Satelit 2/2005 - 1.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení první části únorové rubriky rubriky

 

Vítám vás při čtení únorové rubriky novinek a zajímavostí ze světa satelitů. V lednu odstartovaly dva nové programy – TV Paprika v české mutaci určitě potěšila domácí „gurmány“, panevropský Eurosport 2 zase rozšířil bohatou nabídku sportovních televizí. Na obě stanice dnes dojde, nejprve ale přiblížím novou generaci satelitních přijímačů.

 

Kaon 1000/1100/550 Convergence – sbližování domácí spotřební elektroniky

 

 

V poslední době jsme svědky sbližování (anglicky convergence) řady do té doby samostatných produktů reprodukční a záznamové audiovizuální techniky s výpočetní technikou. A tak se nám na poličky v našich obývácích (kterým často moderně, ale trochu nadneseně říkáme home cinema centrum či room), usídlila řada přístrojů, které nám posílají na co největší televizi, či projektor s plátnem a do baterií nepřehlédnutelných reprosoustav co nejlepší obraz a zvuk. „Live“ – tedy z přímého terestrického, kabelového či satelitního vysílání či z „konzerv“ – záznamů z DVD či harddisků přehrávačů, rekordérů, receiverů anebo počítačů.

Přiznejme si, že mít co nejvíce naladěných programů a co nejhřmotnější, pardon nejvíce „filmově věrný“ (setkal jsem se i s termínem „co nejvíc dolby“) zvuk bývá prestižním cílem zejména pro mužskou populaci a najde se asi jen málo chlapů, kteří nemají pro tento druh domácí zábavy a odpočinku porozumění. Jak se postupně stává z této pasivní, konzumní zábavy koníček s velkým K, tak náš divák zjišťuje, že už nestačí v reálném čase veškerou dostupnou a zajímavou nabídku „konzumovat“, tedy odsledovat. K reprodukční technice se proto přidává záznamová technika, a jednoho dne dojde i na počítač. Dosud stále oblíbené, ale technicky již zastaralé videokazety ustupují DVDčkům. Dnes zvládne vypálit si své vlastní digitální či digitalizované nahrávky už prakticky každý, protože vedle počítačových mechanik jsou stále více dostupnější i stolní DVD rekordéry.

 

A tak se nám začínají přístroje na poličkách pěkně kupit – počítejte se mnou: jako zdroj signálu máme satelitní či perspektivní DVB-T přijímač, na přehrávání médií použijeme video či DVD přehrávač, ať už samostatný, anebo v sestavě domácího kina. Pokud si chceme program zaznamenat a archivovat, využijeme videorekordér či DVD rekordér, anebo pořad nahrajeme na pevný disk. Někdo využívá i multimediální počítač, dnes jsou ve světě oblíbené malé multimediání „kostky“ (MegaPC či Scaleo), které zapadnou do obývacího pokuje a nejsou ani tolik hlučné. Zbývá ještě zobrazovací zařízení: televizor – klasický, plasmový či LCD anebo projektor. Napočítal jsem minimálně tři přístroje, ale lehce jsem mohl dojít i k číslu 6 či víc… Pokud je však zmiňovaný divák zároveň náruživým sportovním fanouškem, po nějaké době zjišťuje, že mu nestačí v čase souběhu několika zajímavých přenosů pouze jediný zdroj signálu - a tak se začne pídit po vícetunerových zařízeních, anebo zakupuje další receivery, či přidává do počítače satelitní DVB-S kartu. Což samozřejmě stojí nejen finance ale i místo (jak v obýváku, tak i na střeše pro další antény či paraboly) a také znalosti a schopnosti vše kvalitně zapojit, propojit a naladit a samozřejmě i zvládnout obsluhu.

 

Naštěstí si řada výrobců takovéto problémy uvědomuje a s rostoucím rozvojem elektroniky dochází k stále většímu sbližování – (convergenci) původně jednoúčelových zařízení do multimediálních přístrojů. Zvládajících vše elegantněji, přehledněji a se snadnější obsluhou. Na našem trhu jsou už běžně dostupné satelitní přijímače s vestavěným harddiskem a rychlým procesorem pro softwarové dekódování v reálném čase, nahrávku do počítače z disku receiveru pak dostaneme pomocí USB anebo síťového (ethernet) rozhraní. Některé mají dvojitý tuner (či dva tunery), kdy můžeme současně jeden pořad nahrávat a druhý sledovat, anebo využívat funkce PiP (obraz v obraze – Picture in Picture). Na harddisky lze uložit desítky hodin záznamů (více jak 40 hodin pro 80 GB disk a 60 hodin pro 120 GB disk) v digitální kvalitě (stejné, nezměněné od přijímaného originálu) a receiver pak použít jako záznamové i reprodukční zařízení. Podobná myšlenka napadla i známého korejského výrobce – firmu Kaon, který pro nás připravil nové modely PVR satelitních a DVB-T receiverů řady 550 a 1000/1100. Tuto produktovou řadu označuje právě zmiňovaným anglickým slůvkem „convergence“ – sblížení, což se mu, podle mého názoru povedlo velmi dobře, protože multimediální funkce dotáhl asi nejlépe z široké nabídky současných přístrojů na trhu.

