Satelit 3/2005 – 1.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení první jarní satelitní rubriky

 

I když v době uzávěrky leží venku několik centimetrů čerstvého sněhu. Dnes najdete v rubrice spoustu nových stanic na orbitu, některé z nich budou vysílat i v našich mateřštinách. Technika bude zastoupena modulem AlphaCrypt light a v závěru mám ještě info o Směmovnou přijatém „antipirátském“ zákonu, který významně zasáhne do života mnohých satelitních fanoušků.

 

Nalaďte si: novinky na Astře, Hot Birdu a Eurobirdu

 

 

Počet satelitních digitálních televizních a rozhlasových stanic se neustále zvyšuje. V současnosti lze přijímat jen ze satelitu Hot Bird 13,0° východně asi 390 digitálních televizních stanic a 378 digitálních rozhlasových stanic. Na pozici 19,2° východně, satelitního provozovatele ASTRA, je možné nyní přijímat asi 180 digitálních televizních stanic a 260 digitálních rozhlasových stanic. Tento stav se každý týden zvyšuje.

 

Anime+ se už brzy objeví na Astře v UPC Direct

 

Nový kanál Anime+, který je už od ledna dostupný v kabelových sítích v ČR (např. Karneval) se už brzy objeví i v nabídce UPC Direct. První testy proběhly už 1.3.2005 večer, kdy mělo po ukončení vysílání dětského kanálu Minimax v paketu UPC Direct na Astře 1G, tr. 79, 11,992 H, SR 27500, FEC 3/4 následovat pravidelné vysílání interaktivního hudebního kanálu CherryMusic. Hudba - klipy skutečně naběhly, ale v pravém horním rohu se objevilo nové logo: černé písmeno A s plusem a nápisem TEST. Ještě doplním identifikátory: V-PID je 651, A-PID 660 - maďarské audio nebylo (dnes po 20. hodině) vysílané , A-PID 661 Czech - toto audio bylo použito pro hudbu.

Dětský kanál MiniMax nevysílá celý den, ale jen 14,5 hodiny denně. Potom jej o osmé hodině večerní vždy střídal maďarský interaktivní hudební kanál CherryMusic (dříve MusiMax). To už se ale brzy změní, podobně jako v lednu v distribučním paketu na Amosu (na pozici 4,0 st. záp., tr. 8U, frq. 11,260 H, SR 27500, FEC 3/4, v paketu Telespazio Hungary, SID 10, V-PID 2560, A-PID 2561 maďarský a A-PID 2562 český dabing) tedy dojde ke změně i v paketu UPC Direct na Astře.

CherryMusic budeme moci sledovat až od jedenácté hodině večerní, od osmé bude zařazen animovaný kanál pro starší děti a mládež Anime+. Teprve po jeho tříhodinovém bloku potom zahájí hudební interaktivní kanál CherryMusic. Vysílání na Astře bude kódované v systému CryptoWorks a bude dostupné v základní programové nabídce Rodina. Na zapůjčeném receiveru Philips jej abonenti najdou na předvolbě č.17.

Program Anime+ je původem maďarské provenience a připravuje jej redakce stanice A plusz TV. Podle popisu některých kreslených seriálů typu Megaman či Pokémon se bude jednat o program pro věkovou kategorii 10-14 let, v některých případech i mírně starší pubescenty, čemuž odpovídá i pozdější vysílací čas mezi osmou a jedenáctou hodinou večerní. Tříhodinové vysílání bude dabované do češtiny a informace o programové nabídce bude zájemcům dostupná na stránce mateřské redakce A plusz, která je ale zatím pouze v maďarštině na adrese: www.aplusztv.hu .

