Satelit 04/2003 – 1.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení první části dubnové rubriky

 

Konečně jsem – po více jak měsíci – z nemocnice doma, a po malém výpadku, kdy jsem se snažil v první řadě pomoci webu satCentrum, se budu zase věnovat svým satelitním stránkám.

 

Děkuji vám za všechny SMSky, maily i telefonáty do nemocnice a za slova povzbuzení a starosti o můj zdravotní stav. Moc mne potěšily a jsem vám za ně moc vděčný.

 

V krátké době zveřejňuji dvě rubriky – dodatečně „aprílovou“ druhou část březnové rubriky a nyní přišel čas na první část dubnové rubriky satelitních informací. V ní se dočtete o tom, že BBC odchází z platformy Sky Digital, že tento měsíc dochází ke změnám v paketu německé Premiere, CSD a Via Digital vyhlásily boj neplatičům a ORF připravuje pro své abonenty nové receivery s CryptoWorksem od Technisatu. Nakonec vás seznámím o jarní nabídce UPC Direct pro nové předplatitele.  

 

 

BBC přechází ze Sky na D-sat

 

 

Společnost BBC se rozhodla osamostatnit. Od 30.5.2003 bude vysílat svých osm televizních programů ze satelitu Astra 2D nekódovaně a vynechá systém podmíněného přístupu společnosti BSkyB. Satelitní divák ve Velké Británii tak bude moci přijímat programy BBC volně bez karty Sky a na libovolném digitálním satelitním přijímači. Přičemž současný i budoucí předplatitel Sky může i nadále přijímat všechny dosavadní služby společnosti BBC. Tento přesun ušetří společnosti BBC 85 milión liber (tj. 127 miliónů EUR) jen za poplatky v příštích pěti letech, které by dle smlouvy o přenosu signálu musela BBC zaplatit společnosti BSkyB. BBC dále oznámila, že polovina úspor bude použita na zlepšení přístupu pro všechny regionální služby BBC v digitálním satelitním vysílání. Celoplošné služby BBC ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku, a navíc poprvé všechny regionální varianty BBC ONE, kterých je už celkem 15 – tak budou nyní všem v Anglii dostupné a bude je možné sledovat současně i s pomocí EPG společnosti Sky. Dosud totiž bylo možné abonovat pouze Channel 4, Channel 5, ITV, ITV2 a BBC1 a BBC2 na kartičku BBC Viewing Card. Tyto přístupové smart cards byli vydávané zdarma (po registraci) britským občanům. Bylo však ještě nutné mít Sky receiver z důvodu kódování v systému Videoguard.

Také nyní bude divák potřebovat pro regionální vysílání BBC ONE a BBC TWO receiver, který získá od Sky, a za který zaplatí tržní cenu včetně rezervy na zisk. Je to z důvodu úpravy software pro EPG, která umožní divákovi vybrat si regionální službu, kterou on potřebuje, a tak vždy obdrží „svůj“ program BBC ONE nebo BBC TWO. I když cíle regionální služby nebude dosaženo, společnost BBC prohlásila, že bude přesto pokračovat s vysíláním svých služeb nekódovaně na platformě D-Sat. Rozhodnutí o nekódovaném vysílání umožnily dvě skutečnosti:


- smlouva BBC s BSkyB pro podmíněný přístup končí letos v květnu a BBC tuto smlouvu neobnovila

- přesun všech služeb BBC na satelit Astra 2 D, který má mnohem těsnější ohraničení ozáření, vyhýbající se „přilehlým oblastem“ v Evropě, jenž se dotýkají držitelů práv pro vysílání ve Velké Británii.

Protože signál je úzce zaměřen, společnost BBC může omezit své vysílání především na Velkou Británii a to vyloučí nutnost kódování z důvodu práv k vysílání. Jak bude vyzařovací diagram ostře oříznut směrem na východ si lze aspoň zhruba udělat představu podle prognóz v německém odborném tisku - zatímco na západních hranicích SRN bude možný příjem na parabolu o průměru cca 90 cm, v Berlíně už by neměla údajně stačit ani parabola o průměru 200 cm. Volné vysílání platformy BBC může také oživit poptávku po FTA receiverech pro digitální satelitním vysílání, a vytvářet nový trh pro set-top-boxy, které už nemusí mít systém podmíněného přístupu BskyB, a jsou od různých výrobců.

