Satelit 04/2002

 

Vítám Vás při čtení první části dubnové rubriky, věnované tentokráte kompletům s automatickým natáčením antény a bateriovým napájením – tedy určeným především pro dovolenkové cesty s karavanem anebo s jachtou. Druhá část rubriky bude věnována jarní nabídce UPC Direct. 

 

 

Co s sebou na dovolenou - satelitní komplet!       

 

 

Plánujete cestu po Evropě dovolenou na čtyřech kolech? Budete se prohánět po Středozemním či Baltském moři na jachtě? Pak mezi výstroj a výzbroj můžete přibalit i satelitní komplet! A ne ledajaký. Dnešní analogové i digitální přijímače jsou malé, na baterky a parabola se sama natáčí na družici i při stokilometrové jízdě!

 

 

Možná jste si již všimli, že někteří, zejména němečtí turisté, nemohou ani o dovolené zapomenout na své oblíbené televizní pořady a jejich karavany zdobí či hyzdí satelitní paraboly. A dnes dokonce tento výdobytek civilizace najdeme i na luxusních jachtách, brázdící přístavy přímořských letovisek. Takže ani na volné vodní ploše, samozřejmě dostatečně pokryté signálem komunikační družice, nemusíme být ochuzeni o sledování telenovel, zpráv či sportovních přenosů.

K příjmu potřebujeme jen vhodný receiver, nejlépe napájený z palubní sítě stejnosměrného napětí a malou parabolu. Pro dokonalou satelitní pohodu je pak žádoucí a na moři dokonce nutný automatický pozicioner, dotáčející satelitní anténu na danou družici.

 

Měl jsem možnost vidět takový satelitní komplet na vlastní oči v prodejně firmy JJJ-SAT, která jej chystala předvést na pražské výstavě karavanů a lodí. Jednalo se o výrobek známé německé firmy Kathrein, se kterým bych vás chtěl ve stručnosti seznámit.

 

Sestava pro mobilní příjem je zkompletována z několika zařízení, dle požadavků a náročnosti zákazníka. V první řadě je to plochá čtvercová satelitní anténa BAS 60 či BAS 61 o velikosti 50x50 cm. Anténa je velmi plochá a v účinnosti srovnatelná s offset parabolou o velikosti 60 cm. Má v sobě integrovaný universální konvertor o typickém šumovém čísle 0,8 dB, který přijímá pásmo 10,7 až 12,75 GHz, s elektrickým přepínáním polarizace 14/18 V a superponovaným signálem 22 kHz pro změnu kmitočtu lokálního oscilátoru pro spodní (low) a horní (high) pásmo. Typ BSA obsahuje dokonce TWIN konvertor se dvěma nezávislými výstupy a lze na něj připojit dva různé receivery. Můžete se tak s jednou „parabolou“ podělit o signál i se svým sousedem ve vedlejším karavanu.

 

Pro dokonalý požitek i za jízdy je nutné zabezpečit automatické natáčení antény. K tomu slouží podstavec antény s motorickým natáčením - automatickým pozicionerem HDP 160, pomocí kabelu je ovládání řízené z malé přídavné skříňky pozicioneru, která má jen dvě tlačítka - Parken a Suchen a šest obrázkových symbolů indikace funkce na displeji. Spolehlivá funkce automatického natáčení prošla řadou testů a je homologována německou komisí TÜV pro rychlost až 130 km/hod. Anténa BAS 60/61 váží 6,9 kg, s podstavcem s motorickým natáčením a pozicionerem HDP 160 pak dohromady váží 13,9 kg. Při natáčení může dojít ke krátkodobému maximálnímu proudovému zatížení až 12 A.

 

K vlastnímu příjmu programů pak Kathrein dodává několik typů receiverů s bateriovým napájením.

 

Prvním typem je analogový receiver UFD 345 s pamětí pro 200 televizních a 99 rozhlasových stanic. Je napájený stejnosměrným napětím 12-24 V a lze jej též v případě možnosti v kempu připojit i na „klasickou“ síť 230 V o kmitočtu 50 Hz. Je vybavený low treshold tunerem pro příjem i slabých signálů a zvládá spínání více konvertorů pomocí povelů DiSEqC 1.0 a Tone Burst. Na zadní straně receiveru jsou tři konektory SCART pro připojení TV, VCR a případně dekodéru. Zajímavým doplňkem je pak možnost vyvedení sensoru přijímače dálkového ovládání po kabelu mimo místnost, kde je receiver umístěný. Napadá mě možnost sledování TV na kempinkových lehátkách před karavanem či na horní palubě lodi, aniž by se musel přijímač přemisťovat. Tedy nebývalé pohodlí pro velmi závislé televizní maniaky!

