Satelit 05/2003 – 2.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení druhé části květnové rubriky

 

Dnes začalo v Bratislavě před Radou pre vysielanie a retransmisiu veřejné slyšení uchazečů o přidělení televizních kanálů. Jedním ze žadatelů je i firma, která chce v Bratislavě spustit pravidelné vysílání DVB-T. A East Box Digital by jí dodal program - ač si někteří možná říkáte, že je opět od březnového testu nové platformy česko-slovenské Pay-TV podezřelé ticho, není tomu tak. Zjistil jsem pro vás další podrobnosti – dnes už je jasné kdy, odkud a v jakém systému budeme moci East Box Digital přijímat.

 

East Box Digital možná vstoupí i do DVB-T na Slovensku

 

 

Dnes začalo v Bratislavě před Radou pre vysielanie a retransmisiu veřejné slyšení uchazečů o přidělení televizních kanálů. RVR vyslechne všechny žadatele v zasedací místnosti Slovenského syndikátu novinářů na Župním náměstí v Bratislavě.

Mezi uchazeči je i firma TV Broadcasting, s.r.o. podnikatelky Oľgy Pohankové, které žádá frekvence k pozemnímu vysílání ve 22 lokalitách Slovenska. Jedná se o kanály, původně přidělené televizi Music Channel, která však již vysílat nebude a licenci vrátila, a také frekvence v Bratislavě, Trenčíně a Žilině, na kterých vysílá TV JOJ.

 

Právě v okamžiku, kdy píšu tento článek začíná společnost TV Broadcasting představovat svůj projekt (podle plánu zasedání by měla vystoupit v 14.10 hod.). Přestože jsem s ním byl seznámen, nebudu předbíhat licenčnímu jednání, které právě probíhá.

 

Zastavím se však u jedné frekvence, která je pro nás nejzajímavější – a to je bratislavský 50. kanál. Na něm až do 31.12.2003 sice vysílá TV JOJ, ale už v licenci byl tento kanál předurčen pro budoucí terestrické digitální vysílání. A právě s projektem pravidelného vysílání DVB-T v Bratislavě přichází firma TV Broadcasting na dnešní veřejné slyšení.

 

Pokud by uspěla, mohla by již od 1.1.2004 přenášet některé programy, připravené pro satelitní platformu East-Box-Digital, jejíž spuštění je připraveno na prosinec letošního roku. Svoji konkrétní podobu již v současné době dostává programový blok, zahrnující zábavný program, filmový kanál, program pro děti, informační kanál magazínového typu (ne o politice) a hudební kanál. Samozřejmě by se takový programový blok použil nejen pro vysílání DVB-T v Bratislavě, ale jeho výběr i pro analogové vysílání na dalších slovenských vysílačích, o které se TV Broadcasting dnes uchází.

 

A že to East Box Digital myslí s podporou DVB-T vážně, o tom svědčí i fakt, že z připravené sumy 3,3 miliard korun na projekt je ochoten uvolnit 350 miliónů právě na rozjezd DVB-T v Bratislavě.

 

Tolik první informace, pokud bude licenčního jednání úspěšné, vrátím se k projektu společnosti TV Broadcasting ještě podrobněji.

 

East Box digital – start se blíží

 

 

Ač si někteří možná říkáte, že je opět od březnového testu nové platformy česko-slovenské Pay-TV podezřelé ticho, není tomu tak. Zjistil jsem pro vás další podrobnosti – dnes už je jasné kdy, odkud a v jakém systému budeme moci East Box Digital přijímat.

 

Jsem rád, že vám opět jako první mohu poodhalit roušku, zakrývající platformu placených digitálních kanálů společnosti East Box Digital. O tomto ambiciózním projektu jsem psal už několikrát, doporučuji vám k přečtení zejména článek East Box Digital – možná konkurence UPC Direct? a článek East Box Digital – rok poté . Ale i dnes mám pro vás nové informace - dostal jsem totiž na řadu otázek odpovědi přímo od jednoho z duchovních otců projektu:

 

-          Vysílání začne v pondělí 1.12.2003

-          Při startu se vyjede se všemi 18 kanály, časem k nim přibudou další

-          Vysílat se bude přes satelit Astra 1F na několika transponderech z řady tr. č.92-102, to jsou frekvence 12,246 – 12,441 GHz. Přesné obsazení bude včas upřesněno