(Zdroj: Hugo Martin, www.dtg.org.uk a www.advanced-elevision.com, přeložil Petr Miklík)

 

Změny v Pay-TV Premiere

 

 

Společnost Premiere, která je rozhodujícím broadcasterem placené satelitní televize v Německu a Rakousku, prochází dalšími změnami. V únoru došlo ke změně vlastníka, v březnu byla prodána filmotéka a v dubnu dojde ke změně v programové nabídce. Zdá se, že už je i rozhodnuto o novém kódovacím systému.

Změna většinového vlastníka Premiere


 Dne 20.2.2003 došlo k prodeji akcií společnosti Beta Research, jedné ze součástí krachujícího Kirchova mediálního panství. Plných 100 % získala společnost Betali Holding. Pokud se jedná o Pay-TV Premiere, stala se jejím většinovým akcionářem (65,13 %) investiční společnost Permira, menšinovými podílníky jsou Bayerische Landesbank a HypoVereinsbank (s 10 %), rakouská banka BAWAG (3,5 %) a mediální podnikatelé v ProSieben a SAT.1. Dosavadním akcionářům společnosti Premiere pak zůstal jen 11,3 %ní podíl.

 

Prodej filmotéky společnosti KirchMedia


Hollywoodský podnikatel Haim Saban zakoupil filmotéku a vysílací a obchodní práva pro německy mluvící trh od zkrachovalého Kirchova mediálního impéria. Stalo se tak 27. března, kdy Saban koupil Kirchovy akcie za nezveřejněnou cenu a ovládá nyní i dva televizní broadcastery. Knihovna společnosti KirchMedia byla tak zachráněna před rozdělením a obsahuje více jak 85 tisíc hodin filmů, mezi nimiž nechybí tituly jako „Independence Day“, „Pretty Woman“, „Fight Club“, klasika „Lawrence of Arabia“ anebo kultovní řada „X-Files“.

 

Programové změny v Premiere od 1.4.2003


Od 1.dubna dochází v satelitním paketu placené televize Premiere k několika programovým změnám. Předně je to zařazení amerického kanálu MGM Metro Goldwyn Mayer (na tr. 11, 758 H, SR 27500, FEC 3/4) s klasickými filmy v německém dabingu a zároveň v původním znění, které si může divák navolit na svém receiveru. Dosavadní kanál s kreslenými filmy K-Toon (tr. 11,758 H, který vysílal nepochopitelně až od 20. hodiny večerní) již nebude přenášen a nahradí jej celodenní vysílání podobného dětského kanálu Junior. K přesunu dojde na tr. 85 (12,070 V) odkud odejdou kanály Planet a Studio Universal, naopak se zde budou vysílat hudební kanál Goldstar TV, Classica a tematické Premiere Erotik 1-4. Transponder změní i německá mutace programu Discovery Channel - naladíme jej též na tr. 11,758 H. Malá změna bude i u kanálu Krimi & Co., který se nyní bude jmenovat Krimi. Příznivce přenosů závodů vozů Formule 1 potěšíme informací, že Premiere má zakoupená práva na letošní rok i léta 2004-2006 a bude je přenášet opět s „full“ servisem záběrů na šesti vyčleněných kanálech. Rozšiřují se i speciální přenosy sportovních přenosů (jako je např. box) a koncertů populární hudby (v současné době Killie Minoque). Od 1.4. v 7.00 hod se změní i informační portál Premiere Direkt 4, proto technické oddělení brodcastera doporučuje provést na svém set-top boxu nové vyhledávání programů. Další informace najdou zákazníci v dubnovém čísle magazínu Premiere na straně 194. Změny se dotknou německých, ale i rakouských abonentů paketu Premiere Austria.

