Satelit 07/2001

 

 

Je tu červenec, doba letních dovolených a také počasí, které místo k sledování satelitních stanic nás láká spíše k vodě a do přírody. Ale přesto i v těchto slunečných dnech vám nabízím pár informací se satelitní scény, pokud si tuto rubriku čtete v rozpálené kanceláři bez klimatizace, tak to berte jako tip na pozdější dobu, protože jak praví jedna stará moudrost, budete připraveni, až se zima zeptá, co jste dělali v létě…

 

Ohlédnutí za Sattechem 2001 v Prešově

 

Tradiční, již 15. odborně presentační akce Sattech 2001, zaměřená na satelitní techniku, audio, video, GSM a televizní kabelové rozvody, proběhla v sobotu 16.června v Prešově. Pravidelně se v posledních pěti letech zúčastňuji podzimní výstavy, která se koná v Trnavě, kam to mám z Moravy přeci jenom blíže, ale letos jsem udělal výjimku a vypravil se až na východ Slovenska. Byl jsem zvědavý, jakou atmosféru má setkání satelitních fanoušků přímo ve městě, kde sídlí pořádající firma, a tak jsem přijal pozvání a vypravil se do Prešova. A zde jsou postřehy návštěvníka ze „západu“, samozřejmě myšleno geografickou polohou…

 

Při vzpomínce na červnový Sattech se mi nejprve vybaví dlouhá, ale zajímavá cesta krásnými kouty Slovenska. Počasí, navzdory prognóze o Medardově kápi nám vcelku přálo a tak jsem mohl obdivovat prosluněné Pováží, zachmuřenou Banskou Bystrici, pastviny na Donovalech, Liptov s širokou hladinou Mary, radnici v Levoči i rozsáhlý areál Spišského hradu. A samozřejmě nezapomenutelné panoráma Vysokých Tater na horizontu, které jsem už více jak 15 let neviděl na vlastní oči. Ale konec cestopisu, i když vás to možná může inspirovat k návštěvě příštího Sattechu na východním Slovensku, opravdu už ta cesta tam stojí za to.

 

Takže jsme v pořádku dorazili a po krátkém hledání zaparkovali vůz nedaleko místa konání, prešovského OKD. Cestou jsme uviděli i prodejnu pořádající firmy Lut-Sat-Radio na Levočské ulici, tak ještě pár fotografií parabol na fasádě a rychle míříme do estrádního sálu, kde se střetnutí konalo. Přicházím o trochu později, to už ing.Ján Luterán, duchovní otec Sattechu na pódiu zpovídá prvního hosta střetnutí a hovoří s ním o problematice kabelových sítí na Slovensku. Není však posledním, kdo dnes na tomto pódiu vystoupí, v průběhu dne se zde postupně vystřídají i další odborníci, kolem oběda jsem zde měl možnost vystoupit v malé improvizované besedě s ing.Luteránem a dr.Mazálkem i já. No a když už vzpomínám jména některých účastníků setkání, chtěl bych těm, kdo na podobné akci nikdy nebyli, přiblížit, že se jedná vždy o jedinečná setkání obchodníků, manažerů firem i úředníků orgánů státní správy či kompetentních orgánů s řadovými fanoušky satelitního příjmu. Právě pro tuto možnost neformálního „pokecání“ s mnoha zajímavými lidmi, kdy se dozvím řadu věcí a uvidím i nové výrobky z oboru, rád každoročně na Sattech jezdím. Letos jsem se kromě jmenovaného ing.Jána Luterána a satelitního odborníka z Brna, dr.Vladimíra Mazálka, setkal v Prešově i s dalšími známými odborníky, jakými jsou Dušan Dúžik z Ratkové, Henrich Sklenka z Banské Bystrice, Dušan Ščepka ze známého webu Satfórum.sk a Alfons Haviar z webu Satelit.sk. Poprvé jsem se osobně setkal i s řadou dalších lidí, které znám jen z telefonátů a mailů, za všechny vzpomenu aspoň pana Vladimíra Kaščáka. Škoda, že do Prešova nemohli dorazit známí slovenští publicisté - Jano Blažek, který byl časově zaneprázdněn a Marek Rybár ze Satelitu.sk, který dva dny po Sattechu absolvoval (úspěšně) státní závěrečné zkoušky na vysoké škole.