 

Měl jsem možnost díky ochotě našeho jediného autorizovaného zástupce, dovozce, velkoobchodního prodejce a nositele servisu – klatovské firmy Impexa - otestovat velmi dobře vybavený receiver Kaon KVR-1000plus a podrobně si ověřit všechny jeho multimediální funkce. Přijímač jsem dostal krátce před Vánoci, ale poprvé jsem jej viděl a měl možnost si jej osahat už loni v létě. První popis a fotografie jste mohli vidět už na podzim týdeníku Satelit/Parabola v článku Nové CW receivery a multimediální rekordér Kaon.

Kaon KVR-1000plus je digitální rekordér, který je vhodným základem domácí multimediální sestavy. Satelitní signál se přivádí do dvou tunerů, a díky rychlému 32 bitovému RISC procesoru µPD61130 - [220Mips] přístroj zvládá simultánní time-shifting či současné nahrávání až šesti (!) pořadů při možnosti sledování dalšího programu. Přístroj zvládá duální dekódování vysílaného (live) streamu anebo nahraného (recorded) streamu se zobrazením na televizní obrazovce (PiP – picture in picture). Zaznamenává celý datový tok, tedy ukládá už dekódovaný obraz, všechny audio stopy (včetně vícekanálových AC3) i případné (skryté) titulky. Záznamy jsou ve formátu MPEG-2 streamu (tsr), přes webové rozhraní či DVR vstup pak MJPEG (motion jpeg). Receiver má „počítačový“ harddisk uložený v šuplíku, který je vyjímatelný a po vložení do počítače lze již přímo nahrávky přehrávat či zpracovávat – vzhledem k tomu, že HD je formátovaný v kompatibilním FAT formátu, nahrávky jsou přístupné a „viditelné“.

 

Úplnou novinkou je možnost nahrávání ze dvou analogových vstupů (!) přes konektory CINCH (1 video a 2 audio L a R kanál). Jeden jsem využíval pro záznam (zdigitalizování) programů z TV Nova, která nevysílá přes satelit, druhý je předurčený zejména pro záznam z kamery a k tomuto vstupu lze ještě připojit programovatelný interface pro například průmyslovou (či hlídací) kameru k záznamu na disk (Home security systém). Dále je možné do a z receiveru posílat data přes digitální rozhraní USB v.2.0 anebo síťové připojení Ethernet (TCP/IP). A to nejenom obraz (filmy) či zvuk (rádia), ale i nahrávky z počítače, vytvořené ve formátu DivX, audio snímky v MP3 (MPEG-1 Layer-3) či obrázky v JPEGu. To vše receiver přehraje a díky tomu, že „vidíme“ strukturu příslušných adresářů v menu na obrazovce či přes webové rozhraní anebo v počítači, připojeném přes USB rozhraní, je přesun či zpracování záznamů velmi rychlé a jednoduché. Receiver můžeme též připojit přímo na internet a používat jej jako webového či e-mailového klienta. Lze jej také snadno přes webové rozhraní dálkově ovládat graficky totožným obrazem „skutečného“ dálkového ovladače (RMCS), sledovat po síti programy na jednotlivých předvolbách či provádět dálkově současný záznam pořadu na harddisk v receiveru i v počítači. K těmto funkcím jsou dostupné utility, včetně playerů či konvertoru MPEG a AVI snímků do DIVixu. Zajímavých funkcí a možností je ještě více, nezmiňoval jsem například desítky jednoduchých her, které možná znáte z kdysi oblíbených osmibitových Atari či Sinclairů. Ale to už není, podle mého, ta nejdůležitější funkce pro satelitní receiver, spíše oceňuji citlivý tuner, rychlou reakci na povely, bezproblémový příjem „domácích“ paketů v systému CryptoWorks na CA moduly, umístěné v CI slotech (receiver má dvě CI šachty a žádnou vestavěnou čtečku dekodéru) a spolupráci s dalšími universálními CAM. A také kompletní menu v našich mateřštinách - ano, na výběr máme češtinu i slovenštinu. A funkční, zdarma dostupný setting software pro počítačové zpracování předvoleb obou nezávislých tunerů.