Rakouské Hitradio Planet míří na Astru


ORS, provozovatel vysílací sítě rakouského rozhlasu a televize společnosti ORF, integruje soukromé Hitradio Planet do svého digitálního paketu na satelitu Astra 19.2° východně. Hitradio Planet je srbsko-chorvatská soukromá stanice. Cílovou skupinou stanice jsou srbsko-chorvatsky mluvící Rómové v Evropě. Podle všech předpokladů mělo být vysílání zahájeno krátce po uzávěrce této rubriky - dne 8. 3. 2005. Jak známo, společnost ORF na začátku roku 2005 rozšířila své vysílací kapacity na satelitu Astra. Ke stávajícímu tr. č. 117, frq. 12,692 H, SR 22000, FEC 5/6 přibyl druhý tr. č. 115, frq. 12,663 H, SR 22000, FEC 5/6. A právě na tomto novém transponderu se Hitradio Planet má objevit.

 

Radio Viola v paketu TechniSat

 

Do placeného rozhlasového paketu firmy TechniSat na orbitální pozici ASTRA 19,2° východně přibyla tento měsíc další rozhlasová stanice - Viola 1. Vysílá s označením Radio Viola a nabízí díla velkých tenoristů, operety a opery bez přerušení reklamou. Další informace o paketu najdeme na internetové stránce: www.techniradio.de . Parametry příjmu: kmitočet a polarizace: 10,832 H, SR: 22000, FEC: 5/6, jazyk: němčina, kódování: Conax.

Canale Italia zahajuje nekódované vysílání


Italská televizní stanice Canale Italia zahájila na začátku března svým pravidelným programem vysílání v digitálním paketu Telespazio. Canale Italia lze volně přijímat ze satelitu Hot Bird 13,0° východně. Nový italský televizní kanál m. j. denně od 20.00-21.30 hod. přináší aktuální zprávy z Itálie a celého světa. Parametry příjmu: frekvence: 11,179 H, SR: 27500, FEC: 3/4, jazyk: italština, kódování: volně přístupný (FTA).

Ruská Music Box TV na Hot Birdu


 
Ruská verze hudební stanice Music Box TV zahájila své nekódované vysílání v paketu Telespazio na satelitu Hot Bird 13,0° východně. V Evropě byl dosud možný volný příjem této stanice jen na pozici 4° západně, ze satelitu Amos. Italská verze se také vysílá na Hot Birdu 13,0° východně na kmitočtu 12,207 H, SR 27500, FEC 3/4. Informace o stanici lze získat na internetové stránce: www.musicboxtv.ru . Parametry příjmu: kmitočet: 11,179 H, SR: 27500, FEC: 3/4, jazyk: ruština, kódování: volně přístupný (FTA).

Hot Bird 13° východně: ještě více italských televizních stanic


 V současnosti je na satelitech Hot Bird, umístěných na orbitální pozici 13° východně dostupných téměř 100 digitálních nekódovaných televizních programů (FTA) z Itálie. Kromě televizí můžeme přijímat i mnoho desítek italských rozhlasových programů. V digitální nabídce jsou zastoupeny významné italské veřejnoprávní a soukromé televizní stanice. Jsou to všechny veřejnoprávní stanice společnosti RAI a také Berlusconiho komerční stanice Italia-Uno, Canale 5, Italia 1, a Rete 4. Před několika dny na satelitu Hot Bird 13° východně zahájila své vysílání italská komerční stanice Nessuno-TV. Nessuno-TV vysílá nekódovaně na kmitočtu 11,938 H, SR 27500, FEC 3/4. Italské programy na Hot Birdu 13° východně lze u nás i jinde ve střední Evropě kvalitně přijímat s malou satelitní parabolou o průměru 33 cm.

Radio 4 Peace na Hot Birdu


 Na satelitu Hot Bird 13,0° východně bylo zahájeno digitální a nekódované vysílání italské rozhlasové stanice Radio For Peace. Informace o stanici lze získat na internetu: www.radiokcentrale.it/radio4peace.htm . Parametry příjmu: kmitočet a polarizace: 11,200 V, SR: 27500, FEC: 5/6, nekódované vysílání.

