Satelit 11/2001

 

 

Po návratu z nemocnice jsem začal s přípravou listopadové rubriky, která je tentokráte věnována aktuálnímu tématu – a to zpravodajství. Válka se vede nejenom na zemi, ale i v éteru a tak jsem připravil souhrn stanic, které nás o poslední situaci v Afghánistánu informují asi nejvíce.

 Zpravodajské televizní stanice na satelitním orbitu

 

Když se řekne termín zpravodajská televize, určitě se vám hned vybaví CNN či EuroNews, anebo „domácí“ TA 3. Stanic, jejichž hlavním posláním je přenášet po celý den jen zprávy, komentáře a aktuální přenosy je však rozhodně více. Zvláště při mezinárodních politických krizích roste hlad diváků po rychlých a obsažných informacích, jaké nemohou v takové míře ve své programové skladbě nabídnout jiné, jak specializované zpravodajské televize. Tak i poslední události v září a říjnu dostatečně prověřily nejednu stanici tohoto formátu.

 

Jak která uspěla a jaké obsadila místo v mém pomyslném žebříčku kvality, rychlosti a objektivnosti přinášených zpráv se dozvíte na konci tohoto článečku, nyní bych chtěl představit některé ze zpravodajských stanic, jak jsou zachytitelné na satelitním orbitu. Nebudeme vyjmenovávat frekvence a technické parametry, ty naleznete na tomto webu na stránce satelitních přehledů, a také na internetu, například na česko-slovenské satelitní doméně www.satcentrum.cz. Zpravodajské satelitní stanice naladíme na klasických analogových transponderech, ale stále častěji na frekvencích digitálních, kam některé již úplně přešly.

 

Zpravodajské stanice si můžeme rozdělit na televize s klasickým News formátem a na zpravodajské stanice, které kromě pravidelných relací, přenášených zpravidla v každou celou hodinu, vysílají i delší tematické besedy, komentáře či dokumenty.

 

Z té první skupiny bych vzpomenul známou americkou televizi multimediálního magnáta Teda Turnera - CNN. Na satelitech se objevuje i ve specializovaných vydáních např. pro Asii či Afriku, pro Evropu je přenášena jako CNN International. Své dobré jméno získala zejména při operaci Pouštní bouře při válce proti Iráku, kdy zpravodaj CNN jako jediný bez bázně přenášel naživo situaci z Kuvajtu prostřednictvím satelitního telefonu - známého deštníku se skládací parabolou. Přenosový vůz CNN parkoval i v horní části Václavského náměstí v Praze naproti Domu potravin v bouřlivých listopadových a prosincových týdnech roku 1989. Podle toho, jak jsem sledoval CNN v posledních letech, zejména její ne zrovna přesvědčivé komentáře z války na Balkánu na jaře a v létě 1999, mám ale dojem, že stanice trochu zaspala a stala se rutinním, i když profesionálně dělaným kanálem, propagujícím především americké názory a hodnocení. Stejně tak se mi jeví i letos - po teroristických útocích na USA a s poněkud jednostranným zpravodajstvím z války z Afganistánu. Jen pro zajímavost, 11.9.2001 uzavřela servisní firma AQS pro TV Nova exklusivní smlouvu s CNN na dva roky, která prý ani nebyla tak drahá, jak se očekávalo.

 

Naproti tomu čistě evropskou zpravodajskou sítí je kanál EuroNews, kam přispívá i naše veřejnoprávní televize. Na ČT 2 jsou pravidelné vstupy s duálním zvukem v angličtině a francouzštině, takže i divák, který nevlastní satelitní receiver si může udělat přehled o jeho náplni. Jedná se o kvalitní stanici, šitou na míru myšlení a názorům na starém kontinentě a už to, v kolika jazykových mutacích je přenášena, svědčí o její oblibě a panevropském rámci. S EuroNews má Česká televize již delší dobu uzavřenou smlouvu o přebírání programu, což plně využila aktuálním několikahodinovým přenosem z tragických událostí dne 11.9.2001.

