Satelit 9/2005 – 1.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení první zářijové satelitní rubriky

 

Vítám vás při čtení první poprázdninové satelitní rubriky. Satelitní podzim bude letos asi horký, aspoň co se týče přesunů domácích platforem na orbitě -  protože jak už víte, skončí družice Eurobird na současné pozici. Slováci začali vysílání z nové pozice už v průběhu během léta, Czechlink to ale teprve čeká.

 

TV JOJ a TA3 přibyly do Slovak linku a končí na Thoru

 

 

Na rozdíl od paketu českých digitálních televizí v platformě Czechlink, kde ještě stále oficiálně nevíme, kam se z Eurobirdu přemístí, došlo už u našich sousedů na Slovensku k velkému „stěhování“ programů v paketu Slovak link i Telenor. Ve čtvrtek 8.9.2005 odešla TV JOJ z Thoru III na pozici 0,8 stupňů západně, a to jak z tr. 11,823 H, SR 28000, FEC 7/8, tak i z tr. 12,399 H, SR 28000, FEC 7/8. TA3 ji bude následovat v nejbližších dnech.

 

Od konce července 2005 je už program TV JOJ a TA3 vysílaný též v rámci slovenského digitálního paketu Slovak link (spolu s STV 1 a 2, Markízou a slovenskými rádii) na družici Astra 3A na pozici 23,5 stupňů východně, frq. 12,565 H, SR 27500, FEC 2/3. Zpravodajská TA3 je na rozdíl od JOJky i dalších televizních stanic v tomto paketu přenášena volně, bez kódování, a může se tedy stát vhodným doplňkem informací podobného českého kanálu ČT24.

 Slovak link vysílá nově na družici Astra 3A na pozici 23,5 stupňů východně, frq. 12,565 H, SR 27500, FEC 2/3

 

Změnou získá většina diváků na Slovensku (i v ČR) lepší, silnější signál i na malou parabolu o průměru 60 cm. Navíc bez výpadků, které byly údajně způsobovány problémy na distribuční trase optickou linkou na up link v Sofii. O čem se zatím nikde moc nepsalo je to, že bude výrazně lepší koeficient FEC (Forward Error Control), čili tzv. dopředná korekce chyb: 2/3. Znamená to, že až třetina datové informace může být poškozena a výsledný signál se pro diváka nemění. Pro Telenor Slovakia na Thoru byla hodnota 7/8, pro Slovak link na Eurobirdu 1 byl tento koeficient 3/4.

A individuální satelitní divák konečně získá možnost sledovat TV JOJ i po chystaném zakódování. Bude totiž součástí Slovak linku a bude tedy používat přístupové karty v systému CryptoWorks, které lze u nás běžně zakoupit. Zaregistrovat je může (bezplatně) každý slovenský koncesionář, který platí na Slovensku pravidelné měsíční poplatky za televizní přijímač. Jediný otazník zatím visí nad příjmem zajímavého tematického slovenského kanálu Nautik TV a hudební interaktivní stanice Music Box Slovakia (po „SMS“kové televizi Moooby TV asi nikdo truchlit nebude).

 

Podle měření techniků je signál z Astry 3 dostupný se stejnou silou a kvalitou na celém území Slovenska, a odpovídá vyzařovacím diagramům dodaných SES Astra, pouze na nejvýchodnějším teritoriu republiky dochází k mírnému poklesu o 1 dB. Jiná ale bude určitě situace u krajanů, sledující signál v zahraničí. Podle poznatků např. z Izraele je pro ně nyní signál z této pozice na stávající velikosti parabol pro Eurobird nedostupný. Je to škoda, ale signál ze satelitu je hlavně určený jako distribuční na síť pozemních vysílačů a převaděčů a pro kabelové operátory na Slovensku a toto ozáření pak plně vyhovuje. Soukromé komerční stanice nemohou suplovat zahraniční vysílání propagující zemi v Evropě případě i jiném teritóriu, to je úkol pro vládu dané země a mělo by se tedy spíše uvažovat o speciálním tematickém informačním vysílání do zahraničí. Pokud o něj nejeví vláda a ani poslanci zájem – a identické je to i v případě vysílání z Czechlinku – o něčem to určitě svědčí. Ale to už není úkol ani pro TV JOJ, ani pro TA3, přestože svým velmi dobrým, aktuálním zpravodajstvím, publicistikou, besedami či komentářemi často suplují i veřejnoprávní službu, která by měla být především starostí koncesionářské televize z Mlynské doliny.

