Aktuálně

 

 

 

Vítám všechny čtenáře České satelitní stránky VHR!

 

Tato se postupně stále více profiluje jako soukromá stránka magazínového typu s více i subjektivními reakcemi autora a jeho přispěvovatelů. Své názory a reakce můžete zapsat i do Návštěvní knihy.

 

Vítám vás při čtení předposlední letošní satelitní rubriky. I letos nachystali naši kabeloví a satelitní provideři několik novinek pod náš mediální stromeček, jedná se o nové tematické i sportovní a filmové kanály. Má to jen jeden háček – jedná se vždy o placené programy. Také digitální paket slovenských rádií a televizí na satelitu Astra 3A už byl zakódován… Více se dočtete v první části prosincové rubriky.

 

A ještě přijměte moji omluvu: z důvodu své hospitalizace v nemocnici a následné rehabilitace v lázních jsem nemohl aktualizovat satelitní rubriky tak často, jak bych bych si přál (tedy 2x měsíčně), nyní bych to ale chtěl napravit. Materiálu na to mám v počítači poměrně dost. Děkuji za pochopení.

 

Upozorňuji ještě, že společnost UPC ČR, a.s. v rámci redukce sítě prodejců UPC Direct ukončila smlouvu také se mnou – firmou VHR.

Od září 2005 už tedy nejsem prodejcem UPC Direct, nejbližšího prodejce v místě vašeho bydliště i dotazy ke smlouvám, odhlášení služby či přemístění vyřizujte prosím na pražské lince Zákaznického centra UPC Direct:   241 005 100  anebo na modré lince (z jakéhokoliv místa v ČR za místní poplatek)   844 111 112. Děkuji za pochopení.

 

Pozvánka k přečtení některých starších rubrik:

 

 

V návaznosti na současný trend digitálních technologií a tím i dokonalejší přenos programů, přistoupila UPC Česká republika, a.s. k obměně přístupových karet digitální satelitní televize UPC Direct. Tato změna je prováděna za účelem zkvalitnění a lepšího zabezpečení příjmu služeb UPC Direct. V současné době rozesílá společnost UPC svým abonentům dopis, v němž je graficky znázorněna stará přístupová karta (číselná řada 0 0391…, přeškrtnutá) a přiložena nová přístupová karta. Zároveň je přiložený jednoduchý návod na výměnu přístupové karty. Tento návod se vztahuje na přijímače Philips dodávané od UPC (typy DSX 6010, DSR 2111 a DSR 4101). Výměnu přístupové karty by měl provést abonent nejpozději do 3 dnů od obdržení, po tomto termínu by už mohla být stará přístupová karta nefunkční. Starou přístupovou kartu po výměně za novou a kontrole funkčnosti služeb UPC Direct má abonent znehodnotit přestřižením.

 

Je možné, že po výměně karty bude na některých typech přijímačů potřeba provést manuální naladění programů. Všechny Philips Cryptoworks CAM Moduly verze 8622 805 12012 nebo vyšší, pracují s novými přístupovými kartami. Dle zjištění UPC Direct některé moduly verze 8622 805 12013 v určitých situacích nemusí pracovat správně, což je ale v tolerancích udávaných od výrobce. V případě, že nastanou problémy, obraťte se prosím na Klientské centrum UPC na telefonních číslech 241 005 100 anebo 844 111 112.

Celá číselná řada 0 0391... už byla po provedení výměny deaktivována, nejsou na ni zasílána aktuální data a tedy karty této řady už nefungují.


Satelitní podzim byl určitě horký, aspoň co se týče přesunů domácích platforem na orbitě -  protože jak už víte, skončí družice Eurobird na současné pozici. Slováci začali vysílání z nové pozice už v průběhu během léta, Czechlink o dva měsíce později. Více se dočtete v první části zářijové rubriky.

 

JOJ TV už odešla 8.9.2005 z Thoru III na pozici 0,8 stupňů západně, a to jak z tr. 11,823 H, SR 28000, FEC 7/8, tak i z tr. 12,399 H, SR 28000, FEC 7/8, TA3 ji následovala v ndalších dnech.

