Satelit 06/2003 – 2.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení druhé části červnové rubriky

 

Posledně jsem vám slíbil změny na orbitě Jednou větou, dojde i na výměnu kódovacích karet pro slovenskou TV JOJ. Nezapomeneme ale ani na techniku – receiver JOY EAR pro příjem audiokanálů v L pásmu je už třetím přijímačem systému WorldSpace, se kterým se můžete na mých stránkách podrobně seznámit. A jak si tento nejmenší satelitní přijímač v testu vedl?

 

Seznamte se: digitální satelitní přijímač pro WorldSpace JOY EAR WS0110

 

 

Úvodem pro vás, kteří jste ještě nic neslyšeli o projektu WorldSpace několik vět na přiblížení. Tento projekt vzniknul koncem devadesátých let pod patronací OSN s cílem pomoci zejména zaostalým zemích v Africe, Asii a Jižní Americe a přinést rozhlasové vysílání, výukové a vzdělávací relace a data i do těch nejzapadlejších a odlehlých vesnic. V roce 1997 byla založena nevýdělečná organizace WorldSpace Foundation. Postupně se začaly připravovat vlastní projekty - Canal Educative Francophone pro výchovu a informace zejména ve frankofonních zemích Afriky a Africa Learning Channel, jako kulturně vzdělávací kanál v angličtině, připravovaný ve spolupráci s UNICEF. Pro vysílání se sice uvažovalo také se sítí řady malých krátkovlnných a středovlnných stanic, nakonec se však prosadila unikátní myšlenka zprovoznění tří satelitních družic, zavěšených na geostacionární dráze nad rovníkem, které by pomocí tří svazků – beamů pro každý satelit ozařovaly až 80 procent lidské populace v Africe, Asii, Jižní a Střední Americe a ve velké části Evropy a Oceánie. Družice dostaly název AfriStar (je umístěná na pozici 21 st. východně), AsiaStar (105 st. východně) a AmeriStar (95 st. západně), každá má šest transponderů, vždy dva pro jeden svazek a vysílá se v L pásmu s levo a pravotočivou polarizací, v digitální kompresi MPEG-2, Layer 3. Každý svazek může použít až 50 vysílacích kanálů, kdy na každém může vysílat až 8 programů – rozhlasových stanic, audiokanálů anebo datových přenosů.

 

Jak už jsem psal v úvodu, je tento přijímač již třetím podobným receiverem. Už o vánocích roku 2001 jsem testoval světový rozhlasový přijímač s dílem pro WorldSpace Hitachi KH-WS1, letos v květnu nám šéfredaktor RR přiblížil receiver BPL Celeste MK2. Vedle obou přijímačů je však JOY EAR úplným trpaslíkem. Vnější rozměry jsou skutečně malé – šířka přístroje je 114 mm, výška 130 mm a hloubka činí 40 mm. Hmotnost bez baterií je pouhých 0,6 kg. K přijímači se dodává stejně „velká“ satelitní plochá anténa 110 krát 110 mm o hmotnosti 0,3 kg, která se připevní buď na zadní stěnu receiveru, nebo se umístí na jiném vhodném místě pro příjem ze satelitu a propojí se s přístrojem dodávaným propojovacím kablíkem o délce 2,5 metrů. Vhodným místem myslíme takové, kde je výhled na pozici 21,5 stupňů východně, kde je „zaparkovaná“ družice Afristar, která ozařuje i území obou našich republik. U nás je to přibližně jižním směrem a plochá anténa je velmi skloněna pod úhlem větším jak 70 stupňů. Jak je vidět na fotografii, tvoří pak v kompletu s přijímačem sestavu, připomínající „štafle“. Plocha antény je vždy nasměrována k družici.

