Satelit 06/2003 – 1.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení první části červnové rubriky

 

Poslední měsíc byl nabitý na novinky a změny. Například zpřístupnění přepracovaného firmware pro velmi populární receivery Humax 5400. V paketu UPC Direct skončilo vysílání stanice Avante, naopak do něj přibyla výborná BBC Prime.

 

Středa 14.5.: Železný odvolán, UPC mění ID a vysílala dr.Dish@TV

 

 

Tato středa uprostřed měsíce května byla bohatá na události: 1. CET odvolala generálního ředitele Vl.Železného, z důvodu, že byl příliš spojován s prohranou arbitáží CME proti ČR. Švédský odvolací soud pak druhý den (15.5.) skutečně vydal rozhodnutí o tom, že Česká republika musí zaplatit společnosti CME 10,5 miliardy korun. Železný své odvolání přijal, pořad Volejte řediteli tedy v sobotu (zatím) nebudeme moci sledovat. 2. UPC Direct změnila ID 88 na 8C a přešla do druhého kanálu na přístupové kartě abonentů. Je to další z řady kroků proti nelegálnímu příjmu této placené satelitní televize. 3. Od 19. až do 22. hod vysílal satelitní magazín dr.Dish@TV na satelitu Intelsat 707.

 

Středeční večer v polovině měsíce května patřil obnovenému vysílání satelitního magazínu DrDish@TV. Vrátil se nám po více jak dvouleté přestávce (od září 2001), opět ze satelitu. Duchovním otcem tohoto magazínu je Christian Mass – dr.Dish (dr.Talíř), známý satelitní odborník a šéfredaktor odborného dvouměsíčníku TELE-Satellit International. V poslední televizní relaci jej na obrazovce doplnil a vše do angličtiny překládal další odborník - Christian Graf. Možná si někdo z pamětníků vzpomene na ještě analogové vysílání z Koperniku 3 před více jak čtyřmi roky. Z finančních důvodů pak proběhlo ještě několik relací pouze na internetu, ale pak od září 2001 byla dlouhá přestávka, vyplněná hledáním sponzora. Nyní je to společnost Telenor, která financovala satelitní přenos a tak jsme si mohli vysílání naladit na družici Intelsat 707 (1,0 st. záp., tedy tam, kde vysílá JOJ TV, TA3 a MusicBox), na tr. 11,596 H, SR 6110, FEC 3/4. Pro ty, kteří nemohli vysílání sledovat ”live” ze satelitu je  záznam na internetu jako live video stream na adrese: mms://stream2.jay.net/drdish56kbps anebo mms://stream2.jay.net/drdish128kbps. Celá relace DrDish@TV se vysílala dvojjazyčně, v němčině a angličtině.

dr.Dish.TV vysílala na Intelsatu 707 (1,0 st. záp.), na tr. 11,596 H, SR 6110, FEC 3/4.


A jaký byl program? Nutno říci, že se tento ”itinerář” dodržoval jen rámcově, na vidění a k popsání toho bylo mnohem více: 19:00 Zahájení  19:10 Budoucnost Magic modulu  19:20 Otázky a odpovědi  19:25 Reklama  19:30 Test receiveru ASTON Postioner  19:40 VERTEX představuje antény s vysokým ziskem  19:50 Otázky a odpovědi  20:00 Video záběry startů družic od společnosti TELENOR  20:10 Test receiveru XTREME  20:20 Popisujeme MPEG 4:2:2  20:30 Otázky a odpovědi  20:35 Reklama  20:40 Test receiveru TOPFIELD PVR5000  20:50 Video o vzdáleném videu od SAT1  21:00 Otázky a odpovědi  21:05 Reklama  21:10 Test receiveru NAEMO Mega  21:20 Otázky a odpovědi  21:25 Reklama  21:30 Zakončení.

Celý večer byla zřízena pro dotazy, pozdravy a hodnocení příjmové kvality k dispozici e-mailová adresa: show@drdish.tv. Ve vysílání byl také ocitován krátký pozdrav, zaslaný za redakci webu satCentrum.com Václavem Hrubcem. Došlo tak k malé propagaci společné česko-slovenské satelitní domény. Po ukončení relace krátce před desátou večerní pak Dr.Dish osobně odpovídal na dotazy k satelitnímu příjmu na telefonu +49-172-8176286.

Osobně mě zaujalo seznámení s receiverem X-treme, který jsem nedávno také měl na test v
Kvasicích, zodpovězení otázky k příjmu pořadů, přenášených v MPEGu 4:2:2 a představení celé řady dalších receiverů, od maličkého DVB-T receiveru přes Astona až po Topfield s harddiskem. Popisován (a vyzdvihnutý za poměr cena/výkon) byl i receiver Digit-AllWorld, o němž jste se také mohli dočíst v ašem měsíčníku Radio Revui. Zajímavá byla i reportáž o tom, jak kameraman a redaktor v jedné osobě odesílal válečné záběry z Iráku, natočené digitální kamerou, pro televize SAT.1 a N24. Zmiňované byly malé ploché antény fy Galaxis a nezapomnělo se i na hity posledního roku - Magic moduly a Dreambox.

