Satelit 03/2003 – 2.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení druhé části březnové rubriky

 

Konečně jsem – po více jak měsíci – z nemocnice doma, a po malém výpadku, kdy jsem se snažil v první řadě pomoci webu satCentrum, se budu zase věnovat svým satelitním stránkám.

 

Děkuji vám za všechny SMSky, maily i telefonáty do nemocnice a za slova povzbuzení a starosti o můj zdravotní stav. Moc mne potěšily a jsem vám za ně moc vděčný.

 

Bohužel jsem z důvodu hospitalizace nestihnul aktualizovat svůj web v závěru měsíce března a vypadnul i první dubnový den – tedy Apríl, a tak vám dodatečně jako první příspěvek připomenu, co jsem „spáchal“ za šprým na web satCentrum. Ostatní příspěvky o Radiu Eviva a dva pohledy na vysílání DVB-T v Bularsku a Itálii jsou již pravdivé.

 

Multichoice se vrací do ČR a SR – Apríl na satCentrum

 

 

Po krátkém březnovém promo vysílání ambiciózního projektu East Box Digital nyní přichází překvapivá informace o dalším zájemci pro spuštění paketu placené televize u nás – Multichoice. Podívejme se, co nabízí tato možná nová konkurence v programové nabídce.

Dnešního dne, 1.4.2003 byl oficiálně presentován zájem společnosti Multichoice o vstup na trh bývalých postkomunistických zemí střední Evropy. Její marketingoví specialisté totiž usoudili, že je tu početná skupina klientů se zájem o zajímavou nabídku Pay-TV ve špičkové obrazové a zvukové kvalitě. Pokud je vám jméno tohoto providera poněkud povědomé, nejedná se o náhodu - ano tato společnost již jednou před několika lety podnikala na našem území s produktem placené analogové televize Multichoice Kaleidoscope.

Oficiální představení služby je plánováno na konec měsíce května, abonence nových zákazníků bude zahájena během léta a ostrý start pak k 1.9.2003.


Programová nabídka bude kromě kanálu Multichoice, dabovaného do češtiny a slovenštiny obsahovat tematické kanály především z nabídky Sky Digital, které budou distribuované v anglickém, popřípadě francouzském jazyce. Do budoucna se počítá s rozšířením o další dabované mutace. V rámci reciproční výměny s kabelovými operátory bude možnost abonentům nabídnout české verze kanálů Eurosport, Reality TV, Avante, Fox Kids, Club a Animal Planet, z paketu Czechlink bude zařazena do nabídky Stanice O a uvažuje se předběžně i o programu Galaxie sport a Nat1. Bohužel byla však neúspěšně ukončena jednání s britskou BBC, jejíž programy, sice volně nabízené k distribuci, nebudeme moci ve střední Evropě sledovat, protože budou šířeny pouze v britském svazku na družici Astra 2D.

A co budou obsahovat jednotlivé programové nabídky?


Mulichoice Basic obsahuje tyto programy: Bravo, Cartoon Network, Challenge TV, Channel 5, Discovery Animal Planet, Discovery Channel, Discovery Home & Leisure, Eurosport, Eurosport News, Extreme Sports, Fox Kids, Granada Men & Motors, Granada Plus, Living (UK), Motors TV, MTV, National Geographic Channel, Nickelodeon, Nick jr., QVC, Sky News, Sky One, Sky Travel, The Christian Channel, The History Channel, The Paramount Comedy Channel, The Sci-Fi Channel, Tiny Living, TNT, Trouble, TV Travel Shop, UK Gold, UK Horizons, UK Play, VH-1 a Multichoice Channel.

Multichoice Sports nabízí sportovním fanouškům navíc programy: Sky Sports 1, Sky Sports 2 a Sky Sports 3 a do budoucna možná i Galaxie sport.

Multichoice Movie pak pro filmové fandy přinese programy: Sky Premier + Sky Movie Max, The Disney Channel a Sky Cinema.

 

Předběžné cenové relace pro střední Evropu:


Multichoice Basic                                                          736 Kč měsíčně
Multichoice Sports + Basic                                           1380 Kč měsíčně
Multichoice Movie + Basic                                            1472 Kč měsíčně
Multichoice komplet (Basic + Sports + Movie)                1700 Kč měsíčně


Zveřejněné ceny jsou pouze orientační a budou zřejmě ještě upravené podle kupní síly obyvatelstva v dané zemi. Abonentský poplatek se bude samozřejmě platit v místní měně, tedy v ČR v Kč a na Slovensku v Sk.

