Satelit 08/2002 – 2.část

 

 

 

Vítám vás při čtení druhé části prázdninové, srpnové rubriky

 

Dnešním tématem je individuální příjem českého kanálu Galaxie sport a seznámení se zajímavou novinkou – LCD monitorem se zabudovaným satelitním receiverem.

 

 

Individuální příjem Galaxie sport

 

 

S potěšením mohu konstatovat, že od 15.8.2002 lze již individuálně abonovat příjem Galaxie sport přes satelit. Signál je vysílán přes satelit Eutelsat W1, který je umístěný na pozici 10,0 stupňů východně a pokrývá spolehlivě celé území Evropy. Podle vyzařovací charakteristiky je intenzita signálu v našich zemích, EIRP 48 dBW, k příjmu je tedy vhodná parabola o velikosti od cca 90 cm.

Galaxie sport vysílá z transponderu F5, frekvence 12,702 GHz, vertikální polarizace, datový tok SR 2963 a chybová opravná korekce FEC 3/4.


Vysílání je zakódované v systému Irdeto 1. Pro individuální satelitní příjem nabízí společnost Galaxie sport, s.r.o. možnost
uzavírání individuálních smluv přes formulář, umístěný na svém webu www.galaxie-sport.cz . Konečná cena přístupové (dekódovací) karty Irdeto 1 činí 2.650 Kč na 1 rok, včetně DPH 5%. Přístupovou kartu lze používat v satelitním přijímači, vybaveném vestavěným dekodérem (CA) systému Irdeto (na našem trhu jsou dostupné např. receivery Hyundai HSS 1000 IR, Humax 5400 či Humax 5900). Anebo lze kartu vložit do modulu podmíněného přístupu (CAM, externí dekodér) Irdeto a ten pak zasunout do slotu (CI) libovolného digitálního přijímače, vybaveného tímto univerzálním rozhraním.

Pro ty jedince, nebo firmy, kteří zatím nevlastní uvedené nutné technické vybavení, přináší nyní firma RELINK, která zajišťuje pro společnost Galaxie sport technický servis, nabídku na dotovanou
telekomunikační službu, spojenou s distribucí programu ke koncovým zákazníkům. V ceně služby je zahrnuto poskytnutí přijímacího zařízení Technosat IR 7000, vybaveného dekódovacím zařízením Irdeto. Služba nezahrnuje poskytnutí anténního systému, kabeláže, technologické místnosti pro umístění zařízení IR 7000 a dohled zařízení za provozu. Zařízení je testováno již cca 3 měsíce v kabelové síti Elsat České Budějovice a kabelové síti TES Media Praha bez připomínek. Pro případné zájemce uvádím cenu, která činí 5.000 Kč za prvních 12 měsíců a dále 250 Kč za každý další započatý měsíc. Další informace vám jistě rád zodpoví pan Balada, který má e-mail balada@cmail.cz .
 

 

Receiver Technosat IR 7000 pro příjem Galaxie sport

 

 

Přijímač Technosat IR 7000 je výrobek známé dubajské firmy, zabývající se už řadu let výrobou analogových a digitálních satelitních receiverů. V současné době pokrývá např. potřeby paketu placené televize ADD, který je šířen na transponderech družic Arabsat.

 

Základní technické parametry:

