Satelit 10/2002 – 2.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení druhé části říjnové rubriky

 

Dnes si můžete přečíst o Galaxii sport v sítích UPC, dále budou následovat Střípky ze světa satelitní a kabelové televize a dojde i na přehled některých změn na orbitě v rubrice Jednou větou…

 

Galaxie sport v nabídce UPC

 

 

Naši sportovní fanoušci se konečně dočkali a česká tematická televize Galaxie sport je od 1.října 2002 zařazena také do kabelového a satelitního vysílání společnosti UPC Česká republika, a. s.. Je potěšitelné, že tento program patří do základní nabídky Klasik ve všech větších kabelových sítích a do nabídky Rodina v digitálním satelitním vysílání UPC Direct. V kabelovém vysílání nahradila Galaxie sport polský program Tvn.

 

Pro službu UPC Direct vysílá ze satelitu Astra 1G (19,2 st. východně) na tr. 11,992 H, kód CryptoWorks, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 166/104.

 

Shodou okolností téměř současně byly zahájeny nejatraktivnější evropské a světové sportovní soutěže, tvořící osu televizního programu Galaxie sport. Ta v sezóně 2002-2003 nabídne divákům každý den přitažlivý a napínavý program, který bude programový tým sestavovat z utkání NHL, vč. magazínů Powerweek a NHL News; ve fotbalové části ze zápasů Premier league a Bundesligy, vč. magazínů The European Footbal Show a Western Union World Footbal.  Zkrátka nepřijdou ani příznivci motoristického sportu, kteří budou moci shlédnout přímé přenosy motoristických podniků evropského nebo světového významu a nebude chybět ani tenis.

 

Galaxie sport vysílá jako distribuční kanál z družice Eutelsat W1 (10,0 st. východně) na tr. 12,702 V, kód Irdeto 1, SR 2963, FEC 3/4, PIDy 258/259.

 

Dále uvidíme pravidelné týdenní magazíny z ostatních sportů - exkluzivní magazín světového boxu World Box – K.O.TV, magazín Gillette World Sport, motoristický magazín Fastrax a nebudou chybět ani sportovní pořady s česko-slovenským sportem v magazínech TELESPORT. Každý den bude navíc 5x denně vysílána pravidelná 10minutová sportovní zpravodajská relace Sportovní expres.

 

A ještě se můžete seznámit s oficiální tiskovou zprávou ČTK:

 

Galaxie sport je zařazovaná do kabelových sítí

 

Sportovní televize Galaxie Sport je od 1.10. zařazena do nabídky Klasik největší české kabelové sítě UPC a satelitní služby UPC Direct. V řádu několika dnů by měla uzavřít také dohodu s druhou největší kabelovou sítí Intercable, řekl na tiskové konferenci ředitel televize Jiří Hojgr. Televize se personálně i produkčně již oddělila od své původní mateřské firmy RTV Galaxie a od 7. října chystá změnu loga a grafiky.

 

Zařazením do sítě UPC získá program Galaxie Sport dalších asi 150 tisíc domácností. Dosud televizi naladilo asi 70 tisíc předplatitelů například třetí největší kabelové sítě TES Media a dalších kabelových společností. Poté, co bude program také v Intercable, by televizi mělo mít přes 300 tisíc domácností v ČR. Na Slovensku od dnešního dne naladí Galaxii Sport předplatitelé UPC Direct a dalších tří menších kabelových sítí.

 

Galaxie Sport dnešním dnem ukončila spolupráci s RTV Galaxií, která byla její servisní organizací, a nákup programů bude zajišťovat vlastními silami. V nejbližších dnech vypíše konkurs na výběr mediálního zastupitelství, které bude prodávat její reklamní čas.

 

Televize příští rok plánuje mírně ziskový rozpočet s tím, že 70 až 75 procent příjmů bude tvořit cena za zákazníky od kabelových operátorů a zbytek prodej reklamy. Cenu za zásuvku, na které se Galaxie Sport dohodla s UPC, odmítl Hojgr sdělit. Neliší se však od ostatních operátorů, kterým účtuje osm až devět korun za zásuvku a měsíc.

