštět pohodlí pohovky a křesla ve svém pokoji s domácím kinem a velkou televizní obrazovkou a mířit do pracovny ke svému počítači, ve kterém mi přibyla DVB satelitní karta.

 

Rozhodl jsem se pro zakoupení cenově výhodného Europe Online Entertaiment Boxu, tedy balíčku, který obsahoval DVB PC kartu firmy Technisat, instalační CDčko s ovladači a pomocnými programy pro nastavení a sledování TV a R stanic a teletextu, SW pro připojení na internet Europe Online a stahování programů, manuál a aktivační kód a PIN kód pro jednoroční bezplatný přístup na server Europe Online a do jeho download centra pro sathování programů přes satelit. Po roce by měl být měsíční poplatek za využívání EOL asi 15 Euro.

 

Jak už vyplývá z pojmenování karty, jedná se o zásuvnou kartu do slotu PCI, osazenou tunerem o se vstupním rozsahem 750-2150 MHz s procesorem B2C2 a obvody pro dekódování televizních, rozhlasových stanic a teletextu a interaktivnch služeb z digitálních transpondérů. Provedení, které používám, nemá rozhraní CI pro připojení případných CA modulů pro kódované vysílání, lze tedy sledovat jen volné stanice (FTA). Existují samozřejmě i DVB karty s CI, ty už jsou ale dražší a nejsou spojeny s cenově výhodnou nabídkou internetu EOL. Po vybalení karty zběžně očima prolítnu obrázky v názorném průvodci instalací, usazuji kartu do volného PCI slotu a restartuji počítač. Ovladače se sami nainstalovaly z vloženého CD, zbývá spustit instalaci EOL a po připojení na www.europeonline.com se zaregistrovat přiloženým aktivačním kódem a heslem a zvolit si svoji mailovou adresu a heslo pro přístup do downloadové centrum, odkud si budu  nechávat posílat programy přes satelit. Celá instalace proběhla rychle a bez sebemenších problémů, spolupráce s novějšími grafickými kartami je bezproblémová. Vyzkoušel jsem instalaci s kartami Nvidia TnT2 a ATI Rage Pro a dokonce s s kartou ATI All in Wonder, kde nedošlo k „hádání se“ s vestavěným televizním tunerem, samozřejmě naráz se dala spouštět jen jedna aplikace – buď televizní, či satelitní tuner.

 

Obraz i zvuk je z DVB PC karty ve výborné kvalitě v okně i v celoobrazovkovém zobrazení, netrhaný. Také teletext chodí na stanicích, které jej vysílají rychle a korektně bez chyb či výpadků, oceňuji rychlý pohyb kliknutím tlačítkem myši na stránky či odkazy v textu, které mě hned posouvají na zvolenou stránku, bez nutnosti zadávání čísel klávesnicí. Nastavil jsem parabolu na pozici družic Astra na 19,2 stupních východně a do paměti jsem uložil asi 120 volných televizních stanic a stejné množství rádií. K jednoduchému nastavení použijeme Sky Setup, kdy můžeme individuelně nastavovat družici, frekvenci, polarizaci, hodnoty SR a FEC i V-PID, A-PID, PCR-PID i dokonce ECM-PID pro kódované stanice a to v hexadecimální i v desítkové soustavě. Samozřejmě lze použít automatické vyhledávání – scanování dostupných stanic. Obvody karty dále obsahují signál 22 kHz a také DiSEqC verze 1.0, můžeme tedy připojit až čtyři konvertory pro příjem z více družic. Pro pohodlnou správu předvoleb slouží Channel Management, kdy mohu v abecedně uspořádaném seznamu všech nalezených stanic dělat editaci a označovat si favoritní stanice, které chci sledovat. U každého programu se mi zobrazuje také informace o právě vysílaném a následujícím pořadu,, pokud je tato informace (EPG) providerem vysílána.

