Satelit 09/2003 – 2.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení druhé části zářijové rubriky

 

S malým zpožděním vás vítám při čtení satelitní rubriky. Dnes se podíváme na říjnové novinky na sportovním kanále Galaxie sport, připomeneme, že první soukromá rakouská televize ATVplus vysílá také v digitálu ze satelitu Astra, a podíváme se na nové programy HBO2, Prima TV, Hír TV a AXN v nabídce UPC. Evropa se snad už konečně dočká HDTV a slovenská interaktivní televize Musicbox je už dostupná v některých českých kabelových sítích. A nakonec v rubrice nezapomeneme ani na letos již třetí vysílání satelitního magazínu drDish@TV.

 

Říjnové novinky na Galaxii sport

 

 

Od 1.října 2003 připravil sportovní program Galaxie-sport pro své diváky v České a Slovenské republice celou řadu novinek. Asi nejdůležitější zprávou pro všechny hokejové fanoušky je start nové sezóny kanadsko-americké NHL. V letošní sezóně nabídne celkem 60 přímých přenosů základní části NHL, 22 přímých přenosů PlayOff NHL, kompletní finále - Stanley Cup, každodenní hokejové zpravodajství „NHL News“, hokejové magazíny „Týden v NHL“ a „PowerWeek“. Redakční tým doplnil známý slovenský hokejový komentátor Ivan Niňaj. Galaxie-sport uvede všechny pořady z NHL se zcela novou grafickou podobou. Další novinkou Galaxie-sport, kterou určitě mnozí milovníci sportovních přenosů přivítají, je zahájení tzv. duálního vysílání. Od 8.října Galaxie-sport vysílá většinu pořadů i přímých přenosů s duálním zvukem, budete si tak moci vychutnat i originální komentář v původním znění. Výraznou grafickou úpravou prošly od 1.října také internetové stránky www.galaxie-sport.com, které jsou nyní aktuálně doplňovány o nejnovější zprávy z programu, výsledky a informace ze světového i domácího sportu, ale také noční vysílání sportovního videotextu a pravidelný zpravodajský pořad Sportovní expres. Galaxie-sport také nezapomněla ani na fotbalové fanoušky. Už během září doplnila k vysílání anglické Premier League a italské Serie A i přenosy nejvyšší německé Bundesligy. Diváci tak mohou sledovat přímé přenosy tří nejvyšších evropských fotbalových soutěží na jednom programu.

 

Sportovní placený TV program Galaxie-sport vysílá od dubna 2002. Je zařazen v 93% domácností s placenými programy v ČR, v dubnu 2003 byl dostupný v 350 000 domácností ČR a 250 000 domácností na Slovensku. Galaxie-sport vysílá 24 hodin denně. V programové nabídce se zaměřuje na hokej, fotbal, motorismus, tenis, basketbal a sportovní zpravodajství. Galaxii-sport sleduje denně 104.000 diváků, alespoň jednou týdně téměř 300.000 diváků. Vyplývá to z výzkumu MML o sledovanosti Galaxie-sport realizovaného společností Median v květnu 2003. Muži tvoří téměř 80% diváků, přibližně 60% diváků je v nejproduktivnější věkové kategorii 30-49 let, převažují diváci s vyšším vzděláním. Diváci Galaxie-sport jsou bohatí, mají spíše střední až vysoký měsíční příjem. Z hlediska místa bydliště je největší sledovanost ve středních a velkých městech. Průměrný divák Galaxie-sport je muž ve středním věku vyššího vzdělání a bydlí ve větším městě.

 