 

Tolik „vlajková loď“ - receiver KVR-1000plus, společnost Kaon však vyrábí produktovou řadu 1000/1100/550, zahrnující i další přístroje, lišící se tunerem, výbavou a dílčími vlastnostmi. Z tisícovkové řady je to kromě zmiňované KVR-1000plus ještě KVR 1000S bez ethernetu (připojení do počítačové sítě), a dva receivery s tunery pro příjem terestrického digitálního signálu. Buď pouze pro DVB-T, to je typ KVR-1100T anebo KVR-1100Combo pro současný příjem (a záznam) satelitního i terestrického signálu. Jako poslední novinku jsem našel na firemním internetu www.kaonmedia.com  nově uvedený typ KVR-1000DAB s doplňkem pro příjem digitálního rozhlasu Eureka-147 DAB Standard (ETS 300-401 Compatible) s dual band tunerem pro III. a L pásmo (174-240 MHz a 1452-1492 MHz). Protože tento systém se u nás nedá přijímat a ani v budoucnu se nebude používat, beru to jen jako informaci o široké nabídce, která jistě uspokojí každého zájemce.

 

O třídu nižší řada produktů s číslovkou 550 se liší na první pohled designem skříňky a tím, že má harddisk pevně vestavěný, tedy nikoliv ve vyjímatelném šuplíku. Vlastnosti a funkce, jako jsou dva tunery se záznamem až 6ti programů však zůstávají. Kaon vyrábí v této řadě satelitní přijímače KSC-N550H2R a KSC-N550H2 (ten druhý je bez možnosti nahrávání z analogového zdroje), terestrické KTC-N550H2R a KTC-N550H2 a combo modely KTSC-N550H2R a KTSC-N550H2. Je potěšitelné, že firma Impexa počítá s dovozem i těchto kombinovaných přijímačů, které si jistě najdou své příznivce na území pokrytém signálem DVB-T.

 

 

Více nekódovaných satelitních programů

 

 

Počet nekódovaných tématických programů se zvýšil. Na satelitu Eurobird 28,5 východně lze přijímat nekódovaný program Reality TV +1 a Exreme Sports TV. Ze satelitu Hot Bird 13 východně byl v rámci dočasné zaváděcí akce dostupný také program BBC Prime - (už je však opět zakódovaný). Italský kanál pro podnikatele CFN-CNBC uvažuje o tom, že bude trvale vysílat nekódovaně. Reality TV + 1 lze sledovat ze satelitu Eurobird 28,5 východně, transpondér 11264 H, SR=22000, FEC=2/3. Program je dostupný také na kmitočtu 12240 V, SR=27500, FEC=2/3. Reality TV + 1 bude po jistou dobu vysílat nekódovaně. Program má být financovaný z reklamy. Jestliže se mu podaří, aby si zvýšil svoji popularitu, mohl by se stát součástí paketu Sky Digital. Zone Vision ve Velké Británii vysílá také program Extreme Sports TV. Vysílání tohoto typu se díky tomuto programu se těší značné oblibě.

Programem Reality TV se prozatímní prezentace programů nekončí. Na satelitu Hot Bird 13 východně, 12245 H, SR=27500, FEC=3/4 vysílá BBC Prime. Až dosud tento program byl součástí paketů TPS, Cyfra+ a Sky Italia. Také byl možný příjem samotného programu, ale zde byl BBC Prime kódován v systému Seca. Na stejném satelitu nedávno zahájil své nekódované vysílání program CFN-CNBC. S rozhodnutím stanice není spokojena platforma Sky Italia. Její politika je spíše opačná. Má za účel do paketu přilákat co největší počet vysílatelů nekódovaných programů. Není vyloučené, že program se také vrátí do nabídky DVB-T Mediaset.

 

OE 1 vysílá v Dolby Digital 5.1

 


Jako první stanice v Evropě nabízí veřejnoprávní rádio ORF stálé vysílání svých pořadů v tzv. Dolby Digital 5.1 Surround. Kdo má k dispozici potřebné vybavení – digitální satelitní set-top-box – může tak přijímat vybrané pořady v systému vícekanálového zvuku. Nová technika se bude hlavně používat pro vysílání koncertů. Jako první mistrovské dílo jsme mohli poslouchat dne 13. 2. 2005 v 11.03 hod.: „Requiem" skladatele Verdiho v provedení Vídeňských filharmoniků, dirigoval Nikolaus Harnoncourt.  (S využitím (APA), derstandard.at, přeložil Petr Miklík)

Rozhlasová stanice Ö1 vysílá volně v paketu ORF Digital na Astře 1H (19,2 st. východně), v současné době na obou transponderech této platformy:
- tr. 115, frq. 12,663 H, SR 22000, FEC 5/6, A-PID 421
- tr. 117, frq. 12,692 H, SR 22000, FEC 5/6, A-PID 421
- a jako audio doprovod během vysílání teletextu na ORF2 Europe, A-PID 171.

 

 

Eurosport 2: Sport jen nesledujte… Žijte sportem!

 



Ve čtvrtek 3.února proběhla v pěkném prostředí Stars baru v pražské Sazka aréně presentace programu Eurosport 2, které jsem měl možnost se také zúčastnit. Vysílací schéma, koncepci a strategii tohoto nového sportovního kanálu (a také dalších akviz Eurosportu) přijeli z Paříže představit Arnaud Simon - Head of Programmes Eurosport & Eurosport 2, Benjamin Deshayes - Eurosport Network Development Manager a Angela Carrington - Eurosport Marketing Manager.