 

Dosud hudebně sportovní Galaxie Sport se od dnešního dne změnila na čistě sportovní televizi. Kostru programu budou tvořit přenosy hokejových a fotbalových utkání a motoristický sport. Hlavním tahákem Galaxie Sport jsou přenosy hokejové NHL, fotbalové Bundesligy a Premier League.          

 

Střípky ze světa satelitní a kabelové televize

 

 

Invexové vysílání DVB-T v Brně

 

Experimentální vysílání DVB-T z vysílače Brno-Barvičova včetně statického multiplexu předvede úsek vysílacích služeb společnosti České radiokomunikace, a.s.. Vysílá se během Invexu, od pondělí 7.října. Při této příležitosti specialisté ČRa budou informovat návštěvníky svého stánku o celé problematice zavádění DVB-T i o možnostech mobilního příjmu a interaktivní televize.                              

 

Telepiu + Stream = Sky Itália!

 

Mediální společnost News Corp. koupí od Vivendi Universal ztrátovou italskou televizní stanici Telepiu za 900 miliónů eur včetně dluhu. News zaplatí Vivendi 470 miliónů eur v hotovosti a přijme dluh 423 miliónů eur. Podle dohody bude News vlastnit v Telepiu podíl 80 procent a zbývajících 20 procent bude patřit Telecom Italia. News hodlá sloučit Telepiu s italskou konkurenční společností Stream, kterou vlastní spolu s Telecom Italia. Nově vzniklá firma se bude jmenovat Sky Italia. Počet uživatelů Sky Italia má v příštím roce vzrůst na 2,18 miliónů a v dalším roce na 2,77 miliónu.      

 

UPC požádá o ochranu před věřiteli

 

Největší provozovatel kabelové televize v Evropě United Pan-Europe Communications (UPC), který je aktivní také v České republice, požádá o ochranu před věřiteli, protože výbor složený z největšího věřitele a akcionáře firmy a majitelů obligací společnosti dosáhl závazné dohody o výměně dluhu za akcie. UPC tak hodlá zabezpečit zdárný a efektivní průběh rekapitalizace. Po přeměně obligací na akcie podle uzavřené dohody zvýší hlavní akcionář UPC a klíčový držitel obligací United GlobalCom (UGC) svůj podíl ve firmě na 65,5 procenta. UGC ovládá americký mediální magnát John Malone a jeho společnost Liberty Media. Ostatní držitelé obligací budou vlastnit asi třetinu firmy a zbývající akcionáři získají 2 procenta akcií.

 

Hudební Stanice O zahájila bez Limonádníků

 

Fanoušci kultovního Radia Limonádový Joe budou zklamáni. Skupina moderátorů okolo Dušana Všelichy v předvečer oficiálního startu Stanice O (30.9.) oficiálně oznámila svůj odchod a na obrazovkách se neobjeví. „Agentura Joe PR a její kreativní tým ukončily práce na provozní, obchodní, marketingové a programové části projektu první české hudební televize Stanice O. Vzhledem k tomu, že spolupráci se Stanicí O ukončil ze zdravotních důvodů také kreativní ředitel Joe PR Dušan Všelicha (Ovar Šerif), autor názvu stanice a spoluautor jejího výchozího programového konceptu, nebude nadále agentura v žádném spojení s aktivitami Stanice O“. Ačkoliv tato tisková zpráva nevyznívá nijak konfliktně, obě skupiny se údajně nerozešly v dobrém a důvodem rozchodu byly podle neoficiálních informací rozdílné představy o podobě hudební televize.