Tyto informace, které jsem čerpal z tiskové zprávy, zaslané jednatelem, ing.Jiřím Hojgerem, doplním ještě informací o satelitním příjmu. Sportovní kanál Galaxie sport totiž vysílá kromě kabelových sítích v ČR a SR také na dvou satelitech. 1) V paketu UPC Direct na satelitu Astra 1G, 19,2 st. východně na tr. 12,382 H, SR 27500, FEC 3/4, v kódu CryptoWorks, pro občany v ČR a SR je možnost abonence základního paketu Rodina (v ČR v ceně 555,- Kč, na Slovensku 635,- Sk měsíčně). 2) V paketu Czechlink na satelitu Eurobird 1, 28,5 st. východně na tr. 12,607 H, SR 27500, FEC 3/4, v kódu CryptoWorks, pro občany v ČR a SR je možnost uzavřít individuální smlouvu na abonenci za 2650,- Kč na rok. Nově nabízí Galaxie sport také 3 měsíční předplatné za cenu 695,-Kč (v případě individuální smlouvy samozřejmě musí mít sportovní fanoušek aktivovanou dekódovací kartu Czechlink). Pokud si zájemci předplatí příjem programu na 3 měsíce, dostanou k tomu 1 měsíc zdarma, pokud si předplatí Galaxii sport na 12 měsíců, získají navíc 3 měsíce volného vysílání. Při této příležitosti bych chtěl ještě upozornit na to, že jsou od října distribuované pouze nové karty na Czechlink s BIOSem verze 3, do kterých již nelze Galaxie „dohrát“ a sledovat ji tak „načerno“. Již na jaře byla ukončena i podpora starších „černých“ karet Czechlink se Zeměkoulí, do nichž již nejsou zasílaná data ze satelitu. Pomalu tak končí doba rozšířeného pirátského příjmu této stanice, která samozřejmě potřebuje peníze svých abonentů jak na pokrytí drahých sportovních přenosů, tak i na vysílání ze satelitu. A to, že nemá peněz asi nazbyt svědčí její žalostně nízký datový tok, který se nehodí pro rychlé změny na obrazovce při sportovním klání. Doufejme, že se časem toto vysílání zlepší.

 

Říjnové ATVplus vysílá ze satelitu Astra

 

 

Od 17. září je signál této první soukromé rakouské televize dostupný také ze satelitu Astra 1H, 19,2 stupňů východně, transponder č.117, frekvence: 12,692 GHz, horizontální polarizace, SR 22000, FEC 5/6, SID 13012, V-PID 506, A-PID 507. Vysílání je však z důvodů autorských práv zakódováno v systémech Betacrypt, Cryptoworks a Nagravision. Při nové koupi digitálního satelitního boxu v Rakousku je přiložena karta smart ORF, která program ATVplus dekóduje. Pokud se divák do 30 dnů nerozhodne pro ORF Digital, zakódované programy ORF zmizí, avšak ATVplus lze přijímat i nadále. Nyní už téměř 290 tisíc rakouských domácností využilo této možnosti přijímat tak tuto první rakouskou celoplošnou soukromou televizi ze satelitu „zdarma“. Také všichni držitelé karet pro paket Premiere mohou ATVplus přijímat (a tedy je zatím dostupná i „pro nás“ na pirátské kartičky FUN 6in1). U rakouských odborných prodejců však budou již brzy prodávány také zvláštní karty smart pouze pro program ATVplus.

 

Nové satelitní kanály HBO2, Prima a Hír TV

 

 

V pondělí, 15.září 2003 ve dvě hodiny po obědě odstartoval nový program HBO2. Zdarma si jej mohou naladit abonenti některých kabelových sítí a satelitní služby UPC Direct, kteří si platí rozšířenou nabídku s filmovým kanálem HBO. Kanál HBO2 začal vysílat také v maďarské mutaci a to již o týden dříve (od 8.9.). Od 16.9.2003 od 14.00 hod. HBO2 vysílá česky ze satelitu Astra 1G, pozice 19,2 st. východně z transponderu č.95, frq. 12,304 H, SR 27500, FEC 3/4, SID 20309, V-PID 501, A-PID 511 a 512, pod A-PIDem 511 se identifikuje cze - tedy čeština, pod druhým A-PIDem 512 pak angličtina. Kanál je zakódovaný v CryptoWorksu. Protože se jedná o společný kanál společně s maďarským UPC, jsou všechny doprovodné texty, EPG, upoutávky na filmy i promo akce společnosti HBO přenášeny dvojjazyčně, v češtině a maďarštině. Majitelé digitálních receiverů mohou tento satelitní program sledovat, pokud mají na přístupové kartě UPC Direct oprávnění pro prémiový kanál HBO. Abonenti satelitní služby UPC Direct s pronajatým přijímačem Philips DSX6010S mají program HBO2 umístěný hned za stávající HBO, na sedmé pozici. Kanál Hallmark a další programy v předvolbách tedy byly posunuty o jedno místo dozadu. HBO2 je k dispozici kromě satelitního paketu UPC Direct také ve většině kabelových systémů, včetně největších kabelových operátorů UPC a Intercable CZ, pouze v kabelové síti TES Media ale z technických důvodů až v příštím roce.

