Nova na satelit?

 

 

 

Nova na satelit? – nemáme důvod!

 

Motto této rubriky by mohlo být podle slov generálního ředitele: „My v 99% - přibližně, našeho území jsme slušně vidět. A satelit nepřináší tak dramatickou výhodu, abychom o něj nutně uvažovali.“ Nova však mění po deseti letech svoji tvář a tak doufám, že kromě loga změní i svůj odpor k satelitnímu šíření. Uvidíme.

 

 

Televize Nova změní od února svou tvář

 

 

 Televize Nova vstoupí do druhého desetiletí své existence s novým logem a s novou televizní grafikou. Červenomodré logo s trojrozměrným "o" v názvu televize je již čtvrtou obměnou symbolu od jejího založení. Deset let oslaví komerční stanice počátkem února.

"Vstupujeme do dalšího prostoru, do nové dimenze," naznačil význam nové podoby loga generální ředitel Novy Petr Dvořák. Obměněnou podobu dostanou také Televizní noviny, Sportovní noviny a Počasí, uvedla výkonná ředitelka Novy Libuše Šmuclerová. Lvi, lvice a lvíčata v upoutávkách by měla divákům naznačit, že Nova sice umí být hravá, ale zároveň je dravou televizí. Kromě nové image pořadů a znělek Nova nabídne i maličkosti, které by měly divákům zpříjemnit pobyt u obrazovek a udržet je zde. Například to bude titulková informace o následujícím filmu na konci předchozího.

Do začátku jedenáctého roku své existence přichystala komerční televize i několik nových pořadů. Ze zábavy to budou například jednotlivé díly soutěže Česko hledá Super Star, zábavní pořad s Martinem Dejdarem Úsměv prosím či měsíčník Tenkrát, který bude s moderátorkou Lucií Vondráčkovou vzpomínat na zábavu 60. až 80. let. Novinkou v tuzemských televizích bude americký thrillerový seriál 24 hodin. Jednotlivé díly seriálu totiž nebudou epizodní, ale 24 hodinových částí bude v reálném čase popisovat snahu o záchranu kandidáta na prezidenta.                                                         Zdroj: ČTK, M&M, 15.1.2004

 

 

Ani vypnutí 12. kanálu nepřiměje Železného vysílat Novu přes satelit?

 

 

Ve svém 479. vydání pořadu Volejte řediteli, vysílaném v sobotu 12.4.2003 generální ředitel Novy Vladimír Železný reagoval na nutnost ukončení vysílání na 12. kanálu v pásmu VHF, které bude vyhrazeno digitálnímu rozhlasovému vysílání DAB. Jeden divák nabízel možnost vyřešení problému ztráty diváků přechodem na satelit.

 

Generální ředitel Novy Vladimír Železný se v uvedeném pořadu nejprve v jedné ze svých odpovědí zmiňoval o výzvě náměstka ústeckého primátora k bojkotu TV Novy. Tuto zprávu jste si také mohli přečíst mezi Krátkými zprávami na webu satCentrum. Pokud jste ji nezaregistrovali, otisknu ji znovu:

 

K bojkotu televize Nova vyzývá občany Ústí nad Labem, Lovosic, Děčína, Teplic a Mostu náměstek ústeckého primátora Tomáš Jelínek. Nelíbí se mu, že daňoví poplatníci budou zřejmě muset kvůli TV Nova zaplatit firmě CME přes 10 miliard korun. „Výzvu jsem zveřejnil na svých internetových stránkách a na 200 plakátcích, které jsem nechal vylepit v uvedených městech,“ citují severočeské Deníky Bohemia Jelínkovo vyjádření pro ČTK.