 

Satelitní přijímač JOY EAR WS0110 je určený pouze k příjmu digitálních audio kanálů v pásmu 1452-1492 MHz, neobsahuje jiná rozhlasová pásma. Tuner dekóduje signál MPEG 2.5 Layer 3 s modulací QPSK. Na čelní straně skříňky v kovově modré barvě nás upoutá velký LCD displej a na horní pravé straně rozměrný otočný knoflík regulace hlasitosti. Pod ním je umístěno tlačítko Power k zapnutí a vypnutí a dvojice více funkčních tlačítek SC (Service komponent). Jimi listujeme v předvolbách anebo pohybujeme kursorem v menu. Horní tlačítko této dvojice má ještě jednu funkci, při stisknutí a podržení na více jak 3 vteřiny se dostaneme do režimu hesel. Spodní malé kulaté tlačítko Sound zapíná zdůraznění basů. Pod displejem jsou dvě rozměrná tlačítka Preset ke změně režimu předvoleb, přístupu do sub-menu (stisknout společně s Power) a k potvrzení hesla. Druhé tlačítko Memory/Cancel slouží k nastavování či rušení servisních komponentů, zrušení režimu Learn či hesel a k ukončení sub-menu. Na levé straně je opět dvojice tlačítek označená BC (Broadcaster). Slouží k volbě provozovatele vysílání, volbě čísel v režimu hesel, volbě předvolených kanálů či volbě v sub-menu. Na levé boční straně pod F konektorem pro připojení satelitní antény jsou dvě zdířky pro konektor Jack – do Headphone připojíme sluchátka či reprobedýnky a ze zdířky DC out dostaneme napájecí napětí pro případné další příslušenství. Dále jsou zde dva konektory Cinch (bílý a červený) pro připojení levého a pravého kanálu domácí hi-fi aparatury. Na pravé straně pod otočným knoflíkem hlasitosti najdeme zásuvku pro připojení externího napájení (3,3 V, 500 mA, stejnosměrně) a speciální 9pin kulatý datový konektor pro připojení receiveru k počítači pro příjem dat. Ve spodní části je prostor pro vložení čtyř tužkových baterií (typ AA). Zbývá ještě pohled na LCD displej. Ten je alfanumerický a umí zobrazit identifikaci provozovatele vysílání a informace o ostatních funkcích služby WorldSpace, jako je název družice a jeho svazku (beam name), název programu (BC name), druh (PTY), řeč (LANG), dále číslo TDM (identifikuje nosnou rozhlasových signálů), indikátor režimu předvoleb, indikace stavu baterií, stereo vysílání, kódovaný či zamčený programu a osmi servisních komponent (SC). Toto pojmenování je trochu  matoucí a plete se uživateli s předvolbami či paměťmi, na každém vysílaném kanálu se může totiž vysílat až 8 programů – rozhlasových stanic, audiokanálů anebo datových přenosů a ty jsou právě přiřazené pod tzvn. servisní komponenty. Dále v levém horním rohu vedle stylizované značky družice najdeme pět dílků, které indikují sílu přijímaného satelitního vysílání a slouží k správnému nasměrování - natočení či naklopení ploché antény k družici.

 

