Z archivu

V tomto bloku se trochu ohlédneme za událostmi doby minulé, ať už dávné, či nedávné. Samozřejmě se nějak vztahujícími k satelitní technice. Někdy malé zastavení se a ohlédnutí směrem zpět neuškodí, uvidíte aspoň, jaký kus cesty mezitím společnost i technika urazily. Dnes si vzpomeneme na loňské září, kde mediálním světem hýbaly dvě události...

Princezna z Walesu mediální královnou

I když už to půvabné Dianě život nevrátí, stala se první zářiový týden roku 1997 královnou všech médií na celém světě. I po její smrti, a zvláště při velkolepém pohřbu, jaký Británie nepamatuje, se stala pro novináře a celý přidružený mediální průmysl tučným soustem, které se dalo výhodně zpeněžit. Ale začnu popořádku. Nedělní, poslední prázdninové ráno jsem stával dříve, a už před pátou ranní otáčel parabolou po satelitech, doufaje, že ulovím některou ze změn, které se na přelomu srpna a září očekávaly. Už po chvíli jsem se však zarazil, když na skandinávské "hot birdové" pozici 1.stupně jsem místo BBC Prime zachytil (jak jsem později zjistil jen tento jediný den) vysílající televizi BBC, bez jakéhokoliv dalšího označení. Jeho jedinou náplní bylo seznámit diváky s noční tragickou nehodou v Paříži, jejímž následkům ráno princezna Diana podlehla. Postupně se měnilo vysílací schéma i Sky News a samozřejmě i CNN, které vycítilo příležitost po skonech svých idolů Marilyn Monroe, J.F.Kennedyho či Johna Lennona nabídnout tentokráte "oběť" ze starého kontinentu. A opravdu, celý týden, až do sobotního pohřbu nejen tyto, ale snad všechny televizní stanice, včetně těch komerčních rozebíraly život a smrt bývalé princezny do všech podrobností.

Poohlédnu-li se po domácích, českých médiích, první zareagoval na tuto smutnou událost teletext České televize, nedělní večerní zprávy měla zase nejhodnotnější, alespoň podle mého názoru TV Prima. Hned od 1.září 1997 se každý den hlásil přes speciální satelitní "novinářský" kanál sítě EuroNews z Londýna zpravodaj ČT Ivan Kytka, TV Nova reagovala těžkopádněji, její komentátor Martin Severa odcestoval do Anglie až den před smutečním rozloučením. A jediným větším připomenutí života lady Di byl na Nově bulvární dvoudílný film, zvoucí až moc nepravdivě Pravdivý příběh..., odvysílaný až den po pohřbu, ve kterém mi představitelka hlavní role Dianu moc nepřipomínala.

Mezitím však na západ od nás vládla takřka histerie či fetišismus po všem, co mohlo upomínat na bývalou princeznu z Walesu. Významně stoupala vydání deníků i příležitostných magazínů, tak že v Británii takřka došel novinový papír a musel se rychle nakoupit v Dánsku. Také květinářství měla enormní tržby. Zájem se soustředil i na Internet, kde přes třistapadesát tisíc lidí navštívilo webovské stránky britského dvora a virtuální kondolenční listiny (www.royal.gov.uk) nebo neoficiiální Dianiny stránky. Objevily se také diskusní fóra s teoriemi o pozadí nehody mercedesu v pařížském tunelu (www.navigation-station.com/princess-diana-conspiracy.htm).

