Satelit 02/2002

        Podruhé v tomto roce vás vítám při čtení satelitní rubriky. Hned v úvodu vás seznámím s novým provozovatelem placené televize v ČR a SR.

 

 

        EastBox Digital – možná konkurence UPC Direct?

 

        O trochu vzrušení na naší mediální scéně se na přelomu roku postaraly informace o projektu placené televize společnosti EastBox Digital. Jde o nabídku 18 televizních kanálů včetně tří českých a slovenských kanálů produkovaných na našem teritoriu. Projekt má odstartovat v prosinci letošního roku z pozemní stanice umístěné pravděpodobně v Břeclavi, městě na česko-slovenských hranicích.

 

        Projekt, který Rada pro rozhlasové a televizní vysílání schválila začátkem prosince minulého roku, uvažuje se šířením programů prostřednictvím kódovaného digitálního satelitního vysílání. Společnost EastBox Digital, s.r.o., Brno, která získala licenci, momentálně hledá investory. O tom, kdo se bude podílet na financovaní televize, se mělo rozhodnout v polovině února tohoto roku. Kromě abonentských poplatků by měly být zdrojem financování i příjmy z reklamy.

Autorem projektu je bývalý ministerský poradce pro audiovizi a média Ministerstva kultury SR Ľubomír Fifik, dále Slavomír Grúber, český herec Aleš Jarý a slovenský mediální podnikatel Siloš Pohanka mladší. Někteří z jmenovaných figurují i v orgánech společnosti TV House, a.s., Bratislava, která by se měla v budoucnu stát servisní společností této televize.

Vlastníkem EastBoxu je švýcarská společnost New Media Investment (NMI), která je zároveň 42 procentním akcionářem TV House. NMI tento podíl získala od akcionářů TV House výměnou za 83 procent vlastních akcií. Zakladateli NMI jsou tři fyzické osoby. Investičním poradcem držitelů licence je společnost F.I.M. Partners, a.s., Bratislava. Televize by měla začít vysílat do roka od udělení licence.

Projekt předložený licenční radě předpokládá měsíční abonentský poplatek cca 300 Kč. „Projekt počítá s cílem získat 800-tisíc předplatitelů v České republice a na Slovensku,“ říká S. Pohanka. Při takovém počtu by ročně získali jen od abonentů přibližně 2,9 miliard Kč. Zařízení na příjem satelitního signálu hodlají poskytovat domácnostem zdarma. Tento set–top–box by byl bez přístupové karty a uvažovaný typ kódování se zatím v Evropě nepoužívá. Autoři projektu předpokládají měsíční provozní náklady na satelitní šíření 12,5 milionů Kč.

V nabídce mají být kanály vyhrazené například pro česko-slovenské zpravodajství, regióny, erotiku, hudbu, zábavu, dětské programy, teleshoping, různé filmové žánry od romantických, přes akční až po sci-fi filmy. V projektu se žadatelé o licenci zavázali spustit též samostatný kanál věnovaný vážné hudbě a divadlu, ale i kanál lovecký či vzdělávací. Většina kanálů má vysílat 24 hodin denně. Povinností vyplývající z licence je 42 percent programů vyrobených ve vlastní produkci, případně v koprodukci.

Všeobecná charakteristika programů EastBox:

1. ČSTV – zpravodajství a živé vstupy vysílané z Prahy a Bratislavy
2. Comedybox – sitcomy, filmové komedie a vlastní zábavné programy
3.a Venkov – regionální zprávy připravované ve spolupráci s lokálními televizemi