 

Prověřoval jsem také možnost satelitního internetu přes providera Europe Online. Na přiloženém CDčku jsou kromě instalace, ovladačů a pomocných programů, jako jsou DirectX, Internet Explorer 5.5, Media Player, Microsoft Virtual Machine, WinDVD a Sky2PC také program pro správu pošty E-lert, TwoFish Decryption Post Processing Module a klient pro stahování souborů přes satelit Fazzt. Princip internetu přes transpondery, pronajaté pro přenos dat EOL je jednoduchý. Připojím se přes modem či pevnou linku na internet, dostanu se na stránky EOL a po zadání přístupového jména a hesla se dostanu do downloadového centra. Zde si vyberu, co si chci stáhnout – od rozsáhlých softwarových balíků, přes hry, video ři audio soubory až po programy pro dospělé. Označím si, o co mám zájem a na obrazovce se mi objeví, kdy se dané vybrané soubory budou přenášet ze satelitu a pomocí programu Fazzt se mi uloží do počítače na harddisk. Hned napoprvé mne překvapilo to, že jsem si objednal soubory asi půlhodinku před půlnocí, ale software ke mně měl dorazit až kolem půl šesté ráno. Tedy přede mnou již byla řada požadavků od jiných, dříve objednávajících zájemců. Samozřejmě jsem se mohl odpojit od internetu a nechat jen puštěný počítač, kdy program Fazzt pracující na pozadí by v uvedenou dobu programy přijal a uložil na harddisk. Můžu si také vyvolat informaci, co se právě stahuje a připojit se, zaregistrovat si stažení a uložení souborů v okamžiku, kdy budou vysílané. Jak jsem uvedl, rychlost načtení dat z družice dosahuje až 2 Mb za sekundu, takže i 100 MB programy se dostanou do počítače za rozumnou dobu. Funguje to dobře a pokud chcete stahovat velké množství dat, pak je tento jednostranný internet pro vás velmi vhodný. Pro běžnou korespondenci a prohlížení www stránek budete muset i nadále využívat služeb vašeho současného poskytovatele připojení na internet a nevyhnete se ani poplatkům za telefonní impulsy, pokud používáte telefonní modem. V tom vám DVB PC karta ani s bezplatným ročním používáním EOL peníze neušetří.

 

Na závěr malé shrnutí – kartu DVB PC Technisat používám již několik týdnů k sledování volných digitálních stanic z družic Astra 1, Hotbird 1-5 a Eurobird 1/Astra 2 a k občasnému stahování software přes Europe Online. S obrazem, zvukem, teletextem i uživatelským komfortem jsem spokojený, pouze mi občas vadí několikahodinové čekání na soubory k zaslání přes satelitní internet, kdy z tohoto důvodu musím nechat běžet zapnutý počítač. Je to zaviněno zřejmě velkým zájmem o tuto službu mezi satelitními fanoušky v západní Evropě. Na druhou stranu je to zadarmo (aspoň na jeden rok), tak si musíme počkat… Kartu doporučuji pro její vlastnosti, uživatelskou přívětivost a poměr výkon/cena pro každého zájemce o příjem volných digitálních stanic z běžných, u nás dostupných družic, případně o satelitní internet EOL. Uvedenou DVB PC kartu jsem zakoupil u firmy JJJ SAT & BESIE, zájemci ze Slovenska si mohou kartu objednat za dobrou cenu na www.satshop.sk. 

 

 

Dále následují změny, které se staly na satelitních transponderech minulý měsíc.

 

Jednou větou, tedy krátce, stručně a aktuálně k listopadovým změnám na satelitním orbitu:

 

EUTELSAT II F1, 48,0 stupňů východně

-          Italskou hudební stanici Magic Star TV naladíme nyní v digitálu také na této družici na transponderu 11,609 GHz, H polarizace (datový tok SR 2000 a chybový opravný protokol FEC 2/3).