Ten hlavní vrchol však přišel až následující sobotu, 6.9.97, kdy Británie a prostřednictvím televizních obrazovek také celý svět, uviděl poslední rozloučení s Dianou. Asi jste měli možnost, jako 2,15 miliard lidí (!) na této planetě být při tom. V podstatě, jak jsem monitoroval tuto smutnou "show" (v katedrále ve Westminsteru bylo prý více zpěváků, filmových režisérů, malířů a módních návrhářů, jak politiků), zjistil jsem, že televizní společnosti 60 zemí přenášejí záběry kamer pouze tří britských médií. A to BBC (přebírala ČT 1 a STV 2), ITN a Sky News. Po desáté hodině se v přímém přenosu záběry z pohřbu objevily současně na obrazovkách programů CNN, BBC Prime, BBC World, MS NBC, EuroNews, TV3 Danmark, TV 2 Norge, NRK 1, TV 4 Sverige, WTN, Interstar, NTV Turkey, ET 1, ANN, RTP, MBC, EDTV Dubai, TVe, RAI Uno, EBN, Canal + Horizons, TV 5 France, DW, Sky News, ESC Egypt, ART Europe, Bloomberg News, Zee TV, Galavision, Phoenix, NHK, JSTV, ARD, ZDF, MDR 3, SAT.1, RTL, France 2, TF 1, Supervision, Tele 5 Espana, Antena 3, Kanal D, TRT 1 a jistě mnoha dalších, tyto jsem však v uvedenou dobu zachytil na svoji parabolu. Údajně se tlumočilo až do 44 jazyků. Další zvláštností bylo to, že některé další programy uvedly v uvedené dopoledne na své obrazovky jen logo, malou fotografii Diany a nápis "In honour of the funeral for Diana Princess of Wales normal programing has been suspended until 12.30 UK/13.30 CET. Full ceremonial coverage is curently on Sky News". Aktivovány také byly přenosové kanály na družicích Eutelsat na 10. a 7. stupni východně (11 071 V, 11 163 H a 11 179 H) pro přenosy pro kabelové sítě či jiné vysílací subjekty na dalších kontinentech. Dále bylo zajímavé to, že v 13.06 hodin našeho času (podle mých hodinek na ruce) při vzdání poslední pocty lady Dianě se na minutu přerušilo i vysílání např. dětského kanálu Cartoon Network, kde kreslené grotesky byly na minutu přerušeny fotografií s letopočty 1961-1997 a bílou růží. Vyznělo to celkem nenápadně, hezky, a ani moje děti se moc nerozčilovaly, proč nejde Tom a Jerry. Vysvětlil jsem jim, kdo byla ta paní na obrazovce, a o půl hodiny později si už stejně ani nevzpomněly, že byla nějaká přestávka. A tak to asi ve světě chodí, i když princezna Diana asi nebude tou, o které by se v budoucnu úplně přestalo psát. Na to je ještě pro mediální průmysl stále žádoucí, i když takový boom, jaký propukl v prvním zářijovém týdnu roku 1997, už se opakovat nebude.

Matka Tereza - další televizní pohřeb

Díky televizi a satelitním přenosům je už nám matička Zem, řečeno slovy klasika, opravdu malá. Tak se stalo to, že postavou drobná, ale svým celoživotním posláním velká žena, původem z chudé Albánie, se dostala týden po smrti své přítelkyně, princezny Diany na první stránky deníků a do televizních zpravodajských relací. Bohužel, zase v souvislosti s jejím skonem. A tak jsme mohli v měsíci září 1997 sledovat dokonce dva velké pohřby v přímém přenosu. Matka Tereza byla představenou řádu sester, pečující v Indii a později i v dalších zemích o nejchudší a nejbídnější opuštěné a nemocné lidi. Vzhledem k její popularitě a významu se jí rozhodla indická vláda vystrojit státní pohřeb se všemi poctami. Přestože ředitel TV Nova Vladimír Železný při kritice České televize ve své one man show Volejte řediteli 6.9.97 jízlivě podotknul, že ČT přináší smuteční obřad Diany a Matka Tereza pro ni nebude dost atraktivní, mohli jsme být díky ČT a STV při tom, jako další milióny na celé zeměkouli.

Velkou, čtyř a půl hodinovou tryznu ze stadiónu v indické Kalkatě přenášela indická státní televize (logo S v kroužku v levém horním rohu obrazovky) 13.září 1997, od 5.30 do 10.10 hodin našeho času. Celou jsme ji mohli sledovat na programech ČT 2, STV 2, Sky News, ARD 1, CNN, německé NTV, ZDF, Galavisión Eco, BR 3, SWF 3, Algerian TV, BBC World, EuroNews, RAI Uno, TVe a jistě mnoha dalších. Americká zpravodajská stanice CNBC zprostředkovávala jen krátké vstupy, spolková televize MDR 3 tentokráte jako jediná veřejnoprávní TV nezměnila svůj program, oproti předchozí sobotě, kdy byla zase jedinou, která (kromě celoněmeckých ARD a ZDF) vysílala z Londýna.

Tolik k druhé smutné události, naštěstí další již v září nenásledovaly, v říjnu zasedli diváci ke svým obrazovkám k sledování veselejší události, 4.října 1997 se vdávala dcera španělského krále Juana Carlose, princezna Cristina. A neodbytné kamery a televizní štáby byly při tom, přestože si princezna nebrala prince, ale "obyčejného" profesionálního házenkáře I.Urdangarína.

Z archivu ze září 1997 vybíral VHR, ing.Václav Hrubec, Kvasice

---

Back to VHR

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).
Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

vhr@vhr.cz

© VHR, last change: 12 MAY 2000

 

TOPlist