Satelit 03/2001

 

Měsíc se sešel s měsícem a jsou tu další satelitní informace. Na konci měsíce února mne zastihla sněhová kalamita na dálnici za Brnem a musel jsem se vrátit do moravské metropole. Tuto neplánovanou změnu jsem využil k návštěvě několika prodejních míst se satelitní technikou. Mé postřehy najdete na internetu na webové stránce www.vhr.cz. Týden na to již bylo počasí pro cestování příznivější, a tak jsem se rozhodl pro cestu do Prahy. V hlavním městě jsem navštívil sídlo našeho největšího poskytovatele kabelové televize – firmu UPC a nahlédl jsem i do jejich Zákaznického centra. Vrcholem pražského výletu pak byla návštěva odbavovacího a technického zázemí Czechlinku v budově České televize na Kavčích horách.

 

Nová změna ve vysílání Czechlinku !

 

Zdálo by se, že po nečekaně rychlé výměně vysílací družice v prosinci loňského roku a po ukončení přenosu kanálu Hallmark v dohledné době nedojde v českém paketu digitální televize k nějakým velkým změnám a pro techniky i příjemce vysílání nastane „okurková“ sezóna, opak je však pravdou. Při své cestě do Prahy jsem 2.3.2001 navštívil odbavovací centrum Czechlinku v budově České televize na Kavčích horách a při té příležitosti se dozvěděl i o nové změně, která se v brzké době opět chystá. Již prvního března měla být vynesena na oběžnou dráhu družice Eurobird 1, která by měla po zaparkování na pozici 28,5 stupňů východně přenášet televizní a rozhlasové programy pro Evropu. Z technických důvodů však byl start nosné rakety o týden odložen. Po úspěšném vynesení družice dojde do zhruba jednoho měsíce k zprovoznění vysílacích transponderů, dva z těchto transponderů (vlastně jeden dělený pro českou a jeden slovenskou stranu) jsou pronajaté od provozovatele - společnosti Eutelsat i pro Czechlink. Pokud si pamatujete na prosincovou změnu, tehdy provozovatel dosavadní družice Kopernikus 2 FM2 při výpočtu zjistil, že došlo k úbytku paliva na kritickou mez pro manévrování a satelit musel být urychleně odsunut a nahrazen dočasně družicí Eutelsat II F4M. Pro zjednodušení nastavení nových parametrů na přijímacích střediscích pozemních vysílačů a převaděčů i u individuálních diváků u nás i v zahraničí bylo umožněno dvoutýdenní paralelní vysílání z původní i nové družice. Přestože se o změně v dostatečném předstihu informovalo v teletextu i ve vysílání našich televizí, přenášených paketem Czechlink, vím, že mnozí na tuto výzvu nereagovali a teprve po skončení vysílání z Koperniku se začali shánět po nových technických datech. V případě následující změny bude situace podobná, možná ještě kritičtější, protože prý nebude realizované souběžné vysílání z původního a nového transponderu, ale signál se vypne a po pár hodinách objeví už na nové družici. Získal jsem jako první (!) aktuální technické parametry:

 

bude se vysílat ve vyšším pásmu 12,5 GHz  - frekvence pro Czechlink bude 12,607 GHz pro stávající paket, druhou půlku transponderu, který má označení F3, si objednali Slováci a bude mít frekvenci 12,643 GHz. Zůstává horizontální polarizace, také datový tok by měl být jako stávající – SR 27500, tedy nižší, jak kdysi na Koperniku (SR byl 30000), chybový opravný protokol FEC také zůstává na hodnotě 3/4.

 