 

Typickou ostrovní, trochu konzervativní, ale poctivě udělanou zpravodajskou televizí je britská BBC World TV. Té velice dobře konkuruje moderně pojatá Sky News dalšího multimediálního milionáře - Rupperta Murdocha. Už to, že je jednou z mála stanic, která je z jeho Sky paketu přenášena volně, svědčí o její oblibě mezi více jak stovkou zakódovaných televizí tohoto magnáta. Bohužel na sklonku léta bylo ukončeno její analogové vysílání z družice Astra 1A. Z britských stanic jsem si dále oblíbil ITN News, přenášenou volně v digitálním paketu BSkyB na družici Astra 2 a od konce léta nově přenášenou americkou zpravodajskou stanici FOX News, kterou též volně naladíme v digitálu v Sky paketu na družici EuroBird 1. 

 

Velkým dravcem a favoritem v pelotonu zpravodajských kanálů se stává německá n-tv, tedy Nachrichten TV, která je dle průzkumů jednou z nejvíce sledovaných zpravodajských stanic v německy hovořících zemích. Musím se přiznat, že mne překvapily její pohotové a objektivní informace z Kosova před dvěma lety a také v dnešním pohledu na válku v Afganistánu si nevede špatně. V německy mluvících zemích má však již další následovníky, například N24.

 

Trochu z jiného soudku - a samozřejmě i pro jiné diváky - jsou určené španělská televize TVE Canal 24 Horas, italská RAI News 24 a arabský kanál ANN Arabic News Network. Korunní královnou mezi arabskými zpravodajskými stanicemi - vyhledávanou, ale také nenáviděnou pro její odvysílané nahrávky prohlášení bin Ládina se nečekaně stala dosud ne moc známá televize Al-Jazeera (někdy u nás psaná i jako Al-Džazíra) z Kataru. Dokonce se jí přezdívá "arabská CNN". Podrobné informace o všech jejích frekvencích již byly zveřejněny na www.satcentrum.cz v samostatném článku hned po zahájení války v Afganistánu, další článek s rozborem, proč právě tato malá stanice dělá vrásky ministrovi zahraničí USA Colinu Powellovi přineseme v našem týdeníku v nejbližší době. Tolik k první skupině, patří sem i další stanice, které jsme tu nevzpomenuli, jako například polská TVN 24 či ruská TVN (TBH), zpravodajských stanic již dnes vysílá celá řada a je z čeho vybírat. Je dobré, že dokonce vysílá i jedna v naší mateřštině či pro nás na západ od řeky Moravy srozumitelné a blízké řeči - jedná se o slovenskou stanici TA 3, která zahájila vysílání 23.9.2001, ale už 11.9.2001 se aktuálně objevila na několik hodin v éteru. Také TA 3 již byla před nedávnem na stránkách týdeníku Satelit – Parabola přiblížena.

 

Druhou skupinu zpravodajských televizí tvoří stanice s volnějším rámcem, kde kromě čerstvých zpráv zbývá místo i na delší komentáře, besedy či dokumenty. Z celé řady takto pojatých televizí bych vzpomenul evropské verze CNBC a NBC, francouzskou La Cinquiéme, TV 5 či Deutsche Welle TV. Trochu jiná, dravá a velmi moderně graficky pojatá je Bloomberg TV, s mutacemi v několika jazycích. Je až s podivem, co se vejde na obrazovku zpráv, grafů a jiných textů, když je hlavní okno obrazu zmenšené a tak trochu na pozadí rolujících dat. Tento styl přejala i česká komerční TV Nova do svého ranního bloku Snídaně s Novou. Úplně jiné jsou další dvě televize - Europe by Satellite, která přenáší zejména jednání nejvyšších orgánů Evropské unie a BBC Parliament, s nekonečnými přímými vstupy z jednání britského parlamentu. Při sledování této TV si někdy říkám, s jakým ohlasem by se asi setkalo u nás přímé vysílání z našeho senátu a sněmovny. Stačilo to, co jsem občas viděl pozdě v noci či nad ránem milostivě skrytého na televizi ČT 2.