Tolik popis, připojuji anténu a zapínám receiver. Příjem zkouším venku ve volném prostoru. V místnosti, pokud je anténa na zadní části receiveru, nelze totiž samozřejmě nic naladit. Dokonce ani, když anténu přiložím zevnitř k okennímu sklu, což v případě testovaného přijímače Hitachi nedělalo problém, nejsem úspěšný. Teprve venku po delším laborování s umístěním antény mimo zadní část přístroje, sklopenou pod velmi malým uhlem a orientovanou takřka na jih (protože Afristar je umístěn na 21,5 stupních východně) zachytím příjem této družice. Nejprve na jeden, posléze na dva dílky. Domnívám se, že se u testovaného receiveru vyskytnul nějaký problém v anténě, protože šlo jen velmi obtížně najít signál. Když se nám to ale už podařilo, byl i potom velmi slabý, pro bezvadné dekódování je to však už dostatečné. Proto doporučuji kolegovi Mazačovi z našeho klubu, který mi tento svůj receiver ochotně zapůjčil k testování, aby se obrátil na prodejce – firmu DD-Amtek s reklamací tohoto přístroje. Po úspěšném nasměrování antény na družici spouštím funkci Learn, což je skenování (prohledávání) všech audio kanálů, které jsou k dispozici. Buď použijeme auto scan, kdy se prohledávají všechny tzvn. signálové nosné (TDM), od 1 po 82. Anebo použijeme rychlejší manuální scan, kdy zadáme číslo TDM – pro ČR je to 55. Po úspěšném naladění jsou k dispozici programy z tr.5, frq. 1478 RZ a tr.6, frq. 1481 LZ (obě s SR 1840 a FEC 1/2), které jsou vysílané ve west beamu, který pokrývá i území obou našich republik. Pomocí tlačítek BC volíme broadcastera – provozovatele vysílání, pomocí SC pak jednotlivé programy. Nakonec se podaří naladit 35 rádií a audiokanálů a 4 datové kanály.

 

Pokud se jedná o programovou náplň satelitního příjmu, kromě zpravodajských stanic BBC, RFI, CNN, Bloomberg aj. nejspíše posluchače zaujme kanál Maestro s vážnou hudbou, Orbit rock a Bob s rockovou muzikou a kanál Ultrapop s populární hudbou. Velmi dobrý je i kanál Up Country, jazzový Riff, ale i popové Ritmo, Voyager či německé Hit Mix FM, Bohužel oblíbené Radio Caroline je už dnes zakódované. Myslím si, že pro každého se něco najde. I když, jak jsem již několikrát psal, služba WorldSpace je primárně určená pro informace a vzdělávání v rozvojových zemích, kde může být satelitní příjem v tomto pásmu jediným dostupným médiem.

 

Tento přijímač (a řadu dalších pro WorldSpace) dováží firma DD-Amtek (majitelem je člen CSDXC ing.Petr Douděra), na jaře stál okolo 6000 Kč. Pokud máte o něj zájem, můžete se obrátit na pražskou prodejnu či navštívit na internetu adresu www.ddamtek.cz . Na závěr ještě shrnu hlavní přednosti, a také zjištěné nedostatky, které jsem na tomto přijímači během testování objevil. Předně oceňuji malou velikost, design, výdrž na baterie i kvalitu přednosu. Naopak problémy mi způsoboval příjem na plochou satelitní anténu se (zřejmě) malým ziskem a velmi obtížným směrováním. Teprve po přesném zaměření na družici se nám podaří najít všechny stanice i kanály se stoprocentní úspěšností. Přijímač nemá další rozhlasová pásma, např. VKV či SV, takže je poněkud jednoúčelový - na rozdíl od universálnějšího receiveru Hitachi, který jsem testoval před rokem a půl. Také mi večer vadila neosvětlená stupnice, z důvodu úspory energie baterií výrobce vynechal možnost krátkodobého přisvětlení displeje. Ale to už je jen subjektivní výtka. Pokud se u dalších přijímačů JOY EAR nevyskytuje zmiňovaný problém s malým ziskem ploché satelitní antény, není tento receiver zase tak špatný. Je vhodný pro cestování i domácí použití, pokud máte zájem o kvalitní stanice a audiokanály systému WorldSpace, je tedy jednou z možností.

 

TV JOJ ukončila výměnu karet CONAX na CAS 5 a začala kódovat

 

 

Soukromá slovenská televizní stanice JOJ se rozhodla vyměnit všechny dekódovací přístupové karty za nové, lépe zabezpečené. Požadavek na výměnu karet přišel z divize CONAX a důvodem je odstavení pirátského příjmu všech stanic, vysílajících v tomto systému. JOJ TV tak následuje kroky skandinávského provozovatele paketu Canal Digital, který tak učinil už v květnu. Přechodem na lépe zabezpečený systém CAS 5 přestaly Magic CAM, Dream karty i Dreamboxy dekódovat všechny programy v systému CONAX, kromě zmiňované JOJky a stanice BBC Prime, která donedávna vysílala spolu s JOJ TV v paketu Telenor na Intelsatu 707 (1,0 st. záp., SR 26000, FEC 3/4).

