Satelit 05a/2002

 

Vítám vás při čtení druhé části májové satelitní rubriky, která je věnovaná seznámení s přijímači ID Digital a testu jednoho z nich - receiveru ID Digital CI-20E.

 

 

ID Digital – je to Humax, není to Humax?      

 

U prodejců v ČR, ale i na Slovensku se před nedávnem začaly objevovat elegantní stříbrné satelitní přijímače nové značky ID Digital. Nejprve to byl model pro příjem nezakódovaných programů – FTA, o něco málo později jej následoval jeho bratříček s jednou šachtou CI na vložení CA modulu. Protože se jedná o levné přijímače, zajímalo mne, za jejich cena nejde na úroveň kvality či uživatelského komfortu.

 

Oba receivery jsem poprvé viděl před několika měsíci u ing.Radka Řeháka v jeho velkoobchodu se anténní a satelitní technikou na Zlínsku (tlf.0776/633086). Ten je známý spíše dovozem osvědčených Humaxů 5500 a 5400 za velmi dostupné ceny a tak jsem se divil, proč se najednou u něj objevuje další značka. Potom jsem si však vzal receivery na vyzkoušení do „testovacího střediska“ satCentrum, připojil na domácí přijímací aparaturu a uviděl…

 

Ano, uviděl jsem velmi podobné menu, k receiverům se dodávají podobné dálkové ovladače, také pohled pod mřížku ukazoval na podobně osazenou základní desku včetně typického „humaxového“ chlazení. Navíc oba receivery pochází z Koreje, i když firemní web najdeme na jiné adrese (www.iddigital.com), také německé zastoupení ID Digital je na jiném místě v Oberurselu), jak pro Humaxe. Takže mne napadá na podobnou alternativu, jaká vznikla po revoluci ve výrobě televizních přijímačů na Slovensku, kdy se na trhu objevily podobné výrobky různých firem OTF, OVP, Tesla… Tedy, že se satelitní receivery ID Digital vyrábějí v jiném závodě, ale vychází se z původní koncepce Humaxe FOX, po odtržení vývojářů od původní mateřské firmy se ale již vývoj začíná ub odlišnosti obou výrobních řad receiverů. Ale dosti dohadů, jdeme k základním technickým údajům.

 

Jak již bylo řečeno v úvodu, vyrábí firma ID Digital v současnosti dvě řady přijímačů, číselně značené jako desítkové a dvacítkové, lišící se svoji skříní o osazením a firmwarem. Další rozlišení je na typy FTA, tedy pro příjem volných, nezakódovaných programů a přijímače s jedním CI, tedy jednou šachtou pro vložení CAM. A poslední rozdělení je na typy osazené UHF modulátorem, tedy výstupem PAL signálu k připojení televizního přijímače a typy s konektory SCART, kde modulátor chybí. Výsledná tabulka všech variant pak vypadá takto:

 

F-10E               FTA receiver s konektory SCART, bez modulátoru

F-10M              FTA receiver s konektory CINCH, s modulátorem

F-20E               FTA receiver s konektory SCART, bez modulátoru

F-20M              FTA receiver s konektory CINCH, s modulátorem

CI-20E             receiver s CI a s konektory SCART, bez modulátoru

CI-20M             receiver s CI a s konektory CINCH, s modulátorem

 

Společnými vlastnostmi je použitý rozsah tuneru 950-2150 MHz, se vstupní úrovní signálu –65 až –25 dBm, datovým tokem 2-31 Ms/sec, IF 480 MHz a šířka IF pásma 36 Mhz. Výstup na LNB zvládá 13/18 V, 22 kHz i signál DiSEqC 1.0 a 1.2. Lze tedy přepínat konvertory i natáčet motory typu DiSEqC (HH Mount, Sm2Uni) s výstupním proudem do 500 mA. Všechny typy řídí procesor TMIPS R3930 na frekvenci 81 Mhzflash paměť má velikost 2MB, grafická paměť a DRAM systému má 4MB. Receivery splňují normu MPEG-2 ISO/IEC 13818, dekodér QPSK, datový tok input rate max 60 Mbit/sec. Video norma PAL, rozlišení 720x576, zvuk MPEG Musicam Layer I a II, není montován žádný digitální audio výstup. Pro přenos dat standartní sériový port RS-232, D-sub 9 pin. Receivery nemají LED displej, indikace je jen třemi barevnými LED diodami na čelním panelu.  Ovládání je používáno barevné OSD menu, včetně elektronického programového průvodce. Upgrade software přes satelit či přes RS-232, podpora na firemním webu. Napájení střídavým napětím 90-250 V, frekvence 50 či 60 Hz. Příkon max 30 W, v klidovém stavu (stand by) 8 W. Po výpadku napájení naskočí vždy poslední sledovaná předvolba.Rozměry skříňky jsou ve všech případech 260x50x180 mm.

