Satelit 03/2002

 

 

Vítám vás při čtení březnové satelitní rubriky. Událostí měsíce bylo spuštění vysílání slovenské JOJ TV a českého kanálu Galaxie Sport. Oba tyto programy můžeme sledovat i přes satelit. Zatímco o JOJ jsem již dříve podrobně referoval, o možnosti zachycení Galaxie jsem zatím v našem magazínu nepsal. Proto dnešní rubriku začnu podrobným návodem 

 

 Jak naladit Galaxii Sport

 

Od 1.3.2002 vysílá televize Galaxie Sport. A od tohoto prvního březnového rána mi vyzvání mobilní telefon s dotazy, jak a kde naladit tuto novou sportovní a hudební satelitní stanici. Pro vás, kteří jste zatím nebyli Galaxie Sportv ladění úspěšní, mám pár rad, které by vám třeba mohli pomoci. Popisovaný „polopatický“ návod je určený pro začátečníky či nezkušené fanoušky satelitního příjmu. Pokud mezi ně nepatříte a máte Galaxii úspěšně naladěnou, gratuluji vám. Nemusíte další text číst. Rozhodně však není na místě nějaký pobavený úsměv či výsměch, každý jsme kdysi nějak začínali…

 

Nejprve se podívejme na základní technická data. Možná jste byli zmateni tím, že jste jedny údaje k nastavení našli v jednom satelitním měsíčníku, jiné v satelitním programovém týdeníku a také na webech, zabývající se družicovým příjmem byly uveřejněné různé informace. Takže platí info z webu www.satCentrum.com a z týdeníku Satelit/Parabola č.10/2002, kde můžete najít i podrobný program této televize na celý týden. TV Galaxie Sport vysílá ze satelitu Eutelsat W1, na pozici 10,0 stupňů východně, transponder F5, frekvence 12,702 GHz, vertikální polarizace, datový tok SR 2963 a chybové opravné korekce FEC 3/4. Po zadání uvedených parametrů se vám program načte s identifikací Tadiran Scopus, ale podle loga v levé horní části obrazovky Galaxie Praha a samozřejmě také podle češtiny Turecká stanice NTV na Eutelsatu W1poznáte, že jste byli úspěšní. Pokud se vám ale po zadání vyhledávání programu objeví chybové hlášení, že program nebyl nalezen, bude asi problém v tom, že nejste na správném satelitu.

 

Družice Eutelsat W1 je umístěna na 10,0 stupňů východně, to znamená „napravo“ od Astry a Hotbirdu (pokud se díváme na parabolu zezadu, směrem „na družici“). Pořadí umístění družic na orbitě je zleva doprava, tedy od východu na západ Astra (19,2), Eutelsat W2 (16,0), Hotbird (13,0) a „náš“ Eutelsat W1. Pomocí indikace přijímaného signálu se tedy jedná o třetí výchylku, pokud postupujeme od Astry či o první od sousední pozice Hotbirdů. Pokud natáčíte parabolu pomocí analogového receiveru, na družici Eutelsat W1 už mnoho analogových stanic nevysílá. Zcela určitě vám však pomůže k identifikaci správné družice turecký Turecká stanice CNBC-e na Eutelsatu W1zpravodajský kanál NTV, který najdete na frq. 10,987 GHz, horizontální polarizace, zvuková podnosná 6,65 MHz. Další u nás přijímatelný transponder 11,163 H totiž vysílá jen v určitém večerním čase a střídají se na něm programy Herbalife Network, Voice of America pro srbské a albánské etnikum a JV – Južni Vetar s tureckou stanicí Hakk TV.

 

Pokud natáčíte parabolu digitálním receiverem, zkuste nejprve zadat do paměti tureckou mutaci zpravodajského kanálu CNBC-e na frq.11,015 H, SR 4267, FEC 3/4, nebo turecký kanál Olay TV na frq.11,025 H, SR 3055, FEC 7/8 anebo Pop TV, frq.11,019 H, SR2170, FEC 7/8. Posledně uvedený kanál se však na receiveru zobrazí jako „neznámý“, tedy není vysíláno jeho jméno. Máme samozřejmě možnost naladit i další stanice podle přehledu, který najdete pro tuto družici - např. na webu www.satCentrum.com pod druhou záložkou zleva. Myslím si ale, že tyto tři příklady nám postačí. Tyto stanice jsem vyzkoušel a nebudou vám dělat při načítání žádné problémy.

 

Máme tedy v předvolbě některý z výše uvedených programů a nyní budeme pomalu točit parabolou, až se nám objeví na obrazovce obraz. Dojedeme na největší výchylku „užitečného“ signálu BER a pozici uložíme do paměti. Poté zadáme parametry TV Galaxie – zopakuji, že se jedná o frq. 12,702 V, SR 2963, FEC 3/4, a měl by se nám načíst program Tadiran Scopus, což je náš hledaný kanál. Stanici si uložíme do paměti a nakonec ji můžeme přejmenovat na například Galaxie Sport.

 

Přeji vám mnoho úspěchů v ladění a příjemnou zábavu při sledování této zajímavé televize.

 

Start rakety Ariane 5 se satelitem Envisat

 

Z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guayaně odstartovala v pátek 1.3. evropská raketa Ariane 5. Na oběžnou dráhu vynesla dosud největší evropský výzkumný satelit Envisat. Satelit umožní vědcům předpovídat záplavy, zemětřesení a jiné živelné pohromy. Nervozita na kosmodromu předznamenávala čekání na start rakety Ariane 5. Ten odkládali už od května, kdy start znemožnily technické problémy. Po úspěšném zážehu motorů přesně o druhé hodině a sedmé minutě raketa odstartovala.