TF1 HD zahájilo zkušební vysílání na Hot Birdu 13° východně


Na satelitu Hot Bird 13° východně vysílá francouzská komerční stanice TF1 zkušebně ve formátu HDTV. Signál není kódován a nese označení TF1 HD. Vysílání je k dispozici v digitálním paketu společnosti RR Satellite Communication na kmitočtu 11,013 H, SR 27500, FEC 3/4. Zkušební vysílání podporuje tzv. HD-Forum - francouzské průmyslové sdružení na podporu televize s vysokým
rozlišením - HDTV. K tomuto tématu jsou další informace dostupné na www.hdforum.fr . Naladil jsem si toto vysílání na novém receiveru Qali-TV pro HDTV a obraz je skutečně se standardem MPEG-2 neporovnatelně kvalitnější, ostrý, s velkou hloubkou a dynamikou. Na připojeném LCD monitoru jsem sice mohl dosáhnout „jen“ 720 řádků (při 1080 byl out of range), ale rozdíl po připojení DVi oproti RGB byl značný. Pro velké LCD televize či plazmy je to výborný zdroj signálu.

Televize TF1, ale i jiné významné francouzské stanice však uvažují nejen o HDTV, nýbrž i o celoevropském digitálním vysílání ve standardu DVB-S. Je to již anachronismus, že nejdůležitější francouzské volně přístupné televizní programy vysílají v současnosti jen analogově, na orbitální pozici 5° západně. Konkrétně TF1, France 2, France 3, France 5, Arte a M6. Těchto šest stanic by se mělo spojit a skutečně brzy vysílat nekódovaně v digitálním módu DVB-S, a nejlépe na satelitu Hot Bird 13° východně.

Cinemax zahájil vysílání v paketu Cyfrowy Polsat

 

Společnost HBO Central Europe připravila další filmový kanál. Tento měsíc odstartoval v Pay-TV platformě Cyfrowy Polsat u našich severních sousedů, v dubnu by se měl podle zatím neoficiálních informací objevit i v nabídce našich kabelových providerů. Pokud vše proběhne tak, jak se předpokládá, budou ho moci naladit na svých přijímačích i abonenti satelitní platformy UPC Direct, ti, co mají aktivovaný HBO MaxPack (HBO+ HBO2). Původní distribuční signál stanice Cinemax je přenášený pro kabelové operátory v paketu HBO na satelitu Amos 2 (pozice 4,0 st. západně), na tr. 10,797 H, SR 13740, FEC 3/4, kód PowerVu, PIDy 410/402. Již dnes je zde vysílán s jazykovým doprovodem v maďarštině, češtině, polštině, rumunštině, bulharštině a s originálním zvukem. Pro polské abonenty vysílá Cinemax v paketu Polsat Cyfrowy na družici Hot Bird 3 (pozice 13,0 st. východně), SR 27500, FEC 3/4, kód Nagravision, PIDy 806/807.

 

La Latina TV v květnu také z Hot Birdu


Program La Latina TV by měl zřejmě v květnu t. r. vysílat nekódovaně ze satelitu Hot Bird 13°východně. Je určen pro zájemce o dění v Latinské Americe. La Latina TV je stanice různých privátních investorů z Latinské Ameriky a Evropy. Nabídne zpravodajství, dokumenty, magazíny, hrané filmy, seriály, hudbu a sport. Pořady budou vysílány ve španělském a částečně i v portugalském původním znění a postupně budou opatřeny skrytými titulky v němčině, angličtině a francouzštině.

Sound TV na Eurobirdu

 

Britský varietní a zábavní kanál zahájil své vysílání na konci února pod novým názvem SoundTV. Naladíme ho na společné orbitální pozici Eurobird-ASTRA na 28,5° východně. Na televizním kanále Information-TV se od 14.2.2005 nejprve začaly vysílat - v době od 16.00 hod. do půlnoci - propagační ukázky z nového programu. Oficiální zahájení pak bylo naplánováno na 26. 2. 2005 v 19 hod. SoundTV bude nejdříve vysílat svůj program denně od 16.00 do 00.00 hod. a v blízké budoucnosti přejde na 24 hodinový formát. Kde naladíme SoundTV: Označení stanice: Information TV, satelit: Eurobird 1 (28,5 st. vých.), transponder: 11,623 H, SR: 27500, FEC: 2/3, jazyk: angličtina, kódování: FTA (volné, nekódované vysílání).

