Satelit 02/2003 – 2.část

 

 

 

Zdravím vás při čtení druhé části únorové rubriky

 

Vítám Vás při čtení rubriky satelitních informací, kterou jsem bohužel musel z důvodu své hospitalizace ve zlínské nemocnici uzavřít již před koncem měsíce února. Nedostane se tedy dnes na pravidelné změny Jednou větou. Věřím ale, že se s nimi setkáte v dostatečné míře opět příští měsíc.

 

EastBox Digital – rok poté

 

Před rokem jsem vás na tomto místě podrobně informoval o zajímavém česko-slovenském projektu placené televize společnosti EastBox Digital. Připomínám, že by mělo jít o placenou nabídku 18 televizních kanálů včetně tří českých a slovenských kanálů, produkovaných na našem teritoriu. V nabídce budou žánrově pestré kanály - česko-slovenské a regionální zpravodajství, hudba, zábava, dětské programy, teleshoping, akční, romantické i sci-fi filmy a také erotika. V projektu žadatelé uvažovali i o samostatném programu, věnovaném vážné hudbě a divadlu a také o loveckém a rybářském kanálu. Tolik již známé a dříve publikované údaje.

A jaká je situace nyní, rok poté? V polovině února jsem obdržel od spolutvůrce tohoto projektu nové informace, které vysvětlují zpoždění startu. Z jeho dopisu vyjímám:

Původní termín startu 11.1.2003 nemohl být splněn a společnost požádala o odklad. Stalo se totiž to, že firma Flextronix, se kterou se jednalo o dodávkách set-top boxů (STB) náhle uzavřela svůj výrobní závod v Brně. Tento závod vyráběl a servisoval receivery pro britskou Sky Digital i izraelský Yes. Proto se muselo znovu začít jednat o dodavateli STB - také EastBox Digital totiž bude pronajímat abonentům set-top boxy s Videoguardem. Abonentský poplatek za zmiňovaný paket 18 kanálů by měl činit 350 Kč měsíčně, STB i příslušenství bude zapůjčeno zdarma.

Nový termín spuštění služby EastBox Digitál byl stanovený na 1.12.2003. Ale už podstatně dříve, dne 4.3.2003 bychom mohli sledovat první vysílání - nabídku na EastBox na družici Amos 1, a to z transponderu 9 či 10. O který se bude konkrétně jednat, nyní před uzávěrkou rubriky ještě nevím. Pokud si ale chcete tyto frekvence dopředu předladit, jedná se o tyto technické parametry:

Satelit Amos 1, pozice 4,0 st. západně (tedy ještě více na západ od paketu Telenor na Intelsatu 707 s programy TA3 a JOJ TV). K příjmu na území ČR i SR postačí parabola o průměru 80 cm.

Transponder č.9 naladíme na frq. 11,330 H, paket Antena Hungaria zde vysílá s SR 6518 a FEC 3/4.

Transponder č.10 naladíme na frq. 11,405 H, ukrajinský paket Spacecom zde vysílá s SR 12660 a FEC 3/4.

Samozřejmě se hodnoty datového toku i poměru chybové korekce mohou v případě uvedeného vysílání ještě změnit. Tolik poslední informace, kterou jsem obdržel, uvidíme, jak si tvůrci projektu povedou v dalších měsících. 

 

Nový firmware pro Nokii 9800s

 

Digitální satelitní přijímač Nokia Mediamaster 9800s patří u nás k dosti rozšířeným receiverům. Jak už však bohužel bývá u severského výrobce zvykem, musí si satelitní fanouškové na update ovládacího software počkat řadu měsíců, v tomto případě dokonce více jak rok. Po mírně inovované verzi software MA 1.31, která následovala po MA 1.3 je dnes k dispozici přepracovaný firmware s označením MA 2.0.