 

EUTELSAT SESAT W4, 36,0 stupňů východně

-          Stanice NTA (National TV Armenia) přešla v listopadu na tuto družici ze satelitu Express 3A (11,0 st.západně), nejprve na frq.12,686 V (SR 4340, FEC 3/4), v závěru měsíce byla ale přesunuta na frq.12,561 V (SR 3254, FEC 3/4); spolu s ní zde vysílá i Radio Armenia.

-          Ruská stanice TNV a Radio Bulgar FM změnily transponder z 12,238 LZ (SR 4340, FEC 3/4) na 12,225 LZ (SR 4340, FEC 3/4).

-          Italská TV stanice Videolina se přesunula z frq.12,702 V (SR 2442, FEC 2/3) na frq.12,517 H (SR 2442, FEC 2/3).

 

EUROBIRD 1, 28,5 stupňů východně

-          Na „asijském“ transponderu 11,527 V (SR 27500, FEC 2/3) nově zachytíme stanice Thomas Cook TV a Sirasa TV, dále jsou zde vysílané testy Series Channel, AL-Oula a Al-Thalitha Channel.

-          Česká televize TV3 skončila v neděli 2.12. své vysílání z paketu Czechlink na tr.12,607 H (SR 27500, FEC 3/4), nyní je zde jen přenášena textová zpráva o důvodu přerušení.

 

ASTRA 2A, 2B, 2D, 28,2 stupňů východně

-          Stanice BBC Radio Cymru začala vysílat na frq.11,720 H (SR 27500, FEC 2/3).

 

ASTRA 1D, KOPERNIKUS DFS 3 FM 1, 24,2 stupňů východně

-          Německé zahraniční vysílání Channel D vysílá každý večer na tr.11,714 H (SR 2170, FEC 3/4), ve stejném paketu dále naladíme Magic Star TV a rádio Channel D, u televizí se počítá s kódováním v BetaCryptu.

-          Bývalý cestovní tele-shopingový německý kanál VIA 1 ukončil vysílání na frq.11,992 H (SR 27500, FEC 3/4) a také na frq.12,658 V (SR 27500, FEC 3/4).

-          Na transponderu č.23, frq.11,553 H došlo ke změně přenosu SES Globo promo za dosavadní promo kanál Astra Vision 1.

 

ASTRA 1 A, B, C, E, F, G, H, 19,2 stupňů východně
analogové vysílání:

-          Německá stanice B.TV ukončila své vysílání z tr.58, frq.10,847 V, zachytíme ji nadále jen na tr.37, frq.11,024 H.

-          Japonská zpravodajská televize NHK World ukončila své analogové šíření přes družici Astra 1E, tr. 53, frq.10,773 H, nyní je přenášena do Evropy již jen jako součást vysílání stanice JSTV.

 

digitální vysílání:

-          Také na této družici skončila česká televize TV3 v neděli 2.12. své vysílání, zde z paketu UPC Direct na tr.11,875 H (SR 27500, FEC 3/4), nyní je též zde jen přenášena textová zpráva o důvodu přerušení.

-          Již byl stanovený datum fúze polské placené televize Cyfra+ a Wizja TV (sesterské platformy UPC Direct) – a to na 1.3.2002, zda se ke stejnému datu stihnou vyměnit všechny set top boxy CryptoWorks za receivery s kódováním v systému Seca však ještě není známo.

-          Společnost Canal+ představuje založení vlastní tematické televize Canal+ Sport, dosavadní Wizja Sport na tr.11,992 H (SR 27500, FEC 3/4) zanikne k 31.12.2001.

-          Belgická stanice RTBF zahájila na konci listopadu vysílání na tr.12,610 V (SR 22000, FEC 5/6).

-          Také v paketu španělských placených kanálů CSD (Canal satelite de Espana) došlo k několika změnám – na tr.11,934 V (SR 27500, FEC 3/4) stanici Canal+ 16/9 nahradil Canal+ ..30, Taquilla 9 vysílá na tr.12,246 V (SR 27500, FEC 3/4), Taquilla 11 pak na 12,581 H (SR 22000, FEC 5/6).