 

Tuto událost však přešel dr.Železný ve svém pořadu s klidem a přidal čísla, kterými chtěl dokázat, že TV Nova naopak ve dnech po zveřejnění výzvy o něco posílila. Tedy tuto kauzu prý považuje spíše jako kuriozitu. Dále však již pokračuje k tématu našeho článku - a zde raději přineseme přesný přepis jeho slov podle záznamu televizního pořadu:

 

„Co nebereme jako kuriozitu, jsou problémy, které nastávají s příjmem televize Nova z jiných důvodů v okolí Ústí. A mohou nastat v letošním roce. Přišel e-mail od Petra Marečka: Prý již brzy přijdete o vysílače, které vysílají na kanálu 12, kvůli uvolnění těchto kanálů pro digitální rozhlas. Proč tedy stále otálíte se zahájením distribuce signálu TV Nova přes satelit. To mě opravdu mrzí…

 

Informace tazatele je z části správná. My jsme – pro mě opět z nepochopitelných důvodů, na mezinárodní konferenci ve Wiesbadenu, kde se přidělovaly frekvence a kde se říkalo – vy smíte vysílat na tomto a vy nesmíte vysílat na tomto – tak česká reprezentace tam, nevím proč, připustila nebo přišla o 12. vysílací kanál. Jedná se o mimořádně silný a mimořádně kvalitní vysílací kanál, který pokrývá okolí Ústí nad Labem a vlastně celou severní aglomeraci České republiky a zasahuje přes středočeskou kotlinu až sem k Praze. Zejména ovšem vykrývá Ústí nad Labem a bezprostřední okolí. A o tento kanál teď přijdeme.

 

Proč? Protože by rušil rozhlasovou digitální službu, jejíž vysílání bude zahájeno ve Spolkové republice Německo v okolí Drážďan, z velmi silného vysílače. Tu frekvenci jsme nějakým způsobem, nechci říct obětovali, ale přišli jsme o ni při mezinárodních jednáních. Nebudu se ptát proč, ale televizi Nova to postihuje velmi vážně a diváky velmi vážně také. Také proto, že tento kanál je v jiných částech republiky užíván jako převáděcí kanál, tedy kanál pro menší převaděče. A my vás budeme v průběhu letošního roku informovat o tom jak spolupracujeme, a zatím spolupracujeme velmi úspěšně, s Českým telekomunikačním úřadem, který má povinnost ze zákona nahradit ztracené frekvence jinými frekvencemi.

 

Takže pro vás to bude znamenat určité nepohodlí. Pro mnohé z vás, kteří užíváte 12. kanál buď jako přiváděcí nebo jako přímo vysílací, protože si budete muset přeladit televizory. A my vás budeme upozorňovat postupně na jakou frekvenci, budete možná v některých případech dokonce nuceni pootáčet anténou. Obávám se toho, že v některých velmi výjimečných případech si budete muset pořizovat jinou anténu ještě pro televizi Nova, protože bude přicházet z jiného směru, ale to stále neřeší ten základní problém, že zatím se nedaří úplně nalézt náhradní řešení právě pro Ústí nad Labem, kde byly vylepeny ty plakáty, jako by to náměstek věděl, ale věříme, že nějaké řešení najdeme, hledáme ho velmi usilovně.

 

Určitě to ale není řešení satelitního vysílání. To by znamenalo pro všechny Ústecké, že by si museli kvůli Nově kupovat přijímač na televizní satelitní vysílání, včetně paraboly a to by nebylo korektní a fér. Věřím, že řešení najdeme. Ale je to vážný problém.“

 

Tolik slova Vladimíra Železného v 479. pořadu Volejte řediteli, vysílaném v sobotu 12.dubna 2003. Opět jsme se nedozvěděli nic o možnosti vysílání Novy přes satelit, vlastně ano - nebylo by to prý korektní a fér pro Ústecké. Ale tazatel určitě neměl na mysli to, že by satelitní vysílání bylo jediným způsobem náhrady vysílače Buková hora na pomezí Ústecka a Děčínska, kde Nova v současnosti na 12. kanále vysílá. To určitě ne. Satelitní distribuce Novy by však velmi pomohla při dokrytí zhoršeného příjmu při šíření signálu slabšími pozemními vykrývači, které by výpadek Bukovky musely nahradit. A také by zajistila kvalitní sledování (zde myslíme samozřejmě kvalitu z hlediska technického, nikoliv obsahového) Novy všemi majiteli digitálních satelitních receiverů. A ne jen v severních Čechách, ale kdekoliv na území pokrytém signálem družice. Jak je ale vidět, zřejmě ani hrozba vypnutí 12. kanálu nepřiměje generálního ředitele uvažovat o satelitní distribuci Novy.