A zda do upgrade jít, nebo si ponechat starší verzi? Toto rozhodování bude asi snazší pro satelitního fanouška, který používá Nokii jen s originálními, neupravovanými přístupovými moduly (CAM) pro dekódování kanálů placené televize. Pro něj je doporučení jednoznačné – upgrade rozhodně prospěje přijímači k rychlejšímu přepínání kanálů, bezproblémovému teletextu, lepšímu ovládání motoru, k plné podpoře Dolby Digital, snadnější editaci kanálů s mazáním více předvoleb najednou a některým dalším funkcím.

Pokud však používáte universální moduly FreeCAM či MagicCAM, tak jsou zde již první reakce některých satelitních diváků, že bohužel nový firmware je nedetekuje. Přesto, že je již možné dnes jednoduše pomocí zeleného tlačítka na dálkovém ovládání nastavit oddělené používání podmíněného přístupu pro interní čtečku Viaccess či externí moduly v CI slotu (Automatic, Viaccess anebo Common Interface). Možná je to záměrem výrobce, který chce tak znemožnit použití těchto stále více rozšířených modulů k dekódování více systémů naráz (5in1, 6in1). Uvidíme, zda se neobjeví v brzké době na internetu nějaká pomoc.

Pokud jsme se však rozhodli provést update, můžeme tak učinit jednoduše přímo ze satelitu. V době psaní tohoto příspěvku byl k dispozici update na satelitu ASTRA 1G, na pozici 19,2 stupňů východně, z tr. 12,669 GHz, vertikální polarizace, SR 22000 a FEC 5/6 (kde např. vysílá německá zpravodajská televize NTV).

Pokud nemáte možnost příjmu z Astry, měl by se update v dohledné době objevit i dalších družicích. Na Hot Birdu (13,0 východně) bude na tr. 12,539 H, SR 27500, FEC 3/4, na Siriu (5,0 východně) v evropském svazku na 12,380 H, SR 27500, FEC 3/4, v nordic-beamu pak na 12,245 V, SR 27500, FEC 7/8 a nakonec i na Thoru (1,0 západně), na tr. 12,456 V, SR 28000, FEC 3/4.

A jaké jsou hlavní změny?

Překvapilo mě, že jsou nyní předvolby seřazeny po družicích od západního orbitu, v mém případě se začínalo na Hispasatu na 30,0 st. záp. a končilo na Turksatu na 42,0 st. vých.. Na každé družici, případně v bloku providera (např. Beta Digital či Czechlink) pak došlo k poněkud nelogickému abecednímu srovnání podle názvu přijímané stanice. V tomto přehledu můžeme vyhledávat i pomocí funkce hledání podle počátečních písmen. Naštěstí nám výrobce poskytuje možnost individuálně si přeskládat kanály do 18 favoritních skupin, kde v každém listu může být až 99 TV či rozhlasových stanic. Celkem se prý může do receiveru načíst až 5000 kanálů.

Přepracované je i menu, ve kterém přibyla položka Timer. V User preferences menu v Language preferences nastavíme i druh výstupu digitálního audia na MPEG či Dolby Digital.

V editaci kanálů došlo k podstatným vylepšením – jednak na pozadí vidíme konkrétní kanál, který chceme upravovat – tedy přesunovat, změnit název či vymazávat. Při mazání zaškrtáváme vybrané kanály, které se nakonec najednou vymažou při odchodu z menu po ještě jednom posledním ověřovacím dotazu, zda má opravdu dojít k výmazu všech označených předvoleb. Samozřejmě se dají odstranit z předvoleb i jednotliví provideři či družice.

Po stisku zeleného tlačítka Options na dálkovém ovládání se nám zobrazí na on screen obrazovce možnosti digitálního audia (MPEG/Dolby Digital), vysílaných zvukových mutací, jazyků titulků či dokonce úhlů pohledů kamery (angles). Samozřejmě, pokud jsou k dispozici ve vysílání. Dále je zde už na začátku zmiňovaná možnost preferovat dekódování z karty vložené ve štěrbině vestavěného dekodéru Viaccess, nebo z modulu vloženého do slotu CI. Třetí možností je automatická detekce. Při testu jsme ve většině případů ponechali Automatic, a nedošlo nikdy k problémům, pokud jsme testovali CAM Aston, Irdeto EuroCAM, CryptoWorks a Conax. Ve čtečce Viacces jsme testovali smart cards GW, Silver i FUN s příslušnými aktuálními klíči, stejně tak i v uvedených modulech, v CryptoWorksu jsme používali originální abonentské karty na Czechlink, UPC Direct a Slovak Link a v modulu Conax byla přístupová karta na TV JOJ.