 

Punto Sat Mantova (Italie) na Eurobirdu-ASTŘE 28,5° východně


Na společné orbitální pozici Eurobird-ASTRA 28,5° východně byla na transpondéru F2S, kmitočet 12,546 V, změněna symbolová rychlost z 1810 na 2170 (zůstává FEC 3/4). Na tomto kmitočtu je možné přijímat nekódované vysílání italského teleshoppingového kanálu Punto Sat. Mimo to lze kanál Punto Sat volně přijímat na orbitální pozici satelitu Hot Bird 13,0° východně, frekvence 11,200 V, SR 27500, FEC 3/4 a na 11,262 H, SR 27500, FEC 3/4.

Smooth FM 100.4: nově na Eurobirdu-Astře 28.5° východně


Od 14. 2. 2005 na společné pozici Eurobird-Astra 28.5° východně vysílá též rozhlasová stanice Smooth FM 100.4. Jak sdělil šéf Roy Bennett, začátek vysílání byl naplánován na den svatého Valentýna. Smooth FM 100.4 je soukromá stanice, která na VKV kmitočtech v severozápadní Anglii vysílá již od března 2004. Kmitočet na pozici Eurobird-Astra 28.5° východně: 12,324 V, SR 27.500 FEC 2/3, identifikace signálu „5742“. Program nebude kódovaný. Stanice Smooth FM 100.4, jejíž programovou náplní je směs hudby černošské, populární, rokenrolu a blues, dosahuje průměrného týdenního počtu 437 tisíc posluchačů. Další informace o této stanici jsou na internetu, na stránce www.smoothfm.com.

Britský Channel 4 plánuje nový program FTA


Channel 4 plánuje v říjnu t. r. zahájit nekódované vysílání nového tématického programu More4. Nový program by se měl cílevědomě zaměřovat na diváky ABC1 starší 35 let. Náplní programu by měly být především dokumentární filmy, informace o aktuálním mezinárodním a multikulturním dění. More4 bude vysílat z pozice Astra2/Eurobird (28,2/28,5°východně).

Slovenská Moooby TV začala vysílat

 

 

Slovenská stanice Moooby TV začala 1.března ráno volně vysílat ze satelitu Thor 3, umístěného na pozici 0,8 stupňů západně, transponder č.6, frekvence 11,823 H, SR 28000, FEC 7/8, PIDy 516/656. Nejedná se ale o klasický televizní formát, ale o interaktivní zobrazení diváky zasílaných SMS a MMS zpráv. V pětiminutových intervalech se na obrazovce střídají bloky inzerce, job servis a seznamka, pokud je v nabídce JAVA hra pro mobil, prodlužuje se doba zobrazení „ukázkového“ horního okna na 20 či 30 minut. Ve spodním okně trvale rolují řádky TV CHATu – ve formátu NICK (jméno, přezdívka) a krátký text.


Běžící text zatím informuje pouze o cenách ve švédských a norských korunách, uváděné číslo pro zasílání je slovenské: +421 905 779 534. Ceny nejsou pro našeho diváka zrovna lidové, odeslání jedné SMS na CHAT vyjde na 5 SEK anebo 5 NOK, MMSka s obrázkem do seznamky anebo burzy už stojí 15 SEK či 15 NOK, stažení JAVA hry na mobil pak 30 SEK či 30 NOK. Některé zobrazené hry, jako je například kulečník, jsou interaktivní, diváci se mohu prostřednictvím SMSek zapojit do hry a za 2 SEK či 2 NOK si „štouchnout“ tágem a na dálku tak třeba hrát s jiným divákem…

Vysílání tedy není vůbec hudební ani zábavné, jak společnost i-COMMERCE presentovala před slovenskou Rada pre vysielanie a retransmisi. Je to jen reklama na loga, JAVA hry na mobil, seznamka a CHAT. Adresa této televize je: Moooby TV, Teslova 6, 821 02 Bratislava, Slovensko, web: www.moooby.com. Vysílání provozuje společnost i-COMMERCE, s.r.o., která má dostupný svůj firemní web na adrese: www.2icommerce.com, mail: info@2icommerce.com a jobs@2icommerce.com, tel: +421 2 4464 0721, fax: +421 2 4445 0193.