 

Nova je zlatý důl – daňoví poplatníci za ni zaplatí přes 10 miliard Kč

 

 

Televize Nova prožila loni nejúspěšnější rok a její majitelé proto zvažují, že ji možná neprodají. Když loni v létě do televize majetkově vstoupili finančníci ze skupiny PPF (vlastnící zejména Českou pojišťovnu), prohlásili, že Novu po stabilizaci prodají silnému světovému hráči. Nyní však začínají s prodejem otálet.

Skupinu firem kolem Novy, do které patří i servisní společnost Česká produkční a prodejce reklamy Mag Media, ovládají napůl PPF a společnost MEF podnikatele Jiřího Šmejce. Vstup majitelů pojišťovny loni v létě stabilizoval krizovou finanční situaci Novy, která měla načas obstaveny příjmy z reklamy a půjčovala si draze od několika slovenskýchh finančníků, J&T a Poštové banky. „Skupina se nyní financuje ze zdrojů akcionářů. Zbývá doplatit do konce června 260 miliónů korun České konsolidační agentuře,“ řekl šéf představenstva Novy holding Jiří Šmejc. Firma teď jedná o novém úvěru od České spořitelny.

Loňské tržby Novy, na nichž se z více než 96 procent podílejí příjmy z reklamy, vzrostly o 336 milionů korun na 4,575 miliardy korun. Provozní zisk skupiny firem kolem Novy meziročně vzrostl o 436 milionů na 1,788 miliardy. Na provozním zisku se nejvíce podílela společnost CET 21, která drží vysílací licenci na Novu. Ta vytvořila profit 846,7 milionu korun. Meziročně zaznamenala i nejvyšší absolutní nárůst zisku ve skupině, a to o téměř 350 milionů korun. Hlavní servisní organizace Novy Česká produkční 2000 dosáhla 843,6 milionu korun zisku, Mag Media 99, která prodává reklamní čas Novy, měla profit 97,9 milionu korun.

Novu původně financovala společnost CME, která se před lety rozešla s Vladimírem Železným. Společnost CME očekává vbrzku rozhodnutí arbitrů o odškodném, které jí má zaplatit Česká republika. Arbitři oznámili, že ukončili rozhodování a že oba účastníci sporu mohou vbrzku čekat rozhodnutí. CME vyhrála nad ČR arbitráž ohledně ochrany její investice do televize Nova a nyní žádá odškodné přesahující půl miliardy dolarů.

Uplynulý rok skončil pro CME ztrátou 14,2 milionů dolarů. O rok dříve to byla ztráta 22,1 milionů dolarů. Společnost loni zvýšila konsolidované tržby o 26 procent na 92,6 milionů dolarů. Konsolidované výdaje jejích televizních stanic se rovněž zvýšily na 67,5 milionů dolarů.

Každý divák televize Nova si může po včerejšku říkat, že je to opravdu ”jeho” televize. Daňoví poplatníci za ni zaplatí přes deset miliard korun. Arbitři už v září 2001 ve Stockholmu rozhodli, že Česká republika dostatečně neochránila investice společnosti CME v televizi Nova, když ji v roce 1999 Vladimír Železný odřízl od amerických partnerů. Dva roky starý verdikt včera arbitři doplnili o částku, kterou musí Česká republika společnosti amerického podnikatele Ronalda Laudera zaplatit. Přesně jde o 10,6 miliardy korun. Částka se denně zvyšuje o více než dvoumilionové penále. Oznámila to společnost CME.