Nakonec jsem zkusil i universální dekódovací modul. Bohužel Nokia na MagicCAM se softem Penta vůbec nereagovala, přestože před updatem ve verzi MA 1.31 fungovala (i když nedekódovala TPS na Hot Birdech a Galaxii sport na Eutelsatu W2). Doufejme, že najdeme v brzké době lék na tento problém a budeme pak moci i tyto moduly používat.

Zajímavou funkcí je možnost přiřazení až čtyř čísel receiverů pro oddělení kódů IR, kdy pak mohu používat stejné typy receiverů, aniž by se rušily dálkovým ovládáním. Nová je též možnost přenesení dat – klonování z jednoho přijímače do druhého.

Při nastavování antény a při ručním ladění kanálů nám určitě pomůže nově graficky ztvárněná indikace síly a kvality přijímaného signálu. Nové menu je též pro konfiguraci DiSEqC přepínače na dvě či čtyři paraboly, případně pro nastavení motoru, kde je upravený předdefinovaný souhrn dostupných družic pro Sat-Scan system včetně preferovaných kanálů.

Nový software rychleji, jak dříve načítá data F.U.N. a EPG (Electronic Programm Guides) u providerů ARD Digital a RTL World. Na řadě německých stanicích se objeví na krátkou dobu v levé horní části červený puntík a šipka, po zmáčknutí stejně označeného a vybarveného tlačítka na dálkovém ovladači receiveru se dostaneme k dalším informacím o programech a vysílání s možností individuálního přístupu a nastavení. Receiver však nepodporuje platformu Open Sky, kdy např. na kanálu Sky News na Astře 2A se na obrazovce objeví červená značka se šipkou, ale data se už nezpracují. Pokud se delší dobu načítají data, objeví se v pravém horním rohu obrazovky točící se terčík. Je to obdoba známých přesýpacích hodin z počítačových programů, které signalizují, že máme být trpěliví, že procesor usilovně pracuje.  

Odstraněné jsou i problémy s teletextem, funguje jak ten vložený do on screen obrazu, tak i klasický teletext, který se individuálně vyvolá ovladačem televizního přijímače.

Tolik první postřehy z provedené inovace ovládacího software digitálního receiveru Nokia Mediamaster 9800s. Na další, ne tak na první pohled viditelné změny určitě dojdeme později, po delším používání přijímače. Už dnes však mohu konstatovat, že satelitní přijímač reaguje rychleji na povely, nezamrzá a na nové funkce jsem si také snadno zvykl. Bohužel však může být pro někoho velkým omezením nespolupráce přijímače s universálními CA moduly.

 

Seznamte se – satelitní přijímač Digit-All World SCI-900E

 

Stav v nabídce satelitních přijímačů na českém a slovenském trhu byl v posledním roce celkem bez velkého vzruchu. Domácí fanoušek televizních a rozhlasových programů dával přednost osvědčeným značkám, nejraději pak těm, které umožňovaly bezproblémový příjem digitálních paketů v našich mateřštinách. Vážnější zájemce o příjem dalších kódovaných televizí se pak pídil po možnostech neoficiálního příjmu, samozřejmě za co nejnižší cenu, tedy řečeno naplno - zadarmo, bez placení měsíční abonence. V tomto případě mu pak po vyprodání posledních zásob „irdetových“ receiverů s patchem 5in1 zbývala pouze možnost pořídit si universální modul, satelitní kartu do počítače anebo nyní nově i receiver DreamBox. Bohužel zejména poslední dvě možnosti nejsou moc vhodné pro začátečníky v lovu na satelitním orbitu.