Jakmile bude znám přesný termín změny, budu vás neprodleně informovat. Jen pro zajímavost, downlink, tedy vysílací frekvence ze Země na družici Eurobird 1 bude 14,107 Ghz a 14,143 Ghz. Tolik k žhavé novince, během exkurze v odbavovacím centru Czechlinku jsem měl i další dotazy, směřující k technickým otázkám i programové skladbě paketu. Neopomněl jsem udělat pár fotografií stojanů s přístroji a přijímači s technologií firmy Philips, vyfotografoval jsem i parabolu pro uplink. Chtěl bych uvést na pravou míru obecně uveřejňovaný omyl, že pro přenos signálu na družici slouží velké devítimetrové paraboly, zdálky viditelné od výškové budovy ČT, není tomu tak, tyto paraboly slouží pro přenosy pro výměnnou síť EBU, parabola pro Czechlink je mnohem menší a je umístěná níže mezi technickým blokem a zpravodajskou budovou se samostatným technickým „domečkem“. V paketu Czechlink jsou nyní přenášené televize ČT1, ČT2, Prima TV a TV3 a rádia ČR 1 – Radiožurnál, ČR2 – Praha, ČR 3 – Vltava, Radio Proglas, audio český doprovod k televizi Eurosport a komerční audiokanály In Store 1 a 2. Kapacita paketu je však větší a umožňuje přenos i dalších televizí a rádií, v současnosti probíhají jednání s dalšími subjekty. Při přenosu je dbán velký důraz na kvalitu, ať už se jedná o rychlost datového toku, nebo šířku video i audio kanálu. Přestože Česká televize je nyní nakloněna zejména trendu rozvoje pozemního digitálního vysílání a zprovozňuje ve spolupráci s Telecomem i nové velkokapacitní přenosové linky pro distribuci signálu na terestrální vysílače, nehrozí nám prý možnost ukončení satelitního vysílání. Zejména na ambasádách v zahraničí oceňují naši spoluobčané možnost příjmu pořadů z České republiky, po nynějším odblokování kódování zpravodajských a publicistických programů ČT je nyní mohou volně sledovat i naši krajané či další zájemci o vysílání veřejnoprávní televize na celém území Evropy.

 

Výrok měsíce

 

Pokud sledujete sobotní „one man show“ dr.Železného Volejte řediteli na televizi Nova, určitě vás také zaujala jeho odpověď na dotaz pana Drábka z Ostravy v pořadu vysílaném 3.3.2001. Divák se ptá: „Pane řediteli, proč se bráníte vysílání přes satelit, rádi bychom si to i zaplatili !“ A dr.Železný na to vzápětí odpovídá: „Nebráníme se, nevylučujeme, že přes satelit bychom mohli vysílat, ale o tom asi až příště, protože vidím, že mi zbývá čas tak na Eso…“. Tolik pro mne překvapující odpověď, protože ještě na podzim ředitel Novy kategoricky odmítal vstup této komerční televize do paketu Czechlink i UPC Direct. Uvidíme tedy v dalším dílu tohoto sobotního poledníku, pokud budete chtít panu generálnímu jeho slib připomenout, volejte na č.02/67076707 či pošlete e-mail na adresu volejte.rediteli@novatv.cz.           

 

Konec D2MACu je za dveřmi

 

Jak už jsem několikráte v minulosti upozorňoval, dny analogového vysílání v normě D2 MAC s kódováním v Eurocryptu jsou již sečteny a letošní rok bude tím rokem posledním. Canal Digital Scandinavia je rozhodnut ukončit vysílání v této normě z pozic 1.stupně západně (THOR, THOR II A, THOR III) a 5.stupně východně (SIRIUS 2, 3). Prvního března byl vypnutý další švédský kanál - K-World a na 3.září bylo stanoveno i datum ukončení vysílání posledních analogových programů - Discovery Channel, Animal Planet, Fox Kids, CNN International, Cartoon Network, TCM a Kanal Fem. Na začátku září by se tak definitivně završila jedna etapa satelitního vysílání, pokusu o vysílání analogové televize s vyšším rozlišením s digitálním zvukovým doprovodem. V našich zemích byla tato norma pro svoji realtivní dostupnost dekodérů a pirátských dekódovacích karet velmi oblíbená, ale proces přechodu od analogového k digitálnímu satelitnímu vysílání nelze zastavit…

 

Ani dnes nebude chybět souhrn změn za poslední období v rubrice

 

Jednou větou, tedy krátce, stručně a aktuálně k posledním změnám na satelitním orbitu:  

 

EUTELSAT II-F1, 48 Grad Ost
-  Hudební kanál 102.5 Hit Channel odstartoval v digitálu z transponderu na frq.11,183 GHz, horizontální polarizace (datový tok SR = 4340, chybový protokol FEC = 1/2, video identifikátor V-PID = 4194, audio identifikátor A-PID = 4195).

EUTELSAT W4/EUTELSAT Sesat, 36 Grad Ost
-  Ruská stanice Teleškola 2, přenášená z tr.12,245 RZ (pravotočivá polarizace), (SR 27500, FEC 3/4) byla na konci února zakódováná do kódu Viaccess.

- Také srbská stanice Anem TV na tr.12,656 V (SR 2963, FEC 3/4) je již od začátku března kódovaná ve Viacessu.
-  Turecká televize TRT International je přenášená volně z tr.12,692 V (SR 3028, FEC 3/4,  V-PID 4194, A-PID 4195), na stejné frq. Zachytíme i rádio TRT FM (A-PID 4197).