”To můžeme zhruba potvrdit. Materiál jsme dostali před několika hodinami, má 160 stran a v současné době ho studují naši právníci. K detailům se nyní nemůžeme vyjadřovat, trvá totiž čtyřiadvacetihodinové embargo,” řekl mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse vláda žádala CME o pozdržení informace o verdiktu kvůli tomu, že není znám termín, kdy musí Česká republika částku uhradit. ”Nejsou to zatím oficiální informace, nemohu to komentovat. Samozřejmě že až to bude nutné, částku uhradíme,” uvedl premiér Vladimír Špidla.

Česká republika žádala o odklad zaplacení částky do doby, než švédský soud rozhodne o jejích námitkách. Snaží se prokázat, že dva ze tří arbitrů ve Stockholmu byli podjatí. Podle názoru právníků je v případě, že v rozsudku není uvedeno přesné datum, částka splatná okamžitě po doručení. V případě nezaplacení pak hrozí exekuce na majetek České republiky. Verdikt arbitrů prohloubí problémy státního rozpočtu, který už tak letos počítal s rekordním schodkem ve výši 111 miliard korun. V tom však není započítána platba pro CME. Stát si tak bude muset potřebnou částku vypůjčit. ”Asi vydáme dluhopisy na Železného,” konstatoval rezignovaně jeden z členů vlády.

Rozchod Vladimíra Železného s americkými partnery posvětila v roce 1999 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Podle arbitrů to učinila v rozporu s mezinárodní smlouvou o ochraně investic. ”Je to jednoznačně vina vysílací rady. Teď nás to bude stát přes deset miliard. Radní by za své pochybení měli nést majetkovou odpovědnost. Opakovaně jsem se snažil o odvolání tohoto orgánu, ale marně,” připomněl ministr kultury Pavel Dostál. Místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek nechce včerejší verdikt zatím komentovat a stále si myslí, že radní nepochybili. ”Je to úplný nesmysl,” řekl Štěpánek. Odstoupit z funkce radního se prý nechystá.

Odpovědnost necítí ani šéf televize Nova Vladimír Železný: ”Nás se tato věc netýká, spor České republiky s touto společností pouze sledujeme,” podotkl Železný. Poté co se Vladimír Železný s americkými partnery rozešel, vlivní čeští politici zejména z ČSSD a ODS se postavili na jeho stranu. Jedním z nich byl Ivan Langer (ODS), v té době předseda mediální sněmovní komise. ”Dokud nerozhodne švédský soud o námitce České republiky, neměla by vláda platit nic,” řekl včera Langer.

Zdroj Ekomail a MF Dnes, 15.3.2003

 

A ještě na závěr na téma Nova v digitálu a na satelitu:


České radiokomunikace dnes již distribuují signál televize Nova po celé České republice digitálně namísto analogové formy. Signál v digitální podobě putuje z barrandovského studia televize ke všem 34 vysílačům, které ho dekódují ze standardu MPEG2 do analogové formy PAL a vysílají do éteru.

„My distribuujeme digitálně signál, ale distribuujeme ho na pozemní vysílače. Tím, že máme pokrytí téměř 99% samozřejmě snižuje atraktivitu pro nás přejít na satelit. My nemáme důvod. My v 99% - přibližně, našeho území jsme slušně vidět. A satelit nepřináší tak dramatickou výhodu, abychom o něj nutně uvažovali. To by musela být nějaká alternativa. To by musel být nějaký posun. Základní program Novy, ale nějakým způsobem upravený, pro nějakou specielnější cílovou skupinu, abychom opodstatnili velmi podstatně zvýšené náklady, které bychom museli platit.

Takže důvod je zcela jednoduchý. Máme-li terestrické pokrytí, nepotřebujeme pokrytí satelitní na stejný kanál. A všechny ostatní stanice distribuují, nikoli vysílají. Pokud to někdo vydává za vysílání a používá to, pak to není úplně korektní a i my se tím, z hlediska autorsko právního musíme zabývat.“ Tolik slova generálního ředitele TV Nova, dr. Vladimíra Železného.