 

Od konce července 2005 je už program TV JOJ a TA3 vysílaný též v rámci slovenského digitálního paketu Slovak link (spolu s STV 1 a 2, Markízou a slovenskými rádii) na družici Astra 3A na pozici 23,5 stupňů východně, frq. 12,565 H, SR 27500, FEC 2/3. Zpravodajská TA3 je na rozdíl od JOJky i dalších televizních stanic v tomto paketu přenášena volně, bez kódování, a může se tedy stát vhodným doplňkem informací podobného českého kanálu ČT24.

 

Májová satelitní rubrika nezačíná zrovna romantickým tématem - „protipirátským“ zákonem. Ten je podle senátem schváleného znění napsán tak, že by klidně mohl zasáhnout i toho, kdo nemá nějaký prospěch z neutorizovaného sledování nedostupných satelitních placených kanálů. Stačí, že se zmíní o komponentech, které by na takový příjem mohly být případně použity. A protože česká povaha má bohužel k závisti a udavačství hodně blízko, mohl by být zákon účelově vykládán a používán. Nechtěl bych se dožít cedulek, že poslech zahraničního vysílání se přísně trestá, jako tomu bylo kdysi u našich prarodičů za Protektorátu… V květnové rubrice ale najdete i spoustu nových stanic na orbitu, vysílajících v našich mateřštinách: Anime+, Cinemax, CS Film, ČT1, ČT2, CT24, a další. Více se dočtete v první části květnové rubriky.

 

V březnové rubrice najdete spoustu nových stanic na orbitu, některé z nich budou vysílat i v našich mateřštinách: Anime+, Hitradio Planet, Radio Viola, Canale Italia, Music Box TV Russia, Radio 4 Peace, TF1 HD, La Latina, Sound TV, Punto Sat Mantova, Smooth FM, Cinemax a Mooby TV. Technika bude zastoupena modulem AlphaCrypt light a v závěru mám ještě info o Směmovnou přijatém „antipirátském“ zákonu, který významně zasáhne do života mnohých satelitních fanoušků.Více se dočtete v první části březnové rubriky.

 

V lednu odstartovaly dva nové programy – TV Paprika v české mutaci určitě potěšila domácí „gurmány“, panevropský Eurosport 2 zase rozšířil bohatou nabídku sportovních televizí. Na obě stanice dnes dojde, nejprve ale přiblížím novou generaci satelitních přijímačů firmy Kaon. Satelitní receiver Kaon KVR-1000plus jsem měl zapůjčený k dlouhodobému testu a jedná se o multimediální přístroj s hard diskem, na který může nahrávat až šest programů naráz ze dvou satelitních tunerů, má přípojku do domácí počítačové sítě či na internet a umí i nahrávat (zdigitalizovat) z analogového vstupu na konektorech CINCH. Více se dočtete v únorové rubrice.

 

 

Rok 2004:

 

Ani v poslední satelitní rubrice loňského roku nechyběly „žhavé“ novinky: Druhý program panevropského kanálu Eurosport, který odstartoval v únoru 2005 obohatí sportovní nabídku o řadu atraktivních přenosů. Je proto potěšitelné, že jej budou moci sledovat i naši diváci v kabelových sítích a v satelitní platformě UPC Direct. Další novinka je domácí - slovenská RVR bratislavské společnosti i - COMMERCE na multiregionální televizní vysílání prostřednictvím satelitu. Název nové stanice bude Moooby TV a obsahem jejího 24 hodinového vysílání mají být hudební a zábavné programy. Šíření signálu bude zabezpečovat Telenor Slovakia přes družici Thor III. Více se dočtete v první části prosincové rubriky.

 

 

Na čtvrtek 16.9.2004 nachystala slovenská a maďarská centrála společnosti UPC rozšíření nabídky televizních stanic pro své abonenty satelitní služby UPC Direct. Od tohoto dne mohou slovenští diváci zachytit na svých přijímačích obě celoplošné soukromé televizní stanice – TV Markíza a TV JOJ. Maďarští diváci zase mohou naladit soukromou stanici RTL Klub a abonenti, kteří mají předplacený sportovní kanál Sport 1 k němu dostali druhý – Sport2. Stanice naladíme v paketu UPC Direct na Astře 1G (19,2 st. vých.). Více se dočtete v první části zářijové rubriky.