-          Počítá se s datovým tokem 5 – 8 MB/s, do budoucna by chtěl EBD vysílat některé kanály i ve formátu HDTV

-          Bude použit kódovací systém firmy NDS, tedy jedna z 850 kódovacích variant systému Videoguard

-          Set-top boxy od firmy Flextronics zřejmě budou kompaktibilní se Sky Digital, Sky Italia, Viasat a YES, přístupové karty však samozřejmě ne

-          Cena za měsíční pronájem základní služby bude činit 350 Kč

-          Programy (filmy a dokumenty) budou v převážné míře dabované do slovenštiny a češtiny

-          Řada filmů bude vysílána ve formátu 16:9, počítá se s titulky pro hluchoněmé, kromě dabingu bude přenášen i originální zvuk

-          Za příplatek bude možná abonence porno kanálu kvalitní zahraniční produkce (nikoliv PG či C+)

-          Probíhají jednání o zakoupení práv na dalších 5 – 8 kompletních zahraničních kanálů, nakupují se také jednotlivé pořady kanálů Discovery, NGC a Animal Planet, které budou zařazeny do vlastních tematických kanálů 

 

Společnost East Box Digital pevně věří, že se jí podaří rozjet abonence ještě na předvánočním trhu, v současné době má připravené technologické stavby a programovou strukturu. K dispozici mají finanční krytí projektu ve výši 3,3 miliard korun převážně zahraničního (západního) kapitálu, dále jsou ochotni uvolnit 350 miliónů korun na rozjetí DVB-T na Slovensku v případě získání 50. kanálu v Bratislavě.

 

A ještě si zopakujeme, jak by měla vypadat programová nabídka paketu East Box Digital. Měly by v ní být žánrově pestré kanály - česko-slovenské a regionální zpravodajství, hudba, zábava, dětské programy, teleshoping, akční, romantické i sci-fi filmy a také erotika. V projektu žadatelé uvažovali i o samostatném programu, věnovaném vážné hudbě a divadlu a také o loveckém a rybářském kanálu.

Všeobecná charakteristika programů East Box Digital


1. ČSTV - zpravodajství a živé vstupy vysílané z Prahy a Bratislavy
2. Comedybox - sitcomy, filmové komedie a vlastní zábavné programy
3. Venkov - regionální zprávy připravované ve spolupráci s lokálními televizemi
3. Redlinebox - ve večerních hodinách erotické filmy
4. Čokoláda - magazíny, animované a hrané filmy pro děti
5. Actionbox - akční filmy, dokumenty o bojových uměních
6. Shoppingbox - teleshoppingové nabídky zboží a pracovních příležitostí
7. Stadion - zpravodajství, přímé přenosy, záznamy sportovních soutěží
8. Romantik - filmy, seriály, dokumenty pro ženy
9. Džus - hudební, výukové, soutěžní a diskusní programy, seriály, klubové filmy v cizím jazyce
10. Newsbox - zpravodajství z celého světa, komentáře
11. Let`s music - populární hudba
12. Planeta - dokumentární, cestopisné i instruktážní cykly
13. Scifibox - hrané a dokumentární filmy a seriály s vědecko-fantastickým obsahem
14. Filmbox - filmy
15. Klasikbox - klasické hudební a hudebně-dramatické žánry, džez, divadelní představení
16. Tourbox - dokumentární programy, zpravodajství, magazíny a soutěžně-zábavné programy propagující turisticky zajímavé lokality
17. Revír - dokumentární filmy o přírodě, aktuální publicistika a magazíny o lovectví a rybářství

 

Jak už konstatovala před časem česká Rada pro rozhlasové vysílání při schvalování žádosti, projekt East Box Digital vypadá na první pohled dost odvážně a fantasticky, ale autoři jej mají pečlivě promyšlený a připravený a tak nezbývá než věřit, že se opravdu dotáhne až do konce. A že již na nejbližší Vánoce si budeme moci vybírat mezi dvěma placenými satelitními pakety.

 

Tak to je pro dnes vše, těším se na shledanou příště!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 19 MAY 2003