 

Společnosti FTV Premiéra, TV Produkce a RTV Galaxie mezi sebou uzavřely dohodu

 

Dne 30. září 2002 byly uzavřeny dvě dohody, které mají klíčový význam v souvislosti s fungováním společnosti RTV Galaxie, a.s.. Společnosti FTV PREMIÉRA (držitel licence na vysílání Prima TV) a TV Produkce (jedna z firem, poskytujících Prima TV servisní služby) budou spolupracovat s RTV Galaxie v několika oblastech. TV Produkce bude pro RTV Galaxie zajišťovat výrobu pořadů (zejména zpravodajství). FTV PREMIÉRA na základě pověření ze strany RTV Galaxie bude zajišťovat další činnosti související s provozem televize (zejména prodej reklamního času). Všechny tři společnosti se pro tuto spolupráci rozhodly proto, že byla pro všechny zúčastněné vzhledem k jejich zkušenostem na televizním trhu velmi vhodnou variantou. GES MEDIA HOLDING, majitel FTV PREMIÉRA, spol. s r.o. již v létě informoval o svém záměru vstoupit ze 100% do společnosti RTV Galaxie a.s. vlastnící licenci na vysílání TV Galaxie. GES MEDIA HOLDING čeká na souhlas RRTV. Záměrem GES MEDIA HOLDING je vybudovat kvalitní metropolitní televizi s výrazným podílem zpravodajských relací z regionu a s programem, který zaujme široké spektrum diváků.

 

TES Media zdražila příjem za kabelovou televizi

 

Společnost TES Media zvýšila ceny kabelové televize v průměru o 8 až 15 procent v závislosti na regionu. Ceny připojení k internetu zůstávají beze změn. TES Media patří mezi tři největší poskytovatele kabelové televize v České republice. Jejích služeb využívá necelých 85 tisíc domácností v téměř třiceti městech. Zákazníci tak budou platit jednotně účastnický poplatek 99 korun, když dosud to bylo 89 korun. V jeho rámci firma poskytuje programy ČT1, ČT2, Nova, Prima, STV1 a místní informační kanály. Základní programová nabídka, která obsahuje asi třicet programů s více než polovinou v českém či slovenském jazyce, bude stát 300 korun měsíčně. Spolu s účastnickým poplatkem bude platba 399 korun.

 

TV Prima od Nového roku v UPC Direct!

 

Televize Prima se prý od Nového roku objeví v programové nabídce satelitní digitální služby UPC Direct. Ta zatím postrádá české celoplošné terestricky vysílající televize.

 

HBO začne vysílat v původním znění

 

Od listopadu bude filmový kanál HBO vysílat každé pondělí ve 20:00 hod vysílat jeden film v původním zněni s titulky. Bude se jednat převážně o filmy z nedělních premiér z předchozího měsíce. Česká pobočka společnosti HBO tak chce vyhovět hlasům diváků, kteří se chtějí procvičit ve znalostech cizího jazyka.

 

Pro vaši informaci - podrobný přehled všech pořadů na aktuální měsíc u stanic HBO, SuperMax, Spektrum a Hallmark a týdenní přehled u stanic Galaxie sport a pozemní Galaxie TV si můžete stáhnout na stránce http://www.satcentrum.com/tvprogram/ . Na této adrese najdete i denní přehledy programů 36 domácích i zahraničních televizí.

 

České vysílání Svobodné Evropy skončilo

 

České vysílání Rádia Svobodná Evropa se po padesáti dvou letech definitivně odmlčelo. Američané slavnostně převzali od zaměstnanců stanice svou vlajku. Ve vstupní hale do redakce tak zůstala už jen ta česká. Od předvčerejšího rána na známých frekvencích nevysílá Svobodná Evropa, ale Český rozhlas 6. Pořady již nepřipravují redaktoři, kteří jsou placeni americkou vládou, ale jen zaměstnanci veřejnoprávního rozhlasu.   

 

Stanice O od listopadu v síti Intercable a UPC

 

Stanice O nemá licenci pro terestrické vysílání, na běžnou anténu ji tedy nikde nechytíte. Její signál je šířen pouze přes satelit a v kabelových televizních rozvodech. Satelitní přijímače je třeba nasměrovat na družici Eurobird 28.5 stupňů východní délky a kmitočet 12.607 GHz. Co se týče kabelových rozvodů, od svého startu je Stanice O šířena v několika lokálních kabelových rozvodech a 15. listopadu se objeví v síti naší největší kabelové společnost UPC. Michal Martinovský ze společnosti Intercable pro RadioTV potvrdil podpis smlouvy mezi Intercable a Stanicí O a dodal, že hudební televize se v jejich rozvodech objeví 1. listopadu. Třetí z velkých kabelových společností - TESMedia - ve své nabídce Stanici O nemá a podle dostupných informací dosud smlouvu nepodepsala.      