 

Dalším receiverem je typ UFD 346, který má stejné vlastnosti, ale obsahuje navíc díl pro příjem ADR (Astra Digital Radios) audio vysílání v normě MPEG-1 na podnosných analogových televizí, které je v Německu oblíbené. Celkem lze uložit do paměti až 250 ADR stanic. Typ UFD 347 je zcela identickým analogovým receiverem jako první popisovaný UFD 345, liší se jen použitím dvou konektorů SCART, a má navíc PLL modulátor pro 21.-69. kanál - umožňuje tak připojit i televizní přijímač bez A/V vstupních konektorů. Všechny receivery jsou velmi malých rozměrů 27x5x15 cm.

 

Ale o dovolené se nemusíme spokojovat jen s omezenou nabídkou analogových stanic, pokud požadujeme i digitální příjem, má pro nás v nabídce firma Kathrein receiver UFD 545. Ten má v sobě integrován stejný analogový díl, jak výše popsané přijímače trojkové řady a navíc má digitální část pro příjem DVB-S kanálů v normě MPEG-2. Celkem lze načíst až 1800 SCPC či MCPC kanálů. Základní typ neobsahuje CI rozhraní, ani vestavěný dekodér, je možný tedy jen příjem volných, nekódovaných stanic (FTA). V katalogu Kathreinu jsou ale již nabízeny i typy s CI či dekodéry. Jinak je to přes bateriové napájení (samozřejmě lze i střídavé 230 V) plnohodnotný „dospělý“ receiver - s propracovaným menu v devíti jazycích, EPG, generátorem teletextu, výstupním F konektorem (loop through) pro připojení dalšího receiveru a sériovým konektorem RS 232 pro připojení počítače. Příjemně jsem byl překvapen výstupem digitálního SPDIF audio signálu s Dolby Digital 5.1. Receiver zvládá DiSEqC 1.1, také u něj lze „vytáhnout“ po kabelu senzor IR a navíc lze přepínat dva kódy IR, aby nedocházelo k rušení povely druhého receiveru stejného výrobce, umístěného v nejbližším okolí.

 

Tolik aspoň letmé seznámení a případný tip, čím dovybavit váš karavan, obytný automobil, houseboat či jachtu před letní dovolenkovou sezónou. Pokud na to máte, mohu zařízení doporučit. Viděl jsem, že se jedná o robustní konstrukci, která je konstruovaná tak, abyste s ní měli během prázdnin žádné starosti. O pečlivosti rosenheimského výrobce svědčí i podrobná instruktážní dokumentace, kde najdete i tabulky a mapky s hodnocením kvality a možnosti příjmu v některých evropských místech a středomořských letoviscích. A na závěr odpověď na otázku – kolik to stojí? Podle vyjádření Bc.Jandy z firmy JJJ-SAT Besie stojí komplet včetně antény 49 500 Kč bez instalace. Přeji vám příjemnou dovolenou s televizními a rozhlasovými stanicemi z orbitu.

 

 

Jarní nabídka UPC Direct

 

V měsíci dubnu přichází poskytovatel placené satelitní televize UPC Direct s několika novinkami, které by mohly oslovit další zájemce o tuto „satelitní kabelovku“.

 

V první řadě je to nabídka UPC – 33%.

 

Tento zdánlivě matematický kód můžeme jednoduše rozluštit jako nabídku pro všechny nové zákazníky, kteří uzavřou smlouvu o dodávce služeb UPC Direct v období od 15.4. do 15.6.2002. Právě v těchto dvou jarních měsících totiž získají slevu 33% na první tři měsíce sledování základní nabídky Rodina. Pokud si objednají i prémiový filmový kanál HBO, pak samozřejmě také na něj obdrží 33% slevu. Znamená to, že vlastně budou sledovat 1 měsíc zdarma!

 

Anebo počítejme jinak. Pokud uvažujeme o roční abonenci základní nabídky Rodina, pak za celé toto období ušetří noví zákazníci při této nabídce sympatických 10% pravidelných poplatků a každý měsíc se jim vlastně sníží náklady z 512 Kč na přijatelných 460 Kč. Což už odpovídá ceně některých „pozemních“ kabelovek. UPC Direct však nabízí určitě více televizních a rozhlasových programů, než jiný kabelový operátor. Takže pokud uvažujete o pořízení „satelitní kabelovky“, není proč váhat. Další informace můžete získat u kteréhokoliv ze čtyř stovek certifikovaných prodejců v České republice, nebo na internetových stránkách UPC na adrese www.upc.cz anebo v Zákaznickém centru. Do něj se dovoláte na tlf.čísle 0844 11 11 12, což je tzvn. modrá linka s místním tarifem z jakéhokoliv telefonu v ČR, pražští zájemci mohou využít linku (02) 41 00 51 00.

 

Touto novinkou však ještě není výčet jarních změn zdaleka vyčerpán. Možná už víte, že od začátku dubna rozšířila společnost UPC základní nabídku Rodina o tři nové, atraktivní televizní stanice.

