Satelit 04/2003 – 2.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení druhé části dubnové rubriky

 

Po několika týdnech pokračujeme v testech konvertorů, které jsou díky svému extrémně nízkému šumovému číslu vhodné i pro menší ofsetové paraboly. Testovali jsme mutlifeed na 3 družice a také jsme znovu prověřovali příjem ruského paketu NTV+ na Eutelsatu W4.

 

LNB Invacom 0,3 dB – testujeme v multifeedu

 

 

Při seznámení se s konvertorem Invacom SNH-031 v lednové rubrice jsme zkoušeli příjem na menší velikosti ofsetových parabol 60 a 90 cm  a na 100 cm na problémových kanálech z východních Intelsatů, Türksatu 1C ve východním svazku, programy na Arabsatu 2A, Nilesatu 101 či některé kanály na Hispasatu. Vrcholem pak bylo sledování možnosti příjmu paketu ruských digitálních paketů na družici Eutelsat W4 na pozici 36 stupňů východně. Zde se obecně uvádí, že příjem v ČR je možný pouze se speciálním konvertorem, konstruovaným pro příjem kruhové polarizace. Pokud bychom se pokoušeli tyto zajímavé pakety, na které jsou u nás zatím dostupné kódy (než přejdou v blízké budoucnosti do kódu Viaccess 2) přijímat na ofsetovou parabolu o velikosti 100 cm a na klasický universální konvertor, byli bychom asi označováni jako snílci či blázni. Ale přesto se nám to, se zmiňovaným konvertorem podařilo, což dokládají i přiložené snímky obrazovek receiveru Humax 5400.

 

Ale po pořádku, nejprve vám od minula dlužíme přiblíženi dalších u nás prodávaných konvertorů Invacom. Britská firma Invacom totiž vyrábí vstupní jednotky (LNB) v provedení singl, twin, quad a quattro, tedy pro jednoho, dva či čtyři účastníky a se čtyřmi výstupy na multiswitch pro domovní a kabelové rozvody. Minule jsme vám přiblížili Invacom SNH-031, což je universální singl konvertor, tedy s jedním výstupem pro jednoho účastníka.

 

V případě, že chceme přijímat signál z jedné družice, ale rozvést jej do dvou nezávislých receiverů doma, či případně u souseda, je vhodné použít jednu ofsetovou parabolu, ale do ohniska použít twin konvertor, tedy LNB, které má dva výstupy na F konektory. Prodává se s označením TWH-031.

 

Pokud potřebujeme čtyři nezávislé výstupy, potom můžeme zakoupit quad LNB, typ QDH-031. Každý výstup svedeme samostatným koaxiálním kabelem a získáme tak kompletní signály v celém pásmu pro čtyři receivery. V obou případech se jedná o universální konvertory pro digitální i analogový příjem s rozsahem frekvencí pro spodní pásmo 10,7-11,7 GHz a horní pásmo 11,7-12,75 GHz, s lokálními oscilátory 9,75 a 10,6 GHz, přepínanými superponovaným signálem 22 kHz. Polarizace se přepíná napětím 13V pro vertikální a 18 V pro horizontální polarizaci. Tedy standardní hodnoty. Můžeme tedy bez obav vyměnit dosavadní používané konvertory beze změn v nastavování parametrů receiverů.

 

Pokud budeme používat pro malý domovní rozvod multiswitch, potom je řešením pro nás konvertor Invacom QTH-031. Ten má též 4 konektory F, ale na nich je vyvedený signál low V, low H, high V a high H, převedeno do srozumitelné mluvy spodní pásmo (bez 22 kHz) pro V a H polarizaci a horní pásmo V a H polarity (22 kHz zapnuto).