      3.b Redlinebox – ve večerních hodinách erotické filmy
4. Čokoláda – magazíny, animované a hrané filmy pro děti
5. Actionbox – akční filmy, dokumenty o bojových uměních
6. Shoppingbox – teleshoppingové nabídky zboží a pracovních příležitostí
7. Stadion – zpravodajství, přímé přenosy, záznamy sportovních střetnutí
8. Romantik – filmy, seriály, dokumenty pro ženy
9. Džus – hudební, výukové, soutěžní a diskusní programy, seriály, klubové filmy v cizím jazyku
10. Newsbox – zpravodajství z celého světa, komentáře
11. Let`s music – populární hudba
12. Planeta – dokumentární, cestopisné i instruktážní cykly
13. Scifibox – hrané a dokumentární filmy a seriály s vědecko-fantastickým obsahem
14. Filmbox – filmy
15. Klasikbox – klasické hudební a hudebně-dramatické žánry, džez, divadelní představení
16. Tourbox – dokumentární programy, zpravodajství, magazíny a soutěžně-zábavné programy propagující turisticky zajímavé lokality
17. Revír – dokumentární filmy o přírodě, aktuální publicistika a magazíny o lovectví a rybářství

Centrum televize má být v Brně. Pobočky chtějí založit i v Praze, Bratislavě, Banské Bystrici, Košicích, Českých Budějovicích a v Ostravě. Celkově by měla televize zaměstnávat 1 200 interních pracovníků.

Podle mluvčího české licenční rady Pavla Baráka měla Rada pochybnosti o perspektivnosti tohoto projektu. Žadatelé o licenci podle něj při slyšení uvedli, že v prvních dvou letech počítají se ztrátou 1,9 miliard Kč a až ve třetím roce by měli dosáhnout zisku 250 milionů Kč. „Tvrdili, že s investory už rokovali a financování budou mít zabezpečené. Rada však svým rozhodnutím nenese žádnou zodpovědnost za finanční rizika projektu,“ uvedl její předseda Martin Muchka. Zdůraznil, že prezentovaný projekt byl velmi dobře připravený. Za přidění licence hlasovalo všech jedenáct přítomných členů rady. Nezbývá než věřit, že autoři projektu neměli velké oči a reálně odhadli své síly. Nám, satelitním divákům, by se pak konečně naskytla možnost výběru operátora placené satelitní televize.

 

 

        Zeptejte se UPC Direct!

 

        Po dřívějším období, kdy se nám nedařilo navázat pravidelný kontakt s vedením společnosti UPC ČR, se ledy prolomily a tak jsem rád, že vám budu moci na tomto místě pravidelně přinášet odpovědi na vaše dotazy, připomínky a náměty, směřující k paketu UPC Direct na satelitu, případně ke kabelové televizi tohoto operátora. Mělo by také dojít k odloženému setkání s představiteli UPC Direct, můžete mi proto už nyní zasílat své dotazy. Slibuji, že žádný váš podnět nezapadne!

V souvislosti s oznámeným vstupem RTV Galaxie na satelit jsme se zeptal, zda budeme moci tuto Kindernayovu stanici naladit i v paketu UPC Direct. A samozřejmě jsem se opět dotázal i na slibované vysílání české veřejnoprávní televize. A zde je odpověď UPC:

Vážený pane inženýre,

ráda bych Vám odpověděla na Vaše otázky.
RTV Galaxie se prozatím v programové nabídce UPC Direct neobjeví, TV3 v programové skladbě zůstává a s Českou televizí vedeme usilovná jednání o zařazení českých programů do nabídky UPC Direct.
Přeji krásný den
Dita Pavlovská
Executive assistant

Co z toho pro nás vyplývá?

1. Stanice RTV Galaxie se tedy od 15.února objeví na satelitu mimo paket UPC Direct, podle posledních spekulací dokonce ani ne na družici Astra či Eurobird, ale na satelitu Eutelsat W2 na pozici 16,0 stupňů východně. Pro naše satelitní diváky to znamená čtvrtou (!) satelitní pozici (Eurobird 1 na 28,5 st.východně , Astra 1 na 19,2 vých., Eutelsat W2 na 16,0 vých. a Intelsat 707 na 1,0 st.západně). Což je pro pár českých a slovenských stanic už docela nebývalý luxus! Pokud budeme chtít vše sledovat, nezbývá, než naši parabolu motoricky natáčet.