 

Ke změnám, a to velmi významným, ale v paketu došlo už o měsíc dříve – 11.8.2004. V souvislosti s upgradem hardware v DMC v Amsterodamu se mění od ranních hodin tohoto dne složení všech tří transponderů, které používá satelitní služba UPC Direct pro Maďarskou, Slovenskou a Českou republiku (konkrétně to jsou frq. 11,992 H, 12,304 H a 12,382 H, datový tok SR vždy 27500, taktéž protokol FEC je stejný a má hodnotu 3/4).

 

S problémy se potýkalo od úterního podvečeru dne 7.9.2004 vysílání slovenských kanálů JOJ TV a MusicBox na družici Thor 3. Ten den došlo ke změně identifikátorů PID na tr. č. 6, frq. 11,823 H, SR 28000, FEC 7/8: MusicBox má nyní PIDy 519/668 a TV JOJ má PIDy 517/660. Zatímco JOJka vysílala volně, MusicBox ten den nevysílal vůbec. K nápravě došlo až po deváté večerní – kdy TV JOJ začala  vysílat na obou satelitních frekvencích a protože je už distribuovaná na všechny terestrické vysílače a kabelové operátory, mohli si slovenští diváci v klidu vychutnat závěr amerického filmu Drtivý dopad. Ano, tento název jako by se ten den hodil i pro vysílání této televize ze satelitu Thor 3. Později začal opět vysílat i MusicBox.

 

Otázky na satelitní a DVB-T vysílání TV JOJ najdete v druhé části květnové rubriky. Nový specializovaný kanál pro kabelové sítě představuje v těchto dnech společnost MTV Networks. Bude se jmenovat LOGO a bude zaměřený na gaye a lesbičky. Po úspěšně ukončených testech byl spuštěn samostatný uplink českého hudebního kanálu Óčko na novou frekvenci na Astře přímo ze střechy vily v pražských Košířích, kde televize sídlí a má studio. Společnost HUMAX předvedla na německém veletrhu Anga Cable širokou paletu digitálních přijímačů a první svůj LCD DVB-T receiver. A nakonec ještě otázka: Objeví se v brzké době TV Nova na satelitu?

 

V Praze se konala tisková konference hudebního kanálu Óčko za účasti zástupců SES Astra. Přináším podrobnosti z této akce, včetně odpovědí na některé dotazy. První část květnové rubriky doplňují Střípky ze světa satelitních a kabelových televizí.

 

V druhé části únorové rubriky se opět budeme věnovat novinkám v Czechlinku (a trochu i v ČT). Dětské diváky, jejichž rodiče nejsou abonenti UPC Direct, určitě nepotěšilo zakódování kanálu Minimax. A nakonec je tu velký překlad zajímavého čtení o možnostech příjmu exotických satelitních rádií.

 

V první části únorové rubriky se dozvíte o stěhování slovenského digitálního paketu z Intelsatu 707 na Thor 3, jak dopadla anketa týkající se programové nabídky UPC Direct a o změnách v paketu Czechlink. V závěru si můžete přečíst, proč vypadával signál UPC Direct.

 

První část lednové rubriky je věnována ukončení volného vysílání slovenské JOJky a postřehům z několika lednových dní, kdy se nám krátce „otevřelo“ i ruské okno paketu NTV Plus. Další informace už budou méně radostné, protože se zmíním o zdražení služby UPC Direct a také přístupových karet pro příjem Czechlinku.

 

 

Rok 2003:

 

Pokud se budete chtít vrátit ještě k poslední satelitní rubriky roku 2003, tedy druhé části prosincové rubriky, najdete v ní popis nového DiSEqC motoru, novince v nabídce UPC – dětského kanálu Minimax, Dni D ve Slovenské televizi a také novou akční nabídku UPC Direct.