Někteří, zejména korejští výrobci, však nechtěli ztratit stálý zájem satelitních diváků o jednoduché, uživatelsky přívětivé receivery, umožňující příjem ve více kódovacích systémech na programovatelné přístupové karty. Na internetu jsou dnes dostupné kompletní soubory – obsahy paměti s aktuálními kódy, a obsluhu levného jednoúčelového programátoru určitě zvládne, po krátkém zaučení, každý i technicky méně erudovaný fanoušek. Problémem pro výrobce však bylo, jak obejít tvrdé licenční podmínky na vestavěný dekodér, které jim až takto „vyjít vstříc“ satelitnímu diváku zakazovaly.

Netrvalo však dlouho a výrobci přišli na to, že stačí vyrobit levný receiver bez jakéhokoliv vestavěného dekodéru, který má aspoň jeden slot (CI) na zasunutí přístupového modulu (CAM), do něj zasunout běžný modul Irdeto Eurocam 1.06 (bez jakékoliv úpravy), mírně upravit firmware a je to. Firmware pak umožní po vložení tohoto CAM dekódovat s přístupovou kartou FUN s aktuálními klíči programy vysílané v systémech Betycrypt, Irdeto, Seca/Mediguard, Viaccess a Nagravision. Zákazník tedy dostane satelitní přijímač 5 in 1 za cenu jen o málo vyšší, jak je cena universálního modulu FreeCAM či MagicCAM. Tedy jednoduché řešení, které vyhovuje výrobci – prodá spoustu jinak hůře prodejných jednoduchých digitálních receiverů a přitom se nezpronevěří licenčním podmínkám, protože dekodér vlastně nevyrábí. Spokojený je samozřejmě i zákazník, který za rozumnou cenu obdrží zařízení, do kterého pouze vloží smart kartu FUN s aktuálními kódy a už se dívá na zahraniční, u nás nedostupné pakety placených televizí. 

Tolik podrobnější úvod, který však je nutný před vlastním testem dnešního satelitního přijímače Digit-All World SCI-900E. Ten je totiž představitelem přesně takových, zmiňovaných, u satelitních fanoušků oblíbených receiverů.

Receiver pochází z Jižní Koreje, z výrobního závodu v Soulu, a pokud navštívíme webovskou stránku výrobce www.digitallworld.com, uvidíme, že sídlí v sousedství Hyundaie a Samsunga, tedy u nás známých a zavedených značek. Další inspirace pak zřejmě přišla od Humaxe, tedy vlastně ID Digital, který produkuje podobně koncipovaný model s CI, který lze též upravit na příjem ve více kódovacích systémech. V tomto případě však šel korejský výrobce ještě dále, a poskytuje zákazníkovi už hotový výrobek s originálním firmwarem, dokonce (také) v českém jazyce, odpadá tedy nutnost dodatečné úpravy – patche, po které se samozřejmě přijde o záruku. A to je při dnešní dvouleté záruční lhůtě v ČR již podstatná výhoda. Navíc i budoucí aktualizace na internetu či případně přes satelit již budou také podporovat systém 5 in 1.

Po zjištění těchto základních údajů o receiveru a návštěvě zmiňované internetovské presentace jsem byl zvědavý, jak si receiver skutečně povede v každodenním provozu, ve srovnání např. s Humaxem 5400. Zda kupující nedostane za málo peněz málo muziky. Proto jsem se rozhodl přijímač podrobně vyzkoušet. Měl jsem zapůjčený přijímač Digit-All World SCI-900E od ing. Radka Řeháka ze Zlína-Štípy, který tyto receivery k nám dováží a s jeho parametry vás nyní seznámím.

Základní technické údaje:

Receiver Digit-All World SCI-900E je digitální satelitní receiver pro příjem volných (FTA) programů a 2 volnými sloty (CI) pro vložení přístupových modulů – dekodérů (CAM).