EUTELSAT II-F4M, 28,5 Grad Ost
-  V digitálním paketu Czechlink je nyní volně zachytitelný český komentář k televizi EuroSport, frq.11,554 H (SR 27500, FEC 3/4,  A-PID 176).

ASTRA 2 A-B/D, 28,2 Grad Ost
-  Zee Cinema vysílala volně v jazyce hindi z tr.11,973 V (SR 27500, FEC 2/3, V-PID 2307, A-PID 2308), na stejné frekvenci vysílá i MBI Europe (V-PID 2316, A-PID 2318).
-  LBH Radio na tr.12,109 H (SR 27500, FEC 2/3) se přejmenovalo na The Scene.

ASTRA 1 D, 24,2 Grad Ost
-  Družice ASTRA 1 D se přesunula z pozice 28,5 stupňů na 24,2 stupňů východně a pomalu se chystá k vysílání ze třetí pozice Astry na 23,5 stupni východně (dosud Kopernikus 1 FM3), v analogu lze zachytit test SES na frq.10,744 H, v digitálu pak dokola se opakující letecký snímek zámku Castle-Video na frq.10,847 V (SR 23566, FEC 7/8, V-PID 100/101, A-PID 300/301).

ASTRA 1 A-C, E-H, 19,2 Grad Ost
Analogové vysílání

-  RTL začala kooperovat se společností AB Sat a společně chtějí zahájit vysílání hudební stanice Onyx TV na některém uvolněném analogovém transponderu na Astře.

- Radio Bremen Eins se má stát „vlajkovou lodí“ společnosti Radio Bremen, na satelitu by se mělo v analogové či digitální podobě objevit 1.května 2001.
-  VIVA Radio by měl být novou stanicí, vzniklou Joint Venture televize VIVA a rádiem NRW, předpokládaný start ze satelitu je naplánován na letošní podzim.

-  RTL Shop je dalším nákupním magazínem, který zahájil 1.března vysílání z tr.11,244 H (ex Granada TV).
-  Radio Caroline ukončilo 8.února své analogové vysílání z družice ASTRA 1 C, nadále jej budeme moci poslouchat jen zřejmě v některém z paketů Sky Digital na pozici 28,5 stupňů východně.

 

Digitální vysílání

-  Rádio Oesterreich 1 vysílá po dvouměsíční přestávce opět v paketu ZDF.vision z tr.ASTRA 1 F, 11,954 H (SR 27500, FEC 3/4, A-PID 169).
-  Polský kanál Puls TV odstartoval z paketu TV Niepokalanow na tr.ASTRA 1 F, 11,875 H (SR 27500, FEC 3/4).
-  V dubnu přinese PREMIERE WORLD nový kanál pro filmové labužníky - CineDom Deluxe, kde slibuje přenos filmů v nejvyšší technické kvalitě se zvukem v Dolby Digital a obrazem ve formátu 16:9.

-  Od 1.března vysílá nový placený erotický kanál Beate Uhse TV, který nahradil Blue Channel na frq.11,758 H (SR 27500, FEC 3/4), v Německu jej lze abonovat za 14 DM měsíčně.
-  Fox News Channel je novým přírůstkem ve španělském paketu CSD na frq.11,934 V (SR 27500, FEC 3/4), od počátku je však kódován v systému Seca/Mediaguard.
-  Ve stejném druhu kódování jsou vysílané i nové placené francouzské audiokanály Mcity, které nahradily MultiMusic: Europop Rock, Smooth Jazz a  Planet Sound na tr.12,012 V (SR 27500, FEC 3/4).
-  MTV Extra, MTV Dance, MTV Base, VH 1 Export A, VH 1 Classic a MTV2 Europe z tr.ASTRA 1 G, 12,699 V (SR 22000, FEC 5/6) jsou přenášené také v kódu Viaccess.
-  Fashion TV naladíme nově také na frq.12,266 H (SR 27500, FEC 3/4, V-PID 169, A-PID 116).
-  Nové testovací kanály GET se objevily na přelomu února a března na frq.10,877 V (SR 22000, FEC 5/6, V –PID 4130, A-PID 4131).
-  Rádio hr chronos nahradilo hr1 plus na tr.ASTRA 1 F, 11,837 H (SR 27500, FEC 3/4, A-PID 3201).
-  Televize paketu Wizja/UPC Magyar 2 (M 2) a TVN na tr.11,875 H (SR 27500, FEC 3/4) jsou nyní kódované v systému Cryptoworks.
-  Další stanice paketu Wizja - E! Entertainmant TV Polska a Wizja Le Cinema ukončily v únoru vysílání z tr.ASTRA 1 F, 11,992 H (SR 27500, FEC 3/4).