 

Všechny tři typy jsou stejně jako singl konvertor vyráběné v High Class provedení, čemuž odpovídá balení, pouzdro a nakonec i naměřené parametry. Dodávájí se v papírové krabičce, na které je nalepený hologram s logem a šumovým číslem. Po vybalení nás překvapí svou velikostí a hmotností. Mají stejný vnější rozměr – jedná se 20 cm dlouhý a přes 8 cm široký konvertor s velmi kvalitním a efektním krytem v „military“ designu v tmavé šedomodré barvě. Dlouhý krk ozařovače umožňuje použít LNB i do sestavy s multifeedem, ovšem pozor, jeho větší hmotnost bude vyžadovat držák („labutí krk“) dostatečně tuhý, aby se nepronášel. Zisk je udáván 50-60 dB a provozní teplota –40 až +70 stupňů Celsia. Na horním lemu ozařovače je stupnice jako pomůcka pro natočení horizontální roviny konvertoru při montáži - se stupnicí –30 až +30 stupňů. Podobná stupnice s výřezem pro snadnější nastavení je i na spodní straně. Také na horní části pouzdra výrobce umístil hologram. F konektor je zakryt praktickou ochrannou krytkou, v balení ještě najdeme převlečnou gumovou krytku na překrytí F konektoru po připojení kabelu.

 

Pro test jsme použili konvertor Invacom TWH-031, tedy twin se dvěma výstupy a zkoušeli jsme jej v multifeedu v ohnisku paraboly ofset 90 cm. Multifeed byl nastavený na příjem z pozic Astry 1 (na 19,2 st. východně), Astry 2/Eurobird 1 (28,2/28,5 st. vých.) a Hot Bird (13,0 st. vých.). Porovnávali jsme jej na všech třech pozicích a srovnávali s běžnými konvertory MTI 0,6 dB a California 0,5 dB. Signál byl zpracováván receiverem Humax 5400, analogový receiverem Nokia 8001S. Testy probíhaly na konci dubna za deštivého aprílového počasí při teplotě cca 12 stupňů Celsia.

 

LNB Invacom 0,3 dB se musí velmi pečlivě nastavovat, je u něj velmi velké potlačení polarizačních rovin a pro multifeed, ale vlastně i pro nastavení v parabole pro motorické natáčení je nutné přesně nastavit sklon deklinace (skew) v závislosti na zeměpisné poloze. Také feedhorn – krytka ozařovače, není tak veliká, jako např. u MTI a proto je nutná větší pečlivost, jak u „tupého“ LNB MTI, který nám vezme širší ohnisko a skryje tak případné nepřesné nastavení paraboly. Samozřejmě na silných družicích. Pokud máme přesně nastavenou parabolu a zaměníme pak např. zmiňovaný MTI za Invacom, měla by nám výrazně vzrůst hodnota kvality signálu (BER). Ano, jak u singlu SNH-031 z minulého testu, tak u twinu se potvrdila kvalita LNB Invacom, který v celém rozsahu analogového a digitálního vysílání na Astře 1B-H a 2C, Hot Birdu 1-4 a 6 a digitálního vysílání na Eurobirdu 1 a Astře 2A a 2B. Dosáhlo se hodnot kvality digitálního signálu v rozmezí 76-99 procent, u analogu nebyly pozorovány žádné dropouty ani u slabších transponderů na Astře 1B u stanic CNN, ORB či Bayern Alpha. Naopak na silných transponderech pak nedocházelo k zahlcení receiveru. Nutno však říci, že pořizovat si dražší LNB Invacom jen kvůli těmto vcelku bezproblémovým družicím není ale nutné. Jeho hlavní přednosti se projeví při natáčení paraboly na satelitech, které mají u nás horší pokrytí. Což jsou výše zmiňované družice. A jaká je cena uvedených konvertorů? Všechny LNB lze zakoupit např. na internetovém obchodu www.satelitShop.cz. Twin Invacom TWH-031 zde stojí 1930 Kč, stejně tak je cena quattra pro multiswitch QTH-031 ve výši 1930 Kč, quad pro 4 účastníky QDH-031 stojí 2900 Kč. Připomínáme, že singl SNH-031 stojí 1200 Kč. Všechny ceny jsou včetně DPH, a není zahrnuto poštovné a balné.

