FAQ – často kladené dotazy

 

 

 

Odpovědi na vaše nejčastější dotazy:

 

Co znamenají zkratky FEC, SR a PID?

Kde nyní naladíme Svobodnou Evropu?

 

 

Co znamenají zkratky FEC, SR a PID?

 

 

Otázka čtenáře: Prosím o vysvetlenie nastavovacích kódov pri digitálnom satelitnom príjme (Audio PID, Video PID, FEC, SR).       Peter Kvasz, Levice

 

Odpověď: Při „klasickém“ analogovém příjmu nastavujeme v menu receiveru frekvenci přijímaného programu, dále polaritu a případně i pásmo konvertoru (dolní či horní) a také zvukovou podnosnou. U digitálního příjmu v normě MPEG 2 k tomu přistupuje dále nutnost zadat symbolovou rychlost SR (symbol rate), což je rychlost datového toku, která se často pro různé transpondéry liší (např. SR = 27 500 MS/sec je použita pro přenos paketu Czechlinku) a dále musíme zadat i hodnotu FEC (forward error correction), což je hodnota korekce chyb při digitálním přenosu dat - chybový protokol. Ten se označuje zlomkem a nabývá hodnoty 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8 anebo 1 (pro zmiňovaný Czechlink je hodnota FEC = 3/4). A nyní k vysvětlení, proč je nutné někdy zadávat i PID. Digitální programy ze satelitních transpondérů se přenášejí buď způsobem SCPC (single carrier per channel), tedy pro přenos jednoho kanálu (programu) se používá jedna nosná (kmitočet), ale častěji se setkáte s přenosem v „balících“, paketech, kde na jenom kmitočtu se přenáší programů více – jedná se o způsob MCPC (multi channels). K tomu, aby demultiplexer digitálního přijímače rozdělil data z jednoho kmitočtu na samostatné programy, musí se znát PID kód (program identifier), což je identifikátor - údaj, pod kterým lze v daném toku, laicky řečeno, program najít. V-PID je video PID pro rozlišení obrazu, A-PID je audio PID pro zvukový doprovod. Hodnota PID se dříve udávala v hexadecimálním tvaru, ale dnes je většina receiverů schopna zpracovat lépe zadavatelnou hodnotu čísla v desítkové soustavě. Takže po zadání frq.12,607 GHz, horizontální polarizace, SR 27500 a FEC 3/4 se nám na družici Eurobird 1 načte celý paket českých programů, a pomocí PID si mohu vybrat příslušný obraz a zvuk. ČT 1 má V-PID 00A2 a A-PID 0058 v hexadecimálním tvaru, anebo V-PID 162 a A-PID 88, u stanice TV3 je to pak 00A3 a 005C, anebo 163 a 92. Moderní receivery si hodnoty většinou správně najdou samy, ale někdy je, zvláště u SCPC programů nutné zadat PIDy ručně, jinak se nám program třeba ani nenačte (jejich hodnoty nemusí být standartně používané a známé). Identifikátorů PID je více, než jen uvedené audio a video, ale myslím si, že by to pro první ozřejmení pojmů zatím stačilo.

 

 

Kde nyní naladíme Svobodnou Evropu?

 

 

Otázka čtenáře: Chtěl bych se zeptat, zda je možné zachytit vysílání RSE z nějakého jiného satelitu, jak z Eurobirdu 1.     Tomáš Andrýs, Praha 7

Odpověď: Stanice ČR 6 Svobodná Evropa vysílá i nadále v paketu Czechlink na družici Eurobird 1. Při procházení transpondery na orbitu jsem však narazil na satelitu Hot Bird 4 na pozici 13,0 stupňů východně na transponder 12,482 GHz, vertikální polarizace, SR 8296, FEC 3/4 na zpravodajský paket WorldNet. V něm je vysílaný například program C-span (Video-PID 4260) a také množství audio kanálů (tracků). Jedná například o populární americké rádio Voice of America Music Mix, dále VOA News, a také RFE/RL (Radio Free Europe/Radio Liberty) z Prahy. Vysílané jsou různé jazykové mutace, pokud chceme naladit verzi v češtině, nastavíme si audio PID 4432. Přeji příjemný poslech.

 

 

Tolik pro dnešek odpovědi na vaše dva dotazy, pokud se chcete sami ještě na něco zeptat, napište mi a já se pokusím najít odpověď.                      VHR.

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

© VHR, last change: 03 SEP 2002