 

Stereofonní vysílání ČT

 

Od pondělí 23.září 2002 přistoupila Česká televize k významnému navýšení rozsahu stereofonně odbavovaných programů. Nyní v tomto zvukovém formátu nabízí též všechny své zpravodajské pořady, včetně relace Počasí.           

 

Zdroje: Ekomail, PR Press FTV Premiéra, ČTK, HBO.cz, RadioTV, www.czech-tv.cz

 

A nakonec, na základě vašich připomínek a přání se opět po nějaké době vracím k rubrice

 

Jednou větou, aneb krátce, stručně a aktuálně ke změnám na satelitním orbitu

 

 

Eurobird 1, 28,5 stupňů východně

 

- Stanice You TV se vrátila na tr. 12,129 V, SR 27500, PIDy 2314/2316.

 

- Na tr.12,344 H, SR 27500 vysílají volně: Reality TV - PIDy 2344/2345, Shop Smart – PIDy 353/2354, JML Direct - PIDy 2349/2350.

 

- Český hudební kanál Stanice O začal od 30.9. své pravidelné vysílání v paketu Czechlink na tr. 12,607 H, SR 27500, FEC 3/4, SID 5, V-PID 160, A-PID 80.

 

- Dne 30.9. v 22.00 hod. bylo ukončeno vysílání české mutace rádia Svobodná Evropa ( Radio Free Europe/Radio Liberty) v Czechlinku, frq. 12,607 H, SR 27500, FEC 3/4, A-PID 181, SID 22, levý zvukový kanál. Od 1.10. v 7.00 hod. zde naladíme zpravodajsko-publicistickou stanici Český rozhlas 6 - ČRo 6, vysílající ve všední den v čase 07-21 hod a o víkendu v čase 9-21 hod.

 

Astra 3A, 23,5 stupňů východně

 

- V paketu Mediavision/DigiKabel nahradila religiózní stanice Bibel TV dosavadní K-TV Fernsehen, tr. 12,605 V, kód Betacrypt, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 731/732.

 

Astra 1B – 1H, 19,2 stupňů východně

 

- Společný francouzsko-německý kulturní kanál Arte vysílá nyní i v analogu na tr. č. 35, 10,994 H, PAL/volně, 7.02-7.20/7.38/7.56 MHz, teletext.volně, denně v čase 14.00 – 06.00 hod.

 

- Na analogovém transponderu č.23, frq. 11,553 H, na podnosné televize Tele 5, frq. 7,38-7,56 naladíme německé Mega radio, které známe už z terestrického vysílání na středních vlnách.

 

- V paketu Premiere nyní naladíme i kanál Planet, tr. 11,758 H, kód Betacrypt, SR 27500, FEC 3/4, SID 13, PIDy 1791/1792.

 

- Od 1.10. je přenášený specializovaný kanál Německých spolkových drah Bahn TV také přes satelitní systém Astra. Dosud jsme jej mohli sledovat v digitálu na družici Telecom 2 D, na 8,0 st. západně (11,547 H, SR 13850, FEC 3/4). Nyní naladíme Bahn TV volně i na Astře na tr. 11,876 H, SR 27500, FEC 3/4, NID/TID 1/1273, SID 12600, PIDy 201/301.

 

- Dne 1.10.2002, v 9.00 hod přibyl do paketu UPC Direct na tr. 11,992 H, kód CryptoWorks, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 166/104, český sportovní kanál - Galaxie sport.