 

Změna kódovacího systému


A na závěr to, co našeho satelitního fanouška, sledující v současné době tento paket na smart cards v systému Betacrypt zajímá asi nejvíce – v letošním roce dojde k několikrát odkládané změně kódovacího systému. Nakonec zřejmě bude zvoleno řešení, které navrhovala firma Betali Holding, která získala Beta Research – Premiere bude asi od začátku příštího roku vysílat v kódu Betacrypt 2. Nenaplní se tak prognózy o přechodu do „dvojkových“ řad Seca či Viaccess, Nagravision či do drahého, ale odolného Philipsova systému CryptoWorks. Současní abonenti, kterých je už více jak 3 miliónů, letos postupně obdrží nové přístupové karty na Betacrypt 2, se kterými si jejich dekodéry většinou poradí, pouze u set-top boxů Nokia 9500 bude muset dojít k obměně. Premiere již z toho důvodu nakoupila desítky tisíc receiverů Humax BTCI 5900.

 

CSD a Via Digital vyhlásily boj s neplatiči

 

 

Španělská digitální platforma DTH Canal Satelite Digital a Via Digital vyhlásí boj s neplatiči, jakmile u nové samostatné platformy zahájí marketing. Zjistili totiž, že asi 500 tisíc jejich klientů z celkového množství 2 miliónů předplatitelů (po fúzi obou firem) neplatí za jejich programy. Mnoho z nich jsou neplatiči; další jsou lidé, kteří používají reklamní nabídku a třetí skupina, to jsou ti, kteří i když zrušili předplatné, stále mají přístup k digitální nabídce. U Canal Satelite Digital jsou neplatiči hlavně díky pirátství. S nákladem 9 miliónů EUR společnost nedávno změnila přístupové karty smart cards – pokusila se o řešení tohoto problému tak, že podle zdrojů z oboru by to mohlo reprezentovat zvýšení počtu předplatitelů až o 30 %. Obě společnosti provedly při své fúzi inovaci programu se seznamy svých klientů a dohodly se na pokutě pro každého neplatícího zákazníka v nové samostatné platformě DTH. Na konci roku 2002 měla Platforma Telefonica Via Digital 775 tisíc klientů, o 31 tisíc méně než v roce 2001.

(Zdroj: www.advanced-television.com, přeložil Petr Miklík)

 

 

Set-top-boxy CryptoWorks pro Rakousko

 

 

 

V polovině května firma TechniSat poskytne pro rakouský trh tři nové digitální set-top-box, osazené dekodéry CryptoWorks. Na tento dekódovací systém nyní totiž přechází paket ORF.

 

Přístroje budou vybaveny dekódovacím systémem CryptoWorks, který bude používat vysílatel ORF. K novým boxům patří TechniSat Digit C s vestavěným dekodérem a čtečkou karet CryptoWorks, model Digit CCI má navíc jednu šachtu CI a  Digit CP má vestavěný dekodér CryptoWorks a dekodér pro Premiere (dvě čtečky karet).

 

ORF, k dispozici je 4000 programových paměťových míst, průchozí smyčka (Loop-Trough), modulátor PLL a „pomocník“ pro automatickou instalaci. Menu OSD je v pěti jazycích a kromě toho přístroj má čtyřmístný ukazatel LED a možnost aktualizace software prostřednictvím satelitu anebo z PC (prostřednictvím konektoru RS 232).

 

K připojení dalších přístrojů slouží dva konektory SCART, integrovaný teletext má paměť pro 800 stran. Přístroj disponuje optickým a digitálním výstupem  a Dolby AC 3 zprostředkovává prostorový zvuk.

 

Tyto tři nové set-top-boxy od firmy TechniSat bude možné zakoupit od poloviny května u rakouských specializovaných prodejců za cenu od 199 EUR. Protože kódovací systém CryptoWorks používá i paket Czechlink, Slovak Link a UPC Direct, budou možná tyto receivery zajímavé i pro našeho satelitního diváka.

 

Zdroj: [hs], www.digitalfernsehen.de, přeložil Petr Miklík

 

Paket ORF vysílá na Astře 1G, tr. 12,693 H, SR 22000, FEC 5/6

 

Rakouská veřejnoprávní televize ORF vysílá v digitálním paketu na Astře 1G (19,2 stupňů východně), transponder 117 - frq. 12,693 H, SR 22000, FEC 5/6, a je v důvodu autorských práv pořadů nakoupených pouze pro Rakousko nepřetržitě zakódována v systému Betacrypt a od letošního dubna také v systému CryptoWorks. Přístupové karty (smart cards) jsou poskytované pouze domácím občanům, platícím měsíční poplatek licenční poplatky.