Také v České republice bude v brzké době spuštěna interaktivní televize - FUN 1. Ale jak jsem měl možnost vidět ve studiu providera, pražské společnosti Sat plus, bude se jednat o trochu jinou, na první pohled příjemnější grafiku a bude tam i více doplňkových informací, nejen těch o cenách za odeslané SMSky…

 

Real Madrid a Race World na předvolbách abonentských receiverů UPC Direct 

 

 

UPC Česká republika, a. s. vyšla vstříc sportovním fanouškům a ve své službě UPC Direct zařadila dne 22.2.2005 na pozice 48 a 49 fotbalový TV kanál Real Madrid a sportovní TV kanál Race World. V obou případech jde o tzv. volné TV kanály umístěné na satelitu Astra. Čeští příznivci sportu o ně již dříve projevili značný zájem. „Tímto krokem jsme chtěli vyhovět domácím sportovním příznivcům, kteří chtějí oba TV kanály sledovat a často nevěděli, kde je hledat. Přeji jim ty nejlepší sportovní zážitky a věřím, že i nadále budou spokojeni se s našimi službami,” komentuje rozhodnutí UPC ředitel služby UPC Direct Evžen Chlanda.

Podrobné technické údaje o přidaných kanálech (pro ruční naladění na jiných, jak abonentských receiverech): Real Madrid - Astra 2C, 19,2 stupňů východně, frq. 11,509 GHz, polarita V, SR 22000, FEC 5/6, tr. č.20, video PID 174, audio PID 136. Pro abonenty v ČR a SR je umístěný na předvolbě č.48, na maďarských abonentských receiverech na předvolbě č.51. Race World - Astra 2C, 19,2 stupňů východně, frq. 12,610 GHz, polarita V, SR 22000, FEC 5/6, tr. č.112, video PID 191, audio PID 192. Pro abonenty v ČR a SR je umístěný na předvolbě č.49, na maďarských abonentských receiverech na předvolbě č.52

 

ORF Digital: rozhlasové programy ORF a televize TW1 a gotv změnily posledního února transpondér

 

 

ORF rozšiřuje svoji kapacitu na digitálním satelitu a tím umožní kvalitnější příjem svých rozhlasových a televizních programů. Pro majitele digitálních satelitních set-top-boxů toto rozšíření ovšem znamená určité změny - rozhlasové programy ORF a televize TW1 a gotv změnily satelitní transpondér. Do 28. 2. 2005 proto museli majitelé digitálních satelitních set-top-boxů provést naladění stanic a uložit rozhlasové programy ORF a televize TW1, gotv na nové pozice. Do této doby společnost ORF vysílala tyto programy souběžně, na dosavadním a navíc na novém satelitním transpondéru. Od začátku března je možné přijímat ze satelitu televizní programy ORF, ATVplus na dosavadním satelitním tranpondéru, rozhlasové programy ORF a televize TW1 a gotv výhradně na novém transpondéru. Naladění stanic není problém: tyto programy se pomocí průběžného vyhledávání stanic dají na novém transpondéru snadno vyhledat a umístit na žádanou programovou pozici. V seznamu satelitních programů je nová, zvláštní pozice pro Ö1 - s digitálním zvukem v systému 5.1 Surround: uživatel si na svém satelitním set-top-boxu může uložit „OE1DD".

Vedle nových doplňkových služeb, jako je poslech stanice Ö1 se zvukem Surround, využije ORF dodatečnou kapacitu na satelitu ASTRA digital pro další zlepšení. Programy ORF tak bude možné sledovat a poslouchat v kvalitě, která se podobá kvalitě DVD. Zejména v čase regionálního vysílání „Spolková země dnes“, denně mezi 19.00 až 19.25 hod., díky dodatečnému satelitnímu transpondéru bude možné realizovat kvalitativně patrné zlepšení.