 

Ale zpátky do estrádního sálu. Po obou stranách podél stěn byly umístěny stánky firem, které presentovaly (a v mnoha případech i prodávaly) některé výrobky ze svého sortimentu. Zaujala mne například hned pořádající firma Lut-Sat-Radio z Prešova svým miniaturním digitálním receiverem, vedle něhož i můj opravdu malý přijímač Technisat DigiBox vypadal jako Goliáš. Velkoobchod s anténní technikou AERIAL Košice zase vystavoval vedle komponetů, CA modulů a karet i zajímavé moduly pro střih a úpravu videozáznamů. SYSTOP Nitra nabízel řadu satelitních receiverů, stejně jako SORTEC Elektronic z Bratislavy, který dovezl i část svého sortimentu parabolických antén. Na stánku firmy Systém ABC Topolčany jsem viděl ucelenou řadu přijímačů STRONG a také táhlové motory, RTV Trenčín presentovala „krabičky“ pro anténní rozvody a CSAT Vrbová mne zaujala anténami na MMDS pro pásmo 2,1-2,9 GHz. Nesmím opomenout ani HDS Dolný Kubín s programem pro TKR, kabelové a sledovací systémy. Pokud jsem na nějakou další firmu zapomněl, omlouvám se, opravdu bylo na co se v Prešově dívat. Zamrzelo mne jen to, že se nakonec nedostavili žádní zástupci slovenské mediální scény, například předem ohlášení hosté z nové zpravodajské televize TA-3 a ani zástupce společnosti UPC Direct, na kterou by bylo z pléna určitě směřováno nemálo dotazů.

 

Vrcholem celého střetnutí pak bylo vystoupení trojice Luterán-Mazálek-Hrubec v zajímavé besedě o šetření ÚHOS ve věci UPC, novinkách v Czechlinku a UPC Direct a samozřejmě i závěrečná tombola s množstvím hodnotných cen.

 

Můj osobní dojem z prešovského Sattechu byl velmi dobrý, dostal jsem možnost představit posluchačům nový společný česko-slovenský projekt na internetu – web SatCentrum (www.satcentrum.cz anebo www.satcentrum.sk), ve slovenské výstavní premiéře jsem předvedl v chodu nový malý receiver Technisat DigiBox a hlavně jsem se setkal s mnoha zajímavými lidmi, kteří mají společné hobby – satelitní techniku. A to, že se potkáváme, i po rozdělení federální republiky, fandové z obou břehů řeky Moravy, je tím nejkrásnějším poznatkem ze setkání. Již na konci střetnutí jsme se někteří sesedli kolem velkého stolu v hale vedle sálu a debatovali jsme o další vzájemné spolupráci. Na shledanou na podzimním Sattechu v Trnavě!                   

 

 

 

Stanu se menším a ještě menším… seznamte se - Technisat DigiBox

 

