Satelit 03a/2002

 

 

Vítám vás při čtení březnové satelitní rubriky, věnované DVB PC satelitní kartě a dekódování pomocí této karty a software MultiDec 8.X.

 

 Seznamte se – DVB PCI karta Technisat SkyStar 1

 

Satelitní tunery jako karty, určené k zasunutí do slotu počítače prožívají v současné době svoji renesanci. Zásluhu na tom má zejména cenově výhodný, dotovaný paket DVB PCI karty Technisat SkyStar 2 s ročním předplatným satelitního internetu Europe Online. Těchto Entertaiment boxů se u nás prodala celá řada a sám uvedenou sestavu již přes půl roku používám.

 

V poslední době se stále více satelitních fanoušků začíná zajímat o další typ karty stejného výrobce, prodávaný pod názvem SkyStar 1. Přestože je komerční označení podobné, jedná se o úplně jinou konstrukci, osazenou jiným typem procesoru a spolupracující s jiným uživatelským softwarem. Popularitu této karty způsobil zejména nový program na softwarové dekódování MultiDec, který s ní dobře spolupracuje a který tímto posouvá její využití o stupeň výše.

 

Popis použití programu MultiDec bude náplní dalšího pokračování, již dnes vás však seznámím s popisem a základním programovým vybavením karty SkyStar 1.

 

Začneme od Adama, tedy nejprve rozbalíme krabici. V balení, které jsem testoval byla karta, anglický a německý stručný manuál, instalační CD a česká uživatelská příručka. Na bocích celkem nenápadné krabice byly uvedeny minimální požadavky na počítač, které nejsou vůbec přehnané. Postačí PC s procesorem typu Pentium 166, případně ekvivalent, samozřejmě volný PCI slot, minimálně 32 MB operační paměti a aspoň 32 MB volného místa na hard disku. Grafická karta musí podporovat aspoň rozlišení 800x600 v high color (16 bit). Pro instalaci software potřebujeme CD ROM, programy jsou určené pro operační systém Microsoft Windows 95, 98, NT a 2000. Dále je nutné mít nainstalován DirectX 5 či vyšší a Microsoft Explorer 4.01 či jiný program pro přístup na internet. Tolik uvedená minimální konfigurace, musím říci, že jsem instalaci prováděl bez jakýchkoliv problémů pod Windows XP a na přiloženém CDčku najdete kromě uživatelských programů též Internet Explorer 5.5 a DirectX ve verzi 7. Tedy vše co k správné činnosti potřebujete.

 

Samozřejmě jsme neuvedli, že je nutné mít také satelitní signál, protože se jedná o digitální receiver, tedy je nutné použít universální konvertor pro celé pásmo 10,7 – 12,75 GHz. V nastavení karty je však možnost změny lokálního oscilátoru konvertoru a použít i LNB např. na C pásmo, karta podporuje i DiSEqC 1.0, tedy můžeme přepínat až 4 konvertory (paraboly). Pro příjem signálu z běžných, u nás sledovatelných družic v Ku pásmu postačí ofsetová parabola o průměru cca 80 cm.

 

DVB PCI karta Technisat SkyStar 1 je asi o třetinu delší, jak testovaný předchůdce a je jinak konstruovaná. Na satelitním tuneru jsou dva F konektory, první je vstupní pro signál z LNB, druhý je tzvn. Loop through, tedy výstupní smyčka pro napájení dalšího, například externího satelitního přijímače. Dále je zde konektor CINCH výstupního video signálu (CVBS) pro připojení videa či televize a audio výstup na konektoru JACK stereo 3,5“. Abychom slyšeli zvukový doprovod přijímaných stanic, musíme propojit tento konektor se vstupem (AUX, IN) zvukové karty. Satelitní karta SkyStar 1 umožňuje rozšíření o přídavný modul CI, tedy čtečku CA modulů, tu lze za příplatek dokoupit. No a ještě jedna zajímavost, na kartě najdeme také jeden audio konektor pro vstup CD ROM, lze tedy případně i „směšovat“ obraz ze satelitního tuneru se zvukem z CDčka..

 

Tolik vnější popis, ještě stručné shrnutí základních technických údajů a jdeme instalovat. Technisat SkyStar 1 obsahuje satelitní tuner s QPSK modulací pro C i Ku pásmo, vstupní frekvence je 950-2150 MHz, napájení LNB 14/18 V, max 400 mA, 22 kHz a DiSEqC 1.0, tedy lze přepínat 4 konvertory. Satelitní tuner přijímá SCPC i MCPC kanály s datovým tokem SR 1 až 45 Msymbol/s. Na rozdíl od dříve popisovaného modelu s procesorem B2C2 je tato karta osazena procesorem Philips SAA 7146N.