V paketu vysílají televizní stanice ORF 1, TW1, ORF 2, ORF 2 Wien, ORF 2 Niederösterreich, ORF 2 Burgenland, ORF 2 Oberösterreich, ORF 2 Salzburg, ORF 2 Tirol, ORF 2 Voralberg, ORF 2 Steiemark, ORF 2 Karnten, pouze vysílání vídeňské TW1 je přenášené volně.

Dále v tomto digitálním paketu vysílají volně rádia Österreich 1, Hitradio Ö3, Blue Danube Radio / FM 4, Radio Österreich International, ROI-SAC, Ö 2 Radio Wien, Ö 2 Radio Niederösterreich, Ö 2 Radio Burgenland, Ö 2 Radio Oberösterreich, Ö 2 Radio Salzburg, Ö 2 Radio Tirol, Ö 2 Radio Vorarlberg, Ö 2 Radio Steiermark a Ö 2 Radio Karnten.

 

Ani vypnutí 12. kanálu nepřiměje Železného vysílat Novu přes satelit?

 

 

Ve svém 479. vydání pořadu Volejte řediteli, vysílaném v sobotu 12.4. generální ředitel Novy Vladimír Železný reagoval na nutnost ukončení vysílání na 12. kanálu v pásmu VHF, které bude vyhrazeno digitálnímu rozhlasovému vysílání DAB. Jeden divák nabízel možnost vyřešení problému ztráty diváků přechodem na satelit.

 

Generální ředitel Novy Vladimír Železný se v uvedeném pořadu nejprve v jedné ze svých odpovědí zmiňoval o výzvě náměstka ústeckého primátora k bojkotu TV Novy. Tuto zprávu jste si také mohli přečíst tento týden mezi Krátkými zprávami na našem webu. Pokud jste ji nezaregistrovali, otiskneme ji znovu:

K bojkotu televize Nova vyzývá občany Ústí nad Labem, Lovosic, Děčína, Teplic a Mostu náměstek ústeckého primátora Tomáš Jelínek. Nelíbí se mu, že daňoví poplatníci budou zřejmě muset kvůli TV Nova zaplatit firmě CME přes 10 miliard korun. „Výzvu jsem zveřejnil na svých internetových stránkách a na 200 plakátcích, které jsem nechal vylepit v uvedených městech,“ citují severočeské Deníky Bohemia Jelínkovo vyjádření pro ČTK.

 

Tuto událost však přešel dr.Železný ve svém pořadu s klidem a přidal čísla, kterými chtěl dokázat, že TV Nova naopak ve dnech po zveřejnění výzvy o něco posílila. Tedy tuto kauzu prý považuje spíše jako kuriozitu. Dále však již pokračuje k tématu našeho článku - a zde raději přineseme přesný přepis jeho slov podle záznamu televizního pořadu:

 

„Co nebereme jako kuriozitu, jsou problémy, které nastávají s příjmem televize Nova z jiných důvodů v okolí Ústí. A mohou nastat v letošním roce. Přišel e-mail od Petra Marečka: Prý již brzy přijdete o vysílače, které vysílají na kanálu 12, kvůli uvolnění těchto kanálů pro digitální rozhlas. Proč tedy stále otálíte se zahájením distribuce signálu TV Nova přes satelit. To mě opravdu mrzí…

 

Informace tazatele je z části správná. My jsme – pro mě opět z nepochopitelných důvodů, na mezinárodní konferenci ve Wiesbadenu, kde se přidělovaly frekvence a kde se říkalo – vy smíte vysílat na tomto a vy nesmíte vysílat na tomto – tak česká reprezentace tam, nevím proč, připustila nebo přišla o 12. vysílací kanál. Jedná se o mimořádně silný a mimořádně kvalitní vysílací kanál, který pokrývá okolí Ústí nad Labem a vlastně celou severní aglomeraci České republiky a zasahuje přes středočeskou kotlinu až sem k Praze. Zejména ovšem vykrývá Ústí nad Labem a bezprostřední okolí. A o tento kanál teď přijdeme.