 

 

Nova na satelit? – nemáme důvod!

 

 

Taková je kategorická odpověď ředitele Novy na časté otázky diváků, kterou jsme uslyšeli v sobotním pořadu Volejte řediteli. „My v 99% - přibližně, našeho území jsme slušně vidět. A satelit nepřináší tak dramatickou výhodu, abychom o něj nutně uvažovali.“

 

Ve 466. pořadu Volejte řediteli, vysílaném v sobotu 11.1.2003 odpověděl generální ředitel Novy, Dr.Vladimír Železný na dvakrát odloženou otázku na satelitní šíření televize Nova. Pokud jste uvedený pořad neviděli, přiblížíme vám jej doslovným přepisem slov ředitele Vladimíra Železného:

 

„Před několika týdny jste řekl, že máte programů tolik, že můžete vysílat i dvě televize, ale nemáte frekvence a vymlouváte se neustále na to samé. Ale proč nevyužijete satelit – například Eurobird, kde již dávno vysílají české i slovenské programy volně přístupné – jak pro individuální příjem, tak i pro TKR. Už i vaše největší konkurence, slovenská TV Markíza vysílá a dá se legálně přijímat přes satelit. Prosím odpovězte mi, váš Pavel Růžička, Plzeň. Na totéž se ptá Mainl Wilibald z Karviné – budeme-li vysílat přes satelit, protože na chatě v oblasti Košařiska nemůže přijímat televizi Nova, nebo jen velmi obtížně a ptá se, zda by to nevyřešil satelitní příjem. Na totéž se ptá pan Mach, který se ptá, že – vím, že máte 99% pokrytí, ale opravdu nevím, co vám brání začít už konečně vysílat přes družici. Všechny ostatní TV z Čech, ale i ze Slovenska jsou šířeny přes satelit.

 

Nejsou šířeny nejsou vysílány. Jsou distribuovány. A pokud někdo šíří, např. Markíza na českém území své vysílání přes satelit a vy byste to přijímali ze satelitu, pak tím vážně narušuje práva všech terestrických, tedy pozemně vysílaných stanic českých na našem území. Vážně narušuje. Protože tam tudy vysílá na české území něco, na co nemá práva pro toto území. Například hollywoodské filmy a další pořady, které nakupujeme i my a my nakupujeme práva pro Českou republiku.

 

Čili jedná se o distribuci signálu, nikoliv o přímé vysílání do domácností. Pokud by šlo o

přímé vysílání do domácnosti, pak by to bylo řízeno úplně jinými pravidly a zejména jinými částmi autorského zákoníku a zákonu o ochraně práv. Takže není vysíláno.

 

My distribuujeme digitálně signál, ale distribuujeme ho na pozemní vysílače. Tím, že máme pokrytí téměř 99% samozřejmě snižuje atraktivitu pro nás přejít na satelit. My nemáme důvod. My v 99% - přibližně, našeho území jsme slušně vidět. A satelit nepřináší tak dramatickou výhodu, abychom o něj nutně uvažovali. To by musela být nějaká alternativa. To by musel být nějaký posun. Základní program Novy, ale nějakým způsobem upravený, pro nějakou specielnější cílovou skupinu, abychom opodstatnili velmi podstatně zvýšené náklady, které bychom museli platit.

 

Takže důvod je zcela jednoduchý. Máme-li terestrické pokrytí, nepotřebujeme pokrytí satelitní na stejný kanál. A všechny ostatní stanice distribuují, nikoli vysílají. Pokud to někdo vydává za vysílání a používá to, pak to není úplně korektní a i my se tím, z hlediska autorsko právního musíme zabývat.“

 

Bude TV Nova na satelitu?

 

 

V měsíci březnu roku 2001 takřka v každém sobotním „one man show“ dr.Železného Volejte řediteli padaly otázky na satelitní vysílání televize Nova přes satelit. Protože ne každý z Vás měl možnost strávit víkendovou polední půlhodinku s panem ředitelem, shrnul jsem je do následujícího článečku.