 

Instalace ovladačů pod Windows XP probíhá bez sebemenších problémů, stejně jako obslužného software. V našem případě jsou to dva programy – Digital TV a DVB Data Services. První slouží jako přehrávač TV a rozhlasových stanic a k nastavení parametrů. V levé části je seznam naladěných programů a v pravém okně pak sledujeme televizi. Pomocí tlačítek vpravo nahoře můžeme obraz zvětšit do okna na požadovanou velikost či zobrazit přes celou obrazovku, navíc si můžeme zvolit výhradní režim zobrazení na popředí, takže můžeme psát např. dopis ve Wordu a v rohu si nechat běžet televizní stanici. Pod seznamem naladěných předvoleb je umístěna regulace hlasitosti a pokud stanice přenáší teletext, objeví se zde i tlačítko pro jeho aktivaci. Vedle ikonky „i“ k vyvolání programové informace o současném a následujícím pořadu pak najdeme kulaté tlačítko pro nahrávání. Tato funkce je velmi dobře naprogramována, grabování obrazu začne okamžitě do předem zvoleného adresáře a ukládat můžeme na disk ve formátu PVA (audio/video), MPEG (audio/video), SSV (video) a MP2 (audio). Pro nahrávání v MPEG-2 se nahrává video stream až s rychlostí 4 Mbit/s. To znamená, že 1 minuta záznamu zabere na hard disku cca 30 MB a tedy hodinový film pak ubere asi 1,8 GB místa. Musím předeslat, že nahrávka je subjektivně kvalitní a neliší se od původního originálního přijímaného pořadu. Záznam je v reálném čase a při přehrávání souboru v žádném formátu nedocházelo k výpadkům či kostečkování.

 

Druhým obslužným programem, dodávaným s kartou je DVB Data Services. Jedná se o příjem dat z transponderů providera, poskytující satelitní internet. Tato karta byla konfigurována na Europe Online, ale samozřejmě lze využívat i jiné poskytovatele, pokud u nich máme zaplacený účet, tedy přístup k datům. Já, protože mám předplatné u EOL, nemusel jsem se znovu registrovat a karta chodila bez problémů na původní nastavení z karty StarSky 2. Pokud ale ještě nejme připojeni, na instalačním CD je opět software E-lert pro poštu, File Fetch Manager a klient pro stahování souborů přes satelit Fazzt. 

 

Tolik první seznámení s DVB PCI kartou Technisat SkyStar 1. Jedná se o dražší, ale universálnější satelitní kartu, která umožňuje dodatečné připojení CI rozhraní pro CA moduly dekodérů. Karta vám zabezpečí kvalitní obraz a zvuk družicové televize a rozhlasu, příjem teletextu a stahování dat z transponderů satelitního internetu. 

 

 

Multi Dec 8.X, aneb přenechte dekódování svému počítači! 

 

Při testování DVB PCI satelitní karty Technisat SkyStar 1 jsem chtěl maximálně využít jejího kvalitního hardware a tak jsem procházel internet, hledaje nějaký další uživatelský software. Ne, že by přiložené programy nebyly pro běžné sledování TV, rádií a stahování internetových dat ze satelitních transponderů vhodné. Naopak, mile mne překvapila jejich stabilnost, rychlost načítání a hlavně výsledná kvalita grabování sledovaných pořadů –tedy nahrávání na hard disk počítače. Ale možná jste už slyšeli o programu MultiDec, tedy softwarového dekodéru, kde dnešní běžný domácí počítač zastane funkci CAM i smat cards. Přeloženo do srozumitelné mluvy - přístupového modulu s dekodérem pro některé používané kódovací systémy a přístupové karty s oprávněním pro sledování určitého paketu digitálních stanic.

 

Ano, nikdy v minulosti nebyla satelitní televize ve vašem PCčku tak dostupná. Včetně atraktivních placených televizních stanic. Co k tomu potřebujete? Vhodnou interní satelitní kartu pro příjem digitálních programů, parabolu, konvertor, moderní, běžný výkonný počítač, odpovídající software a aktuální knihovny a klíče k otevření placených paketů. Co za to obdržíme? Kolem tří stovek kvalitních kanálů zahraniční televize všech tematických žánrů, od sportovních přenosů přes filmové kanály na přání, dětské a hudební stanice, tematické programy pro životní styl až po tvrdou erotiku, přístupnou non stop po celý den. A o bez předplatného a pravidelných či jednorázových poplatků. Jediným omezením je možná to, že se nejedná o pořady, vysílající v našem mateřském jazyce, ale s tím se musíme při lovu na orbitu smířit. Možná nám to dokonce pomůže k rozšíření si svých jazykových znalostí. Nezní to lákavě?