 

Presentaci Eurosportu v Praze připravila společnost Zone Vision Czech, s.r.o., která se stará o distribuci programu na našem území, v Sazka aréně byli přítomni a na dotazy k abonenci odpovídali Alena Blahovcová - ředitelka společnosti a Martin Kocourek - Marketing & PR Manager. O technické zabezpečení, ozvučení a projekci na „kostku“ zavěšenou uprostřed moderního chrámu zasvěcenému hrám se postaral Kabel plus sport. Celé setkání uváděl a diskusi řídil Štěpán Škorpil - sportovní moderátor a komentátor Eurosportu, na otázky k programovým přehledům Eurosportu a přípravě českého dabingu hovořil Ondřej Krátoška - komentátor české verze Eurosportu. Setkání se zúčastnili i ředitelé obou našich největších kabelových sítí, Václav Bartoň - generální ředitel UPC ČR, a.s. a Dušan Jelínek - obchodní a marketingový ředitel Karneval Media, mezi řadou novinářů a zástupců tištěných i internetových médií nechyběl ani František Malina, tiskový mluvčí UPC ČR, a.s., o tlumočení se starala Dana Vacková. Setkání se zúčastnil též Radim Kořínek - mistr v bikemarathonu, který zastupoval jeden z mnoha nových sportů, vysílaných na Eurosportu.

 

Eurosport 2 je nová sportovní televizní stanice, která bude kombinovat přímé přenosy, magazíny a zpravodajské bloky. Eurosport 2 je propojen s klasickým Eurosportem a divákům nabídne motoristické sporty, zimní sporty, tenis, fotbal, extrémní sporty a další sportovní odvětví. Navíc nebudou chybět ani nejaktuálnější sportovní a sportovně společenské zprávy, rozhovory, magazíny a výsledky 24 hodin denně. Eurosport 2 bude prozatím vysílán ve čtyřech jazykových verzích (anglicky, polsky, turecky a řecky) v 13 milionech domácností v pětatřiceti evropských zemích. O vysílání české verze se prozatím jedná, přesto i v angličtině nabídne českým a slovenským divákům další možnost využití volného času a sledování výkonů českých a slovenských sportovců.

 

Kanál Eurosport 2 je dostupný v našich domácích kabelových sítích a v platformě UPC Direct na satelitu Astra 1G (19,2 st. vých.), tr.95, frq. 12,304 H, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 401/412. Na pronajatém receiveru Philips je to 19.předvolba. Pro kabelové sítě je Eurosport 2 v anglické verzi distribuován v paketu SkyGate na tr. 92 satelitu Hot Bird 6 (13,0 st. vých.), frq. 12,558 V, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 2825/2823. Signál je pro neautorizovaný příjem kódován v systémech Irdeto 2, Seca Mediaguard 2, Viaccess 2.3, Viaccess 2.4 a Viaccess 2.5.

 

Přeji novému sportovnímu kanálu úspěšný start a hodně spokojených diváků.

 

 

Koncepce Eurosportu 2:


 Sportovní zprávy

-          tři velké zpravodajské bloky zaměřené na sportovní zprávy z celého světa: Morning News (7:30 – 10:00), Midday News (10:00-15:00), Night Session (23:00-7:30)

 

-          pětiminutové zpravodajské bloky každou hodinu v prime time od 17:55

 

-          moderní a dynamický přehled a sportovní bulletin přes celou obrazovk

 

-          24 hodin denně spodní proužek obrazovky s aktualizovanými zprávami a výsledky (i průběžnými)

 

 

Přímé přenosy

-          Eurosport 2 odvysílá kolem 1800 hodin premiérového vysílání, z čehož bude více něž 450 hodin v přímých přenosech

 

-          provázanost s Eurosportem, aby měl divák možnost sledovat více přímých přenosů . V praxi to znamená, že v případě dvou sportovních akcí ve stejné chvíli odvysílá Eurosport jednu a na druhou se divák v přímém přenosu bude moci dívat na Eurosportu 2

 

-          nejdůležitější sportovní přenosy budou v prime timech

 

Magazíny

- série magazínů se o víkendech mezi 18:00 a 20:00 hod. zaměří na mladší diváky. Program se věnuje extrémním sportům, bojovému umění a dalším skvělým sportovním odvětvím.

 

Základní fakta o Eurosportu:

 

Eurosport group je v současnosti vedoucí multimediální platformou v Evropě s Eurosportem, eurosport.com a EurosportNews. Evropský televizní kanál Eurosport má 19 jazykových verzí a v 54 zemích jej může sledovat 240 milionů diváků v 98 milionech domácností. Eurosport.com je vedoucí evropský sportovní web se 120 miliony stránkami zobrazenými za měsíc (srpen 2004).