 

Další dopoledne, 17. září 2003 pak bylo do paketu UPC Direct zařazeno vysílání české soukromé televize Prima. Podle tiskového mluvčího UPC ČR, a.s., dr. Františka Maliny však, cituji: „TV Prima není součástí placené nabídky satelitní digitální televizní služby UPC Direct. Předplatitelé služby UPC Direct ve své většině získávají signál TV Prima, ČT, a TV Nova terestrickou cestu (kombinace příjmu signálu ”prostřednictvím satelitu a antény”). Ve snaze vyhovět požadavkům těch diváků UPC Direct, kteří nemají možnost přijímat signál TV Prima prostřednictvím televizní antény, se obě strany pouze dohodly o dopravě signálu TV Prima i pomocí digitální platformy DTH. Jde o tzv. dokrytí a služba UPC Direct se stala jednou z mnoha platforem, které jsou využívány pro zabezpečení pokrytí území České republiky signálem této televize.“ Tolik slova tiskového mluvčího. Podle mého soukromého názoru se přesto jedná o historický úspěch, protože poprvé je do tohoto paketu zařazena česká celoplošná terestrická televize. Zatímco u polských či maďarských diváků nejde o nic výjimečného, lidem ve vedení UPC ČR asi dalo hodně úsilí zlomit aspoň jednu „celoplošku“. Naši fanoušci by samozřejmě uvítali i ČT1 a ČT2, případně i Markízu či JOJku, a nejraději zřejmě asi Novu, ale buďme realisti a (zatím) spokojeni i za tu Primu. Na pronajatých receiverech Philips DSX6010s je zařazena na první pozici. Zřejmě podle jejího reklamního sloganu „Prima je jednička“. V paketu UPC začala testovat již v noci z 25. na 26.8., a je přenášena ze satelitu Astra 1G, tp. 79, frq. 11,992 H, SR 27500, FEC 3/4, SID 20325, V-PID 301, A-PID 311, včetně teletextu Prima TV a EPG. Je zakódována v systému CryptoWorks a je zařazena do základní programové nabídky Rodina.

A ve stejný den, 17. září, přibyl ještě do základní nabídky Rodina satelitní služby UPC Direct pro české a slovenské abonenty také maďarský soukromý zpravodajský kanál Hír TV. Na pronajatém receiveru Philips DSX6010S je zařazen na 32. předvolbě. Kanál Hír TV vysílá v paketu UPC Direct na družici Astra 1G (19,2 st. východně), na tr. 11,992 H, SR 27500, FEC 3/4, SID 20327, V-PID 401, A-PID 410. Program je zakódován v systému CryptoWorks a je dostupný opět všem abonentům platícím základní nabídku Rodina (tj. 555,- Kč resp. 635,- Sk).

 

A to ještě není ze satelitních (a kabelových) novinek vše, již tento měsíc (17.10.) by měl odstartovat program AXN, protože se však jedná o termín po uzávěrce tohoto příspěvku, nechám si seznámení s tímto kanálem až na příště...

 

Třetí letošní vysílání satelitního magazínu DrDish@TV

 

 

Desátého září proběhlo již třetí letošní vysílání satelitního magazínu DrDish@TV. Ten se vrátil po více jak dvouleté přestávce na satelit poprvé letos na jaře, 14.5.2003. Duchovním otcem magazínu je Christian Mass – dr.Dish (dr.Talíř), známý satelitní odborník a šéfredaktor odborného dvouměsíčníku TELE-Satellit International. Na obrazovce jej doplňuje a vše do angličtiny tlumočí další odborník - Christian Graf. Vysílání navazuje na původně analogové vysílání z Koperniku 3 před více jak čtyřmi roky. Z finančních důvodů pak proběhlo ještě několik relací pouze na internetu, ale pak od září 2001 byla dlouhá přestávka, vyplněná hledáním sponzora. Nyní je sponzorem společnost Telenor, která financuje přímé satelitní přenosy, reprízy pro nás vysílá společnost RRSAT. Také zářijové, stejně jako předtím červencové vysílání bylo pětkrát reprízované na celkem čtyřech satelitech a došlo tedy na celosvětové pokrytí. Pokud váháte, zda vůbec má cenu další vysílání (které bude mít premiéru 12.listopadu) sledovat, chtěl bych vás ujistit, že podle mého názoru to určitě stojí za to. Každé další vysílání má (mírně) stoupající úroveň a v každém díle jsou představované zajímavé satelitní výrobky. V tom posledním mne zaujal satelitní receiver Kaon 520 Extreme ve verzi s hard diskem, tedy navenek podobný typu, který jsem před časem testoval. Tento přístroj byl však označený jako Hornet a měl ve čtečce UCAS (universální přístupové rozhraní) místo verze Magic Modulu systém SkyCrypt včetně podpory příjmu Free-X TV a 6in1 a na zadním panelu pak měl navíc i konektor USB. S dnes již dostupným komunikačním softwarem, určeným původně pro Sky@box přijímače lze počítačem, připojeným přes USB receiver dálkově ovládat (přepínat předvolby, editovat), ale také nahrávat satelitní program do počítače v reálném čase, a to buď jako audio/video v MPEGu anebo jen audio (rádia a audio kanály) - např. jako zdroj hudby pro naše oblíbené MP3 přehrávače. Chtěl bych tento zajímavý receiver sehnat k podrobnému testu - se kterým vás pak seznámím. V zářijovém díle se však bohužel autoři vůbec nedostali na veletrh IFA2003, který se konal v té době na výstavišti pod západoberlínskou věží a který bývá určitým směrníkem ve vývoji audio vizuální techniky na další dva roky. Předpokládám tedy, že se na veletrh IFA podíváme až v listopadovém pokračování. A na závěr vás tedy ještě jednou pozvu na nové pokračování satelitního magazínu DrDish@TV, které naladíme 12. listopadu 2003 na satelitu Intelsat 707, tr. 11,596 H, SR 6110, FEC 3/4, opět v obvyklém večerním čase – 19.00 – 21.45 hod. Pokud budete magazín Dr.Dish@TV sledovat, přeji  vám příjemnou zábavu a opět hodně zajímavých informací.