 

Zatímco druhou část listopadové rubriky jsem celou věnoval ukončení projektu EastBox DIGITAL, první část prosincové rubriky je už pestřejší. Dočtete se v ní o výročí startu televize „přímo“ ze satelitu, jaké problémy mohou nastat při volném vysílání druhého kanálu rakouské veřejnoprávní televize a o chystaném startu družice Amos 2. Na závěr zbude ještě několik tipů na změny na orbitu.

 

První část listopadové rubriky je věnována převážně placené digitální satelitní televizi. Přečtete si v ní o Premiere, ORF, EBD, kódování JOJ TV a pár postřehů kolegy Petera Kvasze ze sledování balkánských programů.

 

Říjen mi ze zdravotních problémů zatím chybí, ale určitě jej časem doplním. A tak si můžete přečíst třeba druhou část zářijové rubriky. V ní jsem psal o říjnových novinkách na sportovním kanále Galaxie sport, připomenul, že první soukromá rakouská televize ATVplus vysílá také v digitálu ze satelitu Astra, a podíval se na nové programy HBO2, Prima TV, Hír TV a AXN. Evropa se snad už konečně dočká HDTV a slovenská interaktivní televize Musicbox je už dostupná v některých českých kabelových sítích. A nakonec jsem v rubrice nezapomenul ani na letos již třetí vysílání satelitního magazínu drDish@TV.

 

Letošní léto bylo bohaté na novinky mezi českými a slovenskými stanicemi, přenášenými ze satelitu. A to nás ještě (možná) čeká start úplně nové platformy placených kanálů, šitých na míru našim divákům. O tom všem si přečtete v první části zářijové rubriky.

 

Společnost HBO Česká republika připravuje na podzimní měsíce několik novinek. Nejprve byl v pondělí 15.září spuštěný nový filmový kanál HBO2, v pátek 17.října pak odstartovala další tematická stanice AXN, která tak doplnila stávající nabídku programů HBO, Spektrum a SuperMax na pětici kvalitních, česky či slovensky dabovaných kanálů. O tomto si přečtete ve druhé části červencové rubriky.

 

 

Satmagazín

 

 

Často se ve svých e-mailech obracíte s dotazem, zda jako instalační firma v oblasti satelitní techniky nemontuji UPC Direct či neprodávám karty či moduly k příjmu kódovaného vysílání. Na tyto otázky jsem se pokusil odpovědět na komerčním webu Satmagazín, který jsem vyčlenil z tohoto zpravodajského webu. Najdete jej na adrese www.satmagazin.com (.cz) anebo po kliknutí na tlačítko nabídky v levé části úvodní stránky tohoto webu. Magazín je v češtině i pojmenování obchodu, takže v Satmagazínu si nejen počtete, ale také můžete výhodně nakoupit. A to pohodlně doma či v práci, pomocí počítače připojeného na internet.

 

Když zmiňuji internet a komunikaci vůbec, můžete mi své dotazy, náměty i zkušenosti psát na moji e-mailovou adresu vhr@vhr.cz. Řada starších textů z rubriky, ale i z jiných oblastí spotřební elektroniky z VHR stránky nezmizela, odkazy míří jako dosud na archiv na www stránce Československého DX klubu – www.dx.cz (anebo „po staru“ www.csdxc.cz). Pokud byste chtěli se mnou hovořit, jsem k zastižení non stop na telefonním čísle GSM Eurotelu 602 772 492 a Oskara 777 677 776, pro čtenáře ze Slovenska a ze zahraničí pak +420 602 772 492 anebo +420 777 677 776. Analogový telefon systému NMT s číslem 601 543 223 používám v současnosti jen jako záznamník a také při výjezdech tam, kde ještě není kvalitní signál pro GSM. Tolik ke komunikaci, přeji Vám příjemné čtení, ladění, dívání i poslouchání.

 

 

Návštěvní kniha

 

 

Návštěvní kniha slouží vám – návštěvníkům, k vyjádření svých názorů a připomínek k obsahu České satelitní stránky. Jako autor budu rád, jestliže uvedete i své dojmy a náměty, které mi mohou sloužit jako zpětná vazba ke zkvalitnění obsahu tohoto webu a budou i inspirací k tématům budoucích článků. Pokud pod vašim příspěvkem uvedete svůj e-mail, budu se snažit vám co nejrychleji odpovědět. Pokud se vám bude grafická forma Návštěvní knihy líbit, tak je to zásluha Marka – (MaRek), kterému tímto děkuji za jeho pomoc.