 

Rozdílné vlastnosti:

FTA receivery mají možnost uložení 2000 kanálů.

CI receivery jsou osazeny jednou šachtou pro CA moduly, mají možnost zápisu 4000 kanálů.

 

Typ E nemá modulátor, je osazen 2 SCART konektory a párem audi CINCH konektorů.

Typ M má modulátor UHF PAL, mono, 21.-60 k., koektory CINCH video/audio.

 

Typ 10 má jeden vstupní konektor F pro připojení LNB, dálkový ovladač totožný s ovladači pro Humax, takřka totožné OSD menu a stejný programový setting. Podpora češtiny.

 

Typ 20 má jeden vstupní a jeden výstupní konektor F (smyčka pro druhý receiver), designově přepracované dálkové ovladače, logika je však naprosto stejná a jsou zaměnitelné. Odlišné menu OSD, odlišný setting. Zatím není podpora češtiny v menu (diakritika).

 

Základní hodnocení: Přijímače jsou relativně levné, již od cca 8 000 Kč za FTA, či cca 10 000 Kč za CI mdel. Typy s modulátorem lze použít i do malých anténních rozvodů vzhledem k PLL modulátoru a zpětnému nastavení na poslední nastavený kanál po výpadku proudu. Obrazově a zvukově splňují základní požadavky, také paměť je dostatečná. Ovládání je u FTA receiverů na dobré úrovni, zejména díky totožnému SW s Humaxem, u CI modelů jsou už určité odlišnosti a zatím není podpora češtiny. Velmi mne však zklamaly pomalé odezvy na povely z dálkového ovládání, kdy u postupného přepínání kanálů se dosáhne změny do ještě přijatelných 3 sekund, zatímco u testovaného typu CI-20E došlo při číselném zadání předvolby volného nezakódovaného programu k jeho zobrazení na televizní obrazovce až po neskutečných 12 sekund. Prvních 9 vteřin se nic nedělo a běžel původní obraz a zvuk, pak na sekundu obraz i zvuk vypadnul a teprve pak došlo k přepnutí předvolby. Nejedná se o závadu 1 typu, ale o zřejmě softwarovou chybu, která je pro satelitního DXera, často přepínající předvolby, určitým handicapem.

 

Protože typ CI-20 prošel podrobným testem, necháme další popis a poznatky z dlouhodobého používání na další článek.  

 

Shrnutí: Receivery ID Digital vycházejí koncepcí i firmwarem z ověřené koncepce oblíbených Humaxů. Jsou zde však určité úspory v konektorech, modulátorech, CI rozhraní či SW editace. Také o široké podpoře satelitních fanoušků včetně řady neoficiálního SW si zatím může ID Digital jen nechat zdát. Protože si však oba modely vybrali slovenští podnikatelé pro společný projekt dostupných kompletů, není vyloučeno, že se možná časem dočkáme i u nich lepší podpory. A také mateřského jazyka v menu u CI modelů. Při porovnání poměru cena/výkon je FTA model s modulátorem použitelný do malých satelitních rozvodů např. pro společné antény či skupinu bytů. U testovaného modelu ID Digital CI-20E však s doporučením váhám, protože domácí fanoušek bude chtít asi přijímat kanály s kódováním v systému CryptoWorks, tedy Czechlink či UPC. A bude muset tak tento receiver doplnit o CA modul uvedeného systému. Pak už se ale cenově přiblížíme nejprodávanějšímu Humaxu CRCI 5500, který má CI rozhraní dvě a navíc digitální optický audio výstup, další video výstup CINCH a zmiňovanou širokou podporu na internetu. Tolik pro první seznámení, následuje test…

 

Seznamte se - ID Digital CI-20E      

 

Po zběžném popisu receiverů ID Digital v minulém článku se dnes dostáváme k podrobnému testu satelitního přijímače ID CI-2OE.