 

Evropa se dočká první digitální televize s vysokým rozlišením

 

 

Po Americe, Asii a Austrálii se i Evropa dočká prvního televizního kanálu, vysílající ultramoderní technikou s vysokým rozlišením. Jak bylo oznámeno v Amsterodamu, stanice Euro1080 začne vysílat od 1. ledna 2004 jako první evropská "high definition" televize (HDTV). Začátek vysílání v 11 hodin se ponese v klasickém tónu: půjde o satelitní přenos novoročního koncertu z Vídně. Stanice počítá také s krytím sportovních událostí jako fotbalový šampionát, letní a zimní olympijské hry apod. Formát HDTV zaručuje příjem obrazu a zvuku ve vyšší kvalitě, než dosud. Sám název stanice odkazuje na vysílání v 1080 řádcích, zatímco běžné televize se spokojí s 625. Zatímco dosud televize zobrazují 25 obrázků za vteřinu, nová stanice slibuje dvojnásobek.


V USA se letos prodalo 2,5 milionu přijímačů schopných přijímat signál HDTV, ale v čele je Japonsko, kde šest milionů domácností může sledovat programy s vysokým rozlišením, vysílané hlavními stanicemi v zemi. V příštím roce se zde počítá s pokrytím zhruba pětiny populace. Nový formát již využívají společnosti NBC, australský Channel 8, NHK v Japonsku, korejská BS, čínská CTV či brazilská TV Globo. Evropa se dosud jeví jako panenský trh, ačkoliv potřebné vybavení je již dostupné, podobně jako programová nabídka. Tvůrci nové stanice doufají, že spotřebitelé jsou na příchod Eura1080 připraveni. Pro začátek počítají s vysíláním na dvou kanálech. Hlavní nabídne pravidelně se opakující čtyřhodinový program, určený nejen domácnostem, ale i barům, hotelovým řetězcům letištím apod. Satelitní vysílání má pokrýt více než 30 zemí. Druhý kanál zařadí "velké události" a regionální pořady.


Obsahovou náplň si Euro1080 hodlá zajistit v koprodukci s veřejnoprávními stanicemi, produkčními společnostmi, výměnou programů s ostatními
HDTV stanicemi, jakož i zajištěním vysílacích práv na evropský a světový šampionát ve fotbale či na letní a zimní olympijské hry. Příjem nové stanice vyžaduje patřičné vybavení včetně 60centimetrové satelitní antény, ale signál lze přijímat také v nižší kvalitě (obrazovky na 720x576 řádků), nejlepších výsledků se však dosahuje s přijímači na 1920 pixelů (1080 řádků). Zvuk je dostupný v kvalitě Dolby Digital. Prostřednictvím satelitu mohou signál přijímat také kabelové sítě. Ve Spojených státech začalo digitální vysílání s parametry HDTV 1. listopadu 1998. Digitální televize nabízí ostrý, věrný obraz se zvukem odpovídajícím kvalitou kompaktnímu disku. Očekává se, že systém digitální TV bude kompatibilní s počítači, čímž se uživateli otevře možnost sledovat televizní vysílání a surfovat internetem na tomtéž přístroji.