 

Dne 10.3.2001 jsme v tomto pořadu očekávali dokončení odpovědi pana generálního ředitele na nezodpovězený dotaz z předchozího týdne k možnému satelitnímu vysílání TV Nova. Zde je doslovný zápis inkriminované části odvysílaného pořadu:

 

„Pan Moudrý, Modřice: Začne televize Nova konečně vysílat satelitním vysílačem? Na totéž se ptá pan Jaroslav z Prahy. Divák z Teplic: Je pravda, že Nova odmítá podepsat smlouvu s UPC Direct? Je to pravda, proč bychom měli podepisovat smlouvu s někým. My nechceme být na této platformě, nemáme na tom zájem, na UPC Direct nebudeme, a nebude tam ani Nova ani další kanály, které Nova připravuje pro své případné satelitní nebo digitální vysílání. Nova na UPC Direct nebude. Pan Drábek, Ostrava: Pane řediteli, proč se bráníte vysílání přes satelit, rádi bychom si to zaplatili! My se zas tolik nebráníme, v poslední době uvažujeme, ale příprava takového vysílání trvá tak rok, rok a půl, takže pokud se teď rozhodneme, tak tak za rok, za rok a něco bychom se mohli objevit na satelitu. Už jsme to přestali vylučovat. Říkáme možná.

 

Už potřetí za sebou pak reagoval pak dr.Vladimír Železný na otázky diváků, vztahující se k možnému satelitnímu vysílání televize Nova v sobotu 17.3.2001, kdy se na jeden takový dostalo dvanáct minut před koncem a další zajímavý dotaz, tentokráte k HBO pak následoval za necelou půlminutku poté

 

„Pan Žáček, Liberec: Pane řediteli, slibujete nové kanály. Prozradíte nám které a kdy?

 

Neprozradím, budou to satelitní kanály, na které se chystáme a budou hodně blízké placené televizi. Na běžném vysílání terestrickém, tedy takovém, které se vysílá přes pozemní vysílače, a otevřeném kanále, tam v České republice už toho moc nedosáhnete, protože počet frekvencí je v České republice drasticky omezen. Další už téměř nejsou a ty, které jsou, si musí stát schovat právě pro digitalizaci. Pro budoucí užití trochu jiným způsobem. A z toho důvodu jediný rozvoj, který, na který se chystáme teď, v příštích řekněme dvou letech, protože než bude u nás terestrické digitální vysílání, to si počkáme nějakých šest, sedm let, ale kde může být digitální vysílání poměrně rychle, je na satelitu. A tak se chystáme ve spolupráci s některými velmi renomovanými firmami připravit kanál, řekněme Nova 2, Nova 3 na satelitní vysílání, které ale bude, pravděpodobně, buď úplně, nebo částečně placeným kanálem. Tak to je náš plán. Ptal se pan Žáček z Liberce.“

 

Následoval dotaz, proč dává TV Nova málo fotbalu a další otázka byla také zajímavá, opět cituji slova generálního ředitele:

 

„Andy z Přerova: Co je na tom pravdy, že jste se sloučili s HBO. Nasvědčují tomu novinky, které se objevují na obou obrazovkách.

 

My jsme se nesloučili a nesloučíme se s HBO a neslučujeme se s žádnou placenou televizí a pokud se pustíme do oboru placené televize, pak sebevědomě a suverénně jako Nova. Nepotřebujeme k tomu žádné HBO.“

 

Tolik Vladimír Železný v sobotu 17.3.2001. Jen na okraj si dovolím malou poznámku, že je opravdu nápadné, jak rychle se po posledních pátečních šancích na kanálu HBO objevují stejné filmy právě na TV Nova. Jako kdyby dramaturgové netrpělivě čekali na první možnost, jak přijít s relativně novým filmem na obrazovku této televize. V poslední době je to například americký akční film Šerifové a velkofilm Titanic.