Během výměny karet, od pátku 6. 6. 2003 do pondělí 30. 6. 2003 do 9.00 hod (SELČ) vysílala TV JOJ bez kódování. Původně se počítalo s rychlejší výměnou a obnovením kódováním už 15. 6., nakonec se termín prodloužil o další dva týdny. Po několikahodinovém vysílání v systému Conax však přešla odpoledne JOJka opět na volné vysílání, které přetrvávalo i v době uzávěrky této rubriky. Pokud jde o výměnu oficiálních karet pro kabelové společnosti, všechny je již mají vyměněné, pokud jste zakoupili kartu na Lunu, kontaktujte některé ze čtyřech výměnných míst na Slovensku, kde vám poradí jak dále postupovat.

 
Díky pochopení jedné slovenské kabelové společnosti jsem měl možnost hned po deváté hodině vyzkoušet aktivaci nové přístupové karty. Ta je nyní bílá, se znakem a nápisem telenor na spodu strany s kontakty, na zadní straně je menší logo, čárový kód a číslo karty. Pokud jsem kartu vložil do modulu v minulých dnech, nemohl jsme z ní nic vyčíst, karta byla bez zápisu. To ráno po zahájení kódování již za několik sekund naběhl rozkódovaný obraz a pod položkou Subcription status v menu podmíněného přístupu receiveru se zobrazil provider TSS a dva řádky: 30 Jun 03 01:04 – 18 Jul 03 01:03 01400000 a 01 Jan 90 01:04 – 01 Jan 90 01:03 00000000. Zajímavé bylo, že se nenačetl Product ordering, v položce Maturing rating pod Card level bylo uvedeno X-Erotic! Stejně jako na původní kartě na JOJ (barevné zelenožluté s hologramem) jde sledovat na několik desítek sekund některé filmové Kiosky v Conaxu na Thoru. Pokud v Humaxu 5400 se softwarem ToH 3.0 zatrhnu možnost nezobrazení hlášky o nutnosti vložení správné karty, pak není příjem přerušován hláškou providera o zadání přístupového PINu. Samozřejmě tato možnost nám slouží jen k orientaci co vlastně na Kiosku běží za film, na sledování (s neustálým přepínáním předvoleb při zablokování příjmu) to není… Další zajímavé zjištění je to, že na DreamBoxu ten první den kódování JOJ TV běžela dále, pouze o deváté při spuštění kódování obraz zamrznul, po přepnutí na další předvolbu a zpět již obraz zase naskočil. Zkoušel jsem několikrát DremBox vypnout a znovu zapnout, změnit i družice a zase se vrátit na Intelsat 707, vždy však tento receiver rozkódoval obraz bez problémů.

Tolik k obnovení kódování TV JOJ. Pokud už nyní nemáte možnost tuto stanici sledovat přes satelit, a pokud jste z jihovýchodní Moravy, zkuste JOJku naladit terestricky. Tato televize byla úspěšná i v posledním licenčním řízení, konaném ve dnech 19.-20.5.2003 a dostala od slovenské RVR další kmitočty. Nyní, co JOJka zdvihla na žilinském vysílači výkon, je velmi dobře chytatelná např. na Hané.

 

A na závěr aspoň letmý pohled na změny na orbitě v rubrice

 

Jednou větou

 



V paketu Sky Digital na Eurasiasatu 1 (42,0 st. vých.) začala volně vysílat turecká veřejnoprávní televize TRT 1 a v systému Nagravision kódované Radio Gold, tr. 11,727 V, SR 27500, FEC 7/8, SIDy  18 a 58, PIDy 5408/5409 a 5267.