Pomalu si zvykáme na to, že se díky pokroku v elektronice řada přístrojů kolem nás v poslední době značně zmenšuje. Ať to jsou domácí počítače, mobilní telefony, rádia či televizní přijímače. Setkal jsem se již také s několika satelitními receivery, které překvapovaly malými rozměry, většinou to však byly jednoduché analogové či digitální přijímače pro sledování několika silných německých stanic, vhodné asi jen pro prázdninové cesty v karavanu, kde zpravidla není ani možnosti síťového napájení. Proto jsem byl zvědavý, když jsem na internetových stránkách předního německého prodejce satelitní techniky – firmy Technisat (www.technisat.de) objevil první popis nového set top boxu – receiveru Technisat DigiBox. Set top box je zařízení, které zpravidla zapůjčuje poskytovatel placené televize svým abonentům k sledování předplacených stanic a jedná se většinou o jednoduchý satelitní přijímač s vestavěným dekodérem a štěrbinou pro vložení přístupové kartičky. Do této kategorie můžeme zařadit u nás instalované receivery pro Czechlink – Humax 5510 a pro UPC Direct – Philips 6010s. A Technisat DigiBox je podobným přijímačem, protože se distribuje podle potřeb provozovatelů s vestavěnými dekodéry Irdeto, Viaccess či CryptoWorks. Právě ta poslední varianta je pro náš trh zajímavá, neboť kódování v CryptoWorksu používají oba pakety televizí, vysílajících v naší mateřštině – Czechlink i UPC Direct pro ČR a SR. Uvítal jsem proto nabídku pana ing.Martina Tomka z firmy Enviro, s.r.o., Komenského nám.141, Třebíč, k zapůjčení tohoto přijímače k důkladnému otestování. Navíc jsem měl možnost tento receiver dovést i na prešovskou výstavu Sattech 2001 a zde si tedy odbyl i svou slovenskou premiéru. Takže někteří z vás jste měli možnost jej spatřit i na živo, v chodu.

 

Jaký tedy je Technisat DigiBox? Předně vás zřejmě zarazí na první pohled jeho velmi malé rozměry a muší váha. Bez problémů jej můžete postavit přímo nahoru na televizní přijímač, bez obavy, že by se tato krabička na horním, u moderních televizí úzkém a všelijak tvarovaném lemu neudržela. DigiBox má vnější rozměry pouze 305 x 65 x135 mm a váží něco přes kilogram. Pro srovnání jsem jej postavil na oba zmiňované „kolegy“, Humaxe i Philipse,  a Technisat zabíral jen asi jednu třetinu jejich půdorysu. Malý rozměr by však neměl automaticky znamenat ošizení výbavy, o tom, že to v tomto případě neplatí, zjistíme pohledem na zadní stranu přístroje, kde nalezneme obvyklé konektory, jako u ostatních „dospělých“ receiverů. Jsou to dva konektory SCART, pro připojení TV i videa, s úplným zapojením S-VHS i RGB, zásuvku RS 232 – sériový port pro připojení PC, vstupní i výstupní anténní konektor pro pozemní anténu (přístroj je osazen modulátorem s laděním v celém pásmu UHF – 21.-69.kanál), samozřejmě vstup z konvertoru na F konektor a dva audio výstupy CINCH. Navíc Technisat doplnil DigiBox digitálním audio výstupem SPDIF, receiver spolehlivě dekóduje i Dolby Digital, přenášený např. na stanici Pro Sieben. Čelní panel je řešen obvyklým způsobem a vedle štěrbiny pro vložení přístupové karty na něm najdeme jen tlačítko pro vypnutí a zapnutí do pohotovostního stavu a přepínač pro volbu změny předvoleb směrem k vyšším či nižším číslům paměti. Vpravo pak najdeme celkem malý, ale dobře čitelný displej se čtyřmi sedmisegmentovými LED číslovkami. Ve vypnutém, pohotovostním stavu ukazují čas v hodinách a minutách, jinak signalizují čísla televizních a rozhlasových programových míst. Displej má u současných přijímačů již podřadnou informační úlohu, jak v minulosti, protože dnes vše nastavujeme a ovládáme podle on screen menu, tedy údajů na televizní obrazovce. K přijímači je dodáván velký, ne zrovna moderně vyhlížející dálkový ovladač. Vzhledem k tomu, že umístění tlačítek bylo nelogicky více posunuté směrem do zadních partií, svádělo mě to zkraje k uchopení ovladače na opačné, nesprávné straně.