 

TOP TV – nová teleshopingová stanice v Czechlinku

 

 

 K drobné změně však přeci jen u české platformy digitálních televizí na družici Eurobird 1 (28.5 st. východně, frq. 12,607 H, SR 27500, FEC 3/4) došlo – od 5.9.2005 zde volně vysílá nová česká „nákupní“ televize TOP TV. Stanice je šířena i v některých v kabelových sítích v ČR, v případě úspěchu v licenčním řízení se má tento projekt objevit i v jednom z terestrických digitálních multiplexů. Přijímat ji může zatím přibližně 700 tisíc domácností, koncem roku by jich už měl být milion. Provozovatelem stanice TOP TV je společnost United Teleshop s.r.o a její spolumajitelkou bývalá generální ředitelka Regie Radio Music, Frekvence 1 a Evropy 2 Kateřina Fričová. Investorem stanice společnost Stanford, která spadá pod skupinu podnikatele Karla Komárka.

 

 TOP TV vysílá v paketu Czechlink na družici Eurobird 1 na pozici 28,5 stupňů východně, frq. 12,607 H, SR 27500, FEC 3/4

 

Management televize o TOP TV hovoří jako o hobby stanici, která by měla být "inspiromatem" pro diváky všech věkových skupin. „Co mají ostatní televizní vysílatelé zakázáno, TOP TV nejen může, ale podle vysílací licence i musí," řekla Fričová. Zdrojem příjmů tak nebudou ani tak klasické reklamní spoty, jako spíše přímá nabídka, kdy podnikatelé předvedou v rámci life-stylových magazínů své zboží. TOP TV v tom vidí šanci pro malé a střední podnikatele, jak proniknout na obrazovky. Program tvoří tématické magazíny, například o zdraví, filmu, motorismu nebo zahradničení, každý den stanice počítá také s tříhodinovým živým studiem. Televize sáhla po některých známých tvářích z Novy a Primy - na obrazovky se tak po letech vrací Markéta Mayerová se Slávkem Bourou, Eva Jurinová nebo Honza Musil a Šárka Tomanová.

„Budeme ryze český program, nebudeme se zabývat žádnou zahraniční akvizicí," uvedla Fričová. Už první den vysílání TOP TV přinesla jedenáct premiérových magazínů. Důležitým prvkem budou také interaktivní soutěže, jejichž podíl na vysílacím čase by měl ke konci roku stoupnout na tři hodiny. TOP TV má také vlastní webové stránky, ze začátku provizorní, později by měly umožňovat i sledování programu přes internet.


(S využitím zdrojů:  ČTK a serverů Česká média a radioTV.cz)

Výměna přístupových karet UPC Direct

 

 

V návaznosti na současný trend digitálních technologií a tím i dokonalejší přenos programů, přistupuje UPC Česká republika, a.s. k obměně přístupových karet digitální satelitní televize UPC Direct. Tato změna je prováděna za účelem zkvalitnění a lepšího zabezpečení příjmu služeb UPC Direct. V současné době rozesílá společnost UPC svým abonentům dopis, v němž je graficky znázorněna stará přístupová karta (číselná řada 0 0391…, přeškrtnutá) a přiložena nová přístupová karta. Zároveň je přiložený jednoduchý návod na výměnu přístupové karty. Tento návod se vztahuje na přijímače Philips dodávané od UPC (typy DSX 6010, DSR 2111 a DSR 4101). Výměnu přístupové karty by měl provést abonent nejpozději do 3 dnů od obdržení, po tomto termínu by už mohla být stará přístupová karta nefunkční. Starou přístupovou kartu po výměně za novou a kontrole funkčnosti služeb UPC Direct má abonent znehodnotit přestřižením.

 

Je možné, že po výměně karty bude na některých typech přijímačů potřeba provést manuální naladění programů. Všechny Philips Cryptoworks CAM Moduly verze 8622 805 12012 nebo vyšší, pracují s novými přístupovými kartami. Dle zjištění UPC Direct některé moduly verze 8622 805 12013 v určitých situacích nemusí pracovat správně, což je ale v tolerancích udávaných od výrobce. V případě, že nastanou problémy, obraťte se prosím na Klientské centrum UPC na telefonních číslech 241 005 100 anebo 844 111 112.