 

Určitě ano, takže se podíváme na nutný hardware a jdeme dekódovat! První nutnou podmínkou je mít ve svém počítači vhodnou digitální satelitní kartu. Vyzkoušené jsou tyto typy: WinTV DVB-s firmy Hauppauge, Galaxis/Siemens DVB-s, TechnoTrend DVB-s a Technisat SkyStar 1. Tato karty většinou používají procesor Philips řady SAA 7146. Naopak nelze použít DVB PCI kartu Technisat SkyStar 2, která se dodává jako dotovaná s předplatným satelitního internetu Europe Online. Ta je osazena procesorem B2C2, se kterým si dekódovací software MultiDec nerozumí. Proto, než si pořídíte nějakou DVB kartu, přesvědčete se nejdříve, jaký má procesor, abyste nebyli později zklamáni. Skutečně záleží zejména na typu procesoru, protože jsou na trhu různé OEM karty dodávané pod jiným označením, jak originál. Například mnou testovaná karta byla označená jako Technisat SkyStar 1, ale na tuneru byla nálepka WinTV-DVB-s, Copyright 1999 Hauppauge Computer Works, Inc. A pod Windows se detekovala jako síťový adaptér Technotrend AG. Jest-li z toho nemáte v hlavě zmatek, tak postoupíme dál. Jaký počítač je vhodný? Modernější multimediální od zhruba Pentia 300 výše a případného ekvivalentu konkurenčního výrobce, s funkčním operačním systémem Windows 98/ME/2000/XP. Samozřejmě čím rychlejší máme procesor a více operační paměti, tím lépe a kvalitněji se nám povedou případné nahrávky pořadů na hard disk. Pro softwarové dekódování to ale zase není až tak rozhodující. DVB kartu rozchodíme na přibaleném uživatelském software a nastavíme parabolu na některou vhodnou družici, například na Astru, Hot Bird, Sirius či Thor. Satelitní karty s přepínačem DiSEqC 1.0 umožňují připojit až čtyři konvertory. Tyto jsem vybral proto, že jsou na nich vysílané placené pakety v kódu Irdeto/Betacrypt, Seca/Mediguard a Viaccess, se kterými si už software MultiDec poradí.

 

Tak, hardware už máme správně vybrané a nainstalované a konečně se dostáváme k vlastní instalaci a použití dekódovacího programu MultiDec 8.X.

 

Zde je na místě nejprve nutné říci to, co jistě tušíte, ale co je musím připomenout. Tedy, že na základě znalostí,získaných v tomto příspěvku si můžete vyzkoušet a otestovat možnosti dekódování některých zahraničních paketů placené televize. Na vaši odpovědnost, riziko a pro vaši soukromou potřebu. Pro instalaci a používání programu MultiDec je zapotřebí mít již určité zkušenosti se satelitním příjmem, základními pojmy a daty pro nastavování stanic a paketů a také určitou znalost práce s počítačem v prostředí Windows. Já, jako autor příspěvku , ani redakce Solid Europe, ani zahraniční autoři software, knihoven a klíčů neberou odpovědnost za případné škody, které si můžete při instalaci DVB karty a software do vašeho počítače způsobit. Pokud se na tuto činnost necítíte, obraťte se raději s montáží karty na vašeho prodejce výpočetní techniky a případné otázky a problémy se softwarem konzultujte s dalšími fanoušky či satelitními odborníky. K tomu můžete s úspěchem využít např. diskusního fóra na webu satCentrum. Popisovaný program MultiDec neumožňuje dekódování žádného systému ani kódu, používaného vysílacími subjekty na území ČR ani SR a neodkódovává pakety, které lze u nás oficielně abonovat společnostmi na našem území licencovanými.

 

Tolik nutná poznámka a přejdeme k vlastní instalaci programu MultiDec. Tento software byl vyvinutý již kdysi pro dekódování analogových programů, kódovaných v systémech VideoCrypt a Nagravision/Syster. Po přechodu drtivé většiny placených paketů do digitálního módu pokračoval vývoj dále a nyní je k dispozici již osmá verze. Případně update na verzi 8.1. Vývojáři jej přizpůsobili i moderním DVB PCI satelitním kartám, které dokáže obsloužit a ovládat u nich naladění a prohlížení audio i video programů v MCPC paketech i jako jednotlivých SCPC programů. Díky počítači je rychlé a snadné třídění stanic a jejich zařazování do preferenčních skupin, zálohování a také podpora rychlého teletextu a přenosu dat. No a v neposlední řadě se podařilo emulovat CA moduly, tedy dekodéry pro některé kódovací systémy a nahradit přístupové kartičky – smart cards s kódy pro sledování placené televize. Současná verze MultiDec 8.X dekóduje systém Viaccess, Irdeto/Betacrypt a Seca/Mediguard. Ostatní systémy zatím rozkódované nebyly, což však neznamená, že se tak nestane někdy v budoucnosti, naopak současné systémy mohou být po přechodu na pozměněný způsob kódování, jako je to u Sca 2, Irdeto 2 a Viaccess 2 pro tento program nedostupné. Ale to je již to riziko neoficiálního příjmu pro soukromé účely.