Platforma ORF DIGITAL nabízí všechny rozhlasové a televizní programy ORF v dobré kvalitě obrazu a zvuku, od zahájení vysílání v roce 2000 dosáhla více než 400 tisíc uživatelů. Protože ORF nemůže vysílat své plnoformátové televizní programy (důvodem jsou autorská práva) pro celou Evropu, je k příjmu programů ORF 1 a ORF 2 nutná dekódovací karta. V celé Evropě lze volně přijímat TW1, všechny rozhlasové programy, a - od července roku 2004 - ORF 2 Europe. V této nabídce je také hlavní zpravodajská relace „Zeit im Bild (Doba v obrazech)" v 19.30 hod. vysílána s tlumočením do posunkové řeči.

Prodej a odblokování kartiček smart ORF, které jsou nutné pro dekódování programů ORF 1 a ORF 2, se provádí prostřednictvím zvláštní informační a objednávací služby. Informatice o platformě ORF DIGITAL jsou na internetu (http://digital.ORF.at), na teletextu ORF (s. 319), na tzv. horké lince (email: bestellinfo.digital@orf.at, tel.: 01/870 70-360, pondělí-sobota 8-22 hod). Odblokování zakódované nabídky programů ORF, ORF 1 a ORF 2 je možné výhradně pro rakouské účastníky-plátce poplatků za rozhlas a televizi.

Technická data ORF Digital: satelit: ASTRA 1H (19,2 stupňů východně), transpondér: 117, symbolová rychlost: 22000, FEC: 5/6, kmitočet: 12,69225 GHz, polarizace: horizontální, programy: ORF 1, ORF 2 (včetně vysílání pro spolkové země), ORF 2 Europe, ATVplus. Od ledna 2005 dále přibyl: transpondér: 115, symbolová rychlost: 22000, FEC: 5/6, kmitočet: 12,66275 GHz, polarizace: horizontální, programy: TW1, gotv, rozhlasové programy ORF, Radio Maria Rakousko.

 

Nový AlphaCrypt light   

 

 

Firma Mascom uvádí na trh nový modul podmíněného přístupu (pro dekódování programů placené satelitní či kabelové televize) AlphaCrypt v redukované a levnější základní verzi, kterou si uživatel může v případě potřeby kdykoliv rozšířit aktualizací firmware ze satelitu. Pro výrobu tohoto modulu ji vedly zkušenosti, že ne každý využívá veškeré možnosti „plnohodnotného“ modulu AlphaCrypt s množstvím integrovaných kódovacích systémů. Modul Multicrypt totiž vedle AlphaCryptu dále podporuje i kódovací systémy Irdeto, Conax a Cryptoworks, a je kompatibilní se systémy Betacrypt a Skycrypt. Nový AlphaCrypt light představuje redukovanou, základní verzi, u které chybí kódovací systémy Irdeto, Conax a Cryptoworks. V případě potřeby si ale lze za stanovený poplatek objednat na internetu na www.alphacrypt.de aktualizaci software. Stačí k tomu pouze uvést výrobní číslo, které vytištěné na modulu. Aktualizace software bude potom vysílána firmou Mascom ze satelitu přímo do modulu. Nový firmware je umístěný na transponderu ORF na družici Astra 19,2 stupňů východně (12,693 H, symbolová rychlost 22.000, FEC 5/6).

Moduly CI dnes nabízí i provozovatelé placené televize. Většinou se ale jedná o moduly pouze pro jeden používaný kódovací systém. Ve srovnání s nimi, podobně jako jeho neredukovaná verze, nový AlphaCrypt light poskytuje tyto výhody:
- moduly AlphaCrypt fungují ve všech digitálních set-top-boxech, které mají slot CI a nejen v určitých boxech s licencí od provozovatelů placené televize nebo kabelových sítí,
- v modulech AlphaCrypt je v případě potřeby - po jednorázovém vložení PINu pro dětskou pojistku - dětská pojistka trvale vypnuta (pojistka je aktivní při dodání zboží).