-          Španělský kanál Cine Classics vysílá na tr.11,934 V (SR 27500, FEC 3/4) a na tr.12,285 V (SR 27500, FEC 3/4).

-          V paketu CSD dále nově zachytíme Disney Channel +1, Toon Disney a Playhouse Disney na tr.12,285 V (SR 27500, FEC 3/4), všechny uvedené stanice v paketu CSD jsou kódované v systému Seca/Mediguard.

-          Volně však vysílala v listopadu stanice Tele Madrid na tr.12,441 V (SR 27500, FEC 3/4).

-          Filmový kanál POLAR zachytíme ve francouzském paketu AB SAT na tr.12,266 H (SR 27500, FEC 3/4), je kódovaný v systémech Viaccess a Seca/Mediaguard.

-          Ke změně došlo také v paketu ARD Digital na tr.11,837 H (SR 27500, FEC 3/4), kde německé rádio Nord West nahradilo původní Radio Bremen 2.

-          Na promo transponderu č.108, frq.12,552 V (SR 22000, FEC 5/6) došlo ke změně přenosu SES Globo za dosavadní kanál Astra Vision 1.

 

HOT BIRD 1, 2, 3, 4, 5, 13,0 stupňů východně

-          Polská soukromá komerční televize Polsat ukončila k 12.11.2001 své analogové vysílání na frq.11,431 H, nyní ji zachytíme jen v digitálu v paketu Polsat 2 Cyfrowy na frq.12,322 H (SR 27500, FEC 3/4), je však zakódovaná v systému Nagravision-Syster.

-          Na opuštěný analogový transponder 11,432 H se přestěhovala další polská stanice – TV4, dosud šířená z tr.11,348 H.

-          Digitální paket Polsat2 Cyfrowy zahájil vysílání také dalších placených kanálů, na tr.12,322 H (SR 27500, FEC 3/4) jsou to Playboy TV a Adult Channel a na tr.12,360 H (SR 27500, FEC 3/4) potom Discovery Travel, Discovery Adventure, Discovery Civilisation a též Info kanál, který je jediný v celém paketu, kódovaném v Nagravision-Syster, vysílán volně.

-          V analogu skončilo také šíření dalších polských stanic: Canal+ Bialy na frq.11,516 H a TVN24 na 11,178 H.

-          Na tento transponder se z původního tr.11,128 H přesunulo digitální vysílání další polské stanice - TVN (SR 21100, FEC 3/4).

-          Turecká televize TRT International a rádio TRT FM vysílá volně na tr.10,957 H (SR 4340, FEC 3/4, V-PID 308, A-PID 256 a 257).

-          Italskou hudební stanici Magic Star TV naladíme také na této družici, a to ve slovinském paketu na tr.12,303 V (SR 27500, FEC 3/4), kam přibyla i italská televize RTB Inter.

-          Na konci listopadu se objevilo zkušební vysílání nového kanálu společnosti SevenMusic - Rock TV na frq.12,054 H (SR 27500, FEC 3/4).

-          Ještě pohled na změny ve vysílání rádií – na frq.12,220 H (SR 6161, FEC 3/4) vysílá nově IRIB Radio International, naopak již zde nezachytíme rádia Sedaye Melli Iran a Tamil Alai.

-          V digitálním paketu paketu IRIB na frq.12,437 H (SR 27500, FEC 3/4) nyní naladíme IRIB Radio 1/Radio Quaran, IRIB Arabic Radio, IRIB World Service a IRIB Radio International.

-          Ukončeno bylo také šíření digitálních rádií Cadena Energia na tr.12,092 H (SR 27500, FEC 3/4) a Dimensione Suono na tr.12,245 H (SR 27500, FEC 3/4).

 

EUTELSAT W3, 7,0 stupňů východně

-          V tureckém digitálním paketu vysílá od listopadu televize NBA.com na frq.11,645 V (SR 30000, FEC 3/4), přenos je zakódován v systému CryptoWorks.