 

Tolik stručný vnější popis, připojuji Technisata na svoji přijímací aparaturu. Po zapnutí se velmi rychle načte systém a mohu hned sledovat předem od výrobce nastavené stanice z družic Astra a Hotbird. Celkem lze naladit až 4 000 stanic, do paměti z nich však můžete uložit maximálně 999 televizních a 999 rozhlasových stanic. Díky použitému systému DiSEqC verze 1.0 (a snad i 1.2, i když v manuálu se o tom výrobce nezmiňuje) lze přepínat signál z více konvertorů či použít natáčení motorem s povely DiSEqC a sledovat tak programy z více družic. Pro sledování pořadů z paketu UPC vkládám kartičku kontaktními ploškami směrem dolů (jak je to obvyklé u vestavěných dekodérů, např. i u Nokie 9800s), a mohu sledovat i základní pakety polské a maďarské, protože DigiBox nemá na rozdíl od Philipsu regionální blokování. Obraz se dekóduje celkem rychle, i při rychlém přepínání mi receiver nikdy „nezamrznul“. Obrazově a zvukově byl subjektivně Technisat na tom stejně, jak oba porovnávané přijímače, digitální zvuk jsem však mohl vyzkoušet jen na jediné, zmiňované německé stanici (Pro 7), protože ostatní televizní stanice se zvukem v Dolby Digital bohužel nevysílají volně či v kódu CryptoWorks. Pro nastavení paketu Czechlink musím  již jít do menu, a tedy je na řadě aspoň stručné přiblížení uživatelského komfortu při nastavování parametrů. Menu u tohoto receiveru je celkem jednoduché, intuitivní a přestože není v českém či slovenském jazyce, nebude vám při přechodu z jiného přijímače dělat problémy a ve většině případů se obejdete bez manuálu. Základní menu obsahuje přehledy předvoleb TV a R programů (TV programs, Radio programs), vyhledávání dalších kanálů (Search), nastavení systému (Settings) a změnu jazyka menu (OSD language). Jistou zvláštností u tohoto přijímače je to, že jsou načteny kompletní pakety provozovatelů a teprve z nich si vybíráme (Select) označením – zaškrtnutím červeným křížkem (tlačítkem OK na ovladači), jaké stanice chceme sledovat. Tak se nám načte celá nabídka UPC Czech republic a dále i UPC Slovakia apod., tedy některé stanice i vícekrát. Stejným způsobem, zakřížkováním, se označují také stanice pro třídění a mazání. Je to trochu nezvyklý způsob, kdy po naladění stanic se nemohu ještě na nic dívat, až po označení a uložení do předvoleb, ale má to jistou logiku a hlavně to šetří počet pamětí, kterých není, jak už jsem uvedl, zase tak příliš mnoho (999 pro TV a 999 pro rádia). Další stránky v menu, jako jsou nastavení přístupového hesla (PIN), parametrů antény (LNB), pro ladění – nastavování konkrétních údajů o programu (kmitočet oscilátoru, frekvence, polarizace, SR, FEC, PID), nastavování TV a audio parametrů i pro správu přístupové karty jsou již podobné jako u receiverů jiných značek a nebudou nám tudíž činit potíže. Jen bych chtěl pochválit citlivý a přehledný měřič síly signálu s analogovým, proužkovým zobrazením i údajem v dB.

 