Pokud však chci nezaujatě zhodnotit celou poslední relaci, shodnu se asi s dalšími fanoušky satelitního příjmu u nás, že nás tento večer poněkud zklamal. Nenaplnil nás očekávanými představami o magazínu, kde jsou v rychlém sledu představovány poslední novinky. Nabídka receiverů byla tentokráte chudší, takřka chyběly důležité doplňky a příslušenství, jako jsou aktuátory, pozicionery, konvertory, ani paraboly nebyly ve větší míře zmiňovány. Také bych uvítal DX okénko se zajímavými úlovky na orbitě. Celá relace měla pomalý, ospalý ráz a zdržovaly i dlouhé a únavné obrazovky a monotónní hudba při reklamě sponzora - Telenoru. Jemu patří dík za to, že se Dr.Dish@TV vůbec vysílala, to mu nebereme, ale i reklama se dá udělat svižněji a nápaditěji. Tolik moje připomínka k relaci, na druhou stranu jsme asi všichni rádi, že se vůbec obnovilo vysílání přes satelit, dostupné tak v jednom okamžiku tisícům diváků v Evropě. Další relace je předběžně naplánována na středu 16. července 2003, ve stejném čase družici Intelsat 707 (1,0 st. záp.), na tr. 11,596 H, SR 6110, FEC 3/4.


BBC Prime je dostupný také našim abonentům UPC Direct

 

 

V prvním květnovém týdnu začal vysílat v paketu UPC Direct oblíbený britský kanál BBC Prime. Naladíme jej na Astře 1G na pozici 19,2 st. východně na tr. 11,992 H, SR 27500, FEC 3/4, SID 20328, V-PID 451, A-PID 461. Vysílání je kódované v systému CryptoWorks a bylo hned od začátku dostupné na kartu UPC Direct základní nabídky pro ČR (Rodina), Slovensko i Maďarsko. K programu jsou dostupné titulky v digitálním streamu v češtině a maďarštině, které se sami detekují a lze je navolit na některých receiverech modernější konstrukce, případně se navolí ručně na str. 881 (české) a 880 (maďarské) v teletextu. Základní originální řeč jazykového doprovodu je samozřejmě angličtina. Od 26.května je tento atraktivní britský program zařazen do základní nabídky Rodina!

 

BBC Prime je zábavný a vzdělávací program britské veřejnoprávní televize a podobně jako zpravodajsko - informační kanál BBC World není určen pro občany na britských ostrovech, ale v zahraničí. BBC Prime patří mezi nejoblíbenější kanály a je na čtvrté příčce sledovanosti celoevropských kanálů. Své vysílání šíří ve 100 zemích a teritoriích Evropy, Afriky a Blízkého východu prostřednictvím kabelu nebo satelitu více než 11 milionům předplatitelů. Každý rok přináší 2200 hodin nových pořadů, včetně oblíbené talk-show Micheala Parkinsona, Tops of the Pop, EastEnders, The Weakest Link (Nejslabší! Máte padáka!), Liquid News a BBC Learning. BBC Prime přináší široké spektrum žánrů od komedií, hudby až po dokumenty, dětské programy a zejména výukové programy angličtiny.

BBC Prime vysílá na Astře 1G (19,2 st. vých.), na tr. 11,992 H, SR 27500, SR 27500, FEC 3/4, V-PID 451, A-PID 461


Program vysílá 18 hodin denně v angličtině, 40% pořadů je vybaveno českými titulky na teletextu str.881. Informace o českých titulcích u konkrétních pořadů lze zjistit na str. 313 až 317 (za názvem pořadu = C). V programové nabídce UPC Direct (standardně dodávaném přijímači) je kanál BBC Prime umístěn na pozici 9. Detailní informace včetně programového přehledu naleznete též na internetových stránkách www.bbcprime.com. V případě, že nebyl kanál BBC Prime automaticky naladěn, je potřeba provést ruční naladění programů.

ToH3.0 – nový firmware pro Humax 5400

 

 

Vývojoví nadšenci z Planet Hemp připravili pro majitele receiverů Humax 5400 novou verzi firmware ToH3.0. Soubor jsem si stáhl z webu Cardmanie-original. Na stránce autorů: http://tuxonhumax.berlios.de/public pak najdeme úplnou instalaci, která ještě obsahuje soubory ReadMe.TXT, Info_ToH30_english.txt, Info_ToH30_german.txt, Humax_YUV.jpg (YUV circuit), Portalmode.html (help pro funkci Portalmode, v němčině, viz dále), a tři obrazové soubory pro html soubor - Portalchannel.jpg, Humbox1.jpg a Humbox2.jpg. Soubory jsem rozpakoval, nainstaloval a – a byl příjemně překvapen!