 

Jak jsem uvedl v předchozí části, začaly se k nám před nedávnem dovážet elegantní stříbrné satelitní přijímače nové značky ID Digital. Nejprve to byl model F-10M pro příjem nezakódovaných programů – FTA, o něco málo později jej následoval jeho bratříček s jednou šachtou CI na vložení CA modulu, typ CI-F20E. A právě s testem tohoto přijímače bych vás chtěl dnes seznámit. Využil jsem možnosti několikadenní zápůjčky od ing.Radka Řeháka, který má na Zlínsku velkoobchod s anténní a satelitní technikou (tlf.0776/633086) a prodává především Humaxy 5500 a 5400 za velmi dostupné ceny.

 

Po převozu do „testovacího střediska“ satCentrum, jsem receiver nejprve vybalil z malé, vkusné barevné papírové krabice. Inu i obal prodává a oči zákazníka někdy upřednostní zboží v pěkné krabici před technicky vyspělejším výrobkem v jednoduchém nevýrazném obale. My ale nejsme v supermarketu a jde nám spíše o technické parametry. Takže otevírám krabici a vybírám receiver a igelitový sáček s originální anglickou a německou dokumentací na křídovém papíře, ovladačem a bateriemi typu AAA (mikrotužkové). Anténní kabel není dodáván, protože receiver nemá modulátor, chybí však i SCART kabel, takže zákazník si jej musí dokoupit zvlášť, aby zařízení mohl vůbec naladit a používat.

 

Receiver je malý o rozměrech 260x50x180 mm, lehký o váze 1,4 kg a elegantního vzhledu ve stříbrné barvě. Plasty na čelním panelu včetně vyklápěcího krytu jsou dobře opracované a nepůsobí levným dojmem. Na předním panelu najdeme pouze 4 tlačítka pro přepínání předvoleb (channel), přepínač příjmu TV či rozhlasových stanic (TV/radio) a pohotovostní vypínání napájení (stand by). Při vypnutí svítí červená, při zapnutí zelená LED dioda. Pod širokým odklápěcím krytem je v pravé části štěrbina pro jeden modul podmíněného přístupu, tedy dekodér s vloženou přístupovou kartičkou (CAM se smart card). Přestože není použito žádné tlačítko k vysunutí CAM, díky vybrání pro prsty lze modul lehce vyjmout i zasunout.

 

Na zadní straně jsou vlevo dva konektory typu F  („samice“ - female), horní je pro připojení vstupu z LNB a lze pomocí DiSEqC povelů napájet i motor pro natáčení parabolou až do celkového příkonu max 500 mA. Spodní F konektor je výstupní (loop through) pro připojení druhého receiveru, např. analogového receiveru, pokud nám ještě v domácnosti zbyl. Dále je na zadní straně zásuvka D-sub 9 pin pro přenos dat - standardní sériový port RS-232. Hned vedle jsou dva AV konektory SCART pro připojení TV a receiveru, je zde možnost výstupu obrazového signálu PAL, S-VHS i RGB. Posledním připojovacím místem je pak pár konektorů CINCH, kde je výstupní audio signál pro připojení do zesilovače či AV receiveru. Tento satelitní přijímač nemá žádný digitální audio výstup (SPDIF). Úplně vpravo je napevno připojená síťová šňůra (flexo). Napájet přijímač lze v širokém rozsahu střídavého napětí 90-250 V, frekvence 50 či 60 Hz. Příkon uvádí výrobce max 30 W za provozu, v klidovém stavu (stand by) 8 W.

 

Dodávaný dálkový ovladač je trochu podobný ovladačům řady Humax 5XXX, má stejný počet tlačítek. Je však mnohem plošší a ne tak ergonomicky tvarovaný, ale přesto padne dobře do ruky a dokonce „směrové šipky“, tedy tlačítka pro pohyb v menu jsou větší a uspořádané do kruhu, takže jejich použití neklade žádné problémy. Opět jsou použita barevná tlačítka pro výběr určitých funkcí. Díky bateriím vkládaným do horní části ovladače je přední část těžší a trochu „padá“ v ruce. Ale jinak lze ovladač hodnotit kladně.