V Česku a na Slovensku může českou verzi Eurosportu sledovat až 2 a půl milionu diváků (Česko 1,5 mil., Slovensko 1 milion) v 850 tisících domácnostech (Česko 550 tisíc, Slovensko 300 tisíc). Každý rok je odvysíláno přes 2500 hodin premiérového vysílání v českém jazyce a kolem 1500 hodin česky v reprízách. Na výrobě české verze se podílí 15 komentátorů a přes 30 spolukomentátorů. Českou verzi Eurosportu vyrábí Kabel Plus Sport a.s., dceřina společnost Sazka a.s.

 

Anime+ s otazníkem

 


V lednu jsem se zmínil o změně programové struktury ve vysílání kanálu MiniMax v české mutaci. Tento dětský kanál můžeme zachytit kromě placené platformy UPC Direct na Astře 1G na pozici 19,2 stupňů východně také volně na Amosu 1 na 4,0 stupních západně. A právě v závěru roku (28.12.2004) zde došlo k zařazení nového dětského kanálu Anime+, který v zápětí mohly sledovat i abonenti některých našich kabelových sítí (např. Karneval). Anime+ vysílá volně na transponderu 8U, frq. 11,260 H, SR 27500, FEC 3/4, v paketu Telespazio Hungary, s identifikátory: SID 10, V-PID 2560, A-PID 2561 - maďarský a A-PID - 2562 český dabing.

Anime+ na tomto transponderu střídá o osmé hodině večerní dětský kanál MiniMax pro mladší děti, a po třech
hodinách – o jedenácté hodině večerní – uvolňuje místo ve vysílání maďarskému hudebnímu interaktivnímu kanálu CherryMusic. Jak se však můžete přesvědčit z podrobného měsíčního přehledu vysílání, pro maďarské kabelové sítě je šířený ještě o další dvě hodiny déle, až do jedné hodiny po půlnoci. Ano, program Anime+ je původem maďarské provenience a připravuje jej redakce stanice A plusz TV, která má stránku na internetu v maďarštině na adrese: http://www.aplusztv.hu. Podle popisu některých kreslených seriálů typu Megaman či Pokémon se jedná o program pro věkovou kategorii 10-14 let, v některých případech i mírně starší pubescenty, čemuž odpovídá i pozdější vysílací čas po osmé hodině večerní.

Protože MiniMax v české mutaci, jak už jsem uvedl, vysílá i v paketu UPC Direct na Astře 1G, na transponderu č.79, frq. 11,992 H, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 601/610, ptali se mě v zápětí po otištění článku mnozí abonenti této služby, kdy se programu Anime+ také oni dočkají. Po delším úsilí jsem tyto informace nakonec sehnal, ale zřejmě vás nepotěší. Anime+ na Amosu na uvedeném transponderu má promo status vysílání, které není zatím licencované Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a nemůže být tedy oficielně zařazeno jako stálé, pravidelné vysílání do nabídky kabelových sítí a UPC Direct. Broadcaster naši Radu ještě nepožádal o zařazení a ani společnost UPC ČR neinicializovala v amsterodamském DMC změnu v distribuci signálu do paketu UPC Direct na Astře. Pokud tedy máte natáčení paraboly, nalaďte si volné vysílání z Amosu, pokud ne, nezbývá, než doufat, že se v budoucnu přeci jen tohoto programu dočkáte i na Astře nebo u vaší kabelovky.

A abych nekončil tento příspěvek zase až tak pesimisticky, mám tu lepší zprávu – provozovatel MiniMaxu zakoupil kompletní archiv po loni zrušeném SuperMaxu, a tak se už brzy naši diváci dočkají lepší programové skladby na tomto kanále.

 

 

Infosat doporučuje naladit si „classic fm tv“

 

 

Internetový server infosat nedávno informoval o čínských a thajských televizních stanicích, které je možné v Německu přijímat z tzv. anglické orbitální pozice 28.2° východně (ASTRA-Eurobird) se „satelitní parabolou mini“, o průměru jen 33 cm.

Pro příznivce klasiky je tu nyní „classic fm tv“ z Londýna. „classic fm tv“ lze rovněž přijímat z orbitální posice 28.2° východně (ASTRA-Eurobird). Svým programem, prezentujícím koncerty, operní a operetní představení, je určena zájemcům o klasickou hudbu. „classic fm tv“, nazývaná i jako „cfmtv“, vysílá 24 hodin. Od zahájení svého vysílání dne 14. 12. 2002, je první televizní stanicí na světě, která nepřetržitě vysílá hudební televizní program s klasickou hudbou. „classic fm tv“ lze přijímat volně a nekódovaně. Vše, co k tomu potřebujeme, je digitální satelitní set-top-box a satelitní parabola s konvertorem, který je vhodný pro digitální příjem.