 

Instalace programu MultiDec je jednoduchá. Z internetu si stáhnete poslední verzi programu, knihoven a klíčů, které zpravidla najdete v ZIP komprimovaných souborech. Pro začátek jsme pro vás přichystali aktuální verzi do sekce Upload souborů na www.satCentrum.com. Nalezené soubory (jedná se o 4 soubory plus jeden s českými fonty pro případné použití pro teletext) zkopírujete nějakého k tomu předem vytvořeného souboru na vašem hard disku a rozbalíte je. Upozorňuji, že se jedná o software německých fanoušků s německým menu, ale část popisu read.me a knihoven je popsána i v angličtině. Některé knihovny jsou určené jen pro Secu a Viaccess a nesnášejí se s Irdetem a naopak, proto si udělejte ještě záložní adresář a do hlavního rootu programu vždy umístěte jen potřebné soubory. Ale to vše je popsané v doplňujících textových souborech. Vlastní program se spouští kliknutím na soubor multiDec.exe. Provede se inicializace driverů DVB karty, vypíše se typ procesoru a naleznou se softwarové emulátory dekodérů. Poté se zobrazí hlavní obrazovka. Jejím popisem se nebudeme zdržovat, vidíte ji na přiložených obrázcích.

 

Na prvním screenu, tedy sejmuté obrazovky vidíte dekódovanou francouzskou mutaci hudebního kanálu MTV F, kde je vidět v dolní části informační lišta s číslem předvolby, názvem stanice, časem i informací o současném a budoucím pořadu z průvodce (EPG). Z horního menu je rozvinuta lišta Kanäle a přehled všech načtených předvoleb Kanalliste bearbeiten.

 

Jak nastavíme jednotlivé programy, vidíme na druhém obrázku, kde jsem dekódoval tematický kanál Escales, kódovaný v systému Viaccess a Seca. Co vše můžeme nastavit vidíme v menu Kanal bearbeiten. Ke správnému nastavení antény nám pomohou dva indikátory, výchylky z barevných čtverečků pro sílu signálu a kvality dekódovaného signálu (Bit error). Před ručním nastavováním parametrů pro každou předvolbu bych však preferoval automatické skenování celé družice. Původně jsem nevěřil, že scan najde i SCPC programy, ale software je opravdu důsledný, skenování jedné družice ale pak může trvat až několik desítek minut či dokonce (v případě Astry) i hodinu! Pro první nastavení je to ale vhodné přetrpět, příště lze zaškrtnout jen volbu update – přidání pouze nových stanic.

 

Na třetí sejmuté obrazovce se španělským programem Disney Channel + 1 vidíme použití EPG, je to Info list s podrobným obsahem děje (Event Information Table), samozřejmě, pokud je EPG provozovatelem stanice vysílané. Kromě textu jsou zde i ostatní doplňující časové údaje.

 

Pro vaši představu, jak se zobrazuje EPG u českých stanic jsem použil obrazovku se stanicí Animal Planet Cze. Jak jsem v úvodu uvedl, neumí MultiDec dekódovat systém CryptoWorks, používaný v UPC Directu i Czechlinku, takže obraz nevidíme. Česká diakritika se však zobrazuje u EPG stejně nesrozumitelně, jak u ostatních stolních receiverů. Jedinou vyjímkou je Philips DSX 6010 pro abonenty UPC, kde je tato věc vyřešena.

 

No a abyste viděli, že dekódovat lze i žádané ostré programy pro pány, sejmul jsem pro vás obrázek stanice španělské stanice Taquilla XX, vysílající non stop hard porno v systému Seca. Z důvodu veřejné presentace jsem část obrazovky zakryl informačním panelem.

 

A na závěr jako ocenění vaší snahy dočíst text až sem připojuji poslední screen s holandsým programem X-Zone z paketu Canal + a kódovaném též v Sece.

 

Ano, nikdy v minulosti nebyla satelitní televize ve vašem PCčku tak dostupná. Pokud se snažíte sami vzdělávat a hledat informace na internetu, můžete dnes získat více a za nižší peněžní výdaje. A to za tu vynaloženou námahu jistě stojí. Přeji vám úspěšný lov po satelitním orbitě!               

 

Tak to je vše z druhé březnové rubriky, na další setkání se satelity příští měsíc se těší ing.Václav Hrubec, Kvasice, VHR (www.vhr.cz, www.vhr.sk, http://www.satcentrum.cz/ )

 

---

Back to VHR

 

    Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu  (VHR).

    Information published on these pages may not be reproduced unless the source  (VHR) is mentioned.

Mailto

 

 

© VHR, last change: 23 MAR 2002