-  Posledního února byl odpojen i kanál BET International na frq.12,304 H (SR 27500, FEC 3/4), pokud chceme sledovat jazzovou hudbu, musíme za ní na satelit Hot Bird na tr.12,597 V.
-  Stanice TFJ - TV Francais Juive startuje v paketu CSN na frq.12,012 V (SR 27500, FEC 3/4), je kódovaná v systému Seca/Mediaguard.

EUTELSAT W2, 16 Grad Ost
- 
RTV Kosovo vysílá nyní volně albánsky v PALu z frq.11,431 V (dříve 11,280 H), denně mezi 18:00 a 22:00 hod, zvuková podnosná 6,60 a 7,20 MHz.

HOT BIRD  1-5, 13 Grad Ost
Analogové vysílání

-  VIVA ZWEI skončila posledního února své analogové vysílání na frq.11,178 H, nyní ji naladíme jen na Astře.

-  EuroSport končí k 12.březnu své analogové vysílání na této družici na frq.11,388 H, do 17.3. zde vysílá smyčka s pokynem k přeladění v analogu na tr.ASTRA 1 A, 11,259 V anebo v digitálu na tr.ASTRA 1 F, 11,954 H, také na Hot Birdu bude přenášený v některých placených digitálních paketech.
-  Radio Schweden ukončí 4.července svůj analogový přenos z Hot Birdu 4, 10,853 H (Medya TV), zvuková podnosná 7,38 MHz, již nyní jej však zachytíme v digitálu z tr.12,597 V (SR 27500, FEC 3/4).

 

Digitální vysílání
-  Hallmark Central Europe (s českým zvukem) a Hallmark UK na frq.12,460 V (SR 27500, FEC 3/4, V-PID 1160, A-PID 1120 a 1620) byl zakódován v systému PowerVu.
-  Radio Sperenza naladíme na tr.Hot Birdu 4, 12,673 V (SR 27500, FEC 3/4, A-PID 405).
-  Rádio NPR Worldwide zahájilo zkušební vysílání z Hot Birdu 5, 12,597 V (SR 27500, FEC 3/4, A-PID 2126), ze stejného transponderu vysílají i Radio Voyager a WRN 1-2 Africa & Middle East (A-PID 2130 a 2173).
-  Tele Asty & Euro Shopping Channel nahradily ET1/NET/ET3 na Hot Birdu 3, tr.12,188 V (SR 27500, FEC 3/4, V-PID 513, A-PID 651).
 -  Italská stanice 102.5 Hit Channel vysílá také na Hot Birdu 5, 11,623 V (SR 27500, FEC 3/4, V-PID 224, A-PID 244).

-  Na frq.12,558 V (SR 27500, FEC 3/4, V-PID 6916, A-PID 6917) naladíme také italskou stanici RAI Tre.
-  TeleGenova Sat startuje na tr.Hot Birdu 5, 11,096 H (SR 27500, FEC 3/4, V-PID 33, A-PID 34).

-  Oproti tomu již od začátku března nenaladíme Das Webradio z tr.Hot Birdu 3, 12,475 H (SR 27500, FEC 3/4).
-  V březnu startuje nový sci-fi kanál RAI Fiction v rámci italského paketu TELE+ na frq.11,996 V (SR 27500, FEC 3/4).
-  Německá placená televize PREMIERE WORLD vysílá také z Hot Birdu 1, 11,263 H (SR 27500, FEC 3/4), v kódu Betacrypt, zatím se jedná o kanály Classica, Seasons, Fimpalast, BBC Prime, ATV a SuperDom 4.
-  Ruskou televizi NTV International naladíme na 12,149 V (SR 27500, FEC 3/4, V-PID 79, A-PID 80).
-  Srbské Grand Radio jsem zachytil náhodou na konci února na frq.12,692 H, vysílá prý údajně vždy v pondělí, ve středu a ve čtvrtek v 15:00-17:00 hod a v neděli v 14:00-17:00 hod.
-  Nákupní kanál HOT Italia vysílá na frq.11,096 H (SR 27500, FEC 3/4, V-PID 4194, A-PID 4195).
-  Německé FAZ-Radio, což je zkratka pro Business Radio der Frankfurter Allgemeinen Zeitung, obdrželo licenci k satelitnímu vysílání a v dohledné době se objeví zřejmě na tr.Hot Birdu 5, více informací o něm se dozvíte na internetu na http://www.faz.net/IN/INtemplates/faznet/radio/Radio.htm.