- Vestavěný dekodér (CA - Conditional Access) Irdeto s verzí 3.2
- Plná podpora formátu MPEG-2 / DVB- QPSK demodulátor, příjem v C i Ku pásmu, SCPC i MCPC kanálů
- Oddělené paměti pro TV, rádia a favoritní kanály
- Paměť na 3 000 kanálů
- Dynamic Hi-Fi stereo sound system
- Automatické i manuální zadávání hodnot FEC a PIDů
- Podpora DiSEqC 1.0 a 22 kHz signálu pro přepínání konvertorů
- Uživatelsky přívětivé OSD menu s helpem ve 256 barvách
- Ochrana LNB proti zkratu - Rodičovský zámek (Parental lock code function)
- Jednoduchá editace předvoleb (třídění, přejmenování, vyjmutí, přesun, mazání, zamčení a označení kanálů jako favoritní)
- Vyhledávání sítí providerů
- Podpora mechanického polarizéru (používá se zejména na C pásmo)
- 4 místný sedmisegmentový displej
- Široký rozsah napájecího napětí (95V~260V)
- Automatické přepínání obrazové normy PAL-NTSC
- Podporuje programového průvodce (Electric Program Guide - EPG)
- Podpora teletextu
- Datová zásuvka RS-232C pro upgrade (115,200 bps)
- Download software ze satelitu

 





Tolik k přijímači a na závěr se nezapomenu zeptat jednatele společnosti Galaxie sport, s.r.o., ing. Jiřího Hojgra na poslední situaci v jednáních s kabelovými providery o možnosti vysílání této sportovní televize v kabelových sítích. V poslední době se totiž hovoří o obnovených jednáních UPC s Galaxií sport, na některých diskusních fórech se dokonce objevují „zaručené” informace o zařazení Galaxie sport do nabídky kabelovek i UPC Direct.

 

Jak pokračují jednání o zařazení Galaxie sport?

 


Otázka: „Mohl byste napsat, jaký je tedy poslední stav jednání? A zda je už nějaký předběžný termín zařazení do nabídky? Neztroskotaly nakonec dosavadní „námluvy” na holandské centrále UPC?“

Odpověď ing.Hojgra: „Po prázdninovém období, kdy jednání s UPC stagnovala, se situace v tomto týdnu změnila. Zřejmě v souvislosti s ověřováním a ověřením některých skutečností jsme se s UPC Česká republika, a.s. dohodli na pokračování v jednáních o podmínkách smlouvy, na základě které by byl program Galaxie sport zařazen do programové nabídky této společnosti. K některým spekulativním tvrzením – „zaručeným informacím” považuji za zbytečné se vyjadřovat, i proto, abych nezadal podnět k dalším spekulacím.

Mohu říci, že jsme se společně dohodli na termínu a obsahu schůzky, která proběhne začátkem příštího týdne. Podle průběhu a výsledků jednání se zřejmě dospěje k určení některých termínů spojených s nutnými aktivitami spojenými se zařazením programu Galaxie sport. Proto k dnešnímu dni není žádný předběžný termín určen.

V průběhu července a srpna také pokračovala jednání s druhou největší společností - Intercable CZ. Nyní jsme ve stadiu jednání o podmínkách smlouvy, a také zde není zatím stanoven žádný předběžný termín zařazení programu Galaxie sport. Nicméně jednání směřují k možné dohodě.“

Tolik odpovědi ing.Hojgra na moje otázky, za za jejichž zodpovězení děkuji. Nyní nám nezbývá, než doufat, že se uvedená jednání dovedou do zdárného konce a budeme moci sledovat toto zajímavou tematickou televizi v paketu UPC Direct a ve většině našich sítí kabelové televize. Už dnes je však možný individuální příjem Galaxie sport na přístupovou kartu, kterou si lze objednat přes webové stránky společnosti. 

 

 

LCD monitor s digitálním satelitním receiverem

 

 

Tenké a ergonomické LCD displeje nacházejí pomalu cestu do kanceláří a stále častěji jsou vidět i na psacích stolech našich manažérů a úředníků. Rozhodně jsou balzámem na oči, dříve tak často unavované nekonečným mnohahodinovým hleděním do obrazovky. Ale přiznejme si otevřeně, že přicházejí i okamžiky, kdy bychom raději vysoké frekvence a rozlišení vyměnili za mihotavý svit a roztřesený obraz televizních přijímačů. Zvláště, když se hraje zajímavý fotbalový zápas, střetnutí v hokeji anebo jsou atletické závody.