 

Také se můžete podívat, jaké aktuální novinky jsme pro vás připravili na zpravodajských webech http://www.satcentrum.com  a www.tvCentrum.com .

 

 

satCentrum a tvCentrum – Vaši průvodci satelitním příjmem

 

 

V dubnu 2001 došlo k významnému sloučení dvou, satelitním fanouškům už dříve dobře známých webů - České satelitní stránky VHR (Sat.cz) a Slovenské satelitní domény (Satelit.sk). Nové společné SatCentrum si dalo za cíl stát se hlavním médiem v oblasti satelitní problematiky v Čechách a na Slovensku. V září 2003 se pak vyčleněním problematiky příjmu terestrické a kabelové televize, DVB-T, DAB a kabelového internetu vytváří nová česko-slovenská doména tvCentrum.

 

Obě domény jsou připravované v české a slovenské jazykové mutaci a návštěvníci internetu jej najdou na adresách:

 

satCentrum: www.satCentrum.cz a www.satCentrum.sk, anebo www.satCentrum.com.

tvCentrum: www.tvCentrum.com a www.tvCentrum.sk



Čtenáři, zajímající se o tento perspektivní a rychle se rozvíjející obor zde najdou množství aktuálních informací z oblasti satelitní
techniky, televize a komunikace. Pozornost bude věnována také laické veřejnosti, pro kterou se připravuje rubrika se zaměřením na vysvětlení principů fungování satelitního a televizního příjmu, spolu s radami a návody co, jak a kde si pořídit s ohledem na celosvětové trendy a individuální možnosti jednotlivců.

 Autoři tohoto společného česko-slovenského projektu věří, že na stránkách obou webů – satCentrum i tvCentrum - najdete vše, co potřebujete vědět o satelitním a televizním příjmu, od aktuálních novinek a změn na orbitě, přes testy jednotlivých komponentů až po aktuální přehledy družic a vysílačů terestrických programů a všech u nás dostupných televizních a rozhlasových stanic včetně podrobných technických parametrů, adres a odkazů. Nechybí zde ani seznamy odborných periodik, a také přehledy výstav, sympózií a střetnutí u nás i v zahraničí.


Každý návštěvník webu satCentrum i tvCentrum se také může zapojit do diskuse prostřednictvím výměny názorů k jednotlivým článkům zpravodajství, anebo klasickým způsobem v rubrice Diskuse, aktuální přehled TV programů 60 stanic, upload TV programů ke stažení a také česká a slovenská Burza, kde výhodně nakoupíte, prodáte či vyměníte satelitní komponenty.

  

Společný tým autorů z České republiky a ze Slovenska věří, že nové společné televizní a satelitní stránky si rychle získají přízeň fanoušků a satCentrum i tvCentrum se stane oblíbenou internetovou adresou na počítačích všech zájemců o rozhlas a televizi.

 

 

FAQ – často kladené dotazy

 

 

FAQ - Dostávám řadu dotazů, které se často opakují. Řekl jsem si tedy, že by nebylo možná špatné na některé takové obecnější vám odpovědět na těchto stránkách, třeba tím někomu z vás poradím či usnadním hledání odpovědi někde jinde. Dnes jsou zodpovězené tři dotazy:

 

Co znamenají zkratky FEC, SR a PID u digitálu

Satelitní vysílání v češtině a slovenštině

 

 

Chcete se trochu podílet na přípravě této stránky?

 

 

Nyní můžete využít možnosti napsat svůj názor, nápad a připomínku do Návštěvní knihy. Anebo můžete napsat přímo mě, tedy autorovi, co byste zde chtěli číst, vidět a poznat. Pro delší výtvory je zde také Rubrika našeho publika. Nebojte se, zdaleka nevypadám tak přísně a notoricky (to znamená alkoholicky), jako ten strýc na obrázku u Satelitních informací, i ten domek a satelitní parabola jsou trochu jinačí. Ale proč ne, takové zátiší se satelitem, televizorem a sklenkou dobrého vína (vždyť Kvasice leží na jižní Moravě !) bych si klidně nechal líbit… Takže žádné odmlouvání a těším se na zápisy v Knize návštěv či na vaše e-maily.