 

Aktuální informace ze Slovenska, ale také ze světa i z ČR můžete nyní získat na slovenském zpravodajském kanále TA3. Především mladí diváci ocení zařazení kanálu Extreme Sports, který je prvním a jediným televizním kanálem na světě, zcela věnovaném extrémním sportům a životnímu stylu  (adrenalinové sporty, hudba, móda a netradiční životní styl). Třetím novým kanálem v nabídce, určeným především mužům všech věkových skupin, je Avante. Ten (stejně jako předchozí) vysílá v angličtině a nabízí pořady o automobilech, lodích, letadlech, nových technologiích a výjimečných osobnostech našich dnů.

 

Vzhledem k těmto programovým změnám dochází (poprvé od zavedení služby na podzim 2000) k jiné organizaci předvoleb u pronajatého receiveru Philips DSX 6010. Změny jsou to výrazné a čitelně oddělují jednotlivé žánrové skupiny programů. Na nepřesunutelná místa předvoleb (nyní jsou to čísla 1 - 37) jsou nyní zařazeny také některé vybrané oblíbené volně šířené kanály. Nová organizace předvoleb je čitelnější a lépe seskupuje jednotlivé tematické žánry přenášených programů – filmové, sportovní, dokumentární, zpravodajské apod. UPC věří, že se tato změna setká s příznivým ohlasem u zákazníků.

 

Pohledem do nové organizace předvoleb dojdeme ještě k dalšímu chystanému překvapení pro všechny abonenty UPC Direct. A to jsou tři neobsazená programová místa. Ano, vedou se intenzivní jednání s Českou televizí a dokonce byla úspěšně dokončena domluva s provozovatelem nového sportovního kanálu Galaxie Sport. Sportovní fanouškové jistě uvítají Galaxii Sport na předvolbě č.13, a to prý již od května tohoto roku! Takže nezbývá, než doufat, že se možná v blízké budoucnosti dočkáme také zařazení vysílání veřejnoprávní televize na předvolby č.1 a 2. Z první předvolby by se pak zpravodajský kanál TA 3 přesunul na nezaplněnou pozici č.35. Ale jak to nakonec vše dopadne ve skutečnosti si budeme muset ještě chvíli počkat. Rozhodně by ale příjem zejména zmiňované České televize uvítali obyvatelé na venkově a v místech, kde je velmi špatný příjem naší televize z pozemních vysílačů. A takových oblastí je v naší republice jistě celá řada.

 

Další zajímavou myšlenkou, se kterou se vedení UPC v současné době zabývá, je umožnit v budoucnu abonentům po ukončení smlouvy odkoupit si svůj dosud pronajatý receiver Philips a ponechat si jej pro příjem nezakódovaných televizních a rozhlasových stanic. Na uvedení této novinky do života si ještě ale musíme nějaký čas počkat, samozřejmě musí před tím dojít též k úpravě software přijímače. Ten zatím nelze využívat pro příjem nezakódovaných programů bez aktivní platné přístupové karty.

 

Na tuto myšlenku navazuje i další, zajímavá úvaha poskytovat abonentům v budoucnu „předplacené“ služby UPC Direct. Jednalo by se o možnost pořídit si buď přístupovou kartu na půl roku či jeden rok anebo si zakoupit k ní i celý přijímací komplet za dotovanou cenu. Tedy něco podobného, jak to funguje u mobilních operátorů. Určitě by se tato možnost setkala u řady potencionálních zákazníků s úspěchem.

 

Taková je tedy současná jarní nabídka společnosti UPC a některé úvahy do dalších měsíců. Tím však nejsou ale ještě zdaleka všechny plány UPC Direct prozrazeny. V červnu dojde k plánovanému odchodu bývalého polského partnera Wizja TV ze stávajících transponderů na družici Astra a pro českou, slovenskou a maďarskou platformu UPC tak zůstane více možností, jak s uvolněnými kanály naložit. Určitě dojde k úpravě technických parametrů přenosu, zejména k zvýšení datových toků a tím k zlepšení kvality obrazu. Plánuje se také duální vysílání zvukového doprovodu u premiérového filmového kanálu HBO, tedy přenos originálního zvuku i českého dabingu. Dále se uvažuje i o zpestření stávající programové nabídky o nové, atraktivní programy, rozšíření českého dabingu, služby EPG (elektronický programový průvodce), případně teletextu. Ale to už bude další, „letní“ nabídka.

 

Společnost UPC ČR, a.s. přeje všem svým současným i budoucím abonentům hodně zábavy a zážitků při sledování televizních a rozhlasových stanic z orbitu a prosluněnou jarní pohodu. 

 

Zpracováno podle podkladů UPC ČR, a.s.

 

 

Tak to je pro dnešek vše, další aktuální informace připravuji na zpravodajský server – SatCentrum, který vám doporučuji navštívit (http://www.satcentrum.cz/). Na další setkání se satelity se těší

 

 ing.Václav Hrubec, VHR, Kvasice, (http://www.vhr.cz/ , http://www.vhr.sk/, a http://www.satmagazin.cz/, e-mail: vhr@vhr.cz). 

 

---

Back to VHR

 

    Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

    Information published on these pages may not be reproduced unless the source  (VHR) is mentioned.

Mailto

 

 

© VHR, last change:  19 APR 2002