 

Připojuji receiver CI-F20E na stávající satelitní rozvod a AV receiver, připojuji napájení a zapínám – na čelním panelu se rozsvěcují pouze tři obdélníkové LED diody (červená, zelená a žlutá). Tento semafor je jediná indikace navenek, pro všechny další údaje musíme do menu na obrazovce (OSD). Ještě k napájení, receiver poměrně dosti „topí“, tedy se dosti zahřívá. Po výpadku napájení vždy naskočí poslední sledovaná předvolba.

 

Před vlastním používání ještě ve stručnosti souhrn základních technických parametrů: V přijímai se používá satelitní tuner o frekvenčním rozsahu 950-2150 MHz, se vstupní úrovní signálu –65 až –25 dBm, datovým tokem 2-31 Ms/sec, IF 480 MHz a šířka IF pásma 36 Mhz. Výstup na LNB zvládá 13/18 V, 22 kHz i signál DiSEqC 1.0 a 1.2. Lze tedy přepínat konvertory i natáčet motory typu DiSEqC (HH Mount, Sm2Uni) s výstupním proudem do 500 mA. Přijímač řídí procesor TMIPS R3930 na frekvenci 81 MHz, flash paměť má velikost 2MB, grafická paměť a DRAM systému má 4MB. Celkem lze uložit 4000 předvoleb z 500 transpondérů. Receiver splňuje normu MPEG-2 ISO/IEC 13818, dekodér QPSK, datový tok input rate max 60 Mbit/sec. Video norma PAL, rozlišení 720x576, zvuk MPEG Musicam Layer I a II. Zvuk je ale pouze stereo, není podpora Dolby Digital (AC3), není montován žádný digitální audio výstup (SPDIF)

 

Zapínám receiver, rozsvěcuje se zelená LED dioda v menu na obrazovce se indikuje ve spodní části stavové okénku s číslem předvolby, názvem programu, ikonkami o vysílání titulků, teletextu a zda je vysílání kódované, dále je zde číslo antény/satelitu a název satelitu, čas a  grafická indikace síly užitečného signálu (BER). Na dalším řádku jsou potom programové údaje o pořadu, pokud je provozovatel vysílá. Toto informační okénko lze nastavit průhledné (transparentní) či neprůhledné. Lze jej také trvale vyvolat či skrýt tlačítkem „i“ na ovladači.

 

Nastavovací menu (main menu) je zjednodušené ale se stejnou filosofií jak u Humaxe a lze se v něm ihned orientovat i bez manuálu. Kladně lze hodnotit přiřazení barev k určitým položkám v menu, které lze pak rychle vyvolat na dálkovém ovladači stisknutím tlačítka stejné barvy. Hlavní menu (main menu) se obsahuje položky Programový průvodce (EPG), Rodičovský zámek (parental control – změny a nastavení PIN kódů), Instalace (installation) a Doplňkové funkce. Těmi jsou Kalendář a Biorytmy. V instalačním menu jsou položky Nastavení systému (systém setting), Uspořádání předvoleb (Service organising – TV, rádií a providerů), Vyhledávání vysílání (service searching), Status (informace o firmware, síle a kvalitě signálu a funkce upgrade receiveru přes satelit) a nakonec Informace o vloženém CA modulu (common interface). V menu Vyhledávání vysílání (service searching) jsou tři položky – nastavení antény (antenna setting), manuální hledání (manual search) a automatické vyhledávání (automatic search).  Lze definovat celkem 32 antén – pozic satelitů, u každé nastavit typ a frekvenci LNB, aktivovat 22 kHz a výstup DiSEqC a motorické natáčení. U manuálního hledání vysílání (manual search) nastavujeme anténu, frekvenci, polarizaci, SR (symbol rate – datový tok), FEC (korekci chybového protokolu) a zda chceme vyhledat celou síť (i další transpondery) a zda hledat jen nezakódované, volné kanály (FTA). Poslední rozšiřující položka (advanced) umožní zadávat doplňující hodnoty identifikátorů video PID, audio PID a PCR PID. Vyhledávání programů je (až na automatické hledání celého satelitu) rychlé a spolehlivé.