Máme tedy vše úspěšně naladěno a uloženo do předvoleb a můžeme začít se sledováním stanic. Při přepínání předvoleb nebo po vyvolání tlačítkem info na ovladači se nám v dolní části zobrazí přehledný informační pruh, který může obsahovat vedle čísla předvolby, času, názvu stanice a pokud je vysílán i název pořadu, také piktogramy symbolů klíče pro kódovanou stanici, písmen A/B pro volbu různých zvukových mutací, TXT jako informaci, že je vysílán teletext (který je vložen do signálu a zobrazí se pomocí teletextového modulu televizního přijímače), piktogram „úst“ pokud jsou vysílané skryté titulky pro neslyšící a písmena DD oznamující vysílání zvuku v normě Dolby Digital. Velmi dobře je proveden EPG, tedy programový průvodce, kdy informace o probíhajícím programu mohou být i několikařádkové, podobně jako je to i Philipsu, bohužel však jako u Humaxu se budeme potýkat s nekompaktibilitou s českou diakritikou, což nám bude znesnadňovat čtení českých písmen č, ř, ž, a š. Naopak jako plus bych ocenil možnosti volby zvukového doprovodu, pokud je vysílán, kdy se nám v pravé horní části objeví tabulka s názvy přenášených řečí, tedy ne jen track1 apod., také při přepínání audiopaketů španělských či francouzských stanic se nám objeví v tabulce přehled přenášených rádií s přesným pojmenováním (např.Cadena Dial, Europe 1 apod.). Toto řada přijímačů v této cenové kategorii neumí. No a když jsem se začal zmiňovat o ceně, doporučená koncová cena přijímače Technisat DigiBox byla stanovena na 12 990 Kč včetně DPH, což je celkem rozumná cena za digitální receiver s vestavěným dekodérem.

 

Na závěr tedy shrnu svoje poznatky a zkušenosti, získané za téměř desetidenní testování tohoto přijímače. Technisat DigiBox je dobrý digitální receiver, vhodný pro příjem volných, nezakódovaných stanic (free to air), vysílaných z běžně u nás dostupných družic. Díky vestavěnému dekodéru CryptoWorks se dá vhodně využít i pro příjem kódovaných stanic paketu UPC Direct/Wizja TV a Czechlink, popřípadě placených audio kanálů Xtra Music, samozřejmě za předpokladu, že máme k těmto službám příslušné přístupové kartičky. Přijímač má velmi malé rozměry, je lehký a snadno ovladatelný. Oceňuji bohatou výbavu výstupních připojovacích konektorů, mezi nimiž nechybí ani koaxiální digitální audio konektor SPDIF, přijímač nám přenese do AV receiveru i signál Dolby Digital. Obraz i zvuk poskytuje subjektivně na dobré úrovni, jistou nevýhodou by mohlo pro někoho být omezení nižším počtem předvoleb (999 pro TV a 999 pro R). Menu je přehledné a pochopitelné, až na výběr stanic zaškrtáváním, chybí však čeština v menu, EPG i v informacích o přenášeném pořadu. Lovcům na orbitě by jistě také vadila nepřítomnost CI rozhraní pro zasunutí dalších CA modulů (např. s dekodéry pro Seca/Mediguard, Irdeto, Viaccess či Conax), ale to už by byl tento receiver zařazen do jiné, vyšší kategorie, a projevilo by se to také i na prodejní ceně. Pro satelitní DXing jsou na našem trhu dostupná jiná zařízení.

 

Přijímač Technisat DigiBox je vhodným přístrojem pro nenáročného pasivního konzumenta volných satelitních programů, případně stanic v paketech Czechlink a UPC. Pro něj je také určen.

 

Tak to je pro dnešek vše, více se nám do rubriky nevejde, proto vás dnes odkáži pro pravidelně přinášené poslední změny na orbitě na společný česko-slovenský projekt na internetu – SatCentrum (http://www.satcentrum.cz/), kde najdete i pravidelně aktualizovaný přehled rozhlasových a televizních stanic. V létě by se tento projekt měl dále více rozšířit a přibude tam např.diskuse či satelitní škola pro začátečníky, pokročilé i mistry v satelitním DXingu. No a po prázdninách se opět setkáme na stránkách DXR. Přeji vám pohodu a odpočinek od pracovních stresů. Na další setkání se satelity se těší  ing.Václav Hrubec, VHR, Kvasice, (www.sat.cz, www.vhr.cz a www.vhr.sk, e-mail: vhr@vhr.cz).

 

 

---

Back to VHR

 

    Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu  (VHR).

    Information published on these pages may not be reproduced unless the source  (VHR) is mentioned.

Mailto

 

 

© VHR, last change: 06 JUL 2001