Podle údajů z roku 2001 bylo v Evropě "digitalizováno" téměř 16 milionů domácností. Nejrozvinutější v tomto směru jsou Velká Británie, Španělsko a Nizozemsko. Problém prosadit se má digitální televize naopak v zemích, kde je vysoké pokrytí kabelovými přípojkami a kvalitní nabídka analogového vysílání, například v Německu či Skandinávii. ČR patří mezi země, kde se digitální televize zatím testuje. Předpokládá se, že do roku 2005 bude ve světě konvertováno více než 242 miliónu domácností na digitální platformu a do roku 2010 to bude 65 procent všech domácností. Z pohledu diváka přinese digitální televize zkvalitnění obrazu, programovou pestrost, možnost interaktivních služeb. Divák již nebude časově závislý na programu. Pro provozovatele znamená digitální televize nízké počáteční investice i provozní náklady, možnosti on-line průzkumů, na druhou stranu pro současné vysílatele bude představovat nárůst konkurence a tím pokles jejich podílu na trhu. Reklamní zadavatelé budou moci na základě adresnosti lépe cílit inzerci. Nové možnosti reklamy přinese zpětná vazba.

 

Z předchozí informace, kterou jsem převzal ze servisu ČTK, jsme se dozvěděli, že stanice Euro1080, jako první evropská "high definition" televize začne vysílat na Nový rok, 1. ledna 2004. Ale už nyní se můžeme s technologiií HDTV seznámit při jejím promo vysílání na satelitu Astra 1H (19,2 st. východně). Promo vysílání Euro 1080, které obsahuje především záznamy koncertů světových hudebních těles, začalo vysílat od září na tr. 12,168 V, SR 27500, FEC 3/4, SID 21100, PIDy 308/256. Není to ale jediný satelitní kanál, kde už HDTV vysílá. Například na družici PAS 3R (43 st. západně) byl minulý měsíc aktivován celý paket HDTV stanic pod názvem NDNet. Parametry: frq. 12,536 GH, H, SR 28080, FEC 3/4. V paketu vysílají kanály HDNet (PIDy 33/36) a HDNet Movies (49/52). Signál těchto stanic, stejně jako promo kanálu Euro 1080 však současné, běžně dostupné digitální satelitní přijímače zpracovat nedovedou.

 

Evropa Musicbox vysílá už také na území České republiky

 

 

Pod názvem Musicbox začala od 1.října na území Česka vysílat hudební interaktivní televize, šířená satelitem a kabely. Slovo ”interaktivní” vysvětluje její zakladatel Marcel Dekanovský tím, že program si určují diváci. „Musicbox je čistě digitální, automatické vysílání, které reaguje na přání diváků. Ti mohou hlasovat pomocí audiotextového čísla nebo textovou zprávou SMS z mobilu, brzy i prostřednictvím internetu. Počítač pak vyhodnotí hlasy a sestaví program podle vůle většiny. Vždy se tedy vysílá to, co je nejpopulárnější,” říká Dekanovský, původní profesí režisér. Diváci, kteří jsou sami sobě ”programovým ředitelem”, též mohou posílat své vzkazy a nápady. „Záměrně nemá Musicbox moderátory, přináší neustálý tok hudby. Proto je oblíbený v klubech. Nikomu nevnucuje vkus, odráží okamžitě mínění publika, jde o klasickou komerční televizi zaměřenou na mladé,” tvrdí Dekanovský po zkušenosti z vysílání na Slovensku. Podle průzkumů prý má stanice od páté ráno až do půlnoci téměř shodný počet diváků, kteří do odeslání svého hlasu investují - v Česku 14,- Kč. V nabídce Musicboxu jsou nové typy videoklipů i retrohudba 60. let.

Tuto informaci, převzatou z denníku MF Dnes ještě doplním: Musicbox bude zatím vysílat v šestnácti kabelových sítích, není ale do budoucna vyloučené ani jeho zařazení i do nabídky v UPC Direct. Satelitní diváci mohou tuto interaktivní televizi sledovat volně ze satelitu Intelsat 707 na pozici 1,0 st. západně, transponder Telenor Slovakia (kde je i JOJ TV a TA3), frq. 11,540 V, SR 26000, FEC 3/4.

 

   

Tak to je pro dnes vše, těším se na shledanou příště!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 30 SEP 2003