Tuner s frekvenčním rozsahem 950-2150 MHz má šířku MF pásma 36 MHz, napěťově přepíná polarizaci LNB 13/18V a pásmo signálem 22 kHz. Proudový odběr až 500 mA, elektronická ochrana proti zkratu. Vstupní symbolová rychlost (datový tok) SR 1-45 Ms/s, poměr chybové korekce FEC 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8. 1 konektor F vstupní a 1 výstupní (smyčka loop through).

Receiver je osazený procesorem NEW-TMIPS R3930 běžícím na 81 MHz.. Flash paměť má velikost 1MB, systémová SDRAM, dekódovací MPEG SDRAM a grafická SDRAM má každá velikost 2MB.

Receiver dekóduje MPEG 2 s video rozlišením 720x576 pixelů se vstupní bitovou rychlostí max. 90 Mbit/s. Obrazový formát 4:3 i 16:9. Audio mono/duál/joint stereo, vzorkování 32, 44,1 a 48 kHz, MPEG/Musicam layer I & II. Výstupy CVBS a RGB na konektorech SCART, dále video a audio RCA – cinch. Receiver nemá digitální konektor a nedekóduje signál Dolby Digital. Modulátor RF lze nastavit na 21-69 kanál, standard PAL/SECAM, B/G, D/K, I.

Řízení natáčení motoru a přepínání konvertorů povely DiSEqC verze 1.0, 1.1. a 1.2, proudový odběr až 500 mA. Zásuvka RS 232 D-Sub9 pro upgrade software z PC.

Vstupní napětí 90-250 V střídavě, 50/60 Hz, příkon max. 30 W, ve stand by módu max. 7 W. Rozměry 340 x 66 x 247 mm (šířka x výška x hloubka), hmotnost 2.1 kg.

Základní funkce:

Receiver je vybaven uživatelsky přívětivým menu ve 12 jazycích (česky, anglicky, španělsky, francouzsky, německy, italsky, turecky, arabsky, persky, maďarsky, dánsky, portugalsky). Pěkná grafika používá 256 barev. Do předvoleb přijímače lze uložit až 4000 TV či rozhlasových stanic. Třídí se a editují na FTA, kódované, TV a R. Podpora teletextu na televizní obrazovce (VBI insertion). Programový průvodce – EPG pro současný a následující program a pořady až na 7 dní (pokud jsou providerem vysílané). Ruční a automatické hledání, prohledávání celého satelitu. Dětská pojistka a zamknutí předvoleb podle vhodnosti pořadů. Titulky a programové informace na kanálu.

Vzhled:

Receiver se dodává v úhledném obalu, jako příslušenství je přibaleno dálkové ovládání, dvě baterie, účastnický anténní propojovací kabel a propojovací kabel 2 x 3 CINCH a návod k obsluze. Přístroj je v elegantní stříbrné krabičce. Na čelním panelu jsou umístěna 4 tlačítka: vypínač stand by, přepínač módu předvolby/hlasitost a dvě tlačítka pro změnu nahoru a dolu. V pravé části jsou po odklopným víčkem dva volné sloty CI pro zasunutí CAM. Zadní panel obsahuje 2 konektory F (pro konvertor a výstupní smyčka pro druhý, např. analogový receiver), konektor RS 232 D-Sub 9 pro připojení PC, 4 konektory CINCH (video, audio L a R kanál a výstup 12 V), 2 konektory SCART a síťový vypínač.

Tolik pro dnešek, příště se podíváme na menu receiveru a na ladění a editaci kanálů.

 

28.února končí Premiere v analogu

 

 

Posledního února končí německá placená televize s analogovým vysíláním na transponderu č.17 Astry 1B, frq. 11,464 H, audio 6,50/7,02-7,20 MHz, kód Nagravision/Syster. Přestože odhadem asi 40 tisíc abonentů ještě používá analog, provider KirchMedia hodlá drahý transponder raději využít pro další digitální paket. V současné době si Pay-TV Premiere předplatilo již skoro 3 milióny německých a rakouských diváků.

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

© VHR , last change: 25 FEB 2003