 

Stručný přehled některých změn ve verzi 3.0:

 

- změnil se přístup do ToH menu – je na prvním řádku roletky po stisknutí klávesy Menu

- přibylo nastavovací menu - Config Menu

- změněný informační panel kanálu, kde je modrá síla kanálu a červená kvalita signálu

- nové audio a video uživatelské nastavení

- přidán nový video formát YUV formát pro LCD projektory

- nastavení výstupních hodnot – Gain - pro RGB/YUV

- možnost nastavení automatického přepínání formátu 16:9 a 4:3

- přepínání Premiere NVOD v portálu žlutým tlačítkem. Nastavení přepínání Direktů (či Erotik či Sport) portálu Premiere NVOD se volí žlutou klávesou na předvolbě kanálu Premiere Portal. Dále vybíráme PPV kanály z přidaného menu přímo číslicí (0 je zpět návrat do Portálu), nebo kurzorovými šipkami, nebo tlačítky pro změnu předvoleb P+/P-. Návrat zpět opět žlutým tlačítkem. Chce to vyzkoušet, nebo si stáhnout vysvětlující obrázky (portalmode.html). Na mém hnf souboru, který mohu zaslat mailem to chodí bezvadně!

- přímý přístup k módu karty - Direct card access mode, dodal Mickey (díky)

-Time Offset (TO) v PMCT

- upravené funkce natáčení motoru včetně informace o satelitu během pohybu ve stupních

- rozšíření počtu pozic satelitů na 49

- satelity pro automatické hledání používají novou tabulku transponderů ze SatcoDX databáze

- nové a úplnější informace o kanálu, č. PID, SID aj. po stlačení tlačítka ? ( je to velmi dobré)

- všechna nastavení lze uskutečnit na průhledném pozadí (vyzkoušel jsem a nevrátím se zpět!). Jen bychom uvítal ještě aktuální průhledné pozadí při organizaci kanálů, abych viděl, který kanál se maže.

- možnost opustit přehled programů (channellist) po stisknutí OK (dobré)

- možnost výběru pravého či levého kanálu při PMCT u dvoukanálového audio u filmů

- rozšíření DiSEqC povelů

- EPG funguje v ToH EPG módu po stisknutí 0+EPG na ovladači

- hra Pacman („požerák“) – vzpomínka na Sinclaira či Atari

- hra šachy – nebaví vás tenis, tak si dejte partičku

 

Software je (zatím po dvoutýdenním používání) zdá se bez chyb, nepadá, nezamrzá, přepínání kanálů i natáčení je svižné. Doporučuji nainstalovat. Přeji příjemnou zábavu!

 

Avante skončilo

 

 

Informace, zveřejněná už 26.5.2003 na webových stránkách maďarského UPC se potvrdila a 31.5. skončilo vysílání televize Avante. Od 1.6. je již vysílán jen titulek v maďarštině a angličtině, kterým Avante oznamuje ukončení vysílání a děkuje za sledování… Kanál Avante byl zařazený například nejen v nabídce satelitní služby UPC Direct, ale i v řadě dalších zahraničních kabelovek. Na webové presentaci kanálu Avante na adrese www.avantetv.com se píše o kabelových sítích v Holandsku, Rakousku, Belgii, Bulharsku, Dánsku, Německu, Řecku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku, Švédsku a Švýcarsku. Byl to  televizní kanál, který byl určený především mužům všech věkových skupin. Nabízel pořady o automobilech, lodích, letadlech, nových technologiích a výjimečných osobnostech našich dnů. V UPC Direct vysílal v angličtině a maďarštině a občas i s českým dabingem, 24 hodiny denně, 7 dnů v týdnu. Pro naše abonenty UPC v ČR, SR a Maďarsku vysílal kanál Avante na Astře 1G (19,2 st. vých.), na tr. č. 95, 12,304 H, SR 27500, SR 27500, FEC 3/4, V-PID 501, A-PID 512 anglicky a občas i česky a 510 maďarsky.

 

TV Avante vysílala na Astře 1G (19,2 st. vých.), na tr. 12,304 H, SR 27500, SR 27500, FEC 3/4, V-PID 501, A-PID 512

 

Kontakt na redakci TV Avante je: telefon: +31 20 778 8800, fax: +31 20 778 8801, e-mail: avante@upctv.com, webová presentace na internetu je stále funkční na adrese: www.avantetv.com - bohužel se zde o ukončení nedozvíte. Přestože při zařazení i během vysílání mnozí naši diváci tento program odsuzovali, myslíme si, že je jeho ukončení škoda, daly se zdeobčas sledovat zajímavé motoristické pořady v originálním anglickým zvukem, takže jsme se mohli také trochu zdokonalit v angličtině, které v nabídce UPC není zrovna moc (odmyslíme-li si zpravodajské, hudební a teleshopingové kanály). Zřejmě i proto maďarské UPC hodlá nahradit Avante ve své nabídce právě podobně zaměřeným kanálem Motors TV.

 

Tak to je pro dnes vše, těším se na shledanou příště!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 08 JUN 2003