 

LNB Invacom 0,3 dB – testujeme paket NTV+ na Eutelsatu W4

 

 

Při seznámení se s konvertorem Invacom SNH-031 v lednové rubrice jsme zkoušeli také příjem paketu ruských digitálních paketů NTV+ na družici Eutelsat W4 na pozici 36 stupňů východně. Zde se obecně uvádí, že příjem v ČR je možný pouze se speciálním konvertorem, konstruovaným pro příjem kruhové polarizace. Pokud bychom se pokoušeli tyto zajímavé pakety, na které jsou u nás zatím dostupné kódy (než přejdou v blízké budoucnosti do kódu Viaccess 2) přijímat na ofsetovou parabolu o velikosti 100 cm a na klasický universální konvertor, byli bychom asi označováni jako snílci či blázni. Ale přesto je příjem možný - aspoň na jihovýchodní Moravě a se zmiňovaným konvertorem. Čtenáře ve středních a západních Čechách však asi nepotěšíme - podívejte se nejdříve na vyzařovací diagram ruského beamu družice Eutelsat W4. Podle něj dále naměřené hodnoty určitě nedosáhnete.

 

Tolik k úvodu. Je konec dubna a my se znovu vracíme k testu – na plochou střechu redakce webu satCentrum na jihovýchodní Moravě (LON 17,467 E, LAT 49,250 N) totiž přibyla parabola ofset 100 cm s motorem Stab H-H mount 120, a mohli jsme tedy provést nové nastavení pro celý dostupný satelitní orbit opravdu „z gruntu“, tedy od úplného začátku. V dopisech a mailech, které došly jako reakce na první část popisu LNB Invacom byly totiž uvedené i výtky, že se nedaří s tímto konvertorem bez problému nastavit celý orbit.

Do ohniska paraboly byl umístěný konvertor Invacom SNH-031, signál byl zpracováván receiverem Humax 5400. Testy probíhaly na konci dubna za deštivého aprílového počasí při teplotě cca 12 stupňů Celsia.

 

Nejprve jsme přesně nastavili parabolu, aby chodila v celém dosažitelném orbitu. To znamená přesnou kolmici stojanu - držáku, nastavení deklinace v závislosti na zeměpisné délce a korekce nastavení motoru H-H 120. Orientační kontrolou příjmu družic Türksat 1C (40,0 st. vých.) a  Hispasat 1B-D (30,0 st. záp.) na obou stranách orbitu jsme se ujistili, že je parabola dobře nastavená a přešli jsme na pozici 36,0 st. na satelit Eutelsat W4, který nás zajímal.

 

Nejprve pro porovnání osazujeme do ohniska paraboly konvertor MTI AP8 T2 – universální konvertor se šumovým číslem 0,6 dB. Na jihovýchodní Moravě se s parabolou této velikosti a takovýmto běžným konvertorem (tedy bez úpravy – vložení polarizační destičky pro příjem kruhové polarizace) dá přijímat v tomto paketu pouze transponder 12,245 RZ a tr. 12,322 RZ.  Stačí však jeden pohled do menu receiveru Humax, abychom poznali, že indikované hodnoty síly signálu/kvality signálu 45/17, respektive 41/15 již neskýtají rezervu pro výpadky při zhoršeném počasí. Při hodnotě kvality signálu nižší jak 17 již dochází ke kostečkování či ke krátkodobému „zezelenání“ části obrazu doprovázeném „koktáním“ zvuku. Od hodnoty 15 níže je již příjem znemožněn.