Při této příležitosti často dostávám dotazy, zda by se nedala stará karta ještě po nějakou dobu souběžně používat, případně zabránit jejímu zablokování. Na tuto otázku je jednoduchá odpověď - celá číselná řada 0 0391... bude po provedení výměny deaktivována, nebudou na ni zasílána aktuální data a tedy karty této řady nebudou od určitého datumu (neoficiálně se hovoří o "blue mondey" 26.9.2005) fungovat.

 

EbS Europe by Satellite – program ve všech 20 jazycích členských států EU

 


Digitální televizní kanál Evropského parlamentu "EbS Europe by Satellite" opět zahájil vysílání (po letní přestávce) dne 25. 8. 2005 v 17:30 hod. EbS Europe by Satellite vysílá svůj program nekódovaný, ve 20 oficiálních jazycích členských států EU (angličtina, francouzština, němčina, italština, španělština, portugalština, řečtina, holandština, dánština, finština, švédština, čeština, estonština, lotyština, litevština, maďarština, maltština, polština, slovenština, slovinština). Požadovaný jazyk je možné si zpravidla zvolit na dálkovém ovladači satelitního set-top-boxu tlačítkem "A/B".

 EbS  vysílá na družici Hot Bird na pozici 13,0 stupňů východně, frq. 12,467 H, SR 27500, FEC 3/4


Příjem nekódovaného programu je možný v celé Evropě ze satelitu Hot Bird 13,0° východně (kmitočet 12,476 GHz, horizontální polarizace, SR 27500, FEC 3/4) s vhodným set-top-boxem DVB-S. V kabelové síti není stanice zastoupena, na internetu má EbS presentaci na http://europa.eu.int/comm/ebs .

 

Start družic Astra 1KR a Hot Bird 7A odložen

 

 

Start nového satelitu ASTRA ASTRA 1KR byl odložen ze září na 20. 10. 2005. Ten by měl nahradit satelit ASTRA 1K zničený asi před třemi lety při chybném startu. ASTRA 1KR disponuje více než 32 transpondéry v pásmu Ku, měl by v první linii pokrýt frekvenční pásma B (11,45-11,7 GHz) a C (10,95-11,2 GHz). Předpokládá se, že satelit bude vypuštěn ruskou raketou Proton. Při obnoveném chybném startu je přichystán souběžně vyvíjený satelit ASTRA 1L. Společnost ASTRA se poprvé rozhodla, že dva satelity současně připraví ke startu, aby zabezpečila neodkladně potřebné záložní kapacity na pozici 19,2° východně. Kdyby se i start družice ASTRA 1L nezdařil, dostane se společnosti SES ASTRA do značných těžkostí.

Mezitím bylo oznámeno i odložení startu konkurenční společnosti EUTELSAT. Družice Hot Bird 7A by měla nahradit družici Hot Bird 7, která byla ztracena rovněž při startu. Nyní se předpokládá, že do vesmíru bude dopravena místo na podzim, v prvním kvartále roku 2006.

Start družic ASTRA 1K a Hot Bird 7 se na konci roku 2002 v rozmezí pouhých tří týdnů nezdařil. Kvůli technické závadě se dne 26. 11. 2002 satelit ASTRA 1 K od rakety Proton odpojil příliš brzy a dosáhl pouze oběžné dráhy 400 km místo předepsané dráhy 36 000 km. Večer dne 11. 12. 2002 se pak poprvé použitá raketa Ariane 5 kvůli vadnému materiálu zřítila. Po vysazení motorů bylo zahájeno z důvodů bezpečnosti kontrolované samozničení, asi 4 minuty po startu. Na palubě byl satelit Hot Bird 7 a Stenor, který měl být umístěn na 11° západně.

 

V dnešní rubrice byly využity příspěvky ze serverů Infosat a Transponder News , za překlady patří velké poděkování Petrovi Miklíkovi!

 

   Aktuální změny na satelitních transponderech najdete na internetu na http://www.satcentrum.com/ (.cz, .sk), další novinky z oblasti rozhlasu a televize, a to jak kabelové tak i digitální (DAB, DVB-T, DRM, MMDS) najdete na webu http://www.tvcentrum.com/ (.sk). Přeji vám hodně zábavy a poučení při lovu na satelitním orbitu! 

 

  

Tak to je pro dnes vše, těším se na shledanou příště!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 09 SEP 2005