 

Na závěr dnešní malé exkurze mezi zpravodajské stanice jsem si sestavil svůj žebříček pro mne nejoblíbenějších zpravodajských televizí. Moje nejlepší sedmička by vypadala podle poslední doby takto - nejvýše hodnotím německou n-tv, následovanou EuroNews a ITN News, dále Sky News, CNN, Fox News a na závěr potom BBC World. Al-Jazeeru nemohu hodnotit z důvodu jazykové bariéry a TA 3 je zatím novicem mezi zpravodajskými stanicemi. Uvidíme, jak se projeví v delším časovém horizontu. Pro vás by možná bylo pořadí úplně jiné, na tom však nezáleží, protože každá televize vám jistě přinese nové informace, které rozšíří váš obzor a pomohou se lépe zorientovat v dnešní hektické době - a to je to hlavní.

 

Vzpomínal jsem katarskou televizi Al-Jazeera, podívejme se nyní na ni trochu podrobněji!

 

Televize Al-Jazeera – „arabská CNN“?

 

Až do 7.října 2001, tedy dne, kdy Spojené státy ve spolupráci s Velkou Británií zahájily vojenské operace v Afganistánu jako odvetu na útoky v New Yorku a Washingtonu z 11.9. jsme řadili zpravodajskou stanici Al-Jazeera (v některých českých periodikách se přepisuje jako Al-Džazíra) k mnoha malýmh, celkem neznámým arabským stanicím, které máme možnost díky digitálnímu satelitnímu vysílání velmi dobře i u nás sledovat. Jako jakousi zajímavost, „folklór“ či exotiku, kdy na pár sekund zastavíme přepínání předvoleb, konstatujeme, že nic srozumitelného a zajímavého pro nás a už listujeme v dalších desítkách podobných stanic v arabských paketech.

 

Přiznám se však, že jsem přeci jenom již na konci léta zareagoval, když jsem náhodou našel tuto stanici v paketu Sky Digital na Eurobirdu a ukládal si ji do paměti – tehdy spíše pro dobrou grafickou úroveň doprovodných textů a tabulek a také pro pro mne celkem hutné a svěží podané zpravodajství ze světa, trochu jiné, jak v podání jiných podobných stanic tohoto formátu (například ANN či RAI-MED). Přimělo mě to dokonce vyhledat si na mapě, kde vlastně emirát Katar, odkud se vysílá, leží. (Byl jeden Tatar a ten měl stále katar – zpíval kdysi Jiří Šlitr v Semaforu – taková ne moc vhodná asociace mne tehdy napadla…)

 

Podruhé a od té doby pak už pravidelně jsem se zastavoval na předvolbě, kde mám zapsanou stanici Al-Jazeera, odpoledne 11.9.2001, onen tragický den a v následujícím období několika týdnů mezi teroristickým útokem a zahájením války v Afganistánu. Tehdy mne překvapilo dlouhé a podrobné zpravodajství z USA, doplněné zajímavými, i když smutnými záběry z odstraňování následků katastrof. Pak však přišla neděle 7.10. a logo této televize v pravém spodním rohu se stále víc objevovalo i na obrazovkách ostatních, renomovanějších stanic, jako jsou CNN, CNB či EuroNews.

 