- V paketu UPC Direct na tr. 11,992 H, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 170/112 nahradil informační text,vyzývající k přeladění původního kanálu Discovery Czech (předvolba č.5). Česká mutace stanice Discovery Channel nyní vysílá na tr. 12,383 H, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 163/90.

 

- Po několika letech vysílání opouští Fox Kids Polska paket UPC Direct/ex. Wizja TV na tr. 12,304 H, SR 27500, FEC 3/4.

 

Eutelsat W2, 16,0 stupňů východně

 

- Srbská RTV 21 Sat a Radio 21 skončily vysílání z tr. 11,049 H, a přešly na tr. 11,061 V, SR 3569, FEC 1/2.

 

Eutelsat Hot Bird 1 – 6, 13,0 stupňů východně

 

- Francouzská stanice TV 5 FBS se vrátila do paketu na tr. 11,137 H, SR 27500, FEC 3/4, SID 7321, PIDy 3521/3641. V tomto paketu vysílá opět i kódovaná stanice No Zap, SID 7324, PIDy 3524/3644.

 

- V paketu Sitcom World byly přemístěny stanice Leonardo, Alice a Nuvolari z dosavadního transponderu 12,149 V na tr. 12,111 V, SR 27500, FEC 3/4.

 

Amos1, 4,0 stupňů západně

 

- Nový program Net TV naladíme volně na tr. 11,304 H, SR 19540, PIDy 500/501.

 

- Hudební kanál MTV Romania přešel na kódované vysílání na tr. 11,432 H, SR 9650, PIDy 400/401.

 

Nilesat 101, 102, 7,0 stupňů západně

 

- EDTV business2 test vysílal volně na tr. 11,785 V, SR 27500, PIDy 1005/1002 a nahradil promo vysílání Quanaty TV. V dalších dnech jej však vystřídal Dubai Channel 33.

 

- Volné vysílání stanice Blue Nile Channel naladíme v paketu ADD na tr. 11,804 H, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 3083/3084, denně v čase 16-21 hod. Příjem v ČR je možný jen na větší paraboly.

 

- V paketu ADD zahájila Melody TV své pravidelné volné vysílání na tr. 11,900 V, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 1003/1004. Ve stejném paket arabská mutace TV 5 Orient nahradila TV 5 Europe, PIDy 1000/1200.

 

- Egyptský kanál MenaSat naladíme na tr. 12,149 H, SR 27500, FEC 3/4, SID 1650.

Atlantic Bird 2, 8,0 stupňů západně

 

- Arabské programy opustily tr. 11,075 H a byly přemístěné na tr. 11,141 H, SR 28200. Jedná se o Jam-E-Jam - PIDy 3160/3120, Tapesh TV - PIDy 3260/3220, Channel One - PIDy 3360/3320, IRAN TV - PIDy 3460/3420.

 

- Stanici MBC Europe v obrazové normě NTSC naladíme volně na tr. 12,622 H, SR 3300, PIDy 308/256. Současně již delší dobu vysílá též na tr. 12,680 H, SR 2892, PIDy 512/650.  

 

Lety družic

 

- Satelit Astra 1K vynese na geostacionární dráhu raketa Proton dne 26.října.

 

- Start družice Hot Bird 7 na palubě rakety Ariane se překládá z 31.října na 8.listopad.

 

- Dne 22.11. vynese let rakety Ariane V156 do kosmu satelit NSS 6.

 

- Družice E-Bird a Insat startují s letem Ariane V158 dne 9.12.2002.

 

- Let satelitu AMC 9 s raketou Proton se uskuteční v rozmezí měsíc říjen-prosinec 2002.

 

- Družice Hellas Sat 2 bude vynesena raketou Atlas v prosinci tohoto roku, termín startu satelitu Nimiq 2 na palubě nosné rakety Proton zatím ještě nebyl stanovený.

 

- Lety družic Intelsat 10-01 a Intelsat 10-02 se odkládají z plánovaného období duben-červen 2003 a červenec-září 2003 na červenec-září 2003 a říjen-prosinec 2003.

 

Tak to je pro dnes vše, na shledanou příště!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 05 OCT 2002