 

Ve snaze zabránit pirátskému příjmu ruského paketu NTV+ provedl provozovatel výměnu přístupových karet u svých abonentů. Od 1.7. je tak možné přijímat paket prostřednictvím nových karet tzv. série 2.5 t.j. v nenalomeném systému Viaccess 2. Paket NTV+ vysílá z pozice Eutelsat W4 / Sesat (36,0 st. vých.) a k jeho příjmu na našem území je potřebná parabola velkých rozměrů.

 

Od pátku 27.6. vysílá slovenské FUN rádio v paketu Slovak Link na družici EuroBird 1 (28,5 st. vých.) volně. Naladíme jej na tr. 12,643 H, SR 27500, FEC 3/4, A-PID 884, SID 14. Po odkódování Twistu je už z rádií pouze OKEY v kódu CryptoWorks.

 

Vysílání dětského kanálu Toons 'n Tune na družici EuroBird 1 (28,5 st. vých.) je momentálně dostupné nekódovaně. Parametry: frq. 11,426 V, SR 27500, FEC 2/3, PIDy 2306/2307.

 

Po krátkém přerušení pokračuje v paketu Sky Digital na stejné družici vysílání kanálu Planet-Rock TV na tr. 11,390 H, SR 27500, FEC 2/3, SID 9501.

 

Italský kanál Chat Game TV je nyní šířený i z paketu Antenna Hungaria na družici Hot Bird 3 (13,0 st. vých.). Parametry: frq. 12,149 V, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 176/177. Tato nová stanice začala před několika týdny vysílat z pozice Eutelsatu W2 (16,0 st. vých.).

 

Do paketu Polsat Cyfrovy na stejné družici se vrátilo volné polské rádio RMF FM, tr. 12,322 H, SR 27500, FEC 3/4, A-PID 774.

 

Na družici Eutelsat W3 (7,0 vých.) můžeme naladit kanál RTNC (Radio Télévision Nationale Congolaise), televizní kanál afrického Konga. Parametry: frq. 11,070 H, SR 6111, FEC 3/4, PIDy 1260/1220.

 

Na družici Sirius 2 (4,8 st. vých.) začala vysílat stanice RadioTelevision 21 - kanál pro Albánce žijící v Kosovu, se sídlem Prištině. Parametry: frq.11,739 H, SR 6430, FEC 3/4, PIDy 308/256.

 

Italská mutace kanálu ESPN Classic Sport se vrátila do paketu Kingston inmedia na stejné družici na tr. 12,111 H, SR 27500, FEC 5/6, PIDy 351/352, vysílání je volné, nezakódované.

Paket Telenor Slovakia na Intelsatu 707 (1,0 st. záp.) opustily populární kanály BBC Prime (Conax – „starý“ kód) a BBC World (volné vysílání), tr. 11,540 V, SR 26000, FEC 3/4, nyní je můžeme sledovat na sousední družici Thoru 2 (0,8 st. záp.), v paketu Canal Digital, tr. 11,325 H, SR 24500, FEC 7/8, kód Conax.

 

Francouzský kanál Berbre TV vysílá momentálně z družice Atlantic Bird 3 (5,0 st. záp.) nekódovaně. Parametry: frq. 12,543 H, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 123/133. Stanice je jinak kódovaná v systému Viaccess 1.

 

Toť vše z červnové satelitní rubriky. Do červencové chystám podrobný test výborného satelitního přijímače s Hard diskem Kaon KSC 520UH Xtreme. Užívejte si dovolených, a pokud budete mít nějaké zajímavé informace z lovu na orbitu, neváhejte se o ně podělit s ostatními!

 

 

Tak to je pro dnes vše, těším se na shledanou příště!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 30 JUN 2003