Jak je to možné? Vysvětlení je jednoduché. Al-Jazeera , kterou vlastní katarská vláda v čele s emírem Hamad bin Chalífem Sáním má jako jedná televize svoje zastoupení v afgánské metropoli Kábulu a tak díky satelitnímu spojení dokáže zprostředkovat informace z této krizové oblasti do celého světa. Největší popularitu a také nenávist u amerických vojenských i vládních špiček si však získala odvysíláním prohlášení teroristy Usáma bin Ládina, který vyzval po zahájení válečné operace USA a Británie celý islámský svět ke křižáckému tažení proti USA. Prohlášení bylo odvysílané z předem natočené videokazety. Američané si hned poté stěžovali přímo katarské vládě: „Vyjádřili jsme obavy, že Al-Jazeera se stává tribunou pro bin Ládina a jeho stoupence, že má sklon jim povolovat uzdu,“ řekl mluvčí americké diplomacie Richard Boucher. Sám katarský emír však dal Washingtonu lekci o svobodě projevu, když odpověděl ministru zahraničí USA Colinu Powellovi, že katarská vláda chce svobodu sdělovacích prostředků jako přípravu na parlamentní život, a hned po vystoupení bin Ládina Al-Jazeera zařadila vystoupení britského premiéra Blaira. V zápětí na to se v USA ale i v dalších zemích spustily nekonečné diskuse o tom, co je svoboda projevu, svoboda médií a právo na objektivní a vyvážení zpravodajství a co už je nepřijatelná podpora terorismu a presentace násilnických myšlenek. Ředitel katarské televize a člen královské rodiny šajch Hamad bin Samír Sání na to odpověděl, že: „Nikdy nezměníme svou strategii, jak informovat o aktualitách. Řídíme se jedině divákem“. Svět je informován o tom, co se děje na Talibanem kontrolovaném území díky skromnému studiu v Dauhá. Nyní se vyplatilo to, že na rozdíl od ostatních médií se tato televize rozhodla už před dvěma lety otevřít pobočku v Kábulu. „Hledáme si události a dnes máme štěstí, protože jsme v Kábulu i Kandaháru“, způsob, jakým Al-Jazeera informuje o krizi, je podle jejího ředitele správný, protože prostor dostávají všichni. „Uznáváme princip odlišných názorů a chceme krýt události v přímém přenosu. A tak to také zůstane“.

 

Další videonahrávku pak tato stanice dostala za dva dny, a opět ji exkluzivně odvysílala. Tentokráte se jednalo o prohlášení mluvčího Ládinovy organizace Al-Kajda Sulajmána Gajse. A do třetice prý nyní sám Usáma bin Ládin nabídnul prostřednictvím neznámého muže rozhovor americké televizní stanici CNN a také stanici Al-Jazeera. Zatímco CNN si připravila na bin Ládina šest otázek, ale zatím se v době uzávěrky tohoto příspěvku nerozhodla, zda jej vůbec odvysílá, katarská stanice by jej odvysílala celý a nabídla by jej i ostatním zpravodajským stanicím. Jak se zdá, bude tato malá a dříve nevýznamná stanice dělat vrásky nejednomu vysokému představiteli ve Washingtonu.

 

A na závěr, kde je možné stanici Al-Jazeera zachytit? Bezproblémový volný digitální příjem je možné z družice EuroBird 1 (28,5 stupňů východně, kde vysílá i Czechlink) na transponderu 11,585 GHz, horizontální polarizace, SR 27500 a FEC 2/3 anebo také ze satelitu Hot Bird 3 (13,0 stupňů východně) z transponderu 12,111 GHz, horizontální polarizace, SR 27500 a FEC 3/4. Frekvencí je více, byly uveřejněné i v samostatném článku na tomto webu SatCentrum, ale tyto jsou pro majitele digitálního receiveru asi nejdostupnější. Stanice Al-Jazeera má také svoji webovou stránku na adrese: http://www.aljazeera.net.

 

(v článku byly použity některé údaje z deníku MF DNES z 11.10.2001)

 

 

Tak to je pro dnešek vše, z důvodu mé hospitalizaci ve zlínské nemocnici teprve připravuji satelitní změny Jednou větou, tyto však najdete už dnes spolu s pravidelně aktualizovaným přehledem rozhlasových a televizních stanic v novém společném česko-slovenském projektu na internetu – SatCentrum (http://www.satcentrum.cz/). Na další setkání se satelity se těší

 

 ing.Václav Hrubec, VHR, Kvasice, (http://www.vhr.cz/ , http://www.vhr.sk/, a http://www.sat.cz/, e-mail: vhr@vhr.cz). 

 

---

Back to VHR

 

    Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu  (VHR).

    Information published on these pages may not be reproduced unless the source  (VHR) is mentioned.

Mailto

 

 

© VHR, last change: 30 OCT 2001