 

 

Objednejte si! CD Czech and Slovak FM Radio Stations Jingles

 

 

Na CD je zdokumentováno celkem 50 rádií, od dnes už neexistujících až po současné, a mapuje posledních devět let na naší domácí scéně. Tato kolekce je dlouhá přes 70 minut a je nahraná a sestříhaná digitálně ve stereu 44,1 kHz ve formátě CD audio, takže ji lze přehrát na běžném domácím CD přehrávači. S vydáním dalšího pokračování počítám až nejspíše v závěru letošního roku.

 

 

Další informace jsou určené pro nové návštěvníky této stránky:

 

Vítejte na satelitní stránce VHR

 

 

Buď náhodou, anebo na základě odkazu jste klikli na moji VHR satelitní stránku a už se rozhlížíte, čtete či si stahujete satelitní přehledy. Jako autor jsem tomu rád a budete zde velmi vítáni. Chtěl bych, aby vám tato návštěva byla vždy prospěšná a něco nového přinesla. Nenajdete zde erotiku, násilí či reklamu, o to více prostoru zbude na informace a novinky z oblasti příjmu družicové televize a rozhlasu. Možná se vám nebude líbit strohá grafická úprava s omezeným počtem obrázků, animovaných gifů apod. Je to z toho důvodu, že reaguji na požadavky některých svých kolegů, většinou radioamatérů, kteří se svým postarším HW a SW vybavením nemají možnost přístupu na takové, plně multimediální stránky, či jim stahování trvá velmi dlouho. Jak se však budou modernizovat, budou se i zdokonalovat a vylepšovat i tyto stránky a jednou možná...

 

Satelitní stránka VHR vznikla vyčleněním řady článků, které byly uveřejňované mou maličkostí v časopise DX Revue Československého DX klubu a později i na http://www.dx.cz/vhr. Jelikož mám však příspěvků mnohem více a mnohé nebylo možné z prostorových důvodů vytisknout, rozhodl jsem se pro vlastní stránku, kde jsem sám sobě šéfredaktorem. Zatím to ještě moc neumím a tak vás prosím o trochu shovívavosti. Za dosavadní pomoc při přípravě mojí původní stránky patří poděkování Československému DX klubu, jmenovitě pak Tomášovi do Ostravy a Jindrovi do Hradce Králové. V současné době se pak velkou měrou podílím i na tvorbě speciálního zpravodajského serveru, věnovanému satelitnímu dění na adrese http://www.satcentrum.com, ano je to ten výše zmiňovaný projekt satCentrum, a novému webu >www.tvCentrum.com, věnovanému problematice TV terestrické i DVB-T, DAB i kabelovému internetu, což je projekt tvCentrum. Na současné adrese http://www.vhr.cz pak chci vytvářet více soukromé stránky magazínového typu.

 

Satelitní problematice se věnuji plně již přes patnáct let a sleduji dění na orbitu od začátku osmdesátých let, takže se jedná v mém případě o dlouhodobý koníček. Před pár lety jsem si zřídil malou soukromou firmu a jsem schopen uspokojit zájemce o veškerou satelitní techniku, včetně té digitální.

 

Uvítám všechny vaše názory, reakce i příspěvky ať už ke stránce, či k dění na satelitním nebi, také budu vděčný na upozornění na zajímavé adresy na internetu. Některé ohlasy či zajímavé články bych zde mohl uveřejnit.

 

 

Ale dosti slov, na úvod to určitě stačí.  Přeji pěkné počtení!

 

 

Reprodukce zde zveřejněných informací jen s udáním jejich původu (VHR).

Information published on these pages may not be reproduced unless the source (VHR) is mentioned.

 

© VHR , last change: 06 DEC 2005
NAVRCHOLU.cz

TOPlist