 

Po záměně konvertoru za Invacom 0,3 dB však tyto hodnoty i přes deštivé počasí a zataženou oblohu s těžkými mraky na 47/19 a dokonce 43/40 pro sílu/kvalitu signálu. Nově jsem byl nyní schopen detekovat i další transpondery s pravotočivou kruhovou polarizací, tedy i 12,399 RZ a 12,476 RZ, kde sice byla hodnota 43/18 a 41/17, ale obraz byl stabilní a díky dostupným kódům ve Viaccess 1 tak bylo možné přijímat řadu dalších ruských kanálů. Problémy však nastaly s příjmem kanálů v levotočivé polarizaci, kdy se již nedařilo na tr. 12,456 LZ dekódovat programy bez pravidelných výpadků, o kterých jsme psali výše. Při dešti totiž klesly hodnoty na 39/16. A u posledního transponderu 12,380 LZ se nepodařilo vůbec dekódovat přijímaný signál, protože v době testů kvalita již významně klesla pod hodnotu 17, ten den na 39/13. Zde by byla pomohla jen parabola větší velikosti (140 cm?) anebo samozřejmě, což je lepší řešení, použít konvertor pro kruhovou polarizaci. Abyste byli v obraze, co všechno na uvedených transponderech vysílá, zde je tabulka obsazení družice:

 

Obsazení transponderů Eutelsat W4 (36,0 st. vých.), paket NTV+

 

 

Transponder č. 28, frq. 12,245 RZ, Viaccess 1, SR 27500, FEC 3/4, síla/kvalita 47/19:

 

NTV Plus informační kanál - rusky

TV 5 Europe- francouzsky

REN TV – rusky

Deutsche Welle TV – německy/španělsky

Reality TV – rusky a anglicky

Extreme Sports Channel – anglicky

MCM Europe – francouzsky

AB Moteurs – francouzsky

 

Transponder č. 32, frq. 12,322 RZ, Viaccess 1, SR 27500, FEC 3/4, síla/kvalita 43/40:

 

NTV Plus Sport 1 – rusky

NTV Plus Sport 2 Futbol – rusky

NTV Plus Premiera – rusky

NTV Plus Kinoklub – rusky

Dětskij Mir – rusky

Pervij kanál (bývalé „Ostankino – Jednička“ ORT) – rusky

Nočnoj kanal – rusky

 

Transponder č. 35, frq. 12,380 LZ, Viaccess 1, SR 27500, FEC 3/4, síla/kvalita 39/13:

 

Eurosport Russia – rusky

Naše Kino – rusky

Romantica – rusky

Nickelodeon  - rusky a anglicky

Animal Planet Europe – rusky a anglicky

Discovery Channel Russia – rusky a anglicky

 

Transponder č. 36, frq. 12,399 RZ, Viaccess 1, SR 27500, FEC 3/4, síla/kvalita 43/18:

 

NTV – rusky

TNT – rusky

MTV Russia – rusky

Telekanal Rossija – rusky

Kultura Telekanal – rusky

STS – rusky

rádio Serebranny Dožď (Stříbrný déšť) – rusky

rádio Echo Moskvy – rusky

 

Transponder č. 39, frq. 12,456 LZ, Viaccess 1, SR 27500, FEC 3/4, síla/kvalita 39/16:

 

TVS – rusky

Hallmark Channel Russia – rusky a anglicky

Fox Kids Russia – rusky a anglicky

BBC World – rusky

Discovery Travel & Adventure – rusky a anglicky

TV Centr – rusky

Mezzo - francouzsky

 

Transponder č. 40, frq. 12,476 RZ, Viaccess 1, SR 27500, FEC 3/4, síla/kvalita 41/17:

 

Discovery Civilisation – rusky a anglicky

Discovery Science Channel – rusky a anglicky

EuroNews – rusky, německy, anglicky, francouzsky

VH-1 European – anglicky

CNN International – anglicky

Cartoon Network UK – anglicky

TCM UK – anglicky

Bloomberg TV UK – anglicky

Fashion TV – francouzsky

 

 

Tolik pro dnešek, v posledním, čtvrtém pokračování se seznámíme s konvertory Invacom 0,3 dB bez ozařovače. Ty jsou určené k přišroubování na ozařovač pro středové paraboly. Testovali jsme konvertor SNH-031 bez ozařovače v parabole Kovosat o průměru 120 cm.

 

 

Tak to je vše, přeji vám hodně úspěchů při lovu televizních a rozhlasových pořadů z orbitu a těším se na shledanou u květnové rubriky.

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

© VHR , last change: 29 APR 2003