A ještě několik technických informací:


Pro abonenty budou zapůjčovány set-top boxy s kódovacím systémem Videoguard a paraboly ofset 60 cm plus konvertor universal 0,6 dB pro příjem z pozice 28 stupňů východně.

Při rozjezdu abonence bude zákazníkům nabízen digitální satelitní receiver Pace, z bývalého montážního závodu Flextronics International v Brně. Výrobní linku již zakoupili, demontovali a bude přenesena do nového závodu v Plzni na Borských polích. Zde bude vyráběn již inovovaný model, označovaný jako Panasonic TU DSB 31 .

Společnost Multichoice věří, že přiláká na svoji nabídku zejména zákazníky, kteří si rádi připlatí za lepší obrazovou kvalitu. Proto bude k dispozici více transponderů na družici Eurobird 1 a Astra 2A a 2B.

Tolik první informace, během dvou měsíců se dozvíme více a uvidíme, jak (a zda) nová konkurence zaloví ve stojatých vodách placené televize v naší zemi.

Raději ještě jednou vysvětlení na závěr:


Jak jste správně usoudili, jednalo se o aprílový nápad, jak by mohla vypadat nabídka Pay TV v naší republice. Bohužel se jedná zřejmě o nesplnitelný sen. Cenové relace i nabídka však odpovídá reálné nabídce Sky Family, Sports a Movie (v přepočtu kursu GBP na CZK), set-top boxy s Videoguardem lze v ČR sehnat (sám mám doma dva s nabídkou Family a BBC), v Brně se nedávno dokonce montovaly :-) Jen ta abonence asi u nás nebude hned tak reálná... I když - před dvěma roky pan Lipra (april odzadu a s přehozeným p a r) zařadil Markízu do Czechlinku a loni si vymyslel Slovlink na Eurobirdu - a do půl roku to byla pravda! Jak bylo konstatováno v úvodu, je u nás určitě početná skupina klientů se zájem o zajímavou nabídku Pay-TV ve špičkové obrazové a zvukové kvalitě! A ta nám chybí...

Tolik na závěr, slibuji, že až do konce roku budu na svém webu i na satCentrum přinášet jen seriózní a pravdivé informace!

  

Radio Eviva skončilo své vysílání na Astře

 

 

Pokud jste si oblíbili švýcarskou stanici, hrající lidovou hudbu - Radio Eviva, tak vás zřejmě nepotěší informace, že poslední březnový den skončila s vysíláním přes družici Astra 2C, a to jak v analogu na podnosné N24, tak v ADR paketu na tr. ZDF. Radio Eviva zde dosud vysílalo volně v analogu na tr. 55 na frq. 10,803 H, podnosná německé televize N24, frq. 7,38 MHz. Majitelé satelitních receiverů s možností příjmu digitálních audio kanálů v systému ADR (Astra Digital Radios) jej mohli do tohoto dne přijímat též v paketu ADR na tr. 33 na Astře 2C na podnosné televize ZDF, frq. 10,964 H, podnosná 7,74 MHz.

 

Radio Eviva vysílá nyní pouze na Hot Birdu 3, tr. 12,475 H, SR 27500, FEC 3/4, A-PID 501.

 

Nakonec nám zbývá poslední možnost, jak zachytit vysílání stanice Radio Eviva přes satelit - a to v digitálu v normě MPEG 2 přes satelit Hot Bird 3 (na pozici 13,0 st. východně), v paketu Belgacom na transponderu 12,475 H, SR 27500, FEC 3/4, audio PID 501. Vysílání z Astry bylo ukončeno z ekonomických důvodů a stanice podle zveřejněných informací neplánuje ani v budoucnu návrat na některou z družic flotily Astra.

 

DVB-T v Bulharsku

 

 

Ačkoliv bulharská veřejnoprávní televize již distribuuje digitální program prostřednictvím satelitu, není pravděpodobné, aby zahájila digitální terestrické vysílání svého prvního programu – jak to požadují podmínky státní licence – v nejbližším období, poněvadž nemá dostatek financí.

Vývoj v této oblasti byl zahrnut v obecném dokumentu pro rozhlasové a televizní vysílání. Mimo to regulátor, Státní komise pro telekomunikace (DKD), zveřejnil Národní program pro realizaci vysílání DVB-T, kde se předpokládá zahájení vysílání v roce 2003 a v roce 2010 až 2012 pokrytí až 90 % země třemi multiplexy s celkem 18 TV programy, včetně internetových služeb.