 

Pro ty, kteří z důvodu těžkého pracovního nasazení, hraničící až s workholismem nemohou či nechtějí odtrhnout své oči od monitoru, přichází německé zastoupení firmy AMT (Advanced Multimedia Technology) se zajímavou novinkou – vestavěným digitálním satelitním receiverem v moderním TFT LCD monitoru o velikosti 17 palců.

 

Na první pohled poněkud divoká kombinace má ale své opodstatnění. Dnes při splynutí multimédií stále častěji využíváme zpravodajský a ekonomický servis broadcasterů. Moderní televizní vysílání to nejsou jen telenovely, filmy pro pamětníky a televizní noviny. Jsou to rychlé a aktuální informace z teletextu či EPG, specializované zpravodajské a „business“ kanály s kursy akcií a do budoucna i s dalšími volitelnými interaktivními službami v datových kanálech. To je jedna strana mince. Na druhé, pro někoho asi efektnější straně je pak možnost kdykoliv přerušit svou práci a shlédnout aspoň část oblíbeného pořadu či sportovního přenosu, aniž bych musel opustit svoji rozdělanou práci.

 

Zajímavý nápad, podívejme se tedy, jak jej ve firmě AMT dotáhli až do konce. První, na co jsem se hned podíval do technických parametrů, bylo to, zda se jedná o funkční a vyvážené spojení na určité současné technické výši, tedy zda výrobce použil pro svůj komplet obě hlavní zařízení – monitor i receiver - v takovém provedení, aby nebyla ani jedna část morálně zastaralá už při uvedení na trh. Ve firmě AMT však pracují zřejmě dobří odborníci, ovládající výpočetní i satelitní techniku. Proto je sestava vyvážená a svému uživateli vydrží nějakou dobu bez nutnosti rychlé obměny již za několik málo měsíců používání.

Sestavu tvoří moderní TFT LCD monitor s uhlopříčkou 17 palců, zvládající rozlišení 1280 x 1024pixelů (SXGA) a podporující full color, tedy používání 16,7 miliónů barev. Se vzdáleností bodů (dot pitch) 0,264 mm. Monitor je samozřejmě plug and play, po stranách má audio stereofonní reproduktory o výkonu 2 x 2W a je napájený napětím 12V. Tedy standardní monitor vhodný k běžné kancelářské práci, případně k presentaci některých multimediálních programů klasického stolního počítače, případně notebooku. To zajímavé však přichází až nyní.

 

Do spodní části rámu monitoru a částečně do jeho nohy se rozhodli ve společnosti AMT zabudovat satelitní přijímač. Jedná se o digitální DVB receiver s jedním volným CI slotem, jde tedy o zařízení vhodné k příjmu volných, nezakódovaných programů televizních a rozhlasových stanic z orbitu a po doplnění některým CAM modulem podmíněného přístupu – dekodéru – i k příjmu placených, zakódovaných kanálů. K dispozici máme až 4000 předvoleb, ovládání přes OSD menu v 256 barvách a ve 12 jazycích umožňuje standardní funkce hledání a třídní jednotlivých stanic, paketů, anebo i satelitů. Včetně EPG či možnosti definování skupiny favoritních kanálů. Podpora systému DiSEqC 1.0 i 1.2 umožní připojení více konvertorů (multifeed či skupinové rozvody), případně i natáčení paraboly na družice motorem DiSEqC. Jedním z překvapeních je pak i existence digitálního audio výstupu S/PDIF.

 

Monitor LCD s vestavěným DVB satelitem představuje zpestření na trhu satelitních přijímačů, uvidíme, jaká bude stanovena prodejní cena. Informaci o tomto zařízení zaslala hamburská pobočka společnosti – AMT Europe, která věří, že uspěje s prodejem těchto sestav na trzích ve střední a východní Evropě.

 

Toť pro dnešek vše, těším se na shledanou zase v září!

 

 

 

Back to VHR

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source  (VHR) is mentioned.

Mailto

 

 

 

© VHR , last change: 23 AUG 2002