 

Po úspěšném naladění cca 1200 programů zkouším modul CryptoWorks s přístupovými kartami Czechlink a UPC a také CAM Aston s neoficiální kartou goldwafer pro stanice v kódu Seca/Mediguard. Dekódování probíhá úspěšně, občas dochází ale k „zakousnutí“, nebo spíše řečeno zamrznutí předvolby. Pomáhá vypnutí tlačítkem stand by na ovladači či čelním panelu. Nikdy jsem nemusel vypínat receiver vytažením ze síťové zásuvky, v tomto směru je receiver vcelku odolný.  Velmi mne však zklamaly pomalé odezvy na povely z dálkového ovládání, kdy u postupného přepínání kanálů se dosáhne změny do ještě přijatelných 3 sekund, zatímco při číselném zadání předvolby i volného nezakódovaného programu dojde k jeho zobrazení na televizní obrazovce až po neskutečných 12 sekund. Prvních 9 vteřin se nic nedělo a běžel původní obraz a zvuk, pak na sekundu obraz i zvuk vypadnul a teprve pak došlo k přepnutí předvolby. Nejedná se o závadu jednoho přijímače, ale o zřejmě softwarovou chybu, která je pro satelitního DXera, často přepínající předvolby, určitým handicapem. Tolik k popisu některých poznatků z testování.  

 

Hodnocení:      obal – velmi dobrý

                        dodávané příslušenství  - nedostatečné (chybí propojovací šňůra SCART)

                        design – velmi dobrý (malý, stříbrný, čisté provedení)

                        čelní panel –dobrý (chybí indikace čísel předvoleb)

                        zadní panel – dobrý (LNB out, RGB, chybí digitální audio SPIDF, modulátor)

                        dálkové ovládání – velmi dobré

                        obraz – velmi dobrý

                        zvuk – dobrý (jen stereo, chybí digitální audio SPDIF i Dolby Digital – AC3)

                        OSD menu – dobré (chybí čeština)

                        funkční výbava – dobrá (DiSEqC 1.2, ale chybí DD, modulátor, audio SPDIF, pouze 1 CI)

                        uživatelské funkce – dostatečné (chybí české menu, velmi pomalé přepínání předvoleb)

                        firemní podpora na internetu – dobrá (download na internetu, chybí setting programů)

                        firemní podpora přes satelit – velmi dobrá (download firmware)

                        firemní podpora – servis a opravy – zatím nehodnoceno

                        pořizovací cena – velmi dobrá (pod 10 000 Kč)

 

                        Celkové hodnocení - dobrý

                                              

 

Shrnutí: Receiver ID Digital CI-F20E vychází z koncepce oblíbených Humaxů. Jsou zde však určité úspory v konektorech, modulátoru, CI rozhraní či SW editaci. Také o široké podpoře satelitních fanoušků včetně řady neoficiálního SW si zatím může ID Digital jen nechat zdát. Protože si však tento model vybrali slovenští podnikatelé pro společný projekt dostupných kompletů, není vyloučeno, že se možná časem dočkáme i u nich lepší podpory. Jak jsem ale uvedl minule, s doporučením CI-F 20E našim čtenářům trochu váhám, protože domácí fanoušek bude chtít asi přijímat kanály s kódováním v systému CryptoWorks, tedy Czechlink či UPC. A bude muset tak tento receiver doplnit o CA modul uvedeného systému. Pak už se ale cenově přiblížíme nejprodávanějšímu Humaxu CRCI 5500, který má CI rozhraní dvě a navíc digitální optický audio výstup, UHF modulátor, další video výstup CINCH a zmiňovanou širokou podporu na internetu. Celkové hodnocení CI-F 20E je sice dobré, ale pokud používáme tento přijímač bez modulů, mohli jsme ušetřit a pořídit si levnější FTA receiver, doplnění přijímače CAM již tento receiver podstatně prodražuje. Ale konečný verdikt nechám samozřejmě na vás.

 

 

Tolik z dnešní druhé části májové rubriky. Na shledanou na přelomu měsíce května a června na tomto webu, anebo již dříve na webu SatCentrum.

 

Na další setkání se satelity se těší  ing.Václav Hrubec, VHR, Kvasice, (http://www.vhr.cz/ , http://www.vhr.sk/, a http://www.sat.cz/, e-mail: vhr@vhr.cz). 

 

---

Back to VHR

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich     původu  (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source  (VHR) is mentioned.

Mailto

 

 

© VHR, last change: 16 MAY 2002