2. Dosavadní TV3 zůstane na své místě v paketu Czechlink na Eurobirdu 1 i v UPC Direct na Astře 1.

3. Stále je tu naděje, že možná již v tomto čtvrtletí naladíme také ČT1 a ČT2 v paketu UPC Direct.

V dopise to sice nebylo zmiňováno, ale vzhledem k tomu, že již březnu nastane ”velký třesk” a polská Wizja TV přejde do paketu Cyfra+ na Hot Birdu, pokud by se nás tato změna měla nějak významněji dotknout, byli bychom o tom jistě informováni. Takže věříme, že i po 1.březnu najdeme současné programy v českém i slovenském paketu UPC Direct na svém původním místě, beze změny pro našeho diváka.

 

 

        Nová platforma Wizja TV/Cyfra + bude od 1.3. na Hotbirdu

 

      Jak jsem již dříve informoval na těchto stránkách, dojde od 1.3.2002 ke spuštění nové platformy sloučených polských placených televizí Wizja TV a Cyfra +. Přestože je tento termín již za dveřmi, nevěděl jsme dosud, na jakém satelitu a v jakém systému kódování se bude od tohoto data vysílat. Dosud totiž Cyfra + vysílá na Hot Birdu na 13.stupni východně zakódována v systému Seca/Mediguard a Wizja TV (která byla dosud součástí UPC společně např. s UPC ČR a UPC Slovakia) vysílá na Astře 1 na 19,2 stupních východně a používá kódování CryptoWorks.

Až v posledních dnech se situace vyjasnila - podle informací info kanálu Wizja TV a podle příspěvku polského webu SatKurier PL se od března přestěhují některé programy dosavadní Wizji TV na Hotbird a bude se vysílat v simulcryptu - tedy abonenti obou současných platforem budou moci používat dosavadních pronajatých receiverů s dekodéry CryptoWorks i Seca/Mediguard. Teprve v budoucnu, hovoří se nejdříve o květnu letošního roku, by se měly receivery Philips pro Wizju TV postupně obměňovat za nové.

Hotbird byl zvolen především kvůli nižší ceně za pronájem transponderů, i když společnost Eutelsat nemá zatím, před vypuštěním dalších nových satelitů HB 6 a HB 7 rezervní kapacity v případě možných výpadků. Jisté možnosti však Eutelsat bude mít již dříve po sloučení platformy Tele+ a Stream.

Také nabídka free to air programů, tedy volně sledovatelných stanic jako bonus pro abonenty, je na této pozici menší jak na pozici Astra 1. Divákům budou chybět zejména německé televize, naopak je zde velká nabídka italských stanic. Dosavadní klienti paketu Wizja TV tedy musí přetočit své paraboly z Astry na Hotbird, podle informací webu Sat Kurier bude Canal + dotovat reinstalaci parabol u abonentů tak, že zaplatí certifikovaným montážním firmám poplatek pouze 15 złotych (tj. asi 150 Kč).

Jak se tyto změny projeví v paketu UPC Direct pro české a slovenské abonenty můžeme zatím jen odhadovat, dnes je jen jisté, že na Astře 1 (a tedy i na předvolbách UPC Direct) skončí vysílání programu Travel/Wizja Pogod. O ostatních změnách vás budu samozřejmě na těchto stránkách včas informovat.

 

        Tak to je pro dnešek vše, na další setkání se satelity se těší

 

      Ing.Václav Hrubec, VHR, Kvasice, (http://www.sat.cz/, http://www.vhr.cz/ a http://www.vhr.sk/, e-mail: vhr@vhr.cz).

 

 

 

         Back to VHR

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR). Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

        Mailto

 

    © VHR, last change: 08 FEB 2002