 

Proč? Protože by rušil rozhlasovou digitální službu, jejíž vysílání bude zahájeno ve Spolkové republice Německo v okolí Drážďan, z velmi silného vysílače. Tu frekvenci jsme nějakým způsobem, nechci říct obětovali, ale přišli jsme o ni při mezinárodních jednáních. Nebudu se ptát proč, ale televizi Nova to postihuje velmi vážně a diváky velmi vážně také. Také proto, že tento kanál je v jiných částech republiky užíván jako převáděcí kanál, tedy kanál pro menší převaděče. A my vás budeme v průběhu letošního roku informovat o tom jak spolupracujeme, a zatím spolupracujeme velmi úspěšně, s Českým telekomunikačním úřadem, který má povinnost ze zákona nahradit ztracené frekvence jinými frekvencemi.

 

Takže pro vás to bude znamenat určité nepohodlí. Pro mnohé z vás, kteří užíváte 12. kanál buď jako přiváděcí nebo jako přímo vysílací, protože si budete muset přeladit televizory. A my vás budeme upozorňovat postupně na jakou frekvenci, budete možná v některých případech dokonce nuceni pootáčet anténou. Obávám se toho, že v některých velmi výjimečných případech si budete muset pořizovat jinou anténu ještě pro televizi Nova, protože bude přicházet z jiného směru, ale to stále neřeší ten základní problém, že zatím se nedaří úplně nalézt náhradní řešení právě pro Ústí nad Labem, kde byly vylepeny ty plakáty, jako by to náměstek věděl, ale věříme, že nějaké řešení najdeme, hledáme ho velmi usilovně.

 

Určitě to ale není řešení satelitního vysílání. To by znamenalo pro všechny Ústecké, že by si museli kvůli Nově kupovat přijímač na televizní satelitní vysílání, včetně paraboly a to by nebylo korektní a fér. Věřím, že řešení najdeme. Ale je to vážný problém.“

 

Tolik slova Vladimíra Železného v 479. pořadu Volejte řediteli, vysílaném v sobotu 12.dubna 2003. Opět jsme se nedozvěděli nic o možnosti vysílání Novy přes satelit, vlastně ano - nebylo by to prý korektní a fér pro Ústecké. Ale tazatel určitě neměl na mysli to, že by satelitní vysílání bylo jediným způsobem náhrady vysílače Buková hora na pomezí Ústecka a Děčínska, kde Nova v současnosti na 12. kanále vysílá. To určitě ne. Satelitní distribuce Novy by však velmi pomohla při dokrytí zhoršeného příjmu při šíření signálu slabšími pozemními vykrývači, které by výpadek Bukovky musely nahradit. A také by zajistila kvalitní sledování (zde myslíme samozřejmě kvalitu z hlediska technického, nikoliv obsahového) Novy všemi majiteli digitálních satelitních receiverů. A ne jen v severních Čechách, ale kdekoliv na území pokrytém signálem družice. Jak je ale vidět, zřejmě ani hrozba vypnutí 12. kanálu nepřiměje generálního ředitele uvažovat o satelitní distribuci Novy.

 

Jarní kampaň pro nové zákazníky UPC Direct

 

 

A na samý závěr první dubnové rubriky bych vás chtěl informovat o změnách kampaňové nabídky pro nové zákazníky, která platí od 1.4.2003:


* Záloha za přijímací zařízení 0 Kč
* Aktivační poplatek 1 Kč (NOVÉ)
* Rodina sleva 33% po dobu třech měsíců (NOVÉ)
* HBO sleva 33% po dobu třech měsíců (pokud si jej objedná)
* Private Gold sleva 50% po dobu třech měsíců (pokud si jej objedná)

Tato nabídka je pro zákazníky, kteří od 1.4. 2003 do 30.6. 2003 uzavřou smlouvu o dodávce služeb UPC Direct. Nabídka není podmíněna uzavřením dodatku na 12 měsíců.

Kampaňová nabídka výměna analogu za digitál platí v nezměněné podobě, a to také do 30.6. 2003!

 

 

Tak to je vše, přeji vám hodně úspěchů při lovu televizních a rozhlasových pořadů z orbitu a těším se na shledanou u druhé části dubnové rubriky.

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

© VHR , last change: 11 APR 2003