Např. v Německu lze použít „anténu“ firmy TechniSat model DigiDish 33. „Anténa“ TechniSat DigiDish 33 je k dispozici v provedení
„všechno v jednom“. Dodává se satelitní anténa DigiDish 33 z hliníku o průměru 33 cm, držák na stěnu s „technikou“ pro uchycení (jednoduchá a rychlá montáž na stěnu) a 10 metrů kabelu. Součástí kompletu je také potřebné nářadí pro montáž. Souprava navíc zahrnuje digitální satelitní set-top-box. Německý uživatel si může vybrat mezi satelitními set-top-boxy DigitMod S1, DIGIT 4 S a DIGIT D. O snadnosti montáže modelu DigiDish 33 je možné se přesvědčit na internetové stránce www.digidish.de, když se klikne na video sekvenci, která je tam uložena.

Čtenáři serveru infosat mohou i nadále očekávat informace o nekódovaných satelitních programech (plnoformátové, zpravodajské, dokumentární, tématické – týkající se golfu, homeshoppingu, sportu/her, vzdělávání, hudby, seznamování) i o možnostech digitálního příjmu.

Pokud máte zájem, můžete si „classic fm tv“ také naladit, stačí natočit parabolu na družici Eurobird 1, pozice 28,5 st. východně (na tomto satelitu vysílá i Czechlink či Slovak Link) a zadat frq. 11,642 V, SR 27500, FEC 2/3. Vysílání je volné a bez problémů u nás přijímatelné na paraboly velikosti od 60 cm. Jen pro zajímavost - tuto stanici si oblíbili i posluchači v Africe, pro ně vysílá ze satelitu NSS 7 (22,0 st. záp.), v paketu FSTV, tr. 11,051 V, SR 42500, FEC 3/4, vysílání celého paketu je ale zakódováno v systému Conax, navíc je vyzařovací svazek tohoto transponderu směrován mimo Evropu.

 

 

24.cz – televize, o které se mluví

 

 

Leoš Pohl prodal na konci ledna 34 procent stanice 24.cz společnosti ESPANTA a.s. Předsedou jejího představenstva je Jan Fulín mladší, který je současně místopředsedou představenstva Barrandov Studio. „Prodal není zcela přesné slovo,“ řekl sám Pohl. „Transakce dosud nenabyla účinnosti, protože je zde několik odkladných věcí, mimo jiné i nutnost, aby převod schválila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, rovněž jsou zde zákonné limity.“ V současné době je podána žádost o schválení prodeje na RRTV. Většinovým vlastníkem zůstává i nadále Pohl. Důvodem prodeje je skutečnost, že se Pohlovi nedařilo plnit příjmy tak, jak plánoval. „Dostával jsem se do záporného cash-flow,“ uvedl. „Potřeboval jsem rozvojové peníze na žádost o licenci na DVB-T,“ upřesnil.

Televizi 24.cz naladíme v kabelových sítích a na družici Astra 2C, umístěné na pozici 19,2 stupňů východně, na stejném paketu, kde volně vysílá český hudební kanál Óčko. Jedná se o transponder 57, frq. 10,832 H, SR 22000, FEC 5/6, PIDy 40/41, SID 61993. Abonenti placené satelitní platformy UPC Direct jej mohou sledovat na třetí předvolbě zapůjčeného satelitního receiveru Philips. Vysílání je a i nadále bude volné, nekódované.

Loni na podzim jsem navštívil režijní, střihové a odbavovací pracoviště televize, umístěné v prostorách společnosti Sat plus v Praze – Nuslích. Sat plus zabezpečuje i konečnou úpravu signálu a předání do kabelových sítí domácích operátorů a pro uplink na satelit Astra v DMC (Digital Media Centre) v Amsterodamu. Při té příležitosti jsem měl možnost pohovořit i s jednatelem a spolumajitelem televize 24.cz, panem Leošem Pohlem, a nezapomněl jsem ani na otázky směřující k technické kvalitě vysílání.

 

Dostávám totiž stále maily či telefonáty, že nejste schopni na svém satelitním přijímači naladit obraz a nepomáhá ani ruční zadání identifikátoru V-PID. Na jiných receiverech se zase po určité delší době rozejde obraz ze zvukem, dojde k posunu – zpoždění audia. V odbavovací režii jsme viděli dva receivery - Dreambox a Hundai, dalším kontrolním receiverem byl Premium X, a u každého docházelo k posunu v jiném čase, např. až po dvou hodinách. Je to tedy závislé na hardware. Ze zařízení, vlastně z Prahy, přitom odcházel signál bez problému, k technickým problémům zřejmě dochází až někde na dlouhé trase na uplink.

O všech těchto závadách se podle slov zainteresovaných pracovníků ví a pracuje se ve spolupráci s techniky v DMC na jejich odstranění, ovšem výsledek pořád není stoprocentní a píšete nám o dalších receiverech, které přijímají jen zvuk s černou obrazovkou...