 

SIRIUS 2, 3, 5,2 stupňů východně

-          Filmový kanál TV1000 Baltic vysílá v kódu Viaccess v paketu Viasat na tr.11,823 V (SR 27500, FEC 3/4).

-          V dalším paketu Viasat, tentokráte na tr.11,996 H (SR 27500, FEC 3/4) vysílá TV Shop PIN24.

-          Televize Enter a Inter z Ukrajiny zachytíme na tr.11,766 H (SR 27500, FEC 3/4), dále v tomto paketu vysílají i stanice Novy kanal a TET.

 

THOR/THOR II A, III, 0,8 stupňů západně

-          I v listopadu pokračoval trend odpojování stanic v systému D2 MAC: na frq.12,015 RZ a 12,054 H to postihlo Canal+ Gul a na frq.12,092 RZ pak Canal+ Sverige, obě stanice přešly do digitálu a jsou zakódované v systému Conax.

-          Planeta TV nahradila Kanal 3 v bulharském paketu na tr.12,169 H (SR 28000, FEC 7/8), vysílání je zatím volné, avšak po skončení testovací fáze se použije též kód Conax.

 

AMOS 1, 4,0 stupňů západně 

-          Nový digitální paket na tr.11,260 H (SR 27500, FEC 3/4) zahrnuje stanice MiniMax Romania, MusicMax Hungary, MiniMax Hungary a Filmmuzeum, dále Jazz radio a testovací kanál.

-          Rumunská Omega TV vysílá na tr.11,323 H (SR 4444, FEC 3/4).

-          Další rumunské televizní stanice - MCM Romania a Tele7 ABC zachytíme na tr.11,432 H (SR 9650, FEC 3/4).

 

EXPRESS 3 A, 11,0 stupňů západně

-          Arménská televize NTA ukončila vysílání na tr.11,459 V (SR 3254, FEC 2/3) a nyní ji zachytíme jen na družici Eutelsat Sesat na 36.stupni východně.

-          Naopak z uvedeného satelitu přešla gruzínská Georgian TV na tr.11,464 V (SR 4340, FEC 1/2) a to včetně Radia Georgia.

 

HISPASAT 1 A-C, 30,0 stupňů západně 

-          Na přechodnou dobu vysílaly volně v digitálu španělské veřejnoprávní televize TVE 1 a TVE 2 na tr.11,771 H (SR 28120, FEC 5/6), nyní zde vysílá jen test Retevision.

-          Nový digitální transponder 12,380 LZ (SR 27500, FEC 3/4) aktivovala společnost Via Digital, zatím zde vysílá Palco promo.

-          Na tr.11,931 H (SR 27500, FEC 3/4) zachytíme španělskou televizi Max Local, dále zde vysílá Via Local, Vision Local, Movida Local, European Home Shopping, Tu Farmacia TV a Ztv - Zaragoza Television.

-          Další nový digitální paket Globecast vysílá na frq.11,617 V (SR 27500, FEC 3/4) se stanicemi Tele Local, Une, Atlas News, TBN Enlance a Canal 47.

 

Tak to je pro dnešek vše, další aktuální změny ve vysílání satelitních televizních a rozhlasových stanic můžete najít ve společném česko-slovenském projektu na internetu – www.satCentrum.cz anebo www.satCentrum.sk.  A protože toto není ještě poslední satelitní rubrika v tomto roce, popřeji vám všem příjemné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do roku 2002 až v druhé polovině měsíce prosince. Do té doby se mějte moc fajn!!

 

Zdraví Vás ing.Václav Hrubec, Kvasice, VHR (www.sat.cz, www.vhr.cz a www.vhr.sk, e-mail: vhr@vhr.cz).

 

 

---

Back to VHR

 

    Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu  (VHR).

    Information published on these pages may not be reproduced unless the source  (VHR) is mentioned.

Mailto

 

 

© VHR, last change: 08 DEC 2001