Pro uživatele tak modul AlphaCrypt znamená nezávislost a flexibilitu při digitálním televizním příjmu. Nový AlphaCrypt light je vhodný pro příjem placené televize ze satelitu nebo kabelu. „Každý zaplatí jen za kódovací systémy, které skutečně potřebuje,“ uvedl šéf firmy Mascom, pan Heinz Gruber. Modul AlphaCrypt light je kompatibilní i s HDTV. V německých obchodech lze modul zakoupit za cenu asi 80 EUR.

 

Sněmovna schválila "antipirátský" mediální zákon!

 

 

Sněmovna Parlamentu České republiky schválila dne 16.2.2005 po třetím čtení technický mediálním zákonem, číslo tisku 596, který je mezi satelitní veřejností známý jako "antipirátský". Je to Zákon na ochranu některých služeb v oblasti rozhlasového a televizní vysílání a služeb informační společnosti, který má zabránit výrobě, šíření a dovozu tzv. černých dekodérů, tedy modulů, karet a receiverů se softwarem, umožňující sledování programů placené televize bez zaplacené abonence. Podle předkladatele - Petra Plevy z ODS: „Předloha navazuje na zákon o elektronických komunikacích, a má zajistit ochranu služeb, u nichž je podmíněný přístup. Když to řeknu srozumitelně i pro laiky, tak je to vlastně zakódované vysílání nebo zakódované služby poskytované za úplatu tak, aby nikdo nemohl vyrábět, prodávat a šířit pirátské dekodéry, které by okrádaly vysílatele a majitele autorských práv.“ Zákon po ukončení legislativních procedur (po schválení Senátem a podpisu prezidenta) začne platit zveřejněním ve Sbírce zákonů, předběžně se hovořilo o termínu 1.5.2005.

 

Od tohoto termínu už tedy nebudu moci psát o nových receiverech a universálních modulech a kartách, které umožňují přístup k „nalomeným“ systémům kódování a nebudu je moci ani takto upravené prodávat a servisovat. Dosud se u nás postihoval pouze prodej a úprava pirátských karet a receiverů na domácí platformu UPC Direct, za zahraniční platformy, které se ale ani po našem vstupu nedají abonovat (!) nebyl před přijetím tohoto zákona právní postih. Protože nyní bude trestné i podávání informací a umožnění přístupu k návodům k takovému příjmu, zmizí i webové stránky s uploady, kam mohli satelitní fanouškové zasílat své kódy a programy. Proto také byla v březnu stažena z webu satCentrum stránka Upload, a byla nahrazena TV download, kde jsou týdenní a měsíční programové přehledy řady našich i zahraničních satelitních a kabelových televizí.

 

Zatímco v původním návrhu zákona byla postižitelná propagace a šíření informací fyzickými i právnickými osobami pouze v případě, že to bylo pro obchodní účely, podle nakonec schváleného tisku je to postižitelné vždy (tedy i pro soukromé účely, a bez zisku). Opět se tedy podařilo našim zákonodárcům přijmout ještě přísnější zákon, jak jej po nás původně Evropská unie požadovala. Bohužel se obávám, že se tento zákon začne ihned aplikovat k napadání konkurence a bude sloužit k likvidaci určitých nepohodlných lidí, firem či médií. Jeho znění totiž vyhovuje „české“ povaze závistivce a udavače, což si určitě někteří jedinci nenechají ujít.    

To jsem skončil poněkud nevesele… A ještě abych nezapomněl - v dnešní rubrice jsem čerpal z těchto zdrojů: www.digitalfernsehen.de, www.satfinder.info, www.musicbox.ru, www.smoothfm.com, www.puntosat.com a www.infosat.lu, za přeložení patří velké poděkování Petrovi Miklíkovi.

 

 

   Aktuální změny na satelitních transponderech najdete na internetu na www.satcentrum.com (.cz, .sk), další novinky z oblasti rozhlasu a televize, a to jak kabelové tak i digitální (DAB, DVB-T, DRM, MMDS) najdete na webu www.tvcentrum.com (.sk). Přeji vám hodně zábavy a poučení při lovu na satelitním orbitu! 

  

Tak to je pro dnes vše, těším se na shledanou příště!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 06 MAR 2005