 

 

Začal vysílat gastronomický program TV Paprika

 

 

Od pondělí 17.1.2005 začal i pro české a slovenské diváky vysílat televizní program zaměřený na gastronomii s názvem TV Paprika. Nejprve začal vysílat přes satelit, od konce ledna se objevil i v kabelových sítích. Podle slov ředitele české pobočky maďarského provozovatele Peter Kocsis je důležitou úlohou televizní stanice TV Paprika popularizace národních kuchyní, prezentace kultury piva a vína, jakož i podpora a posílení gastroturistiky. Stanice nabídne podle jeho slov vysílání 14 hodin denně, které vyplní zhruba 15 procent českých i slovenských a 35 procent převzatých zahraničních pořadů. Polovina by pak měla pocházet z vlastní produkce TV Paprika; vše v české jazykové verzi.


O nové české mutaci gastronomického kanálu TV Paprika jsem podrobně psal už loni v článku TV Paprika od
ledna v nabídce UPC pro české a slovenské diváky. Pokud jste jej nečetli, připomeneme aspoň některé údaje o vysílání, abyste si jej mohli na svých receiverech naladit. TV Paprika dosud vysílala svůj program pro 800 000 domácností v Maďarsku, kde je od 2. listopadu jedinou programovou službou tohoto druhu. Zachytíme ji na satelitu Astra 1G (pozice 19,2 st. vých.), v placené službě UPC Direct, tr. 79, frq. 11,992 H, SR 27500, FEC 3/4, PIDy 351/361 - čeština, signál je zakódován v systému CryptoWorks. Abonenti UPC mají tuto stanici v základní nabídce Rodina. V přijímačích Philips je tento program umístěn na pozici 34 a je vybaven českou audio stopou.

 

„Vysílání v Čechách a na Slovensku bude vycházet ze specifických potřeb těchto zemí, programy obohatíme o významná místní témata“, uvedla v prosinci pro TASR Emília Slezáková z TV Paprika. Spuštění vysílání předcházeli podrobné výzkumy veřejného mínění. Podle Slezákové se v Maďarsku i v okolních státech, kde se už na mnohých místech pozapomněly místní kulinářské tradice, ukázala velká potřeba oživit tradiční hodnoty domácí kuchyně střední a východní Evropy. Proto je cílem TV Paprika popularizovat tradiční národní kuchyně, představit kulturu piva a vína, a též popularizovat a posílit gastroturistiku.

TV Paprika bude diváky u obrazovek zvát nejen do kuchyně, ale i do hotelových restaurací, do vináren, pivnic či „krčem“ v Praze, Bratislavě anebo v Budapešti, kde se určitě dobře nají. Přitom mohou očekávat úplné informace na přípravu každodenního obědu, lahůdky pro hosty, kojenecká a dětská jídla, oblíbená jídla z babiččiny kuchyně, ale i návod jak vařit ve školním internátu či recept na malé dietní jídlo během odtučňovací kúry.

Strategickým ředitelem televize je Marcell Lissák, TV Paprika sídlí v Maďarsku na adrese: H-1035 Budapest, Raktár utca 25. Telefon v Maďarsku: 453 34 60, fax: 453 34 61. Kontakt na redakci e-mailem je: tv@tvpaprika.hu. Televize má už také internetové stránky v české - www.tvpaprika.cz a slovenské - www.tvpaprika.sk jazykové mutaci



Nový držák paraboly sníží poškození zdiva

 

 

Uživatel, který si na stěnu domu nemůže dát satelitní parabolu, protože má zakázané „zásahy do konstrukce budovy“, si tuto anténu může bez problémů instalovat, pokud použije systém připevnění „Easy-Mount“. Držák anténního systému se obejde bez „zásahů do konstrukce budovy“. Vyhovuje právním předpokladům a veškerým, přísným německým stavebním předpisům. Montáž je navíc jednoduchá. Teleskopická tyč je na obou koncích opatřena závitem s opěrnou plochou. Když držák vodorovně nebo svisle sevřeme na okenní parapet, dále už nemusíme nic dělat. Otáčením teleskopické tyče vyšroubujeme opěrnou plochu a na parapetu pevně podepřeme. Šířka „upnutí“ je mezi 78 až 125 cm.

Na tuto teleskopickou tyč navíc můžeme umístit volně posuvný výložník ve tvaru pravoúhlé trubky. Před něj se dá upevnit satelitní parabola v jakékoliv pozici. Parabola může tak být namontována pod nebo vedle okenního parapetu bez negativního vlivu na volný výhled z okna. Mimo to se ukazuje, že konstrukce je poměrně robustní. Držák „Easy-Mount“, model DIY 1, je vhodný pro parabolické antény s průměrem do 70 cm, DIY 2 HD i do průměru 80 cm. Systém upevnění „Easy-Mount“ lze v německých specializovaných obchodech zakoupit za cenu 39 EUR.