Oficiální telekomunikační vládní dokument vydaný v květnu 2002 nastínil strategii přechodu od analogového k digitálnímu vysílání. Dokument zahrnul rozvoj sítě DVB-T v hlavním městě Sofii a rovněž zavedení digitálního kabelového vysílání. Počítá se také s účastí na konferenci ITU v roce 2005. Dlouhodobá strategie předpokládá kompletní přechod od analogového k digitálnímu vysílání v roce 2015. Krátkodobá strategie se již začala uskutečňovat, neboť Bulharská telekomunikační společnost (BTC) si v červenci 2001 zajistila licenci na vysílání DVB-T v Sofii, v konkurzu porazila několik dalších uchazečů včetně Union TV, Ring TV a Eurotour Sat TV.

Nový návrh zákona o rozhlase a televizi je prodiskutováván v parlamentu, panují však obavy, že zahájení DVB-T by mohlo být zpožděno nejméně do roku 2007. Do této doby mohou být některé frekvence pravděpodobně využity sousedním Rumunskem. Je třeba, aby budoucí legislativa byla úplná, neboť dosud není např. rozlišení mezi operátory programu, multiplexu a distribuce.

Ačkoliv bulharská veřejnoprávní televize již distribuuje digitální program prostřednictvím satelitu, není pravděpodobné, aby zahájila digitální terestrické vysílání svého prvního programu – jak to požadují podmínky státní licence – v nejbližším období, poněvadž nemá dostatek financí. Po uzákonění legislativy může přijít s nabídkou provozování BTC či jiná společnost podporovaná ze zahraničí, pravděpodobně by mohlo být zahájeno první celoplošné vysílání DVB-T na konci t. r. nebo v roce příštím.

Zdroj: Chris Dziadul - www.dtg.org.uk, přeložil Petr Miklík

 

Experimentální interaktivní vysílání DVB-T v Itálii

 


Italská telekomunikační společnost Itelco zahájí experimentální vysílání DVB-RCT, v prvním terestrickém standardu, jenž nabízí bezdrátový zpětný kanál z domácnosti zpět k vysílateli a k poskytovateli interaktivních služeb.

 

DVB-RCT je účinně mnohotvárný, poměrně levný, výkonný a flexibilně přístupný systém, založený na technologiích OFDM/OFDMA. Tento standard provádí adresování výsledku interaktivního kanálu pro služby digitální terestrické televize, má specifikace systému DVB-T a v loňském roce byl schválen Evropskou telekomunikační standardizační institucí ETSI.

Experimentální vysílání, které má oficiálně začít v září z ústředí v Orvietu, bude také sloužit pro testování mobilního televizního příjmu a vysílání (přenosu) interaktivních televizních služeb. Tři televizní vysílače jsou již připraveny k provozu a pilotní domácnosti mají být vybrány v nastávajících měsících. Pro experiment jich bylo vybráno cca 200 tisíc. Platforma RCT umožní služby jako např.: video na přání (VOD), televizní hlasování, televizní prohlížeč, videokonference, interaktivní hry a T-komerci.

Seminář o interaktivní digitální terestrické televizi se konal 4. a 5. února v centrále firmy Itelcos Orvieto, byl organizovaný spolu se specializovanými odborníky pro technologii OFDMA společnosti Runcom, během semináře byla tato technologie DVB-RCT (RCT = terestrický zpětný kanál) předváděna. Důležitou součástí byli místní odborníci, reprezentující region Umbria, celoplošní vysílatelé RAI, Mediaset, La 7, Home Shopping Europe, právě tak jako různí provozovatelé regionálních televizních sítí. Mimo to na dokreslení technologických detailů systému DVB-RCT, účastníci akce byli seznámeni s experimentem umožňujícím širokopásmový přenos, prohlížení webu, digitální televizní vysílání z vysílacího modulu ke koncovému uživateli, videokonferenci a i VoIP.

Zdroj: Branislav Pekic, News World News - www.dtg.org.uk, přeložil Petr Miklík

 

  

Tak to je vše, přeji vám hodně úspěchů při lovu televizních a rozhlasových pořadů z orbitu a těším se na shledanou u první části dubnové rubriky.

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

© VHR , last change: 02 APR 2003