EUTELSAT W1, 10 Grad Ost
-  Na této družici mám tipy na turecké digitální vysílání z paketu na frq.12,702 H (SR 5924, FEC 3/4), Showtime Turkey (V-PID 257, A-PID 258) a Romantica (V-PID 274, A-PID 275).
-  S tureckým doprovodným zvukem vysílaly i stanice Leonardo a Marco Polo v paketu DigiTürk na frq.11,515 H (SR 30000, FEC 3/4).
-  Turecké rádio Marmara FM vysílalo volně na frq.11,621 V, oproti tomu Radio Eyksen se na frq.11,019 H odmlčelo.

EUTELSAT W3, 7 Grad Ost
-  Přenosový kanál Telecine ICR London vysílal na přelomu února a března z tr.11,596 H (SR 30000, FEC 3/4, V-PID 33, A-PID 34).
-  Iran TV jsem zase naladil na tr.11,283 V (SR 27500, FEC 3/4, V-PID 2525, A-PID 2545).
-  Music Choice Europe zprovoznil 26 placených audiokanálů v paketu  DigiTürk na frq.11,638 H (SR 30000, FEC 3/4), jsou však kódované v systému Cryptoworks.

SIRIUS 2/3, 5 Grad Ost
-  Nový Telia paket zachytíme na tr.12,284 V (SR 27500, FEC 3/4, V-PID 510, A-PID 508).
-  Ukrajinská stanice ICTV vysílala v únoru s dvěma parametry SR – frq.12,634 V, SR 2479 anebo 3222, FEC 7/8.

THOR/THOR II A/THOR III, 0,8 Grad West
-  Bulharské stanice Den TV, Eurokom a Nova TV vysílaly na konci února volně v digitálu na tr.12,169
  H (SR 28000, FEC 7/8, V-PID 516, 518 a 512, A-PID 656, 664 a 640), v stejném paketu jsem zachytil i BG Radio (A-PID 514).
-  Norská rádia NRK P1, NRK P2, NRK Petre, NRK Alltid Klassisk, NRK Sami Radio, NRK
Stortinget Promo a NRK Petre vysílají na tr.12,399 H (SR 26900, FEC 3/4, A-PID 648-684).

AMOS 1, 4 Grad West
-  Rumunská stanice Tele 7 ABC měnila transponder z 11,330 H na 11,257 H (SR 4444, FEC 3/4, V-PID 308, A-PID 256).
-  Polská Twoja TV Miejska a erotický kanál Private Gold na frq.11,346 H (SR 6000, FEC 3/4), byly v půli února zakódovány v systému Irdeto.
-  Naopak kanál MusicMax na frq.11,304 H byl na konci února přenášen volně.

TELECOM 2 A/D, 8 Grad West
-  Rádia Home Base FM a Tiles FM byly přenášeny paralelně frq.12,527 V a 11,477 H (SR 5698, FEC 2/3, A-PID 900/4097/4099).
-  Vietnamská televize VTV4 ukončila volné paralelní vysílání v paketu FSP na tr.11,556 H (SR
27500, FEC 3/4) a nadále je vysílaná jen zakódovaně.
-  Italia Sat startuje v paketu na frq.12,687 V (SR 1879, FEC 3/4, V-PID 33, A-PID 34), na stejném transponderu vysílá i Videomarket (V-PID 3601, A-PID 3604).
-  Nový radio paket pro obchodní domy testuje na frq.12,527 V a 12,597 V (SR 5698, FEC 2/3).

HISPASAT 1 A-C, 30 Grad West
- 
TV Medicina se střídá s TV Saude na frq.11,811 H (SR 27500, FEC 3/4, V-PID 5232, A-PID 5233), denně v 19:00 - 3:00 hod.
-  V únoru došlo k zakódování programů People & Arts a Canal de Historia na frq.11,811 V (SR 27500, FEC 3/4).
-  Canal Panda byl na počátku února vysílán z tr.11,811 V (SR 27500, FEC 3/4) volně, bohužel v půli měsíce došlo opět k jeho zakódování.

Tak to je pro dnešek už úplně vše, na jarní setkání se satelity se těší ing.Václav Hrubec – VHR, www.vhr.cz, www.sat.cz, www.vhr.sk.

---

Back to VHR

 

    Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu  (VHR).

    Information published on these pages may not be reproduced unless the source  (VHR) is mentioned.

Mailto

 

 

© VHR, last change: 05 MAR 2001