 

 

Odsouzeni obchodníci s pirátskými kartami

 

 

V druhé polovině ledna t. r., po mnohaletých průtazích, vynesl Zemský soud v Mnichově důležitý rozsudek ve věci pirátské placené televize. Obžalovanými byli dva muži, kteří vlastnili falešné smart karty (karty podmíněného přístupu) pro placenou televizi. S těmito kartičkami bylo možné ilegálně dekódovat nejen programy společnosti Premiere, nýbrž i mnoho dalších německých a jiných placených programů. Rozsudek zněl: Ibrahim Bas (35) byl odsouzen za „falšování doličných dat" k trestu vězení v trvání dvou let. Výkon trestu byl po zaplacení peněžité pokuty 1500 EUR podmíněně odložen (na zkušební dobu). Spoluobžalovaný Mario A. (33) - podle informací serveru digitalfernsehen - měl prodat dále jiným osobám pouze dvě pirátské karty. Z důvodu finanční kompenzace trestu vyvázl s peněžitou pokutou devadesátidenní sazby po 150 Euro. Mimo to musí (podle informací serveru DF) hradit část soudních výloh a nákladů na advokáty.

V březnu minulého roku příslušný obvodní soud v první instanci oba muže z právního pochybení osvobodil. Avšak státní zástupce se odvolal. Oba muži prostřednictvím svých obhájců (Daniel Peter, Alexander Deichstetter) před Zemským soudem učinili doznání. Ibrahim Bas byl kvůli této záležitosti už několik týdnů ve vyšetřovací vazbě a i nadále je v oblasti satelitní techniky velmi aktivní. Ibrahim Bas byl už čtyřikrát trestán, rozsudek byl pro něj zvlášť shovívavý. Naposledy, v roce 2002, měl být podmíněně odsouzen k dvaceti dvěma měsícům vězení kvůli fingované autonehodě.

 

Testování AlphaCrypt-TC vstupuje do druhé fáze

 

 

Firma Mascom plánuje už letos na jaře zahájit prodej modulu AlphaCrypt TC (Twincard - dvě karty). Nejedná se o ale úplnou novinku, protože tento modul už byl představený na podzimním odborném veletrhu IBC v Amsterdamu. CAM AlphaCrypt TC obsahuje dvě čtečky karet a tak lze současně (administrativně) používat dvě abonentské karty různých providerů (poskytovatelů programu) placené televize. Jako dosavadní modul CI AlphaCrypt zvládne normy kódování AlphaCrypt, Irdeto, CryptoWorks a Conax. Je tak ideálně vhodný pro příjem německé (vzhledem ke CryptoWorksu i české a slovenské) placené televize z kabelu a ze satelitu.

 

Ihned po představení modulu se bavorský výrobce rozhodl pro jeho důkladné otestování 120 zájemci – satelitními fanoušky - v reálných podmínkách běžného domácího příjmu. Vybraným zájemcům poskytnul během pilotního experimentu nový modul AlphaCrypt Twin Card (TC) za kauci 35 EUR. Tato jistina bude při vrácení modulu firmě Mascom GmbH opět navrácena. Testeři mají za úkol posílat pravidelná týdenní hlášení o funkci a případných problémech v praktickém používání modulu ve svém receiveru. Nyní tento pilotní experiment vstoupil do své druhé fáze. V paketu ORF Digital na satelitu Astra 1H (frq. 12,692 H, SR 22000, FEC 5/6) je už dostupná nová verze firmware 3.0, kterou si uživatel může do svého modulu jednoduše (bezplatně) instalovat.

Funguje to tak: když přepneme na rakouský televizní program ORF, set-top-box automaticky identifikuje aktualizaci, která se vysílá ze satelitu. Potom divák přes menu v přístroji spustí proces aktualizace, který trvá jen několik minut. Manuálně je postup aktualizace takový: v menu AlphaCrypt CI v položce - Nastavení > Aplikace > Automatické vyhledávání na transpondéru > a zvolit aktualizaci... Je třeba si vybrat nabízenou verzi software a zahájit proces aktualizace. Poněvadž u této aktualizace firmware se vymění celý obsah paměti, může proces uložení trvat poněkud déle. Nové firmware obsahuje menší korekturu chyb. To v každodenním provozu činí modul ještě stabilnější. Různé moduly CI systému AlphaCrypt mohou být v budoucnu upgradované ze satelitu - pomocí stejného update signálu na témže transponderu.

 

Tak to je pro dnešek ze satelitní rubriky vše. Pro dnešní informace jsem využil tyto zdroje:

 

Adrian Gąbka, www.satkurier.pl, Sat-Update.com, www.infosat.lu, [fp], www.digitalfernsehen.de, za přeložení děkuji Petrovi Miklíkovi, a ze serveru Česká média. Na shledanou příště!

 

 

Aktuální změny na satelitních transponderech najdete na internetu na http://www.satcentrum.com/ (.cz, .sk),další novinky z oblasti rozhlasu a televize, a to jak kabelové tak i digitální (DAB, DVB-T, DRM, MMDS) najdete na webu http://www.tvcentrum.com (.sk). Přeji vám hodně zábavy a poučení při lovu na satelitním orbitu! 

  

Tak to je pro dnes vše, těším se na shledanou příště!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

 

© VHR , last change: 10 FEB 2005