 

No a na závěr ještě poslední reakce na dotaz diváka televize Nova ze soboty, 31.3.2001, opět doslovný záznam:

 

„Pan Olišar, Říčansko: Bude TV Nova vysílat přes satelit?

 

Věřím, že jednou bude. Bude vysílat ale placené okruhy přes satelit. Vlastní vysílání přes satelit nepotřebujeme, protože máme pokryto vlastně celé území, i když pravda, minule jsem vás informoval o určitých problémech v pohraničí, které nastávají v souvislosti s přechodem v sousedních zemích na digitální vysílání rozhlasu. Takže tam může nastat rušení, můžeme přijít o některé frekvence a o některé vysílače. Já jsem hovořil s ředitelem telekomunikačního úřadu panem Stádníkem, snaží se nám pomoci v největší míře v jaké to půjde, pracují na tom velmi pilně,  možná to někde bude chviličku trvat, tak buďte trpěliví, pokud se taková situace stane. Přes satelit zatím základní vysílání televize Nova zatím vysílat nebudeme.“

 

TV Global po vstupu Novy – konec lokálního zpravodajství, začátek komerce?

 

 

Na Barandově se oslavuje - TV Nova míří na Slovensko a rozzářený generální ředitel dr.Vladimír Železný sděluje v hlavní večerní zpravodajské relaci divákům, že úterý 23.10.2001 se stává pro Novu a vlastně pro celé Slovensko významným dnem. „Na Slovensku vzniká skutečně televizní trh“.

 

Tento den totiž Rada pre vysielanie a retransmisiu rozhodla o přidělení třech vysílacích frekvencí na pozemním vysílání (Bratislava – Kamzík, 50.kanál, Žilina – Krížava, 52.kanál a Hlohovec, 51.kanál) pro TV Global.

 

Její vítězství nebylo snadné, ale dalo se očekávat. A kdo byl dále ve hře a neuspěl: V první řadě TV Markíza, nejsledovanější slovenská televize, ve které má podíl americká CME (která dříve, do rozchodu Novy s ČNTS zajišťovala chod Železného televize) a která potřebovala zejména frekvenci v Žilině, kde má slabé pokrytí.

 

Dále velmi usilovala o pozemní frekvence nová slovenská zpravodajská stanice TA3, která začala vysílat dne 23.9.2001 přes satelit (Intelsat 707, 1,0 stupňů západně, vertikální polarizace, SR 26000, FEC 3/4, digitální vysílání je volné, nekódované) a v kabelových sítích na Slovensku a v České republice; pozemní frekvence by ji pomohly splnit její ambiciózní podnikatelský plán.

 

Na poslední chvíli se do konkursu o frekvence přihlásila i TV Luna, která také vysílala přes stejný satelit jako TV Global a TA3 a v kabelových sítích na Slovensku. Televize je však ztrátová, již měsíc nevysílá a její majitel, podnikatel Rudolf Bierman jednal v zájmu firmy Argus, která v České republice stojí za podobně ne velmi úspěšnou TV 3 (bývalá TV Galaxie).

 

Vraťme se však k vítězi. TV Global je zastřešující firma pro regionální síť 25 městských a regionálních slovenských televizí. Na počátku vzniku této sítě byla zajímavá myšlenka umožnit každé městské regionální či místní televizi vysílání svých pořadů v určeném časovém okně a ve zbývajícím čase toto vysílání doplnit jinou televizí. Lokální televize totiž nemají zpravidla možnost připravovat více jak několik desítek minut denně svých vlastních pořadů a po zbytek dne by byla obrazovka prázdná či s jednoduchým rotujícím teletextem. Projekt se slibně rozběhl, pokud nějaká televize nemohla dodat svůj pravidelný pořad, zastoupila ji košická TV Naša. K distribuci signálu do jednotlivých kabelových sítí na Slovensku sloužil již zmiňovaný satelit Intelsat 707, bohužel vysílání bylo od počátku zakódované v systému Conax a přístupové karty jsou pro zájemce pro individuální příjem na svém satelitním receiveru nedostupné. Tímto způsobem ale asi nejde dosáhnout většího procenta sledovanosti a tím i většího zisku ze slovenského reklamního koláče.