 

Na palubě nesla více než osmitunový satelit Envisat. Jeho úlohou je sledovat skleníkové plyny na Zemi, polární čepičky, ozónovou díru, znečištění moří, rozmnožování mořských řas a pohyby zemské kůry před výbuchy sopek. Zajímavé budou hlavně informace o klimatických fenoménech El Niňo a La Niňa. Celý projekt stál více než dvě miliardy dolarů. Podle Evropské vesmírné agentury by měl Envisat fungovat nejméně pět let. Za tuto dobu nasbírá až 1 Peta Byte dat. Jeho senzory rozeznají nejmenší změny v půdě, ve vodě anebo ve vzduchu. S jeho pomocí dokáží vědci změřit a předpovědět vliv lidské činnosti na životní prostředí. Satelit oběhne Zemi ve výšce asi 800 km každých 100 minut.     

(Zpracováno podle TA3 a Sky News)

 

 

Změny polských stanic na Astře

 

Od 1.března dochází ke změnám ve vysílání polských stanic z důvodu fúze platformy Wizja TV s Cyfra +, o které jsme vás informoval minulý měsíc. Pokud není dále uvedeno jinak, jedná se vždy o digitální přenos, kód CryptoWorks, SR 27500, FEC 3/4:

 

Transponder 11,992 H: Planete nahradila Super 1, SID 20364, PIDy 164/96. Formula 1 startuje se SID 20361, PIDy 161/82. TV Polonia nahradila TV 4, SID 20365, PIDy 165/98. MiniMax Poland nahradil Polonia 1, SID 20366, PIDy 166/104.

Transponder 12,304 H: Tok FM startuje se SID 20341, A-PID 701.

 

Transponder 12,382 H: Canal + Zolty, Ale Kino! a Cyfra + Info nahradily E! Entertainment, TV Polska, Wizja Pogoda, Travel Channel a Wizja Info.

 

Transponder 11,876 H: TVN Siedem nahradil TVN 7, SID 20600, PIDy 160/80. Canal + Bialy startuje se SID 20609, PIDy 169/98.

Změny polských stanic na Hotbirdu 

 

Také na Hotbirdu došlo od 1.3.2002 ke změně ve vysílání polských stanic:

 

Hot Bird 1: HBO Polska, Hallmark Channel East Europe, Cyfra + Info a VH 1 European nahradily stanice Discovery Civilisation, Discovery Travel & Adventure, Wizja Info a Canal + Niebieski na tr. 11,283 V, kód Mediaguard, SR 27500, FEC 3/4. TVN Siedem nahradila stanici RTL 7, v analogu, tr.11,489 V.

Hot Bird 2: Polonia 1 a Super 1 naladíme v nejbližších dnech na tr.11,862 H, PIDy 164/96-165/100, kód Mediaguard & Videoguard.

 

Hot Bird 4: TV Puls a Club nahradily stanice Seasons Italia a Viva Polska na tr. 10,719 V, SIDy 4407-4408, PIDy 166/104-167/108, kód Mediaguard. Radio Zet, Radio Wawa a Radio Flash FM startují na tr. 10,892 H, A-PIDy 123-125, vysílání je volné. TVN Siedem nahradila RTL 7 na tr. 10,719 V, SID 4403, PIDy 162/88, kód Mediaguard.

Hot Bird 5: TVN Siedem startuje na tr. 11,178 H, SID 4, PIDy 515/670, vysílání je zatím volné.

 

A na závěr informace o novince v abonenci služby UPC Direct – zapůjčení přístupových karet.

    
Kabelová společnost UPC ČR půjčuje od začátku března klientům přístupové karty na odběr digitální satelitní služby UPC Direct. Lidé, kteří přijímají signál kabelové televize ze satelitu, tedy již nemusejí pro příjem signálu využívat dekodér půjčený od UPC, ale mohou využít vlastní přijímací zařízení. Podle firmy totiž roste počet klientů, kteří chtějí kabelové programy přijímat přes své technické vybavení. Zákazník bude mít kartu zapůjčenou po dobu, kdy bude předplatitelem služby UPC Direct. Po skončení smluvního vztahu kartu vrátí. Při zapůjčení karty musí zákazník prokázat svou totožnost, zaplatit vratnou zálohu 2000 korun a aktivační poplatek 500 korun.

 

Uzavírat smlouvy na využívání služby UPC Direct pouze s přístupovými kartami však mohou jen někteří vybraní certifikovaní prodejci. Já mezi ně nepatřím.

 

Nizozemská UPC získala čas na jednání o dluhu   

 

Věřitelské banky totiž UPC poskytly čas na restrukturalizaci dluhu do 3. června, poté co firma nebyla schopná zaplatit ani úroky z dluhu ve výši zhruba 6 miliard eur. UPC má nyní tři měsíce na to, aby se dohodla se zainteresovanými stranami. Pokud se jí do června nepodaří dosáhnout dohody, bude muset opět požádat banky o odložení platby. Několikamiliardový dluh UPC vznikl po uskutečnění akvizic společnosti v Německu, Polsku a České republice a zmodernizování sítě s cílem nabídnout internetové, telekomunikační služby a digitální televizi v Evropě.

 

Tak to je vše z březnové rubriky, na další setkání se satelity příští měsíc se těší ing.Václav Hrubec, Kvasice, VHR (www.vhr.cz, www.vhr.sk, www.satCentrum.com )

 

---

Back to VHR

 

    Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu  (VHR).

    Information published on these pages may not be reproduced unless the source  (VHR) is mentioned.

Mailto

 

 

© VHR, last change: 06 MAR 2002