 

Tato dosavadní situace se však rapidně mění, do klíčové organizace této společnosti – MAC TV vstupuje Česká produkční Invest, dceřinná společnost České produkční 2000, hlavní firmy, stojící za TV Nova. Za 66 procentní podíl zaplatila 150 miliónů slovenských korun, licenční rada již udělila souhlas společnosti MAC TV převodu obchodních podílů a tedy po přidělení pozemních frekvencí nic nebrání k expanzi Novy na Slovensko.

 

Určitě dojde ke změně vysílacího schématu TV Global, lokální a městské televize přijdou o většinu svého vysílání a budou se podílet maximálně na přípravě několikaminutového místního zpravodajství v bloku Právě teď, podobně, jak tomu je na české Nově. Většina pořadů či filmů bude přicházet z Čech, samozřejmě dabovaná do slovenštiny. Diváci se tak možná dočkají Novy 2, včetně nekonečných telenovel, bulvární publicistiky či zábavných show. Rozhodně ne však kulturního a vzdělávacího projektu, se kterým vyhrála TV Nova před lety licenci v Čechách a který se nikdy neuskutečnil.

 

Uvidíme, jaké vztahy se utvoří mezi novým Globalem a TV Markízou. Kromě politického vlivu médií na Slovensku jde totiž především o peníze. Markíza byla po svém vzniku jakousi mladší sestrou Novy, měla společného investora, společnost CME amerického podnikatele Ronalda Laudera. Po odchodu Železného od ČNTS a tedy i CME na Barandov se vztahy Markízy s Novou velmi zhoršily a vzájemné invektivy a výpady vyvrcholily právě v období těsně před vyhlášením licencí na pozemní vysílání. Prostřednictvím stranického kolegy ředitele TV Markíza Pavola Rusoka, poslance Jirko Malchárka dokonce mediální výbor slovenského parlamentu přijal zvláštní usnesení, kdy zákonodárci chtějí znát stanovisko vysílací rady k českým problémům Vladimíra Železného – od jeho trestního stíhání až po mezinárodní arbitráže se společností CME.

 

Jak už dnes víme, Rada pre vysielanie a retransmisiu nakonec rozhodla ve prospěch TV Global a tak určitě dojde v dělení reklamního koláče, který dnes představuje zhruba 2 miliardy slovenských korun k významným změnám. Pokud by se vstupem Novy do TV Global podařilo získat sledovanost diváků na 15 až 20 procent, výrazně se sníží dosavadní příjmy Markízy, které dosahují cca 1,6 miliardy korun. Při dravovosti Novy a jejich vysokých cenách za reklamu v Čechách se dá předpokládat podobný trend i na Slovensku a to by bylo pro Markízu, která má náklady kolem 1,4 miliardy korun asi velmi kruté.

 

Ale na takové analýzy a úvahy je ještě zatím trochu brzo, podstatné dnes je, že TV Nova splnila svůj cíl vstoupit na Slovensko a pomocí TV Global se jí to podařilo. Navíc získala i tři strategické pozemní licence a dále může vysílat přes satelit a být tak dostupná na celém území Slovenska a samozřejmě i Čech.

 

Pokud se jedná o satelitní vysílání, dr.Železný se mu sice dříve ve svých pořadech Volejte řediteli bránil, ale pokud toto vysílání, které mu takto vlastně skoro zdarma spadlo do klína, bude nekódované - volné, či aspoň dostupné za nějaký rozumný poplatek pro abonenty nejen na Slovensku, ale i v Čechách, může tím jen získat. Přejme si, aby se toto přání v brzké době naplnilo.  

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

© VHR , last change: 25 JAN 2004
NAVRCHOLU.cz